Pokojové rostliny: Jak vypěstovat liči z pecky

Liči čínské možná znáte pod pojmem čínské švestky nebo čínské jahody. Na pultech obchodů se objevuje převážně v zimě, kdy vrcholí sezóna různých druhů exotického ovoce. Na lahodném liči si nejen skvěle pochutnáte, ale jeho semena můžete zasadit do květináče a vypěstovat si krásnou pokojovou rostlinu. Chcete-li se radovat z toho, jak rostlinka klíčí a roste, pusťte se do toho. V domácích podmínkách mi celkem úspěšně rostou citrusy, a tak se pěstování liči pro mne stalo novou výzvou. Musím říct, že jakmile jsem ochutnala toto nové skvělé ovoce, samotná pecka mne hned zaujala. Je tmavohnědé barvy, hladká jako kaštan, velikostí a tvarem připomíná datli. Zasadila jsem ji do hlíny a čekala, co se bude dít. Asi po měsíci vyrašily nad zem první lístky. Pojďme se tedy podívat na to, jak pěstovat liči, aby oživilo váš interiér.

lici-s-peckou

Liči čínské

Liči čínské (lichi) původně pochází z jižní Číny, ovšem pěstuje se v subtropických oblastech celého světa. Ve své domovině tento stálezelený strom dorůstá výšky až 10 metrů a dožívá se vysokého věku i přes 200 let. Liči má podlouhlé listy a samosprašné květy, které jsou shluklé ve velkých květenstvích. Plody dozrávají asi 3 měsíce po odkvětu a sklízejí se pouze dostatečně zralé (pokud je sklidíte předčasně, nedozrají a zůstanou kyselé).

Plody liči jsou na povrchu bradavičnaté a mají narůžovělou, lehce červenou barvu. Pod slupkou se ukrývá bílá dužina, která svojí specifickou chutí připomíná hroznové víno nebo kompotované mandarinky. Liči můžete konzumovat syrové (své uplatnění nalézá v ovocných salátech a různých exotických pokrmech), případně je kompotovat, kandovat a dokonce i sušit. Obsahuje daleko více vitamínu C než citrusy a spoustu dalších zdraví prospěšných látek.

kvetinac-lici

Jak pěstovat liči v květináči

Jestliže se chcete pustit do pěstování liči sami, vyjměte z plodu semeno, očistěte od zbytků dužiny a vysejte naležato do substrátu asi jeden centimetr hluboko. Avšak pozor! Zdravé semeno ztrácí po 3 až 5 dnech svou klíčivost, proto je nutné semínko zasadit včas. Jako výživný substrát se osvědčila směs rašeliny a písku v poměru 1:1, kterou musíte udržovat neustále vlhkou. Truhlík můžete postavit na radiátor, při teplotě kolem 20°C přibližně za měsíc začne semeno klíčit a objeví se nová rostlinka.

TIP: Pro pěstování liči použijte samozavlažovací truhlík, který je konstruován tak, aby předcházel přemokření nebo naopak vyschnutí substrátu. Nejoblíbenější délka je 60 cm, což odpovídá poměru šesti litrů vody ku čtyřem litrům zeminy. Obvykle stačí vodu doplňovat jedenkrát týdně.
Koupit v e-shopu

 

Liči se v domácích podmínkách dobře daří na teplém a světlém místě, umístěte ho tam, kde mu nehrozí průvan. Mladé rostlinky dostatečně zalévejte (trvalé přemokření ale liči nesnese) a chraňte je proti slunečnímu úpalu, aby se nespálily. Liči nemá rádo přemisťování, a proto je pro něj ideální teplota v místnosti kolem 28°C, v období klidu (od prosince do března) 3-5°C.

Liči je zajímavá pokojovka

Pěstování liči není nijak náročné, ale pokud se domníváte, že dokážete vypěstovat liči velikosti stromu, mýlíte se. Bohužel, v našich klimatických podmínkách nebude ani plodit. Přesto jako pokojová rostlina je nádhernou ozdobou každého interiéru. Bez problému zvládne i přezimovat, jelikož snese krátkodobý pokles teploty pod 0°C. Rostlinu stačí přihnojit od konce února do září jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Osychají vám u liči špičky listů? Může to být způsobeno příliš teplým zazimováním a nebo v letních měsících příliš prudkým slunečním svitem.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Čaj – jeden z nejpopulárnějších nápojů světa

Pokud nebudeme brát v potaz vodu, pak je čaj nejpopulárnější nápoj na světě. Objevení čaje …

Napsat komentář