Obyčejná chůze je pro člověka přirozený pohyb, který prospívá celému tělu. Na procházku do přírody se můžete vydat kdykoli, třeba i za nevlídného počasí. Když vezmete ještě do ruky sportovní hole, zapojíte do činnosti více svalů na těle a také trochu zhubnete. Jaké hůlky vám ale budou dobře sedět? Máte pořídit hole trekové, nebo ty na nordic walking? Řada lidí prostě neví a začne tápat. Avšak správnou výbavu není radno podcenit. Nordic walking hole jsou totiž úplně jiné než hole na treking. Jaký je mezi nimi rozdíl a pro jaké aktivity se vlastně hodí?
Obsah článku
Trekking, nebo nordic walking?
Chůze s holemi se stává napříč generacemi oblíbenou formou aktivního odpočinku. Ovšem není chůze jako chůze. Nejprve si musíte ujasnit, jestli chcete provozovat nordic walking nebo trekking walking. A podle toho zvolit správné hole. Jinak vám budou po cestě na obtíž a ponesete je přinejmenším v ruce. Hůlky mají za úkol ulevit kloubům a být pro vaše tělo oporou, abyste si pobyt v přírodě opravdu pěkně užili.
Hodně záleží na tom, do jakého terénu se vydáte. Proto dobře promyslete, zda půjde o svižnou procházku či náročný výšlap. Každá z těchto aktivit vyžaduje jiné hole.
Nordic walking – klasická vycházka s holemi
Nordic walking je rychlejší varianta chůze, která vyžaduje jednoduchou techniku a zapojuje do pohybu až 90 % svalstva. Zpravidla se jedná o krátkou či delší vycházku v nenáročném terénu, kdy se turisté pohybují převážně po rovinách, případně zdolávají menší kopce vlnící se v krajině. Nordic walking lze označit za zdravotní kardiofitness chůzi.
Zuzana Bílková uvádí: “Nordic walking přináší velice efektivní pohyb a snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví, nebo aktuální fyzickou kondici. Výhodou tohoto sportu je to, že se dá provozovat prakticky kdekoliv, jak v parku ve městě, tak na horách, v lese či například u moře.”
BÍLKOVÁ, ZUZANA. Tvorba produktu cestovní kanceláře se sportovní motivací a zařazením nových trendů
Trekking walking – turistický výšlap
Trekking se už řadí mezi horskou a vysokohorskou turistiku ve svažitém terénu, kdy zdoláváme příkré kopce. Tempo chůze bývá zpravidla pomalejší a volnější vzhledem k náročnosti terénu. Při pohybu vám hůlky dodávají větší pocit jistoty.
Rozdíl mezi trekovými a nordic walking holemi
Sportovní hole se liší podle toho, pro jaký druh pohybu je budete používat. Základní rozdíl je tedy v tom, že hole pro nordic walking jsou konstruovány pro více intenzivní pohyb při chůzi v rovinatém terénu, zatímco trekové hole slouží jako opora při lezení po horách.
Trekové hole je sice také možno používat pro běžnou chůzi a řada prodavačů v obchodě na tuto otázku odpovídá kladně, ale je třeba si uvědomit, že v žádném případě s nimi nedocílíte správnou techniku nordic walking chůze.
Zásadním výběrovým parametrem u obou holí je jejich délka, materiál, ze kterého jsou vyrobeny, snadnost ovládání a schopnost tlumit nárazy.
Od zvoleného materiálu se samozřejmě odvíjí celková hmotnost hůlek. Nejlehčí jsou hůlky z karbonu, což ocení zejména sportovní nadšenci. Pokud vyrazíte na procházku jednou do měsíce, budou vám stačit hole z hliníku nebo sklolaminátu. Jednotlivé parametry se promítají i do pořizovací ceny.
Podívejte se, co o výběru holí říká následující video:
Nordic walking hole
Nordic walking hole jsou svou konstrukcí přizpůsobeny pohybu celého těla. Vyrábí se z jednoho kusu lehké slitiny (karbon, hliník) a na konci jsou hůlky opatřeny odnímatelnými botkami. Podstatným prvkem je speciální poutko na rukojeti tzv. rukavička, která umožňuje provádění správné techniky severské chůze neboli nordic walking.
Rukavička napomáhá dynamickému pohybu chůze a má za úkol zajistit správné vracení hole do dlaně. Při nordic walking chodíte mírně nakloněni, hůl zapichujete asi 20 cm za sebe, po odrazu následně zapažíte a hůl pustíte, aniž by vám upadla na zem. Chůze je tak mnohem rychlejší.
Nordic walking pochází z prostředí běžců na lyžích, kterým v případě nedostatku sněhu sloužila jako tréninková aktivita. Z toho důvodu technika severské chůze napodobuje běh na lyžích a nordic walking hole se podobají běžeckým holím.
Hole pro nordic walking bývají zpravidla jednodílné. Většina z nich nemá tlumení nárazů, jelikož by se tím snižovala energie určená pro pohyb vpřed.
Optimální délku holí vypočítáte podle jednoduchého vzorce: výška postavy x 0,68
Pro začátečníky, nebo méně zdatné jedince jsou vhodnější hole o několik centimetrů kratší a zcela postačí úplně základní model.
Trekové hole
Trekové hole se už na pohled odlišují od nordic walking holí tím, že mají na rukojeti jen obyčejné poutko. Dole je hůl zakončena kovovým hrotem, na který je možno na tvrdém terénu nasadit botičku (v měkkém zase sundat). Botička je ale úplně rovná, oproti nordic walking holí, kde je sešikmená.
Trekové hole jsou přizpůsobeny pro turistiku v náročném horském terénu. Slouží jako spolehlivá opora nejen ve strmých úsecích, ale současně pomáhají udržet lepší stabilitu i s těžkým batohem na zádech. Při pohybu zapichujeme hole před tělem a do úrovně nohou.
Hole pro trekking mají silnější průměr a bývají teleskopické. Skládají se 3 dílů, aby se daly pohodlně složit do batohu a také prodloužit při cestě z kopce a zkrátit při cestě do kopce. Trekové hole jsou rovněž vybaveny systémem pro odpružení antishock.
Vzhledem k tomu, že trekingové hole bývají většinou nastavitelné, není problém si jejich délku upravit. Když uchopíte hole do ruky, předloktí by mělo tvořit úhel 90°.
Do kopce se hole zkracují o 5 – 10 cm podle sklonu svahu, z kopce se o 5 – 10 cm zase prodlužují, čímž dochází ke snížení zátěže na klouby.
Vhodně vybrané hole a rovněž správně nastavená délka holí z velké míry rozhoduje o tom, zda se pro vás stane vycházka příjemnou sportovní aktivitou či nikoli. V opačném případě si můžete způsobit nepříjemnou bolest namožením zad, krku, nebo paží. A to by bylo škoda.
Pamatujte na to, že opravdu není jedno, jaké hole vezmete s sebou na cestu.