Káva s citronem na hubnutí: Opravdu pomáhá rychleji rozpouštět tuky v těle?

V poslední době se káva s citronem stala hitem sociálních sítí. Její propagátoři vyhlašují do světa, že prý pomáhá s hubnutím. Pro mnohé jistě velmi lákavá představa. Neznám snad nikoho, kdo by se nechtěl bez sebemenší námahy zbavit přebytečných kil. Kávu popíjíme prakticky každý den a přidat do ní trochu citronu přeci nemůže být na škodu. Proč to tedy nezkusit? Možná vás tento netradiční nápoj odradí hned napoprvé svou chutí, možná ale také ne a nakonec si ho i oblíbíte. V každém případě však platí, že káva i citron umí pozitivně ovlivnit celý proces hubnutí. Znamená to tedy, že jejich kombinace přinese zaručeně ještě lepší výsledky? Jak to tedy je? Pomáhá káva s citronem na hubnutí, nebo ne?

Kávu s citronem lze považovat za zdraví prospěšný nápoj / fotokoláž: pixabay.com

Dáte si kávu s citronem?

Šálek kávy popíjí lidé po celém světě, nejčastěji s mlékem či cukrem. Co člověk, to jiné chutě a někdo rád experimentuje. Napadlo by vás ale jen tak, přidat si do kávy citron? Popravdě, mě ani moc ne. Tedy až do chvíle, než jsem zjistila, že to jde a že existuje espresso Romano – nápoj připravený z espressa a citronu. Citronová šťáva zjemní lahodnou chuť kávy a v konečném výsledku dodá espressu velmi svěží tóny. Z pohledu gastronomie naprosto jedinečná inspirace. Přináší ale nějaké zdravotní benefity? Vážně káva s citronem rozpouští v těle nechtěné tuky

Chci zhubnout >>

Samotná konzumace kávy i citronu je bezesporu pro zdraví člověka velmi přínosná. Když pomineme ostatní zdravotní účinky, káva stejně jako citron má na hubnutí značně pozitivní vliv. Každá z těchto potravin obsahuje spoustu výživných látek, které se určitým způsobem mohou podílet na redukci hmotnosti. 

Čerstvou šťávu z citronu přidejte do šálku černé kávy a vypijte / fotokoláž: archiv autorky, pixabay.com

 

Proč pít kávu? 

Většina z nás si nedokáže představit bez kávy jediný den. Káva obsahuje kofein, který umí dodat energii, zahnat únavu, zlepšit paměť a podpořit mozkovou činnost. Tato látka nabízí rovněž spoustu výhod při snaze o zhubnutí. Ale jen za předpokladu, že se správně stravujete a pravidelně se věnujete nějaké fyzické aktivitě. Kofein může podpořit celkový sportovní výkon, proto je dobré dát si kávu před cvičením. Tělo pak bude rychleji spalovat tuky a po tréninku pomůže i s regenerací.

 

Káva, potažmo kofein, dokáže zrychlit metabolismus a také potlačit chuť k jídlu. Je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky před negativním vlivem volných radikálů. S kofeinem to ale není dobré přehánět, takže 4 šálky kávy jsou doporučovány jako denní maximum

Vědecké studie prokázaly, že kofein pomáhá rozkládat tuky v těle a následně je dokáže využít jako zdroj energie během cvičení.

Nadměrná konzumace kávy může způsobit poruchy srdečního rytmu, zvýšit riziko infarktu, nevolnost, bolest hlavy, žaludku či jiné nepříjemné obtíže. Takže všeho s mírou. Myslete i na to, že káva v odpoledních a večerních hodinách může negativně ovlivnit kvalitu nočního spánku.

Anežka Hejlová uvádí: “Káva je přírodní produkt, který je velkým zdrojem antioxidantů. Nejvíce obsahuje skupinu antioxidantů, která se nazývá polyfenoly. Nejbohatší polyfenol v kávě je kyselina chlorogenová, která  se podílí na neutralizaci volných radikálů. Ty tělo přijímá vzduchem, potravou a tekutinami. Volné radikály poškozují buňky.”

HEJLOVÁ, ANEŽKA. Metodické zpracování tématického celku Káva a její účinky na lidský organismus.

HEJLOVÁ, Anežka. Metodické zpracování tématického celku “Káva a její účinky na lidský organizmus” [online]. Brno, 2013 [cit. 2022-09-07]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/rofe1/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Pavla DVOŘÁKOVÁ.
Káva je bohatá na kofein, který začne působit téměř okamžitě, obvykle do 10 minut / foto: archiv autorky

 

Co nabízí citron? 

Citron mezi ostatními citrusovými plody vyniká především vysokou koncentrací vitamínu C, důležitého antioxidantu, který má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Vitamín C posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a je nepostradatelnou součástí celé řady biochemických pochodů v těle. Podílí se například na metabolismu bílkovin, tvorbě kolagenu, zlepšuje trávení, má antibakteriální účinky a mnoho dalších. 

Citrony však také pomáhají s hubnutím, a to díky obsahu pektinové vlákniny. Pektin může snižovat chuť k jídlu a tím působit na snížení celkového kalorického příjmu. 

Určitě jste už slyšeli o populární vodě s citronem, která pozitivně působí na redukci tělesné hmotnosti. Do sklenice vymačkáte čerstvou šťávu z citronu a dolijete vodou. Když tento nápoj pijete ráno na lačno, nastartujete zažívací systém, podpoříte metabolismus a zlepšíte spalování.

Nicméně, citrony se řadí mezi zásadité potraviny. Odborníci zjistili, že lidé, kteří se v redukčním režimu zaměřují právě na konzumaci zásaditých potravin, hubnou potom rychleji

Jenomže ani s citronem se to nemá přehánět. Nadměrné užívání citronové vody přináší určitá rizika. Kyselina v citronech může poškodit zubní sklovinu a zvýšit tak pravděpodobnost vzniku zubního kazu. A nejen to. U citlivých osob může způsobit podráždění žaludku

Voda s citronem nabízí mnoho zdravotních výhod / foto: archiv autorky

 

Pomáhá káva s citronem na hubnutí?

Prozatím jsme si objasnili, jak je to s kávou i citronem, když je budete konzumovat samostatně. Opravdu se ale stane něco zázračného, když tyto dvě suroviny smícháte dohromady? Vážně se lze domnívat, že se jejich účinky znásobí a najednou budete hubnout jako mávnutím kouzelného proutku? Odpověď vás možná zklame, ale tak jednoduše to skutečně nefunguje

Pravda je, že káva i citron mohou hubnutí pozitivně ovlivnit, ale není žádný důvod k tomu, proč je míchat dohromady. Když budete pít kávu s citronem, neznamená to, že se automaticky dají do pohybu všechny hubnoucí pochody v těle a vy se tak dočkáte vysněné postavy.

Jediný způsob, jak se zbavit tukových polštářů, je správně sestavený jídelníček a dostatečný pohyb. Aby tělo spalovalo tuky, je třeba omezit příjem kalorií, zvýšit výdej energie a dbát na optimální množství bílkovin v jídelníčku. Bílkoviny jsou při zdravém hubnutí totiž celkem zásadní.

 

Potraviny KetoMix dodají vašemu tělu přesně ty živiny, které pro zdravé hubnutí potřebuje.

 

Koupit KetoMix >>

 

Káva i citron mají na organismus mnoho skvělých účinků, ale k jejich konzumaci je třeba přistupovat s rozumem. Pokud vám káva s citronem chutná, klidně si ji dopřejte. Nečekejte ale, že jen díky této kombinaci rozpustíte tuky v těle. Stejně tak si můžete dát kávu i sklenici vody s citronem samostatně. Nemusíte se jim vyhýbat ani při dietě. Jen tedy kávu bez mléka a cukru.

RECEPT: Espresso Romano – káva s citronem

Suroviny:

  • 7 g mleté zrnkové kávy
  • 5 ml čerstvé šťávy z citronu
  • citronová kůra (½ kolečka citronu)
  • voda podle potřeby

Postup:

  1. Obvyklým způsobem připravíme klasické espresso (30 ml). 
  2. Do hotového nápoje přidáme čerstvou šťávu z citronu, nebo vložíme ½ kolečka citronu a před pitím z něj šťávu vymačkáme.
  3. Na ozdobu je možno přidat spirálku citronové kůry

Pro přípravu espressa Romano se více hodí odrůdy kávy s ovocnými tóny jako je například Costa Rica Black Diamonds, nebo Congo Coopade Kivu.

 

V případě, že nejste příznivci tradičního espressa, můžete čerstvou šťávu z citronu přidat v podstatě do jakékoliv kávy. Mělo by se však vždy jednat o kávu připravenou z kvalitních pražených kávových zrn. Instantní káva může obsahovat různé nežádoucí chemické příměsy.

Shrnutí na závěr: Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by káva s citronem dokázala nějak zásadně ovlivnit hubnoucí procesy v těle. Lze ji sice považovat za celkem zdravé pití, jelikož jak káva, tak citron obsahují cenné živiny, ale to je tak všechno. Nečekejte tedy od tohoto nápoje nic magického. Pouhou kombinací kávy a citronu nelze dosáhnout rychlejšího spalování tuku

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář