Jak nastavit hůlky na nordic walking? Změřte se, rozhoduje každých 5 cm

Pro příznivce turistické chůze jsou nordic walking hole oblíbenou pomůckou. Této sportovní aktivitě podléhá stále více lidí všech věkových kategorií. A není divu. Chůze s hůlkami je zdraví prospěšná a zaměstná prakticky celé tělo. Nenáročný pohyb s hůlkami odlehčí pohybový aparát, posílí činnost srdce a práci svalstva. Severská chůze prospívá celkově dobré kondici. Chcete-li se vydat svižným krokem do přírody, musíte nejprve vybrat správné hole a přizpůsobit jejich velikost svému tělu. Jen tak si budete procházku opravdu užívat. Jak tedy nastavit hůlky na nordic walking

Správné nastavení délky nordic walking holí je pro pohodovou procházku zásadní / fotokoláž: pixabay.com

 

Nordic walking chůze pro lepší fyzičku

Severská neboli nordic walking chůze je aerobní pohybová aktivita vhodná pro každého. Neřídí se věkem, fyzickou zdatností či zdravotním stavem. Možná i z toho důvodu si našla oblibu v řadách seniorů, nebo se používá jako doporučený pohyb v rámci rehabilitace. Jedná se v podstatě o pohyb, který je člověku naprosto přirozený. V neposlední řadě také napomáhá zdravému a přirozenému hubnutí.

Nordic walking má jednu nespornou výhodu. Můžete ho provozovat po celý rok bez ohledu na počasí. Stačí jen pořídit sportovní hole na nordic walking, vhodně se obléct, přibalit svačinu na cestu a můžete vyrazit. Než ale vykročíte na svou první trasu, jistě si kladete otázku, jaké hole vlastně pořídit. 

 

Dobré nordic walking hole jsou lehké, skladné, nekloužou z rukou a tlumí nárazy

 

Vybrat hole >>

 

 

Jak nastavit délku nordic walking holí

Pokud chcete severskou chůzi zařadit do svého života, potřebujete v prvé řadě dobré sportovní hole. Nordic walking hole ale nejsou běžné trekingové hole, které mají zcela rozdílné parametry, takže pro nordic walking chůzi se nehodí. 

Nordické hole jsou vybaveny speciální rukojetí a hlavně poutkem umožňujícím specifický pohyb při chůzi. 

Hlavní výběrové parametry nordic walking holí:

  • výška postavy (určuje výšku hole)
  • hmotnost postavy (zohlední materiál hole)
  • způsob použití (zohlední materiál hole)
  • typ hole (pevná délka, teleskopická)

Při výběru holí je důležité zaměřit se především na jejich správnou výšku. V opačném případě se pro vás stane chůze velmi nepohodlná a nakonec hůlky ponesete v ruce, nebo je necháte někde na pařezu v lese.

Jednoduché pravidlo pro nastavení správné délky holí: stoupněte si, kotníky dejte k sobě, vyrovnejte se, uchopte hůl do ruky a ta by měla být vysoká tak, aby loketní kloub svíral úhel 90°.

Nordic walking hole lze pořídit s pevnou, nebo nastavitelnou délkou hole. Druhá možnost se ovšem jeví jako podstatně výhodnější.

Délka holí se totiž také upravuje v závislosti na zvoleném terénu. Po rovině klasickou svižnou chůzí by měly lokty svírat pravý úhel. Pokud chcete ale zrychlit, skoro až běžet, pak zvolte o jeden díl vyšší délku holí, abyste se lépe odráželi od povrchu a chůze tak byla rychlejší

Cestou do kopce, nebo z kopce hůlky zkraťte, snížíte tak námahu na kolena. V případě, že by vás bolely ramena, pak jsou hole příliš vysoké.

Přesnou délku nordic walking holí pro vaši postavu určíte podle výšky vašeho těla. Optimální délka holí by měla odpovídat maximálně 68% vaší výšky. 

Správnou délku holí vypočítejte podle vzorce: výška postavy (cm) x 0,68

Jestliže se rozhodnete pořídit hůlky s pevnou délkou, zaokrouhlete vypočtenou hodnotu nahoru nebo dolů na nejbližších 5 cm. V případě, že máte potíže s ramenním kloubem či krční páteří, zaokrouhlujte dolů. Pokud plánujete s holemi běhat, zaokrouhlujte nahoru. 

Příklad výpočtu doporučené délky holí:

Osoba s výškou postavy 172 cm bude potřebovat hole s délkou 115 cm (172 cm x 0,68 = 117 cm, zaokrouhleno dolů na 115 cm). 

Doporučená délka nordic walking holí

VÝŠKA POSTAVY (cm)DÉLKA HOLÍ (cm)
145 - 152100
153 - 161105
162 - 167110
168 - 173115
174 - 180120
181 - 186125
187 - 194130
195135

Optimální délku nordic walking holí zjistíte nejlépe časem, až si je sami v terénu vyzkoušíte a podle toho, co vám bude vyhovovat nejvíce. 

 

Chůze s holemi vytváří přirozený pohyb

Chůzi s nordic walking holemi si musíte nejprve trochu osvojit. Není to nic složitého, jen je třeba vyvarovat se zbytečných chyb. Samotná chůze je založena na přirozeném pohybu paží, stejně jako když máváte rukama při klasické chůzi.

Pohyb paží by ale měl být prováděn v určitém rytmu, o hole byste se měli jen opírat. Hůlky v chůzi pouze pomáhají, neměly by zatěžovat bederní páteř, ale naopak umožnit jít vzpřímeně s rovnými zády

Podívejte se na názorné video, jak správně nastavit a uchopit hole do ruky:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Chůzi s holemi si nejprve zkuste na jednoduchém terénu. Až si na nový pohyb zvyknete, můžete se pustit na náročnější cestu. 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář