Durian je delikátní. Jaká je cena s chlazenou dopravou po ČR?

Durian je poněkud neobvyklé ovoce. A to nejen svým vzhledem, ale i chutí a typickou vůní. Na pultech supermarketů se s ním běžně nesetkáte. Pravděpodobnější bude, že na něj narazíte někde v asijské tržnici. Obrovský ostnatý plod je velmi výrazný, takže jej mezi ostatními druhy ovoce určitě nepřehlédnete. Přiláká vás už jen svým zvláštním charakteristickým aroma, které může být pro někoho překážkou k jeho konzumaci. To by bylo ale škoda. Dužina durianu je totiž natolik lahodná, že ji určitě musíte alespoň zkusit. Navíc je přímo nabitá zdraví prospěšnými živinami. Durian si nejlépe užijete samotný, ale výborný je v dezertech či zmrzlině. Kde koupit durian a za jakou cenu? V nabídce patří k nejdražšímu ovoci. 

Durian je lahodná delikatesa s božskou chutí a specifickým aroma / fotokoláž: pixabay.com

 

 

 

Plně vyzrálý durian, zamrazený hned po sklizni, putuje z Thajska ekologickou a chlazenou dopravou až k vám, nebo na výdejní místa po celé České republice

 

Koupit durian >>

 

Durian je největší exotického ovoce

Pro gurmány celého světa je dužina durianu nejlahodnějším požitkem a vyhledávanou pochoutkou. Nejprve si ho ale trochu představíme. Domovinou durianu jsou tropické oblasti jihovýchodní Asie, Malajsie, Indonésie, Vietnamu. Nejvíce se pěstuje v Thajsku, kde se nachází největší durianová plantáž na světě.

Durian je plodem stromu durianu cibetkového, který dosahuje výšky 20 – 40 metrů. Plody mají zpočátku zelenou barvu, postupně žloutnou, jak dozrávají. V této době také sami padají ze stromu a jsou nejchutnější. Naštěstí padají v noci, takže přes den se nemusíte obávat, že by vám nějaký spadl na hlavu.

Jitka Kalinová říká: “Jednou či dvakrát ročně ses sklízí až několikakilogramové zelenožluté trnitě hrbolaté plody oválného či kulatého tvaru. Uvnitř jsou hnědá semínka a nejčastěji světlá krémová až hmota, která se konzumuje. Zralý durian poznáme podle charakteristického zápachu a též podle toho, že začíná podélně pukat.”

KALINOVÁ, JITKA. Exotické ovoce v gastronomii

KALINOVÁ, Jitka. Exotické ovoce v gastronomii [online]. Brno, 2021 [cit. 2022-07-13]. Dostupné z: https://theses.cz/id/u37ozk/. Bakalářská práce. Vysoká škola obchodní a hotelová s.r.o.

Durian už svou velikostí dává o sobě vědět, že není jen tak ledajaké ovoce. Plod durianu tvarem připomíná míč na ragby a je také pěkně těžký. Vážit může až 5 kilogramů. Na povrchu je pokrytý dřevnatými pyramidovými ostny.

Obrovské plody durianu mají dřevnaté ostny / foto: pixabay.com

Dužina má specifickou chuť

Pod slupkou se nachází dužina rozdělená na několik částí. Každá z nich ukrývá velkou pecku podobnou kaštanu. A právě tato dužina má svou jedinečnou chuť, kterou lze přirovnat ke smetanovému krému s vanilkovými a mandlovými tóny. Problém ale vytváří její vůně, kterou vydává i přes neporušenou slupku a je cítit na metry daleko.

Silné pronikavé aroma je častým důvodem k tomu, proč některým lidem durian chutná a jiní se mu zdaleka vyhýbají. Není se však čemu divit. Někomu přijde vůně durianu natolik intenzivní, že ji přirovnává až k zápachu. Typické aroma připomíná shnilou cibuli, zkažená vejce, zralý sýr, zápach česneku a sirovodíku. Každý ho popisuje trochu jinak.

Kvůli specifickému aroma durianu je ve většině zemí jihovýchodní Asie zakázáno s tímto ovocem cestovat prostředky hromadné dopravy, letadlem, nebo jej vnášet do hotelu.

I přes tuto nepříjemnou vlastnost je durian nejlákavějším ovocem na celé planetě. Čerstvý chutná opravdu výtečně. Buď si vás získá hned napoprvé, nebo ne. Chcete ho vyzkoušet

Pod slupkou se ukrývá jemná sladká dužina jedinečné chuti / foto: pixabay.com

 

Za jakou cenu a kde koupit durian?

