Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc hezky, ale představují také určité zdravotní riziko. Navíc způsobují značné nepohodlí, křečáky často bolí, doprovází je pocit těžkých nohou, otoky, svědění, mravenčení. Křečové žíly není radno podcenit, protože mohou zvyšovat riziko závažnějších onemocnění jako je zánět žil, bércový vřed, trombóza nebo embolie. Až v 90 % případů je vznik křečových žil dán genetickou predispozicí, avšak nemalou mírou k němu přispívá i zaběhnutý způsob života. Už jen svými každodenními návyky můžete ovlivnit pravděpodobnost toho, zda se křečáky vytvoří a kolik jich bude. Prevence je tedy na místě, pokud se ale křečové žíly přeci jen objeví, pomocí přírody můžete zdraví cév účinně podpořit. Chcete vědět, jaký je nejlepší přírodní recept na křečové žíly? 

Křečové žíly zdaleka nejsou jen problém estetický, časem mohou způsobovat řadu zdravotních komplikací / fotokoláž: depositphotos.com, pixabay.com

 

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly (varixy) patří v dnešní době k nejčastějším cévním onemocněním, odborná veřejnost je řadí mezi civilizační choroby. Jejich výskyt se postupně zvyšuje s věkem, více jsou postiženy ženy než muži. Křečové žíly zdaleka nejsou jen problém estetický, který zejména v letním období umí se sebevědomím pěkně zamávat. Křečové žíly mohou vytvářet zvýšené riziko dalších cévních onemocnění, proto je důležité snažit se jejich tvorbě co nejvíce předcházet. Obzvlášť, pokud je máte v rodině. Vzniku křečových žil kromě jiného hodně nahrává také váš životní styl.

Ulevit od křečových žil >>

Křečové žíly se nejčastěji objevují na dolních končetinách, nicméně postihnout mohou jakoukoli žílu na těle. Vypadají jako zvětšené žíly, nebo uzlíkové žilní útvary, fialové modré barvy, které vystupují na povrch kůže. Křečové žíly mohou být různě zkroucené, rozšířené nebo prodloužené.

Příznaky křečových žil:

  • pocit unavených a těžkých nohou 
  • viditelně zvětšené žíly 
  • otoky dolních končetin
  • bolest dolních končetin
  • křeče, brnění, mravenčení 
  • svědění
  • kožní změny
  • zarudnutí pokožky
  • kožní vředy kolem kotníků
  • záněty kůže

 

Proč vznikají křečové žíly? 

Z pohledu fyziologie za potížemi s křečovými žilami stojí špatná funkce žil. V lidském těle jsou žily součástí rozsáhlého cévního systému, jejich úkolem je přivádět odkysličenou krev z tkání zpátky do srdce. Při tomto procesu dochází k narušení zákonů zemské gravitace (krev teče směrem nahoru), a proto je tělo vybaveno několika potřebným mechanismy.

Odkysličenou krev v žilách dolních končetin přivádí k srdci systém chlopní, které vyrůstají zevnitř cévních stěn. Kromě toho návratu krve k srdci napomáhá i určitý způsob propojení mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem, a také pohyb svalů, v nichž se hluboké žíly nachází.

V případě, že dojde k narušení této přirozené funkce těla, krev se začne hromadit v žilách dolních končetin a působit tlakem na žilní stěnu. Oslabená žilní stěna potom ztrácí svou pevnost a elasticitu, takže krev nemůže správně proudit nahoru k srdci. Velké množství krve v dolních končetinách způsobí, že se žíly rozšíří, začnou vytvářet různé záhyby a vystupovat na povrch pokožky. Výsledkem jsou potom viditelné křečové žíly

Na křečové žíly trpí až polovina osob starších 60 let. Důvodem jsou oslabené žilní stěny, jejichž pružnost s přibývajícím věkem klesá.

K rozvoji křečových žil zpravidla začne docházet, když žilní chlopně přestanou správně fungovat (nedomykavost chlopní). Pokud je žilní stěna málo pevná, časem zvětší svůj průměr a chlopeň se stane nedomykavou. Nebo může být chlopeň poškozena v důsledku proběhnutého zánětu žil

Faktory ovlivňující vznik křečových žil:

  • genetika (pokud má někdo v rodině křečové žíly, riziko se u vás zvyšuje)
  • věk (křečové žíly přirozeně postihují starší osoby)
  • nedostatek pohybu 
  • zvýšená fyzická zátěž
  • časté a dlouhé sezení či stání
  • obezita
  • těhotenství
  • hormonální změny u žen 
  • chybějící živiny ve stravě (hořčík, vitamín C, vláknina)

Ulevit od křečových žil >>

Co pomáhá na křečové žíly?

Křečové žíly sami od sebe jen tak nezmizí, ale potíže s nimi je možné minimalizovat na co největší únosnou míru. Na křečové žíly hodně pomáhá kompresní terapie, která spočívá v nošení kompresních punčoch nebo podkolenek. Kompresní punčochy vytváří tlak na dolní končetiny a tím posilují žilní stěny. Pokud se dostaví akutní potíže, bolest, otok, pak je možno aplikovat různé krémy a gely na křečové žíly. 

Komprese patří mezi tradiční přírodní recepty na křečové žíly. Působení tlaku na povrchový žilní systém posiluje činnost svalově-žilní pumpy a přispívá k normální funkci chlopní.

V případě, že křečové žíly způsobují větší zdravotní komplikace a snižují tak kvalitu života, přichází na řadu chirurgické řešení, kdy se křečové žíly odstraní metodou sklerotizace nebo laseru

Marie Strnadová říká: “Sklerotizace se používá k léčení malých křečových žil (metlicovitých a pavoukovitých), kde představuje nejvhodnější metodu. Také ji lze použít k odstranění varikózně změněných větví hlavních žilních kmenů, zbytkových křečových žil po provedeném chirurgickém zákroku. Záleží zde na jejich velikosti, stupni žilního refluxu, věku pacienta, stupni přítomnosti žilní nedostatečnosti a také na přání klienta. Principem metody je vstříknutí sklerotizačního roztoku do žíly v určitém místě. Roztok poškozuje vnitřní buněčnou výstelku a vyvolá zánětlivou reakci, která má za následek vyplnění cévy vazivem.” 

STRNADOVÁ, MARIE. Rozdíly v pooperační soběstačnosti u pacientů po operaci křečových žil

STRNADOVÁ, Marie. Rozdíly v pooperační soběstačnosti u pacientů po operaci křečových žil [online]. České Budějovice, 2008 [cit. 2023-08-23]. Dostupné z: https://theses.cz/id/0xhos6/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta. Vedoucí práce Mgr. Ivana Chloubová.

Na křečové žíly však od pradávna platí také různé bylinky, které přináší postiženým nohám dostatečnou úlevu. Popíjet můžete chutné bylinkové čaje, na bolavé nohy přiložit různé obklady, nebo je promazat bylinnou mastí.

A to není všechno. Na hezké nohy bez křečových žil působí vyvážená zdravá strava a další nenáročná režimová opatření. Možností je spousta. Jak upravit každodenní životosprávu, když vás trápí křečové žíly?

Možností, jak se zbavit křečových žil, je několik / foto: depositphotos.com

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly

Máte-li v rodině sklon k výskytu křečových žil, pak byste se měli zaměřit především na prevenci. Vaše tělo jistě ocení, když se vydáte přírodní cestou a celkově upravíte svůj dosavadní životní styl. Pokud vám cévy po delší čas způsobují problémy, jenom mazání stačit nebude. To by pro jejich zdraví bylo trochu málo. 

Zdravé žíly potřebují také výživu zevnitř, aby byly pevné a pružné. Proto je důležité upravit každodenní jídelníček a zařadit do něj potraviny, které jsou pro žíly zdrojem hodnotných živin. Když si společně s běžnou stravou osvojíte ještě další návyky, křečovým žilám můžete dostatečně ulevit. Pojďme si tedy ukázat, co všechno by měl zahrnovat nejlepší přírodní recept na křečové žíly.

Ulevit od křečových žil >>

Začněte jídelníčkem

Nutričně vyvážená a hodnotná strava je základ zdraví. Chybějící výživné látky se mohou negativně projevit na správné funkci celého organismu. A to platí i pro cévní soustavu. Pevné a pružné cévy dokáže v každodenním jídelníčku zajistit dostatek bioflavonoidů, hlavně rutinu a vlákninyPřirozeným zdrojem bioflavonoidů je zelenina a ovoce, zejména citrusové plody, plody šípkuPro významný obsah rutinu je zase ceněna pohanka, která má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus.

Při problémech s křečovými žilami by se měla pravidelně objevovat na talíři jídla z pohanky. Obsažený rutin posiluje a zpevňuje žilní stěny, zvyšuje jejich pružnost a snižuje nadměrnou propustnost krevních kapilár. Pomáhá také při praskání drobných cévek pod kůží. Pohanka je také významným zdrojem potřebné vlákniny.

Důležitou složkou zdravé výživy je vláknina, která je rovněž velkou posilou pro celý cévní systém. Vláknina by měla být v jídelníčku zastoupena v podobě luštěnin, celozrnných výrobků (ovesné vločky, pohanka, další obiloviny), zeleniny, ovoce, oříšků, semínek, atd.

Z minerálů za zmínku ještě stojí křemík, který je nezbytným stavebním prvkem cévní stěny. Křemík hojně obsahují například ovesné vločky, bramborová slupka, fazole, červená řepa, mrkev a řada jiných potravin. 

Při výskytu křečových žil se v jídelníčku určitě vyhněte potravinám s vysokým obsahem soli.

 

Vsaďte na bylinky

Na křečové žíly znaly už naše babičky celou řadu účinných přírodních receptů, které úspěšně používala řada generací před námi. Samozřejmou součástí tradičního lidového léčitelství jsou bylinky, které pomáhají mírnit mnoho potíží s křečovými žilami. Obsažené cenné látky blahodárně působí na otoky, mírní bolest a pocit těžkých nohou, čistí cévy a podporují zdraví celého kardiovaskulárního systému.

Na oteklé nohy pomáhá pampeliška, bříza, svízel přítula, nebo popenec břečťanolistý. Tyto bylinky můžete popíjet jako čaj, výborně pomáhá mast z popence.

Čaj proti otokům nohou: naberte polévkovou lžíci listů pampelišky, šalvěje, sporýše lékařského a vytvořte bylinkovou směs. Zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.   

Z dalších bylinek, které příznivě působí na křečové žíly je třeba zmínit echinaceu, pelargonii, ostropestřec, řebříček, jetel, přesličku, kopřivu, s lepším prokrvením dolních končetin pomáhá ginkgo biloba. Příznaky křečových žil dokáže úspěšně tlumit přírodní balzám s obsahem kaštanu koňského

Již po několik staletí je za nejlepší přírodní recept na křečové žíly považováno užívání gotu koly. Tato starodávná bylina má v ajurvédské medicíně výjimečné postavení. Gotu kola neboli pupečník asijský posiluje buňky v cévních stěnách, napomáhá normálnímu průtoku krve, brání vytváření krevních sraženin a podporuje správnou funkci cév. A právě z toho důvodu je výbornou posilou při prevenci křečových žil

 

 

Přírodní medicína považuje gotu kolu za nejlepší bylinu na křečové žíly

 

Koupit >>

 

Gotu kola pomáhá snížit bolest křečových žil společně s otokem a ulevit od pocitu těžkých nohou. Brání úniku tekutin z žil a chrání je před různými degenerativními procesy.

Gotu kola vyniká obsahem celé řady výživných látek, z nichž za nejdůležitější jsou považovány triterpenické saponiny. Jejich pozitivní účinky se projevují v posílení zdraví celého organismu. Gotu kola blahodárně působí na celý kardiovaskulární systém a také na zdraví mozku a trávení. Gotu kolu (čtěte moji recenzi) můžete snadno užívat v podobě kvalitního doplňku stravy, který neobsahuje nic víc, než přírodní bylinu.

Gotu kola pomáhá posílit žilní stěny, jednoduše ji můžete užívat v podobě doplňku stravy, doporučená dávka jsou 2 kapsle denně / foto: archiv autorky

Zkuste obklady

Starodávné přírodní recepty na křečové žíly využívají sílu bylinek také v podobě obkladu. Pokud vás zasáhnou akutní potíže, nohy pobolívají, otékají a jsou jako z olova, můžete zkusit přiložit na ně bylinkový obklad. Na křečové žíly hojivě působí třeba naklepané listy černého bezu. Kromě bylinek pomáhá i zelenina. Do takového obyčejného zelí byste to ani neřekli.

Zelný obklad na křečové žíly: listy bílého hlávkového zelí přelijte vroucí vodou, aby změkly. Poté je přežehlete žehličkou, napařením se zvýší jejich účinek. Nohy obalte zelnými listy a převažte.

Obklad z kysaného zelí: po dobu 5 dní přikládejte na křečové žíly obklad z kysaného zelí a nechte hodinu působit

Obklad z tvarohu: použijte tehdy, když nohy vykazují stopy zánětu nebo žíly začnou tvořit uzly. Každý den přiložte na žíly studený tvarohový obklad a obě nohy převažte. 

Octový obklad: do misky nalijte 200 ml vody a přidejte jednu polévkovou lžíci jablečného nebo vinného octu. Do tohoto roztoku namočte plátno a přiložte na nohy. Zábal nesmí pálit, v opačném případě roztok více nařeďte vodou. 

Obklad z brambor: nastrouhejte jednu větší syrovou bramboru, přiložte na nohu, obvažte a nechte působit půl hodiny. Brambora bolavé nohy příjemně ochladí a zklidní. Kromě toho obsahuje škrob, který má stahující účinky. 

 

Co ještě může pomoci?

  • nohy střídavě sprchujte proudem teplé a studené vody
  • hýbejte se (chůze, lehčí běh, plavání, jóga)
  • při celodenním sezení či stání protáhněte nohy (stačí propínání špiček nebo kroužení kotníků)
  • během dne alespoň 3x na 10 minut zvedněte nohy do výše nad úroveň srdce
  • máte-li nadváhu, zhubněte

Křečové žíly se zpravidla rozvíjejí dlouhodobě, ale postupem času dochází ke stále větším projevům nemoci. Proto byste je nikdy neměli brát na lehkou váhu. Již vzniklé křečové žíly žádné masti, obklady ani tablety neodstraní, pouze mohou pomoci tlumit akutní potíže. Prevence je tedy určitě na místě. 

Ulevit od křečových žil >>

V případě, že se u vás objeví jakékoli příznaky, rozhodně neváhejte a zamiřte ke specialistovi, který se zabývá žilním systém (flebolog). Včasné odborné vyšetření může podstatně přispět k lepším výsledkům léčby. Křečové žíly lze odstranit pomocí několika metod (chirurgicky, laserem, žilním lepidlem, atd.).

Poslechněte si specialistu na žilní onemocnění Roberta Vlachovského, který vám vysvětlí, jak funguje žilní lepidlo na křečové žíly: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil, postihují drobné cévky a vlásečnice. Příčinou vzniku metličkových žilek je porucha pevnosti a elasticity žilní stěny, kdy se za určitých okolností začnou cévy rozšiřovat. Pokud se tento problém týká velkých žil, pak vznikají křečové žíly.

Punčochy na křečové žíly neboli kompresní punčochy jsou součástí kompresní terapie, která výrazně pomáhá při potížích spojených se všemi stádiemi křečových žil. Poskytují úlevu od pocitu těžkých nohou, otoků a bolestí dolních končetin. Na trhu je široký výběr kompresních punčoch, které se na první pohled nijak neliší od běžných dámských silonových punčoch.

Na cévní soustavu nejlépe působí gotu kola (pupečník asijský), jírovec maďal (kaštan), pampeliška, ginkgo biloba, kopřiva, ostropestřec a mnoho dalších. Na posílení žilních stěn je výborná bylinná směs: 40 g anděliky lékařské, 30 g krušinové kůry, 20 g komonice lékařské, 10 g kořene hořce žlutého. Jednu lžíci směsi povaříme ve čtvrt litru vody, necháme ještě 15 minut louhovat a poté popíjíme 3x denně.

K operaci se přistupuje v případě rozsáhlého výskytu křečových žil s bolestivými projevy, nebo když začne docházet ke komplikacím spojených s tvorbou krevních sraženin. Operace se rovněž provádí lidem, kterým křečové žíly vadí z estetických důvodů. Existuje několik metod odstranění křečových žil (klasická operace, sklerotizace, laserová operace, katetrizační výkon). 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář