Pocit těžkých nohou: Poznejte příčinu a rychle se zbavte potíží

Zažít pocit těžkých nohou není zdaleka nic příjemného. Jakmile se dostaví, přijde vám, jako byste na nohou měli uvázanou ocelovou kouli. S velkou námahou uděláte jeden krok, nemluvě o tom, jak náročné je zvednout nohy do výše. Nohy jsou těžké, objemné, oteklé, pobolívají, chvílemi se vám v nich prohání mravenci, takže pod tíhou neskutečné únavy na svižnou procházku nemáte ani pomyšlení. Pocit těžkých nohou není nic neobvyklého, trápí až polovinu dospělé populace. Častěji se s ním setkávají ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Avšak nic není radno podcenit. Pokud se potíže začnou objevovat ve větší míře, mohou být začínajícím projevem nějakého onemocnění. Proč nás vlastně někdy trápí těžké nohy? A jak se těchto obtíží zbavit? Pojďme společně nalézt odpověď. 

S pocitem těžkých nohou se potýká poměrně mnoho lidí / fotokoláž: depositphotos.com, pixabay.com

Co znamená pocit těžkých nohou?

Pocit těžkých nohou patří mezi nejrozšířenější zdravotní potíže. Jedná se o stav, kdy máte dojem, že nohy jsou nějaké ztuhlé, unavené, zatížené závažím, a v důsledku toho se velmi těžkopádně pohybujete. Tento pocit může mít celou řadu příčin. Často přichází tehdy, pokud jste celý den seděli, stáli, ženy může trápit během těhotenství. Náchylnější jsou k němu obézní lidé nebo kuřáci, obecně se totiž týká nezdravého způsobu života. Paradoxně se ale objevuje také u sportovců, relativně běžně se s pocitem těžkých nohou potýkají běžci, cyklisti, jestliže nedopřejí svalům dostatek času na regeneraci.

Zbavit se těžkých nohou >>

Co způsobuje tento tíživý pocit? Na vině je špatná cirkulace krve. Těžké nohy zaznamenáte ve chvíli, kdy je v těle narušen průtok krve z dolních končetin zpátky do srdce. Při dlouhém sezení nebo stání dochází ke zpomalení proudění krve, která se potom začne hromadit v žilách dolních končetin a člověku najednou připadne, že má nohy jako z betonu.  

Pocit těžkých nohou čas od času zastihne každého z nás, když se ale začne objevovat častěji a obtíže s ním spojené se stupňují, pak může být projevem nějakého onemocnění

Častý pocit těžkých nohou může signalizovat začínající onemocnění / foto: depositphotos.com

 

Příčiny těžkých nohou

Pocit těžkých nohou může být prvním z mnoha varovných signálů, že s vaším tělem není všechno v pořádku. Když ho budete dlouhodobě přehlížet, potíží může časem přibývat. Špatně prokrvené nohy mohou začít otékat, pobolívat, svědit, pálit, dostaví se křeče nebo mravenčení, mohou se vytvářet metličkové žilky a nebo křečové žíly

Žilní systém a svaly na nohou, především lýtkách, zajišťují v těle správný návrat krve z nohou zpátky do srdce. Pokud dojde k narušení této fyziologické funkce těla, mohou vzniknout závažnější zdravotní problémy, které potom doprovází pocit těžkých nohou

Žíly probíhají mezi svaly, takže v okamžiku, kdy je sval v činnosti, masíruje žílu a tím pomáhá tomu, aby se krev správně vrátila nahoru k srdci. Tato funkce je velmi důležitá pro optimální průtok krve v žilách. Když budeme jen sedět nebo stát, krev se bude hromadit v žilách dolních končetin.

Těžké nohy mohou mít spoustu příčin. Způsobit je může nedostatek pohybu stejně jako neúměrná tréninková zátěž, časté zvedání těžkých předmětů, chybějící živiny ve stravě (hořčík, vitamín C), chůze na vysokých podpatcích, nebo celodenní sezení v práci či na cestách.  

Pocit těžkých nohou může souviset také s některým onemocněním, nejčastěji bývá projevem chronické žilní nedostatečnosti, syndromu těžkých nohou či jiných forem kardiovaskulárních onemocnění. Těžké nohy mohou souviset s páteří, poškozením dlouhých nervů, s hormonálními změnami v těhotenství či autoimunitním onemocněním. O některém z nich si povíme více. 

Zbavit se těžkých nohou >>

Chronická žilní nedostatečnost 

Chronické žilní onemocnění dolních končetin velmi často souvisí s pocitem těžkých nohou. Dochází k němu při zhoršeném odtoku žilní krve, ve chvíli, kdy se krev vracející se žilami zpět k srdci, zpomalí. Krev proudí tepnami do nohou za pomoci pumpování srdce, zpátky nahoru k srdci ji pohání žilní chlopně. Pokud chybí přirozený fyzický pohyb a činnost svalů, krev se začne hromadit v žilách dolních končetin a roztahovat je. 

Nahromaděná krev v žilách poškozuje žilní chlopně, oslabuje žilní stěny a postupně může docházet k rozvoji onemocnění. Prvotním projevem bývá pocit těžkých nohou, doprovázený otoky, křečemi, mravenčením, v dalších stádiích se mohou přidat metličkové žilky, křečové žíly, různé kožní změny, bércové vředy.

Petra Denková uvádí: “Bércové vředy žilního původu jsou nejtěžší komplikací chronické žilní nedostatečnosti zapřičiněné insuficiencí žilních chlopní v hlubokém žilním systému, ve spojovacích žilách, případně v povrchovém žilním systému, nebo kombinací všech poruch předcházejících. Tento stav může nastat v důsledku dlouhotrvající primární varikozity. Nejčastěji se však na vzniku bércových vředů podílí proces obstrukční povahy – flebotrombóza.”

DENKOVÁ PETRA, Chronická žilní nedostatečnost a její komplikace - bércový vřed.

DENKOVÁ, Petra. Chronická žilní nedostatečnost a její komplikace – bércový vřed [online]. Brno, 2010 [cit. 2023-08-08]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/pnoeo/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Hana MELUZÍNOVÁ.

 

Syndrom neklidných nohou

Pocit těžkých nohou může být projevem tzv. syndromu neklidných nohou, který se dostavuje hlavně v klidu, zejména ve večerních hodinách, kdy ztěžuje usínání. Odborníci předpokládají, že se na něm může podílet nedostatek dopaminu v mozku, ovšem přesná příčina tohoto stavu dosud není známa. Objeví se nepříjemné pocity mravenčení, tahání, pulzování, pálení, svědění, provázet je mohou bolesti nohou, únava. 

Intenzita těchto potíží se mění nejen v závislosti na denní době, ale i na ročním období. Problémy se zpravidla zhoršují během teplejších měsíců, v létě. Pokud se pocit těžkých nohou dostavuje především v ranních hodinách, po probuzení, může mít neurologickou příčinu.

Těžké nohy od páteře

Pocit těžkých nohou může souviset s onemocněním páteře odborně zvaném lumbální spinální stenóza. Jedná se o stav, kdy v dolní části zad dochází k útlaku nervů. Projevuje se bolestmi v bederní oblasti zad, sníženou citlivostí, slabostí a pocitem těžkých nohou. Na rozvoji tohoto onemocnění se zpravidla podílí osteoartritida, revmatoidní artritida, do určité míry souvisí s přirozeným procesem stárnutí.

Polyneuropatie

Polyneuropatie je onemocnění, při kterém dochází k poškození dlouhých nervů v těle. Způsobuje poruchy citlivosti, brnění končetin, pocity slabosti a tíže v dolních končetinách. 

Periferní arteriální onemocnění

Periferní arteriální onemocnění je jedním z několika chorob kardiovaskulárního systému, které vzniká v důsledku tukových usazenin na stěnách tepen. V zúžených tepnách potom nemůže dostatečně probíhat cirkulace krve, což se v dolní části těla může projevit pocitem těžkých nohou, křečemi, bolestí. Toto onemocnění často souvisí s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, nebo cukrovkou

Nedostatek hořčíku

Hořčík představuje pro optimální funkci celého organismu velmi důležitou minerální látku. Jeho nedostatek se může projevit právě pocitem těžkých nohou

Těžké nohy a únava

Svalová slabost, únava, ztěžklé nohy při jakékoliv zátěži mohou být doprovodným projevem autoimunitního onemocnění Myasthenia gravis, při kterém dochází k narušení nervosvalových plotének imunitním systémem. 

Dalším autoimunitním onemocněním může být Polymyozitida, která je způsobena vznikem agresivních látek napadajících svalová vlákna. Doprovází je svalová slabost, pocit těžkých a unavených končetin.

Zbavit se těžkých nohou >>

 

Jak těžkým nohám ulevit?

Většina lidí jednou za čas zažije pocit těžkých nohou, k tomuto projevu stačí opravdu málo. Stačí jen prosedět den v kanceláři, přepálit trénink, nebo celý den někde pobíhat. Snížit příznaky těžkých nohou je možno dosáhnout několika jednoduchými způsoby. Rychlou úlevu přináší různé chladivé gely a krémy na těžké nohy. Rychle se vstřebávají, pomáhají mírnit otoky nohou a celkově pečují o pokožku dolních končetin. 

Pokud se ale z příležitostného problému stane pravidelná záležitost a pocit těžkých nohou se začne dostavovat opakovaně, pak je třeba věnovat mu patřičnou pozornost. Když nebudete příznaky těžkých nohou nijak řešit, mohou se postupně proměnit v problém závažnější. Podstatnou roli zde také hraje prevence.

Bylinky na bolavé těžké nohy

Pokud se chcete vydat přírodní cestou, ulevit od pocitu těžkých nohou velmi účinně pomáhají různé bylinky. Můžete si z nich připravit lahodný čaj, relaxační koupel, užívat je podobě doplňku stravy, nebo jako bylinkovou mast si je mazat na nohy. 

Bylinky na těžké nohy obsahují účinné látky, které pomáhají udržovat zdravou funkci žilního systému, posilují cévní stěny, snižují bolestivé otoky, mírní únavu, tlumí zánět, čistí cévy a podporují lepší žilní cirkulaci krve v nohou. 

Pohankový čaj – jednu lžičku pohanky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Sceďte a vychutnejte si výborný pohankový čaj.

Pohanka přirozeně zvyšuje pružnost cévních a žilních stěn, rozšiřuje cévy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, mírní otoky a záněty a celkově je prospěšná pro celé tělo.

Gotu kola neboli pupečník asijský (čtěte moji recenzi) – je nejznámější bylinou ajurvédské medicíny, která blahodárně působí nejen na celý kardiovaskulární systém, ale i mozek a trávení. Již po dlouhá staletí je využívána jako nejlepší rostlina na těžké nohy a křečové žíly. Snadno ji můžete užívat v podobě doplňku stravy

 

Gotu kola dokáže velmi účinně ulevit od pocitu těžkých nohou, pomáhá snižovat bolest a otoky dolních končetin

 

Koupit >>

 

Gotu kola obsahuje celou řadu výživných látek, které zlepšují krevní oběh, podporují správnou funkci cév, brání vytváření krevních sraženin a vzniku křečových žil. Mezi důležité složky gotu koly patří triterpenické saponiny, jejichž významné vlastnosti se projevují v mnoha oblastech lidského zdraví

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný – je nejstarší strom na světě. Jeho listy jsou plné živin, které se významně podílí na podpoře kognitivních funkcí mozku, kromě toho také tělu pomáhá s mikrocirkulací krve, rozšiřuje cévy.

Ginkgo biloba pozitivně působí na prokrvení všech částí těla, tedy i dolních končetin. Brání tvorbě krevních sraženin, otoků a působí protizánětlivě. Stejně jako gotu kolu, můžete ginkgo bilobu jednoduše užívat jako doplněk stravy.

Jírovec maďal neboli kaštan koňský – je statný listnatý strom s obsahem bioaktivních látek, které pozitivně působí na různé cévní problémy (křečové žíly, záněty cév, bércové vředy, otoky, atd.). Napomáhá správné cirkulaci krve, zvyšuje pružnost cévních stěn a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Pro tyto blahodárné vlastnosti se používá zejména kaštanový gel se zklidňujícím a osvěžujícím účinkem, který pomáhá zmírnit pocit těžkých nohou.

Gotu kola pomáhá ulevit od pocitu těžkých nohou, doporučená dávka je 2 kapsle denně / foto: archiv autorky

 

Koupel na těžké nohy:

  1. Smíchejte vrbovou a dubovou kůru v poměru 1:1, naberte 3 lžíce směsi a zalijte 4 litry studené vody. Povařte 30 minut a poté slijte. Do tohoto odvaru každý den namočte nohy, stejný odvar lze použít 2 – 3x
  2. Tři hrsti čerstvých listů kopřivy namočte přibližně na 12 hodin (přes noc) do 5 litrů studené vody. Poté slijte, kopřivovou vodu ohřejte na teplotu 38°C a použijte ke koupeli. Nohy namočte na 10 minut do teplé kopřivové vody a nakonec na několik sekund dejte do studené vody. Nohy osušte a jemně promasírujte ručníkem. Koupel opakujte alespoň 2x do týdne. 
Proti městnání krve v dolních končetinách velmi účinně působí kompresní terapie, která jednoduše funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na dolní končetiny. Dnes si jednoduše na trhu vyberete kompresní punčochy nebo podkolenky, které na pohled vůbec nevypadají jako zdravotní pomůcka, naopak pěkně doplní váš každodenní outfit

Co ještě můžete udělat pro to, abyste se zbavili pocitu těžkých nohou?

  • Dejte nohy do zvýšené polohy, ideálně 15 – 30 cm nad úroveň vašeho srdce. V této poloze pomůžete krvi shromážděné v dolních končetinách volně odtékat do ostatních částí těla. 
  • Naneste na pokožku nohou speciální gel nebo krém a masírujte nohy pohybem směrem nahoru.
  • Pohybujte prsty na nohou, aby se vám lépe prokrvila chodidla.
  • Postavte se na špičky, stůjte tak několik minut, tím více zapojíte do činnosti lýtkové svaly.
  • Hodně pijte, vodu nebo bylinkový čaj.
  • Pokud jste hodně cvičili a dostavil se pocit těžkých nohou, naopak si odpočiňte.
  • Noste kompresní punčochy (podkolenky, obinadla).
  • Zkuste střídavé sprchování teplou a studenou vodou

Zacvičte si jógu pro zdravá lýtka:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jakmile potíže odezní a vám se dostatečně uleví, určitě nechcete, aby se těžké nohy vrátily zpět. Opravdu není o co stát, kvalitě života nijak nepřidají. Proto se snažte pocitu těžkých nohou předcházet, je to jednodušší, než mírnit jeho projevy.

Preventivní opatření proti pocitu těžkých nohou:

  • máte-li v rodině sklon k cévním onemocněním, zařaďte do jídelníčku doplněk stravy gotu kola
  • pravidelně se věnujte nějaké fyzické aktivitě (svižná chůze, plavání, jízda na kole, běh, apod.), tím posílíte svaly, podpoříte metabolismus a lymfatický systém)
  • jezte nutričně vyváženou stravu
  • dbejte na dostatek hořčíku a vitamínu C
  • omezte solení
  • máte-li nadváhu, snažte se zhubnout, snížíte tím zatížení dolních končetin
  • vyhněte se kouření a pití alkoholu
  • noste správnou obuv (vyřaďte těsnou obuv, boty s úzkou špičkou, neohebnou podrážkou a vysoké podpatky nad 5 cm)
  • noste volnější oblečení, které není příliš těsné

Zbavit se těžkých nohou >>

V případě, že se pocitu těžkých nohou nedokážete jednoduše zbavit, naopak se objevuje pravidelně a jeho příznaky se více stupňují, pak byste měli vyhledat lékaře. Stanovení správné diagnózy je prvotním předpokladem zahájení vhodné léčby. 

 

Otoky nohou mohou mít celou řadu příčin. K běžným příčinám patří dlouhé sezení či stání, konzumace příliš slaných potravin. Tvorbu otoků podporuje nadváha, přemíra alkoholu, kouření, špatná životospráva. Oteklé nohy však mohou být také doprovodným projevem celé řady onemocnění, například srdce, jater, ledvin, štítné žlázy, mohou souviset s nedostatečnou funkcí žilního nebo lymfatického systému.

Na bolest nohou nejlépe platí teplá koupel, do vody přidejte odvar z kopřivy, nebo ze směsi dubové a vrbové kůry. Po koupeli nohy zchlaďte ve studené vodě a poté jemnou masáží ručníkem vysušte. Nebo můžete nohy střídavě sprchovat teplou a studenou vodou, abyste podpořili lepší cirkulaci krve. Osvědčeným prostředkem na bolavé nohy je pohankový čaj, nebo bylina gotu kola.

Bolest lýtek není radno zanedbávat. Pokud vás z ničeho nic začnou bolet lýtka, při chůzi, později i v klidu, tělo se vám snaží naznačit, že není všechno úplně v pořádku. Obzvlášť, když se bolest neustále vrací nebo se stupňuje její intenzita. Bolavá lýtka mohou signalizovat závažnější onemocnění, proto byste měli dojít k lékaři a podstoupit odborné vyšetření, aby bylo možno stanovit přesnou diagnózu. Bolest lýtek může být projevem žilního onemocnění, které vyžaduje včasnou léčbu.

Bolest nohou v klidu může souviset se špatným prokrvením dolních končetin, nebo být projevem tzv. syndromu neklidných nohou. Bolest nohou může být příznakem špatně fungující cévní soustavy v důsledku poškození cév, což je závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou léčbu. Syndrom neklidných nohou přichází nejčastěji před usnutím, vyvolává nutnost jakéhokoli fyzického pohybu nohou, takže člověk stěží dokáže v klidu ležet a spát.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář