Jak zhubnout do plavek na poslední chvíli?

Máte krásné plavky, těšíte se na slunečné dny na pláži, ale najednou vidíte to, co jste dlouhé měsíce přehlíželi? Tukem deformovaná postava se jen tak do plavek neschová. Co teď? Žena kyprých tvarů se ze dne na den jen stěží stane modelkou, ale přesto je možné se na poslední chvíli dostat alespoň trochu do formy. Ovšem žádný zázrak nečekejte, rychlý způsob, jak zhubnout do plavek, zpravidla dlouhodobý efekt nepřinese. Na trvalé skutečné hubnutí byste museli zvolit úplně jiný postup a ten vyžaduje delší časový úsek, než jen pár dnů.

Zdroj: fantasista / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: fantasista / FreeDigitalPhotos.net

Rychlodieta má své ale

Přestože většina odborníků z oblasti zdravé výživy se při vyslovení pojmu rychlodieta doslova chytá za hlavu, nikdo z nich nepopírá fakt, že opravdu funguje, i když jen krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska vůbec žádný význam nemá. Podstatou opravdového hubnutí, tedy spalování tukových zásob v těle, je radikální změna životního stylu. K takové proměně lze použít funkční metodu, jak zhubnout 10 kilo a dostat se na svoji optimální váhu, kterou si udržíte jednou provždy. Avšak dieta, které vám pomůže rychle shodit pár kilogramů, skutečně existuje. Dopředu se ale připravte na to, že jakmile se vrátíte ke starým stravovacím návykům, ztracené kilogramy se opět vrátí zpět. Tolik obávaný jo-jo efekt nenechá na sebe dlouho čekat a pro jistotu ještě přihodí pár kilo navíc. Nehledě na to, že každý další pokus o zhubnutí, z důvodu zpomalení metabolismu, bude těžší a těžší.

Rychlá redukce nadbytečných kilogramů pomocí razantního omezení denního kalorického příjmu vede ke ztrátě svalové hmoty a odvodnění organismu. Tukové zásoby zůstávají zpravidla netknuty.

Jídelníček s minimem kalorií

Pokud přes veškerá negativa, která rychlé hubnutí přináší, potřebujete před dovolenou co nejrychleji zhubnout, zaměřte se především na jídelníček. To je jediný účinný způsob, jak zhubnout do plavek.Cvičení vám v tomto případě moc nepomůže, ale to není žádný důvod k tomu, abyste se pohybu absolutně vyhýbali.

Minimálně na týden upravte skladbu stravy:

  • vynechte všechny sladkosti, bílé pečivo, koblihy, tučná a smažená jídla, alkohol
  • jezte co nejvíce zeleniny, po ní nepřiberete ani deko
  • zvyšte příjem bílkovin
  • komplexní sacharidy konzumujte převážně v první části dne (zasytí vás na delší dobu)
  • pijte neperlivou vodu a zelený čaj

Chcete-li zahájit rychlý redukční režim, musíte radikálně omezit denní energetický příjem a snížit příjem kalorií přibližně o polovinu. Konkrétní hodnota doporučeného denního kalorického příjmu závisí na řadě faktorů (váha, výška, pohlaví) a tudíž je pro každého člověka zcela odlišná.

Vyberte si rychlodietu

A právě na základě drastického omezení kalorií, konzumování pouze určitého druhu potravin, nebo naopak vyloučení některých jídel z jídelníčku či pití vysokoproteinových koktejlů funguje každá rychlodieta. Ta má jeden jediný cíl – výrazně snížit energetický příjem a donutit tělo, aby sáhlo do tukových rezerv. Avšak vždy myslete na to, že ani jedna rychlodieta nemá se zdravým hubnutím nic společného. Nejen, že při ní chybí organismu nezbytné živiny, vitamíny a minerály, ale vždy hrozí riziko následného jo-jo efektu.

Pokud však chcete najít způsob, jak zhubnout do plavek a mít alespoň na pár dnů menší břicho, můžete zkusit jednu z nejznámějších rychlodiet:

Rýžová dieta

Rýžová dieta není vyloženě nezdravá, ale pro dlouhodobou konzumaci je málo pestrá. Jejím základem je uvařená rýže, které můžete sníst až 200 g denně (váženo za syrova). Ovšem jenom rýže není vaše celodenní jídlo, je dobré přidat také zeleninu, ovoce, nízkotučný sýr. K snídani si dejte jogurt, na oběd rýži s plátkem krůtího masa, k večeři rýži se zeleninou a ke každé svačině ovoce (vybírejte méně sladké druhy).

Dieta zeleninových šťáv

Dieta, při které se pijí pouze zeleninové šťávy, se hodí na detoxikaci organismu, ale při delším trvání je spíše škodlivá. Zcela postrádá pro tělo nezbytné bílkoviny a tuky. Jelikož dodává minimální množství energie, je vhodné ji dodržovat pouze den nebo dva a nejlépe v době, kdy vás nečeká žádná náročná fyzická aktivita. Za den můžete vypít až 1,5 litru zeleninových šťáv, které si rozdělíte do několika denních dávek. Ovšem vhodnější variantou je, když zeleninovou šťávou nahradíte jedno hlavní jídlo, třeba večeři.

Grapefruitová dieta

Tato dieta vychází z předpokladu, že grapefruity obsahují speciální enzym, který spaluje tuky, avšak žádná odborná studie dodnes tento fakt nepotvrdila. Při této dietě můžete jíst neomezené množství libového masa nebo zeleniny, ale naopak musíte omezit sacharidy ve formě pečiva, cereálií, těstovin a ovoce. Každou porci jídla zapijete sklenicí čerstvého grapefruitového džusu nebo zajíte polovinou grapefruitu.

Tvarohová dieta

Jídelníček je složen převážně z nízkotučného tvarohu, což slibuje úbytek na váze 2,5 kg za 5 dní. Denní strava potom vypadá takto: snídaně – káva a 100 g tvarohu, svačina – vejce a zelenina, oběd – jablko, svačina – 100 g tvarohu a zelenina, večeře – žádná, pouze sklenka vína. Se zdravým hubnutím má tato jednostranná dieta pramálo společného. I když se dá věřit tomu, že po ní rychle zhubnete, otázka je, na jak dlouho.

Proteinová dieta

Je možné konstatovat, že proteinová dieta je nejzdravější ze všech rychlodiet. Její podstata spočívá ve zvýšeném příjmu bílkovin ve stravě oproti sacharidové složce. Tím, že omezíte množství sacharidů na minimum, nastanou ve vašem těle metabolické procesy při nichž organismus spaluje tuky. Velkou výhodou je, že proteinovou dietu lze zakoupit přímo v instantní formě v podobě různých koktejlů, tyčinek či polévek. Navíc je toto jídlo ještě navíc obohaceno o další nezbytné vitamíny, minerály a stopové prvky, a tak vaše tělo nijak nestrádá. Tímto způsobem lze rychle zhubnout už během pěti dnů s minimálním rizikem jo-jo efektu.

Pokud se vám podaří pomocí některé z diet shodit alespoň pár kilogramů a postupně přejdete na zdravý způsob stravování, pak máte šanci, že se vám podaří znovu nepřibrat. Jestliže svoji snahu ještě navíc podpoříte přiměřeným pohybem, jste na nejlepší cestě k udržení optimální váhy.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář