Nepřehlédněte

Trápí vás studené ruce a nohy? Příčinou může být stres a špatná životospráva

Je vám neustále zima, i když sedíte doma u kamen? Máte doslova ledové ruce a nohy a už nevíte, čím je zahřát? Nepomáhají ani nejteplejší ponožky a hrnek horkého čaje? Pak mohou mít vaše problémy řadu příčin. Na vině nemusí být jen chladné mrazivé počasí, ale třeba také vaše celková psychická nepohoda a nebo nedostatečné prokrvení končetin. Studené končetiny trápí hodně lidí, častěji se vyskytují u žen než mužů, protože ženy jsou od přírody emocionálně citlivější. Proč tomu tak je? Za vše může u žen přítomnost estrogenu v krvi, který zahušťuje krev a zpomaluje její přívod do drobných cévek. V případě, že zažijete nějaký emocionální stres, a je úplně jedno, zda-li negativní či pozitivní, projeví se chladem v rukách i nohách. Stejně tak tento problém doprovází všechny, kdo trpí nervozitou a stresem. Ženy neochrání ani tukové zásoby, jelikož v lidském těle, na rozdíl od zvířat, mají hřejivou funkci svaly. A to je důvod, proč je ženám větší zima než mužům. Muži mají daleko více vypracované svalstvo, v něm probíhá štěpení cukrů, při kterém se uvolňuje energie a tím vzniká teplo.

Zdroj: nalinratphi / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: nalinratphi / FreeDigitalPhotos.net

Teplé ponožky ani rukavice nepomáhají?

Nejčastější příčinou studených končetin bývá nedostatečná funkce oběhového systému, kdy se nohy a ruce špatně prokrvují. Jestliže se k tomu přidá kouření, nedostatek draslíku, tvrdá dieta, špatný pitný režim nebo nízký tlak, nepříjemný problém je na světě. Někdy se hovoří přímo o syndromu studených končetin, který se projevuje nedokrvením prstů. Zimomřivé bývají rovněž ženy a dívky trpící mentální anorexií. Nejen porucha krevní oběhu, ale i špatná životospráva a nezdravá strava, se může na pocitu ledových končetin podílet. Zesílit topení a zabalit se do deky jen tak lehce těmto potížím nepomůže. Raději zvolte jiný způsob, jezte hřejivé potraviny a alespoň trochu si zacvičte.

Pohybem rozpumpujete krevní oběh

Abyste se dostatečně zahřáli, musíte uvést do pohybu svoje svaly. Občasná návštěva posilovny podpoří vaše svalstvo, které je zásobárnou tělesného tepla. Vlastně jakýkoli pohyb doslova rozpumpuje celý váš krevní oběh. Proto se teple oblečte a vyrazte třeba běhat. Venku je zima a vám se nechce? Tak potom můžete chvíli poskakovat doma v obýváku a zanedlouho nebude po studených prstech ani památky. Jestliže jste opravdoví zmrzlíci, pak v zimních měsících oblékněte kvalitní termoponožky. Na ruce si nasaďte palčáky, jsou teplejší než prstové rukavice, neboť si v nich jednotlivé prsty předávají teplo navzájem.

Upravte svůj jídelníček

Vhodným složením stravy rovněž podpoříte krevní oběh, aby dodával teplo až do konečků prstů. Zaměřte se zejména na tzv. hřejivé potraviny s vyšším obsahem draslíku, což jsou bezesporu luštěniny, ovoce a zelenina. Do jídla můžete přidávat česnek, skořici, chilli papričky a pepř. Jezte také tučné ryby, semena a ořechy, tmavou čokoládu, ovesné vločky, jogurty. Stravu doplňte o vitamín E (obsahují jej například pšeničné klíčky), pupalkový olej a hořčík. Jako podpůrný prostředek můžete používat potravinové doplňky s jinanem dvoulaločným. Gingko biloba právě prokrvuje nejen všechny okrajové části těla, ale také mozek.

Pitný režim má vliv na proudění krve

Dodržovat pravidelný pitný režim je samozřejmou součástí zdravého jídelníčku, a tak jej nepodceňujte ani když vás trápí studené ruce a nohy. Vždyť šálek horkého čaje prohřeje vaše tělo nejen zevnitř, ale i z venku. Zkuste, jak chladem prokřehlé ruce s teplým hrníčkem hned pookřejí. Bylinkové čaje z meduňky, hřebíčku, měsíčku lékařského vám jistě pomohou. Pitím se totiž také ředí krev. Ten, kdo pije málo, má krev hustou a ta potom dokáže jen pomalu proudit lidským tělem. Kromě vody pijte jakékoli teplé nápoje, studeným se raději vyhýbejte. Můžete si třeba nastrouhat lžičku zázvoru, přelít horkou vodou a dosladit medem. Zlepšíte proudění krve a ještě navíc v zimním období podpoříte svoji imunitu, čímž budete více odolní proti bacilům chřipky a nachlazení.

 

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Návod: Jak mít doma vlastní posilovnu s profesionálními stroji

Domácí tělocvična se pro příznivce zdravého životního stylu stává stále více úplnou samozřejmostí. Fitness centrum …

Napsat komentář