Olej z hroznových semínek – recenze


Hroznový olej je poměrně vzácný, jelikož se vyrábí lisováním za studena z jadérek plodů vinné révy. Malá zrníčka jsou ukryta v každé kuličce hroznového vína a nejen vinařům jsou známy jejich blahodárné účinky na zdraví. Ještě donedávna se jadérka po vylisování hroznů používala do kompostu, ale dnes se pěstitelé vína snaží zužitkovat i je. Olej z hroznových semínek je velmi silný antioxidant, příznivě ovlivňuje činnost kardiovaskulárního a imunitního systému, zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozsáhlé uplatnění nalézá jak v kuchyni, tak i kosmetice. Hroznový olej je velmi jemný a příjemně aromatický, a dokonce na něm můžete i smažit. Vzhledem k jeho vyšší ceně bude však daleko lepší řízky smažit na oleji řepkovém a všechny cenné látky obsažené v hroznovém oleji využít raději ve studené kuchyni. Existuje totiž mnoho důvodů, proč právě olej z hroznových semínek zařadit do pravidelného jídelníčku. Jaké to jsou?  

Olej z hroznových semínek Rinatura / foto: prozdravi.cz

 

Olej z hroznových semínek

Olej z vinných jadérek se lisuje za studena z jader různých odrůd vinné révy bez použití chemických látek, konzervantů a přidaných barviv. Při výrobě vína vznikají po vylisování hroznů tzv. matoliny, ze kterých lze dalšími mechanickými postupy oddělit hroznová jadérka. Z vyčištěných, usušených a rozdrcených jadérek se dále pod vysokým tlakem za studena lisuje hroznový olej. Takový výrobní proces je zárukou toho, že v hroznovém oleji zůstaly zachovány cenné polyfenoly, vitamíny, lecitin a ostatní bioaktivní látky. Jejich příznivý vliv na lidský organismus prokázala řada lékařských a vědeckých studií.

Vinná réva / foto: pixabay.com

Vinná réva je liánovitá dřevina patřící do čeledi révovitých. Jde o teplomilnou rostlinu, které se nejlépe daří v nadmořské výšce 200 – 250 m.n.m. Na dlouhých výhonech tvoří dlanitě laločnaté listy a úponky. Kvete od května do června drobnými květy žlutozelené barvy. Plodem jsou bobule (hrozny) rostoucí v hroznu. Bobule mají zelenou, červenou nebo modrofialovou barvu, obsahují chutnou dužinu a drobné pecičky hruškovitého tvaru. Některé odrůdy mohou však být bezsemenné. Bobule se používají k přímé konzumaci, sušení (hrozinky), na výrobu vína, octa a z drobných peciček se lisuje hroznový olej.

 

Tady se můžete podívat, jak vinaři ze zrnek vinné révy vyrábějí hroznový olej. A nejen to. Po vylisování hroznových jadérek zbudou pokrutiny, jejichž následným rozdrcením vznikne bezlepková moukakterá je na pohled podobná kakau:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Hroznový olej je silný antioxidant

Olej z hroznových semínek tvoří kolem 90 % nenasycené mastné kyseliny, z nichž největší podíl má esenciální kyselina linolová, kterou si nedokáže tělo samo vytvořit a tudíž je nezbytné ji přijímat jídlem. “Kyselina linolová je silným antioxidantem a v organismu se zapojuje do tisíců metabolických procesů,” uvádí PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu.

Koupit levně

 

Hroznový olej je dále bohatý na flavonoidy či polyfenoly, které jsou známé pro své antioxidační působení, čímž chrání organismus před škodlivými zevními vlivy. Jádra hroznů obsahují vysoký podíl Procyanidinu (OPC), který je považován za velmi silný antioxidant, jehož pozitivní efekt se projevuje zejména v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Procyanidin se ve větším množství vyskytuje pouze v hroznových jádrech a jeho antioxidační účinky jsou 50x silnější než u vitamínu E a 18x silnější než u vitamínu C.

Procyanidin však není jediný antioxidant obsažený v jádrech hroznového vína. Dalším významným členem této skupiny je Resveratrol, který se nachází v jádrech a slupkách modrých hroznů. Resveratrol díky antioxidačním a antibakteriálním účinkům pozitivně působí na celý organismus (buňky, tkáně, orgány). Brání stárnutí buněk a zpomaluje proces degenerace mozku.

Kromě antioxidantů olej z hroznových semínek obsahuje řadu esenciálních živin, jako jsou vitamíny a stopové prvky. Nejvíce jsou zastoupeny vitamíny skupiny B a minerály jako fosfor, draslík, vápník a magnézium.

Účinky hroznového oleje na zdraví

Za studena lisovaný olej z hroznových semínek má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Díky svým antioxidačním schopnostem pomáhá v prevenci srdečních onemocnění, příznivě ovlivňuje množství cholesterolu v krvi, zpomaluje různá degenerativní onemocnění (Alzheimrova choroba), zvyšuje pevnost cév a krevních kapilár, snižuje riziko vzniku aterosklerózy a dobře působí na alergiky a diabetiky. Hroznový olej nalézá uplatnění i v péči o pokožku, hodí se k masážím a pro každodenní péči o pleť.

Olej z jader vinné révy lisovaný za studena:

 • podporuje imunitní systém
 • má antiseptické účinky
 • chrání buňky před působením volných radikálů
 • působí jako prevence vzniku rakoviny
 • detoxikuje tělo od škodlivých látek
 • podporuje a urychluje trávení
 • udržuje zdravé dýchací cesty
 • eliminuje projevy alergie a kašel
 • zpomaluje stárnutí
 • vyživuje pokožku, vlasy a nehty
 • příznivě působí na hojení pokožky (ekzémy, popáleniny)
Koupit levně

Hroznový olej v péči o pleť a pokožku

Olej z hroznových semínek je naprosto skvělý pro péči o pokožku celého těla. Pomáhá v boji proti stárnutí pleti a škodlivým účinkům UV záření. Je vhodný pro normální i mastnou pleť, kterou dokonale čistí, hydratuje a omlazuje. Hroznový olej je jedním z mála olejů, které dokážou regulovat množství mastnoty v pokožce. Díky vysokému obsahu procyanidinu, který je strukturou příbuzný kolagenu z vazivové tkáně, dodává hroznový olej kůži hladkost a pružnost, takže je velmi vhodný pro výživu zralé pleti se ztrátou elasticity.

Hroznový olej se doporučuje používat při každodenním ošetření pleti, jelikož se vyznačuje dobrou vstřebatelností a nezanechává pocit mastnoty. Pro odstranění denního make-upu plně postačí jen malé množství hroznového oleje.

Panenský olej z hroznových semínek pomáhá také pečovat o vlasy, kterým navrací přirozený lesk a dokáže doplnit ztrátu tuku po použití šamponu.

Hroznový olej lze aplikovat na popáleniny či jinak poškozenou pokožku. Pomáhá mírnit projevy ekzémů a jeho blahodárné účinky se využívají při masážích celého těla.

V každé bobuli hroznového vína se vyskytují 1 – 2 pecičky / foto: pixabay.com

 

Olej z hroznových semínek využijete v kuchyni

Mechanickým lisováním jadérek bobulí vinné révy za studena se zachovávají všechny jeho jedinečné vlastnosti a výrazná chuť. Olej z hroznových semínek se výtečně uplatní jak ve studené, tak i teplé kuchyni. Můžete ho použít jako součást zeleninových či ovocných salátů, pokapat jím krémovou polévku, přidat do dipu, pomazánky či ranní ovesné kaše. Hodí se kamkoliv vás napadne a dokonce i na vaření. Jelikož má vysoký bod kouřivosti, používá se na smažení, dušení, pečení.

Bc. Veronika Vlková uvádí: “Výsledky studií naznačují, že je vhodnější konzumovat panenský hroznový olej místo rafinovaného, jelikož je lepším zdrojem biologicky aktivních látek a má vyšší stabilitu při zahřátí.”

VLKOVÁ, Veronika. Kvalita oleje z hroznových zrníček

VLKOVÁ, Veronika. Kvalita oleje z hroznových zrníček [online]. Brno, 2016 [cit. 2018-10-17]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/z96enq/>. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce Ing. Viera Šottníková, Ph.D..

 

Díky své sytosti a výrazné chuti stačí k dosažení požadovaného efektu použít jen malé množství hroznového oleje. Zkuste třeba výtečný mrkvový salát s broskvemi podle tohoto receptu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Olej z hroznových semínek Rinatura

Jak už bylo řečeno, hroznový olej nepatří právě k běžným druhům olejů, a proto je k dostání jen ve specializovaných obchodech. Nejsnadněji dostupný je však na internetu, kde ho za přijatelnou cenu dokážete zakoupit s doručením do druhého dne. Na trhu existuje několik značek hroznového oleje, ale opravdu dobrý a kvalitní hroznový olej můžete koupit v ověřeném e-shopu od firmy Rinatura. Za malou lahvičku o objemu 500 ml zaplatíte jen 130 Kč, přitom dopravné začíná už na 29 Kč.

TIP: Olej z hroznových semínek značky Rinatura je čistě přírodní produkt německého výrobce, který si zakládá na tom, že jeho výrobky jsou bez barviv, konzervantů a syntetických příchutí.

 

Jak používám olej z hroznových semínek?

Olej z hroznových semínek Rinatura jsem koupila ve výše zmiňovaném e-shopu a jako obvykle jsem s průběhem jeho dodání byla velmi spokojena. Mám ráda, když vše funguje, jak má: objednat, zaplatit a na druhý den je u mne doma.

Koupit levně

Hroznový olej je trochu zvláštní, má svoji chuť, ale příjemnou a jemnou. Použít ho můžete všude tam, kam byste dali lžičku oleje. Zvykla jsem si ho přidávat do ranní ovesné kaše s ovocem, ale vhodný je i na salát nebo krémovou polévku. Vzhledem k jeho vyšší ceně jej nepoužívám na smažení, přeci jen si myslím, že v teplé kuchyni je plně dostačující olej řepkový. Raději všechny jeho blahodárné účinky na zdraví využívám při přípravě studených pokrmů. Abyste lépe poznali všechny jeho přednosti, musíte ho prostě vyzkoušet. Stačí jen objednat a zítra může být kvalitní hroznový olej součástí vaší večeře.

Koupit v e-shopu

Olej z hroznových semínek Rinatura je vhodný i pro vegetariány. Uchovávejte ho vždy na tmavém a suchém místě.

“Kvalita hroznového oleje může být ovlivněna řadou faktorů. Jedná se například o způsob a délku skladování. Během skladování může být olej nechtěně vystaven přímému světlu nebo kyslíku. Tyto faktory pak negativně ovlivňují jeho kvalitu. Proto je nutné dbát na správný způsob jeho uskladnění, “ konstatuje Bc. Veronika Vlková, která se zabývá kvalitou oleje z hroznových zrníček.

VLKOVÁ, Veronika. Kvalita oleje z hroznových zrníček

VLKOVÁ, Veronika. Kvalita oleje z hroznových zrníček [online]. Brno, 2016 [cit. 2018-10-17]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/z96enq/>. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce Ing. Viera Šottníková, Ph.D..

Výhody:

 • 100% olej z hroznových semínek
 • velmi silný antioxidant
 • vhodný na vaření i pro kosmetické účely
 • lahodná chuť
 • nepřepaluje se

Nevýhody:

 • dostupný ve specializovaných obchodech
 • vyšší cena
 • nemusí chutnat každému

Recenze Oleje z hroznových semínek Rinatura

cena
kvalita
rychlost vyřízení
dodací lhůta
výhody po objednání
spokojenost zákazníků

výhodné

Mimořádná kvalita odpovídá ceně

Koupit nejlevněji
Hodnocení čtenářů: 4.3 ( 1 hodnocení)

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze: Konjakové houbičky Kohle pro různé typy pleti. Co všechno umí?

Už jste někdy slyšeli o konjakových houbičkách? Možná ano, možná ne. Pokud jsou pro vás …

Napsat komentář