Jedinečnost durianu se samozřejmě promítá do jeho dostupnosti a ceny. Možná bude k mání někde ve větší vietnamské tržnici, ale více se můžete spolehnout na různé internetové obchody. Stačí objednat a durian máte doma. Jen se připravte na poněkud vyšší cenu, durian je totiž nejdražší druh ovoce. Za jeden kilogram zaplatíte zpravidla kolem 280 Kč.

Koupit durian >>

 

Durian se u nás většinou prodává již vyloupaný, pouze čistá dužina. Jelikož zpracované ovoce dlouho nevydrží, obvykle se zamrazí. Nemusíte tedy pracně krájet a loupat celý plod. Durian rozmražený při pokojové teplotě je potom určen k okamžité konzumaci

Podívejte se na první ochutnávku durianu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jak si vychutnat durian?

Milovníci durianu říkají, že je to nejlepší sladká věc, kterou kdy jedli. Chuť durianu je velmi jemná, sladká, připomíná vanilkový puding, banán. Najdete v ní stopy pražených oříšků a mandlí. Dužinu můžete jíst samostatně, nebo použít k přípravě sladkých dezertů, koktejlů, zmrzliny

V Asii se durian dokonce podává k rýži společně s osmaženou cibulkou a chilli papričkami. Vynikající je jako příloha k rybě. Přidává se do džemů i polévek. Konzumují se také vařená semena, nebo smažená v kokosovém oleji.

Společná konzumace durianu a alkoholu může vyvolat zdravotní potíže. Durian obsahuje enzymy, které brání metabolizaci alkoholu, což může způsobit nevolnost a zvracení. Nevhodná je i kombinace s kávou.

Durian se rovněž nedoporučuje těhotným ženám, lidem s vysokým tlakem či žaludečními potížemi. V těchto případech si tuto delikatesu raději odpusťte. 

 

Durian jako superpotravina

Durian patří mezi nejvýživnější potraviny na světě. Jeho plody jsou plné cenných látek, které pozitivně působí na lidské zdraví. Obyvatelé asijských zemí používají durian v lidovém léčitelství jako účinný prostředek při různých kožních onemocněních, vysoké horečce nebo žloutence

Obsažené rostlinné sloučeniny fungují jako silné antioxidanty, posilují činnost imunitního systému a podporují zdraví srdce.

Durian je pro tělo bohatým zdrojem vitamínu C, A, B, dále v něm najdeme důležité aminokyseliny, minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a jiné) a vlákninu.  

Z hlediska nutričních hodnot, je durian poměrně kaloricky vydatná potravina, takže do redukčního jídelníčku se příliš nehodí. Ve 100 g dužiny se nachází více než 600 kJ

Ochutnat durian je jedním z největších zážitků při cestě do Asie. V Thajsku vám prodejce durianů vybere ten nejlepší plod a když budete chtít, vykrojí i kus dužiny na ochutnání. Není však problém zkusit toto netradiční ovoce i u nás v Česku.

Dužina durianu chutná jako vanilkový puding s praženými oříšky, někdo v ní nachází jemné tóny mandlí, banánu, jahod. Chuť durianu je jemná, sladká a natolik jedinečná, že se v ní neshodnou ani gurmáni celého světa.

Přestože má dužina durianu neskutečně božskou chuť, vydává velmi pronikavou specifickou vůni, a to i tehdy, pokud je slupka na povrchu neporušená. Některým lidem připadá toto aroma velmi intenzivní až odpuzující, a proto bývá častou překážkou pro konzumaci durianu. Silný zápach připomíná shnilé potraviny, zkažená vejce, přezrálý sýr, uleželé olomoucké syrečky, česnek či sirovodík.

Na čerstvý durian můžete narazit někde ve velké asijské tržnici. Avšak tyto plody se sklízí nezralé, do Evropy se dováží vcelku a jejich plné zralosti je často dosaženo za pomoci chemických látek. Proto je mnohem lepší koupit durian již opracovaný, který se ihned po sklizni zamrazí a chlazenou dopravou putuje až do České republiky. Plně vyzrálý mražený durian naleznete v nabídce některých e-shopů. Nejlepší durian pochází z Thajska, malé rodinné farmy.

Durian patří v nabídce k nejdražšímu ovoci. Jeho cena se zpravidla pohybuje kolem 280 Kč za jeden kilogram.

Durian se uplatní zejména v receptech sladké kuchyně. Připravíte s ním různé dezerty, koktejly, přímo vynikající je durianová zmrzlina. V Asii se jí dokonce nakvašený a zapečený v rýži, s osmaženou cibulkou a chilli papričkami, nebo jej podávají jako přílohu k rybě. Durian se také přidává do omáček, polévek, džemů. Svou konzistencí se podobá řídkému pudinku či krému a kaloricky je velmi vydatný.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář