Babské rady na plíseň nehtů fungují už řadu generací. Zkuste je taky!

Plíseň na nehtech umí pěkně potrápit. Nejčastěji se vyskytuje na nohou a vy se děsíte okamžiku, kdy budete muset sundat ponožky. Nehtová plíseň nevypadá příliš esteticky a navíc dává o sobě vědět nepříjemnými projevy. Pokud problém neřešíte včas, plíseň se může snadno rozšířit i na další části těla, chodidla, nebo nehty rukou. Přitom není tak těžké se jí zbavit. Už naše babičky moc dobře věděly, co na plíseň nehtů platí. Účinným pomocníkem jim byla sama příroda. Jaké jsou tradiční babské rady na plíseň nehtů? 

Naše babičky si uměly s plísní nehtů velmi dobře poradit / fotokoláž: pixabay.com, depositphotos.com

 

Co je plísňové onemocnění nehtů?

Plíseň na nehtech patří mezi nejčastější kožní infekční onemocnění, se kterým se již setkala téměř jedna čtvrtina lidské populace. Objevit se může velmi jednoduše. Stačí, abyste se prošli bosky na veřejném koupališti, v sauně, sprchách, a mykóza je na světě. Nebo se zjeví ve chvíli, kdy celý den nosíte neprodyšnou obuv a ponožky z umělých materiálů. Noha se pak rychle zpotí a zapařená vlhká kůže vytváří přímo ideální prostředí pro různé mikroorganismy

K mykotické kožní infekci bývají také více náchylní lidé s onemocněním cukrovkou, obezitou, lupénkou či oslabenou imunitou.

Nehtová plíseň je způsobena mikroskopickými houbami. Přímo k nákaze dochází při kontaktu s výtrusy houby, které se vyskytují tam, kde se pohybuje nakažená osoba (chůze po dlaždičkách), nebo na používaných předmětech (ručník, boty). Pokud s plísní na nehtech chodíte mezi lidmi, ohrožujete nákazou své okolí. A to se týká i členů rodiny

Plíseň nehtů neboli onychomykóza postihuje obvykle dolní končetiny, méně často napadá nehty rukou. Jejími původci jsou různé druhy parazitických hub, plísně nebo kvasinky. Tyto mikroorganismy se rychle množí v teple a vlhku.

Plíseň na nehtech se dokáže velmi rychle šířit svými výtrusy, takže velmi snadno přeskočí na další nehty. Může se rozšířit na kůži chodidel či jiné části těla, nebo nehty na rukou.

Eliška Gärtnerová říká: “Onychomykózu nelze považovat za pouhý kosmetický problém. Onemocnění je nakažlivé, je možný přenos na jiné části těla i na druhé osoby. Navíc terapie je poměrně obtížná. U diabetiků mohou zdeformované nehty působit otlaky vedoucí až ke gangréně. Podobné potíže mohou mít lidé s ischemickou chorobou dolních končetin, s recidivujícím erysipelem nebo imunitně deficitní.”

GÄRTNEROVÁ, ELIŠKA: Tinea pedis a onychomykóza v teorii a praxi sester a zdravotnických asistentů

GÄRTNEROVÁ, Eliška. Tinea pedis a onychomykóza v teorii a praxi sester a zdravotnických asistentů [online]. Brno, 2011 [cit. 2022-07-18]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/uvyat/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Sabina SELLNER ŠVESTKOVÁ.

 

Jak poznat plíseň na nehtech – onychomykózu

Infekce vniká do nehtu nejčastěji pod jeho okrajem, ale dostat se do těla může v jakémkoliv místě, kde je poraněná kůže. Začínající plíseň na nehtech je patrná už na pohled a nejvíce je vidět na palcích. Nejprve se na nehtu objeví drobné bílé nebo nažloutlé skvrnky. Nehet začne od okraje postupně sílit, žloutnout, někdy může až zhnědnout, třepí se a drolí. Pod nehtem se mohou tvořit nánosy žlutých šupin.

Plíseň prorůstá celým nehtovým lůžkem až k jeho kořeni a rozkládá ho. Houby se živí keratinem, který je základním stavebním kamenem tkáně nehtu. Plíseň může někdy napadnout i okolní kůži, ta zarudne a vydává nepříjemný pach. Mykóza může nehet nepěkně deformovat a způsobit jeho zarůstání do kůže. V některých případech může dojít k oddělení celé nehtové ploténky od lůžka. 

Z výše uvedených důvodů je tedy patrné, že rozvoj mykózy je třeba zastavit hned v počátku, kdy se objeví první příznaky. Cílem je houbu usmrtit a zabránit jí v dalším růstu. Napadený nehet musí odrůst a nahradit se nehtem novým. Na nohou nový nehet vyroste za 6 – 12 měsíců

Plíseň na nehtech zpravidla začíná na palci nohy / foto: depostiphotos.com

 

Plíseň nehtů na rukou

Plíseň na rukou se sice neobjevuje až tak často jako plíseň na nohou, ale přesto se jedná o nepříjemný zdravotní problém. Přeci jen jsou ruce větším terčem pozornosti a nepěkný nehet kazí upravený vzhled. S plísní na rukou se potýkají zejména ženy, jelikož na vině bývají umělé nehty.

Pokud nejsou kvalitně udělané, odchlipují se, vytváří pro rozvoj plísně přímo ideální podmínky. Svůj podíl si nese i odrůstající nehet. Mezi vlastním nehtem a umělým zůstává prostor, kde se po kontaktu s vodou drží vlhko. Když si umyjete ruce, těžko jde vysušit.

V tomto případě nezbývá nic jiného, než umělé nehty odstranit a dopřát jim další péči, aby nedošlo k rozvoji plísňového onemocnění.

Umělé nehty mohou způsobovat nepříjemné onemocnění / foto: pixabay.com

 

Jak se zbavit plísně na nehtech

Účinným pomocníkem na plíseň nehtů jsou sice různé antimykotické přípravky z lékárny, ale ne vždy jsou vyrobeny zcela na přírodní bázi. Zatěžovat organismus zbytečnou chemií jistě není žádoucí. Už tak se musí tělo s plísní vypořádat a mít dostatek sil na odbourání škodlivých látek.

Plíseň na nehtech vyžaduje nejen lokální ošetření, ale plísně a kvasinky je nutné v těle vyhubit i vnitřně. Plísně se snadno šíří a rostou v překyseleném organismu, proto je třeba dostat vnitřní prostředí v těle do rovnováhy. Zkuste protikvasinkovou dietu, která kvasinky vyhladoví.

Protikvasinková dieta není žádná dieta na hubnutí. Jedná se o specifickou úpravy stravy, která má za cíl vyřadit z jídelníčku potraviny poskytující mikroorganismům výživu k jejich růstu (cukry, škroby, obilniny, alkohol, atd.). Pokud nebudou mít kvasinky potřebnou výživu, zahynou. 

Odstranit plísně z těla pomáhá zásaditá strava s dostatkem čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, fermentovaných potravin, bylinek, a podobně.

Každá mykotická kožní infekce, plísně nehtů nevyjímaje, je velkou zátěží pro imunitu. Proto je dobré činnost imunitního systému podpořit pomocí vitamínu C, D, omega-3 mastných kyselin a zelených superpotravin.

Plísním hodně vadí aromatická zelenina (cibule, česnek, křen), z bylinek oregano, bazalka, koření (bobkový list, kurkuma, zázvor, kurkuma, skořice, kardamom). Zařaďte tyto potraviny do jídelníčku a plísně na nehtech se zbavíte rychleji.

Oregano neboli dobromysl je silný antioxidant s prokazatelnými protiplísňovými účinky / foto: pixabay.com

 

10 osvědčených babských rad na plíseň nehtů

Plíseň na nehtech zdaleka není ojedinělý problém. Už v minulosti se s ním potýkaly naše babičky, které se spoléhaly pouze na přírodní pomocníky. Jejich domácí léčba byla vždy dostatečně účinná, a tak by bylo škoda tyto cenné zkušenosti zatracovat. Vždyť babské rady jsou kolikrát k nezaplacení

1. Bylinné koupele

Babičky znaly kdejakou bylinu a různé koření a přesně věděly na co je použít. Na plíseň nohou doporučovaly rozmarýn, sléz, lichořeřišnici, kurkumu, oregano (dobromysl obecná). Pomáhá také šalvěj, tymián, březová a dubová kůra. Z bylinek stačí udělat nálev a nohy v něm máčet. Bylinky můžete použít samostatně, nebo smíchat několik dohromady. 

2. Česnek

Všechny plísně nemají rády silice z česneku. Nastrouhejte česnek velmi najemno, přiložte na nehet napadený plísní, obvažte kouskem obvazu, nebo jen přelepte náplastí a nechte minimálně hodinu působit. Tento postup opakujte po několik dní, pokaždé použijte čerstvý stroužek česneku. 

3. Jablečný ocet

Zkuste koupel z jablečného octa. Ohřejte asi půl litru jablečného octa a namočte do něj prsty. Ocet by však měl být dostatečně horký, nejlépe tolik, kolik nejvíc snesete. Po koupeli prsty opláchněte, osušte a potřete olivovým olejem. Aplikujte 3 x do týdne. 

Koupit jablečný ocet >>

4. Oregánový olej

Oregánový olej je obecně velmi účinný prostředek na kvasinkové infekce, který si výtečně poradí také s plísní nehtů. Připravte si koupel s oregánovým olejem: na lžíci soli nakapte 5 kapek oregánového oleje, rozpusťte v teplé vodě a do koupele ponořte nohy. 

Koupit oregánový olej >>

5. Šťáva z cibule

Čerstvou cibuli nastrouhejte najemno, dejte do hmoždíře, rozdrťte a nechte chvíli stát, aby cibule pustila šťávu. Postižený nehet potírejte cibulovou šťávou několikrát denně. 

6. Jedlá soda

Lžičku jedlé sody smíchejte s trochou vody do kašovité konzistence a vzniklou hmotu naneste na nemocný nehet

7. Koupel z hypermanganu

Hypermangan neboli manganistan draselný je výborný pomocník při problémech s plísní nohou. Při jeho použití je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pokud má pomoci, je důležité připravit jen velmi slabý, lehce narůžovělý roztok. Silnější by mohl způsobit nepříjemné poškození pokožky. 

8. Odvar ze slézu

Lžíci slézových květů či listů (možno i směs) zalijte vodou a povařte asi 5 minut. Poté nechte 10 minut louhovat. Odvar vlijte do teplé vody a do takto připravené koupele ponořte nohy. Po koupeli nohy osušte a zlehka promažte měsíčkovou mastí

9. Domácí mast z kurkumy a zázvoru

Do misky dejte tři lžičky změklého másla, lžičku kurkumy a lžičku mletého zázvoru. Důkladně promíchejte a naneste na postižený nehet. Překryjte obvazem a nechte působit nejlépe několik hodin. Poté prsty omyjte a otřete do sucha

10. Netradiční prostředky

V boji  s plísní nohou můžete využít i poměrně netradiční prostředky, které svou účinností již mnoho lidí překvapily. Zkuste třeba smíchat ústní vodu s jablečným octem či čerstvou šťávou z citronu a tuto směs naneste vatovým tamponem přímo na nehet.

 

 

 

Žulový hmoždíř je pro drcení koření a bylinek užitečný pomocník

 

Koupit >>

 

 

Pokud se vám povedlo plísně na nehtech úspěšně zbavit, stále existuje riziko, že se objeví znovu. Infekce se velmi ráda vrací, proto je lepší snažit se onemocnění předcházet.

 

Prevence vzniku plísně na nehtech:

  • Noste pouze vlastní boty a přezůvky
  • Boty pravidelně desinfikujte
  • Ve veřejných prostorách (koupaliště, sauna, wellness, sprchy, fitness centrum) nechoďte naboso, mějte na nohách vždy žabky nebo pantofle
  • Doma, v práci mějte prodyšnou obuv
  • Noste bavlněné ponožky, které brání zapaření nohou
  • Používejte pouze svůj ručník a perte ho na vysokou teplotu
  • Dbejte o hygienu koupelnových rohožek a všech míst, kde se drží vlhko
  • Omezte příjem potravin a nápojů s obsahem jednoduchých cukrů 

 

Zajímá vás, jak plíseň na nehtech řeší odborníci?

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Co dodat na závěr? Mykózy propukají hlavně při oslabení imunity, proto dbejte v prvé řadě na to, abyste byli v co nejlepší kondici. Pokud se přeci jen někde s nákazou setkáte a váš organismus bude dostatečně odolný, plíseň na nehtech se nemusí projevit vůbec, případně jen v daleko menší míře. S pomocí babských rad se plísně snadno zbavíte a zase bude mít nožky jako ze škatulky. 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář