Nedělejte v technice nordic walking zbytečné chyby: Jaké to jsou?

Nordic walking se stále více dostává do povědomí lidí jako nenáročná sportovní aktivita. Aby taky ne. Vždyť přeci stačí vzít hůlky do ruky a prostě jít. Vyrazit můžete kamkoliv a v každém měsíci v roce. Při pohybu zapojíte do činnosti celé tělo, což se také pozitivně odrazí na vašem zdraví. Jak ale správně chodit s hůlkami? Nordic walking vyžaduje určitou techniku, kterou je třeba si hned od počátku osvojit. Jen tak vás začne bavit a přinášet radost z každého výletu do přírody. Pokud má nordic walking opravdu prospívat vaší dobré kondici, je třeba se vyvarovat některých chyb. Jaké to jsou?  

Správně provedená technika severské chůze vám přinese radost z pohybu / fotokoláž: depositphotos.com

 

Nordic walking – chůze pro zdraví

Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb, proto nordic walking neboli severskou chůzi může provozovat v podstatě každý napříč všemi generacemi. Použití holí při chůzi je navíc velkou výhodou. Rozpohybuje i horní polovinu těla a samotný pohyb se tak více zefektivní

Nordic walking se řadí mezi aerobní fyzické aktivity, blahodárně působí na kardiovaskulární systém, odlehčí pohybový aparát a pomáhá spálit více kalorií než při běžné chůzi

Zdravotní přínosy severské chůze:

  • přispívá k napřímení těla
  • posiluje velké svalové skupiny pro zdravé držení celého těla
  • správná technika chůze přináší efektivní zátěž a napomáhá prodloužení výkonnosti
  • podporuje psychickou pohodu a dobrou náladu

Aby byl nordic walking pro lidské tělo přínosem, musíte dodržovat základní pravidla a vyvarovat se zbytečných chyb. Vše začíná už správným výběrem holí. Při nákupu v obchodě narazíte na hole trekové a hole na nordic walking. Lidé pak často znejistí a neví, jaké hole mají vlastně pořídit. 

Mezi trekovými a nordic walking holemi je obrovský rozdíl. Každé z nich jsou určeny do zcela jiného terénu. Pokud se rozhodnete pro chůzi po mírně zvlněné rovině, budete potřebovat hole na nordic walking. Zdolávání horských vrcholů však vyžaduje hole trekové

Vybrat hole >>

Samotná konstrukce holí je vždy přizpůsobena odpovídajícímu druhu pohybu, takže špatným výběrem holí si můžete přivodit nemalé zdravotní potíže v podobě namožených zádových svalů, krční páteře či kolenního kloubu

Pavlína Kaslová říká: “Největší chybou při výběru holí na nordic walking bývá záměna za hole turistické (trekové), které se liší tím, že jsou těžší, robustnější a pevnější než hole na nordic walking.”

KASLOVÁ, PAVLÍNA. Využití nordic walking po náhradě kyčelního kloubu

KASLOVÁ, Pavlína. Využití nordic walking po náhradě kyčelního kloubu [online]. České Budějovice, 2020 [cit. 2022-07-05]. Dostupné z: https://theses.cz/id/xhjmms/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta. Vedoucí práce Mgr. Eliška Nováková.

Neméně důležitým výběrovým parametrem je také délka holí, která se odvíjí od výšky vaší postavy. Hůlky na nordic walking bývají zpravidla vyrobeny z jednoho kusu, zato hůlky trekové jsou teleskopické.

Určení správné délky holí se řídí všeobecným pravidlem: když uchopíte hole do ruky, předloktí by mělo svírat úhel 90°. Konkrétní délka holí se pohybuje v určitém rozmezí a je daná podle tabulky.

Kdybyste při chůzi zjistili, že vás bolí ramena, pak jsou hůlky příliš vysoké a potřebujete o číslo nižší. Délka holí se také může upravit v závislosti na zvoleném terénu, abyste příliš nenamáhali kolena

 

Dobré nordic walking hole jsou lehké, skladné, nekloužou z rukou a tlumí nárazy

 

Vybrat hole >>

 

 

Správná technika nordic walking  

Pokud držíte v ruce vhodně vybrané hole na nordic walking, zbývá se jen naučit správnou techniku. To je prostě základ. Používání nordic walking holí vytváří pravidelný a rytmický pohyb, který napomáhá správnému postavení těla. Pouhé mávání rukou s holemi vám žádnou radost nepřinese. Spíš naopak, hůlky vám budou na obtíž, nebudete vědět co s nimi a necháte je někde po cestě

Severská chůze představuje uvolněný koordinovaný pohyb horních a dolních končetin.

Dobře zvládnutá technika severské chůze přispívá ke správnému držení těla, snižuje zatížení kloubů dolních končetin a pomáhá uvolnit svalovou tenzi v oblasti krku, ramen a zad.

Před prvním vykročením do terénu je určitě dobré podívat se nejprve na instruktážní video a vyzkoušet si pohyb s hůlkami

Podívejte se na práci rukou:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Nordic walking hole mají speciální poutko tzv. rukavičku pro lepší manipulaci. Při zapíchnutí je hůl pevně sevřena v dlani a loket svírá pravý úhel. Hole se zapichuje přibližně na úrovni paty chodidla nohy, která je právě vepředu. V okamžiku zapíchnutí hole dochází k došlapu na patu a současně odrazu zadní nohy a vypuštění hole z ruky. 

Pokud byste po celou dobu chůze svírali hole v ruce a nepoužili poutko, mohlo by dojít k přetížení horní končetiny. Vypuštění hole z ruky je nezbytnou součástí správné techniky severské chůze.

U nordic walkingu stejně jako při klasické chůzi se pravidelně střídá levá a pravá končetina, přičemž jejich pohyb je protisměrný. Po celou dobu by měl být trup zpříma, nebo v mírném předklonu

Všechny tyto nové pohybové návyky je třeba si nejprve osvojit. Možná vám zpočátku budou připadat trochu náročné, avšak po krátkém tréninku si je natolik zautomatizujete, že na ně vůbec nebudete myslet.

Na začátku je rovněž důležité vychytat všechny chyby, které by vás mohly od nordic walkingu zbytečně odradit. A právě k tomu potřebujete nejlépe dobře vyškoleného instruktora. Osobní setkání a názornou ukázku, při které se vám dostane zpětné vazby, nedokáže nahradit ani sebelepší video.

Správnou techniku chůze se nejlépe naučíte pod vedením dobře vyškoleného instruktora. Jen tak se vyhnete zbytečným chybám, které by vám mohly způsobit zdravotní potíže.

Pro nácvik správné techniky nordic walkingu je dobré zvolit rovinatý terén, případně mírný protisvah. Veškeré pohyby byste měli provádět ve středně nízkém tempu, přirozeně, volně, ne křečovitě.  

Před každou cestou byste se měli cca 10 minut procvičit. Udělat alespoň 10 dřepů, protáhnout zádové svaly a nohy. Ostatně, úvodní a závěrečný strečink bychom měli dělat před každou sportovní aktivitou

Objednat instruktora >>

15 nejčastějších chyb při nordic walking:

  • špatně nastavená délka holí (příliš dlouhé, nebo krátké)
  • silné až křečovité držení holí
  • široký úchop holí
  • příliš vzpřímený postoj
  • velký předklon
  • příliš rychlá chůze (brání pohybu paží v plném rozsahu)
  • zdvižená ramena
  • pohled směřující těsně pod nohy
  • zapichování holí hodně vzadu
  • výrazně pokrčené paže v loktech
  • nekoordinovaný a nekontrolovaný pohyb
  • předhazování holí před tělo
  • příliš dlouhý, nebo krátký krok
  • pasgang (vykračujeme stejnou rukou a stejnou nohou)
  • dolní končetina nemá pokrčené koleno (propnuté nohy v kolenou)

Jak by měla vypadat kondiční chůze s nordic walking holemi? Pusťte si video: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Než se vydáte na procházku do přírody, nezapomeňte také na vhodné oblečení a pohodlnou obuv, která by neměla omezovat pohyb v kotníku. Sportovní oblečení zvolte přiměřeně aktuálnímu počasí, pohodlné a nejlépe funkční. Do batohu zabalte také láhev s vodou a nějakou nutričně hodnotnou tyčinku.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář