Superhrdina pelyněk: Bojovník proti rakovině a zabiják parazitů

Když onemocníme vážnou chorobou, jako je rakovina, nezbývá nám, než bojovat a zkoušet všechny možnosti. I proto je jeden ze světových dnů, a to 4. 2., zasvěcený boji proti této nemoci. Připomínáme si jím, jak důležitá je pro pacienty podpora od druhých lidí, ale také jaké cesty k vyléčení existují. 

Jedním ze způsobů, jak uzdravení podpořit, může být i užívání bylinek. Úžasnou léčivkou, která by se mohla osvědčit i proti rakovině, je pelyněk. S jeho účinky nás blíže seznámí Kateřina Šponerová z kuchyňských studií Gorenje v Olomouci.

Opora v přírodě

Co pro sebe může udělat člověk v prvních chvílích po zjištění tak závažné diagnózy je zastavit se, zamyslet se nad tím, jak dosud žil, a najít si podporu, jak mezi lidmi, tak v podobě přírodních pomocníků. Bylinky totiž mohou přispívat k zastavení nádorového bujení a především pomáhají našemu organismu při rekonvalescenci po ozařování. 

Katalog bylinek >>

Hořký, proto zdravý

Pelyněk pravý je bylina, která je od dob starověku využívaná zejména pro svoji hořkost. Obsahuje řadu hořčin, tříslovin a dalších látek, které jsou prospěšné pro naše trávicí ústrojí. Sušená nebo čerstvá nať rostliny pomáhá při nechutenství, zvracení, otravách žaludku, plynatosti, při nemocech žlučníku, jater a dvanácterníku. Díky obsaženým látkám ničí bakterie, plísně, houby a parazity, dokonce i ty, které vyvolávají malárii.

Obecně je pelyněk prospěšný při léčbě chřipky a nachlazení. Ukázalo se však, že dokáže ničit také rakovinné buňky. Test, který prováděli vědci z Washingtonské univerzity odhalil, že látka artemisinin obsažená v pelyňku v kombinaci se železem přispívá ke snížení rakoviny prsu až o 98 %. Podobně by mohl působit i pro jiné typy nádorů.

Bc. Šárka Barcalová uvádí: “Artemisinin a jeho deriváty (např. artesunat, arteether, artemether a dihydroartemisinin) zastavují růst nádorových buněk, vyvolávají buněčnou smrt a působí dalšími mechanismy proti rakovinnému bujení.”

BARCALOVÁ, ŠÁRKA. Rostliny tradiční čínské medicíny v experimentální zahradě ZF MENDELU

BARCALOVÁ, Šárka. Rostliny tradiční čínské medicíny v experimentální zahradě ZF MENDELU [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/lqd4el/>. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Zahradnická fakulta. Vedoucí práce Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D..

Kombinujte a nepředávkujte se

Pokud se rozhodnete pelyněk užívat, dbejte na dávkování. Při nedodržení denního doporučeného množství, což je 3 gramy drogy (pro jednorázové užití 1 gram), by mohlo dojít i k otravě. Pelyněk nesmí užívat těhotné ženy, protože má abortivní účinky. Obecně by neměl být užíván dlouhodobě. 

Zkuste bylinu střídat s jinými léčivkami, které disponují hořčinami a využívají se v boji proti rakovinovému bujení. Podobnými účinky jako pelyněk totiž disponuje i pampeliška lékařská. Využívá se její kořen, který se suší, odšťavňuje, můžeme ho čerstvý sníst, ideální je ale popíjení odvaru.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv bylinky, je nutné si uvědomit, že bychom je měli vnímat jako podpůrné prostředky, které by nám k vyléčení měly dopomoci, avšak neměli bychom spoléhat pouze na ně. Vždy je nutné jejich užívání konzultovat s lékařem.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Pokojové rostliny: Jak vypěstovat liči z pecky

Liči čínské možná znáte pod pojmem čínské švestky nebo čínské jahody. Na pultech obchodů se …

Napsat komentář