Jarní bylinky – probuďte jaro už v březnu!

I velmi brzké jaro dokáže nabídnout čerstvé zdravé bylinky. Po letošní velmi teplé zimě nás jaro nejspíš přivítá co nevidět. Buďte na něj připraveni s vlastní zahrádkou jarních bylinek. Zatímco příroda ještě zdánlivě odpočívá, mezi zelení se první jarní bylinky už pomalu objevují. Bylinky mají na jaře prý největší léčebnou sílu. Vyražte si je nasbírat, nebo si je rovnou vypěstujte doma, abyste zahnali zimní nemoci a načerpali z nich energii. 

První jarní bylinky jsou ještě schované pod sněhem / foto: pixabay.com

Pokud chcete od jarních bylinek okamžité výsledky a přivítat jaro v květináči i na talíři už v únoru, nechte doma vyklíčit řeřichu. Navíc stačí, když ji dáte na vlhkou vatu, dodejte jí k tomu ještě světlo a teplo a za pět dnů můžete mít první úrodu jarních bylinek. Bude se vám hodit na chléb k pomazánce, nebo jen tak do salátu. Prostě tam, kam byste dali pažitku, ale řeřicha je pikantnější. Tělu dodá po zimních měsících pořádnou dávku vitamínu C, hořčíku a železa. 

Monika Mertová uvádí: “Pěstební podmínky pro tuto rostlinku jsou velmi nenáročné. Je možné ji pěstovat doma na chomáči buničité vaty na tácku s dostatečným přísunem vláhy, při zachování teploty 15 až 18 °C. Roste dobře i v polostínu. Má velmi rychlý vývoj. Během 10 až 14 dnů je k dispozici čerstvá sklizeň mladých rostlinek ke konzumaci. Výhodou je možnost vypěstovat si čerstvou rostlinku v domácích podmínkách po celý rok.”

MERTOVÁ, MONIKA: Netradiční rostliny ve výživě

MERTOVÁ, Monika. Netradiční rostliny ve výživě [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-02-11]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/i45hfp/>. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Zahradnická fakulta. Vedoucí práce Ing. Aleš Jezdinský, Ph.D..

Je-li na vás řeřicha příliš silná, vsaďte na klasiku – pažitku. Ze záhonku si vyryjte kousek, ve kterém máte pažitku, a dejte ho doma do květináče. Pažitka je přes zimu zatažená do země, ale doma na teplém parapetu se velmi brzy probere. Podobně je možné zahájit jarní bylinkovou sezonu s kadeřavou petrželí. Nemáte-li k dispozici žádné zdroje ze zahrádky, klidně se pusťte do pěstování ze semínek. Bude to trvat o něco déle, ale výsledek také brzy ochutnáte. 

Čerstvé bylinky krásně zapadnou do každé kuchyně / foto: pixabay.com

Při výběru vhodných semínek jarních bylinek vsaďte na kvalitu. Dbejte na to, aby nebyly prošlé. Nejlépe totiž klíčí ta čerstvá. Semínka jarních bylinek dejte klíčit na parapet, abyste jim dopřáli teplo, ale zajistěte také dostatek vzdušné vlhkosti. Nejlépe uděláte, když je v květináči přikryjte průhledným víkem s malými dírkami nebo je můžete mít rovnou v domácím skleníčku. Při tomto domácím klíčení potřebují rostliny zhruba o polovinu času méně oproti venkovnímu klíčení.

A co jarní bylinky venku? Na konci února či na začátku března se můžete při příznivém počasí setkat se zelenými koberci a bělostnými květy česneku medvědího. I medvědi si po zimním spánku na jaře dopřávají vydatné svačiny medvědího česneku. Zkuste to také, tato jarní bylinka vás postaví na nohy. Obsahuje totiž vitamíny, minerály, pomáhá při nachlazení, je mírně antibakteriální, ničí plísně, napravuje zažívací trakt.   

Medvědí česnek tvoří na jaře celé zelené koberce / foto: garlo.cz

Možná že kopřiva dvoudomá nepatří mezi vaše nejoblíbenější společníky na procházkách, ale na jaře ji vezměte na milost a natrhejte si tuto jarní bylinku. Je to jedna z největších léčivek u nás: léčí revma, má detoxikační účinky, posiluje střevní činnost a bojuje s infekcí močových cest, je i dobrý pomocník při virových i bakteriálních infekcích. Perfektně se vám tato jarní bylinka bude hodit i jako velikonoční nádivka nebo zpracovaná jako špenát. A ke všemu si tuto jarní bylinku můžete vypěstovat doma.  

Dodat sazenice až ke dveřím

Pokud už nemůžete vydržet doma a potřebujete něco začít dělat na zahrádce, je ideální měsíc na založení nebo úpravu bylinkové zahrádky březen. S takto časnou aktivitou si navíc zajistíte dvojí sklizeň jarních bylinek. Zasaďte na ni třeba levanduli, tymián, mateřídoušku, nebo vysejte kopr či kerblík. 

Náš tip: Pro nedočkavce se už v těchto dnech začínají prodávat některá zahradnictví krásné sazenice rozmarýnu z Itálie. Stejně tak si už teď v únoru můžete udělat radost sazenicí tymiánu, mateřídoušky, nebo třeba levandule.
Sazenice rozmarýnu

Pěstování bylinek není nijak složité a je vhodné i pro začátečníky. Začít se dá s jarními bylinkami velmi rychle a bez velkých příprav. Přinášíme vám seznam toho, na co byste neměli ani u jarních bylinek zapomenout. Víc se dozvíte v článku o sázení bylinek. Vše se dá pohodlně sehnat online přes internet od šikovné zahradní lopatky až po materiál:

  • vhodná semena nebo kvalitní sazenice bylin,
  • substrát (vhodná pro jarní bylinky je zemina na výsev a množení, k dostání jsou ale také speciální hlíny pro pěstování bylinek označovaný jako substrát pro bylinky), 
  • drenáž,
  • květináče a obaly na bylinky,
  • hnojivo na bylinky.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Pokojové rostliny: Jak vypěstovat liči z pecky

Liči čínské možná znáte pod pojmem čínské švestky nebo čínské jahody. Na pultech obchodů se …

Napsat komentář