Podzim si žádá dýni na talíř: Co chutného z ní připravit?

Dýně všech možných tvarů a velikostí právě na podzim zaplavují obchody i farmářská tržiště a mezi jinými druhy zeleniny je absolutně nelze přehlédnout. Skvěle se hodí do sychravých podzimních dní. Nejenže zahřejí naše tělo, ale navíc jsou velmi zdravé a obsahují málo kalorií. Nicméně, dýni koupíte v obchodě po celý rok. Víte, jaké druhy dýní vůbec existují a jak je nejlépe využít v kuchyni? Z obyčejné dýně uděláte mnoho věcí a přitom se můžete považovat za labužníka. Krémovou hustou polévku jistě znáte, ovšem výtečná je k dušenému masu, do moučníků, marmelád, zapečená v troubě. Zkuste si ji připravit podle některého z následujících receptů a vychutnejte si ji v různých podobách.

Dýně nabízí mnohostranné využití v kuchyni / foto: archiv autorky

 

Dýně jsou velmi zdravé

Dýně nebo také tykev je po výživové stránce pro lidský organismus velkým přínosem. Obsahuje okolo 90% vody, je tedy nízkokalorická a zcela ideální pro racionální stravování. Dužina dýně obsahuje vlákninu, poměrně málo sacharidů, je bohatá na vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten, lutein, hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor.

Tykvová semena jsou kvalitním zdrojem zdravého tuku a zásobárnou železa.  Dýňová semínka můžete opražit a posypat jimi polévku, salát či přidat do pečiva. Případně si můžete v obchodech se zdravou výživou zakoupit dýňový olej a užívat jednu lžičku denně.

Ema Pešková uvádí: “Obliba tykvového oleje v poslední době narůstá. Ve Štýrsku, které se pěstováním tykve olejné a jejím následným zpracováním na olej zabývá, je jeden z nejoblíbenějších. Získává se pražením a následným lisováním semen, získaný olej má tmavou zelenou barvu (díky obsahu chlorofylu a karotenoidů) a chutná po oříšcích. Má vysoký obsah volných mastných kyselin.”

PEŠKOVÁ EMA, Zpracování výlisků semen tykve olejné na mouku a bílkovinný koncentrát

PEŠKOVÁ, Ema. Zpracování výlisků semen tykve olejné (Cucurbita pepo L.) na mouku a bílkovinný koncentrát [online]. České Budějovice, 2020 [cit. 2024-02-12]. Dostupné z: https://theses.cz/id/1fccpw/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta. Vedoucí práce doc. Ing. Jan Bárta, Ph.D.

Není dýně jako dýně

Kromě tradiční obří dýně mexické narazíte na dýně muškátové, máslové či špagetové. K favoritům podzimní kuchyně zcela jistě patří dýně Hokkaido, je příjemně sladká, lehce chutná po oříšcích, má velmi tvrdou slupku a jako jediná se neloupe.

Po upečení ale slupka změkne natolik, že se dá sníst. Potom, co si dýni koupíte, nechte ji alespoň 14 dní odpočívat, abyste zlepšili její chuťové vlastnosti. Pokud dýni skladujete v temnu a suchu, vydrží až půl roku.

Dýni Hokkaido není nutné loupat, při vaření slupka krásně změkne / foto: archiv autorky

 

Jak si na dýni pochutnat?

Dýně je pro svoji zajímavou chuť a všestranné využití královnou podzimní kuchyně. Šťavnatá a vláčná dužina nabízí nekonečné možnosti gastronomických úprav. Skvěle doplní pokrmy z hub, hodí se do salátů, můžete z ní připravit koktejly, koláče, dýňáky – což jsou vlastně bramboráky z dýně, receptů na dýni existuje nespočet.

Nastrouhanou dýni lze přidat k zelenině pod svíčkovou omáčku, díky ní pak má nádhernou barvu a vyváženou chuť. Pochmurnou podzimní náladu vám jistě vylepší polévka z dýně Hokkaido, sluníčková barva a krémová konzistence potěší oko, lahodná chuť zase chuťové pohárky.

Dýňová polévka obsahuje málo kalorií, přitom zasytí a dodá spoustu energie, navíc se snadno tráví / foto: archiv autorky

 

Krémová polévka z dýně Hokkaido

Suroviny:

  • 750 g dýně Hokkaido
  • 1 ks větší cibule
  • 2 lžíce olivový olej
  • 1 l vody
  •  sůl
  •  smetana ke šlehání

Postup:

  1. Cibuli nakrájíme nadrobno a necháme ji zesklovatět na olivovém oleji.
  2. Vložíme na kousky nakrájenou dýni, i se slupkou, nemusíme ji pracně loupat, brzy po vaření změkne. Chvíli lehce restujeme, poté podlejeme horkou vodou a osolíme. Dusíme do měkka přibližně 15 minut.
  3. Jakmile je dýně měkká, rozmixujeme ji tyčovým mixérem a nebo rozšleháme metličkou. Přidáme 2 – 3 lžíce smetany ke šlehání a výslednou chuť doladíme špetkou bílého pepře nebo strouhneme muškátový oříšek, jak kdo má rád.
  4. Podáváme s krutony z bílého pečiva.
Tip: Opět jiné chuti docílíme jestliže spolu s dýní dáme vařit i hrst červené čočky. Výsledný pokrm na závěr posypeme parmazánem a posypeme opraženými dýňovými semínky.

Směle nakrojte muškátovou dýni

Tato půvabná krasavice vážící kolem 6kg vám zajistí dýňový jídelníček minimálně na týden. Má sytě oranžovou dužinu a slupka je zbarvena od zelené až po oranžově hnědou barvu. Naštěstí dovoluje kuchyňskou úpravu jak nasladko, tak naslano, takže když ji doma nakrojíte, můžete ji mít každý den v jiné úpravě.

Dýňové noky se slaninou a parmazánem

Suroviny:

  • 500g muškátové dýně
  • 500g brambor
  • 150g polohrubé mouky
  • 150g hladké mouky
  • 1 vejce
  •  sůl
  •  muškátový oříšek

Postup:

  1. Oloupané a nakrájené brambory uvaříme doměkka, zvlášť uvaříme dýni. Obojí slijeme a necháme vychladnout, nejlépe přes noc do druhého dne.
  2. Velký hrnec s dostatečným množstvím osolené vody dáme vařit a pustíme se do přípravy noků. Brambory a dýni prolisujeme lisem na brambory nebo nastrouháme na jemném struhadle, smícháme s ostatními surovinami tak, abychom získali jemné nelepivé těsto. Pokud se lepí přidáme hladkou mouku.
  3. Vypracované těsto rozdělíme na čtvrtiny a ty vyválíme na váleček, který nakrájíme na centimetrové špalíčky. Lehce narýhujeme noky vidličkou a všechny najednou je vhodíme do vroucí vody. Zamícháme, aby se odlepily ode dna. Jakmile vyplavou na povrch, vaříme už jen minutu a poté je cedníkem vylovíme.
  4. Na pánvi osmahneme slaninu do zlatova, vhodíme uvařené noky a ještě zprudka orestujeme. Rozdělíme na nahřáté talíře a posypeme parmazánem.

Tip: Pro změnu zkuste noky podávat s omáčkou, perfektní je houbová, ale možná vaší rodině bude lépe vyhovovat rajčatová, špenátová nebo sýrová.
                            

Dýňové špagety

Špagetová dýně je takový malý zázrak přírody. Tato žlutá oválná tykev dostala svůj název podle špagetových vláken, na které se dužina po upečení nebo uvaření pomalu rozpadne. V kuchyni s ní zažijete spoustu legrace. Není tolik sladká jako jiné druhy dýní, a tak hravě nahradí opravdové špagety.

Tip: Špagetovou dýni můžete servírovat rovnou na stůl, stačí jen přidat vidličku. Vidličkou dloubnete do strany dýně a špagetová vlákna se budou sami odlupovat. Po dojedení zůstane jen prázdná slupka.

Nejlepší je podélně rozkrojenou dýni upéct v troubě, jen potřebuje na změknutí delší dobu, minimálně půl hodiny. Po upečení dužinu jednoduše vydlabete vidličkou, bude se vám rozpadat na špagety, které dále můžete přelévat různými rajčatovými omáčkami a sypat strouhaným sýrem. Dostanete jídlo mnohem lehčí a hlavně kaloricky méně náročné. Špagetová dýně je výborná zapečená v troubě, kdy do vydlabaného prostoru po semenech vložíte náplň ze sýrů, mletého masa nebo zeleniny.

Po upečení se dužina špagetové dýně sama rozpadá na špagety / foto: depositphotos.com

 

Zapečená špagetová dýně

Suroviny:

  • 1 špagetová dýně
  • 1 cibule
  • 1 menší hlavička česneku
  • 500g mletého masa
  • 5 kusů sušených rajčat
  • 1 vejce
  • 125g  mozzarelly
  • ½ červené chilli papričky
  • 5 plátků slaniny
  •  parmazán na posyp
  •  oregano, bazalka, sůl

Postup:

  1. Neoloupanou dýni podélně rozpůlíme na poloviny a řezem položíme na plech s pečícím papírem. Troubu rozehřejeme na 200°C a pečeme přibližně půl hodiny.
  2. Než se dýně upeče připravíme si náplň. V míse smícháme mleté maso, vejce, sůl, koření, cibuli na drobno a utřený česnek. Přidáme nakrájená sušená rajčata a mozzarellu.
  3. Po 30 minutách vyndáme dýni z trouby, odstraníme semínka a dužinu lehce osolíme. Naplníme masovou směsí, poklademe plátky slaniny, vrátíme zpět do trouby a pečeme dalších asi šedesát minut. Pečeme tak dlouho až je dýně měkká, záleží na její velikosti.
  4. Nakonec posypeme sýrem a podáváme.

          

 

Tento elegantní tyčový mixér rozmixuje v mžiku dýni a máte hotovo.

 

Koupit >>

 

 

 

Na dýňový kompot se hodí jakákoliv dýně - máslová, Hokkaido, muškátová, atd. Jen špagetová dýně je na zavařování zcela nevhodná, protože po uvaření se její dužina rozpadá na špagetová vlákna.

Máslová dýně se od ostatních druhů liší svým typickým vzhledem, má tvar hrušky. Na povrchu je světle žlutá až oranžová a obsahuje spoustu dužiny. Jelikož se v ní nenachází téměř žádná semena, využijete ji celou. Má sladkou, lehce ořechovou chuť, proto se hodí zejména na přípravu moučníků, krémů, nebo pomazánek.

Dýně je nízkokalorická potravina, obsahuje hodně rozpustné vlákniny, takže pomáhá zahnat hlad. Dýně je pro celkové zdraví velkým přínosem, obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných sloučenin.

 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Plněné ořechy: Nejlepší vánoční cukroví mojí babičky

Plněné ořechy patří mezi nejlepší tradiční české vánoční cukroví. Nejenže napodobují tvar vlašských ořechů, ale …

Napsat komentář