Myslíte, že je nutno dbát na dostatečný příjem tekutin pouze v létě? To je zásadní omyl, právě v zimním období je lidský organismus mnohem náchylnější k dehydrataci. Naše tělo méně často vysílá varovné signály v podobě pocitu žízně, které jsou v létě zcela běžné. Pitný režim je proto nutné dodržovat i během zimy, přestože se nám zdá, že nemáme prostě žízeň. Zavlažovat organismus je potřeba postupně po celý den, zcela nezdravé je vypít velké množství tekutiny naráz. V průběhu dne by měl dospělý člověk vypít 20-40 ml tekutiny na jeden kilogram své hmotnosti, aby si zachoval dostatečnou pracovní výkonnost. Jen je třeba oproti létu změnit skladbu nápojů a vyměnit studené za teplé. Pitím studených nápojů v zimě člověk zatěžuje své trávení a zbytečně spotřebovává životní energii. Zimní pitný režim musí tedy nezbytně obsahovat teplé nápoje, přitom se počítají také polévky. Nejen studené nápoje, ale i celkově studená strava v zimě ještě více ochlazuje tělo, a to pak musí vynaložit spoustu energie na jeho opětovné zahřátí. Proto si připravte nápoje minimálně pokojové teploty, které vás nádherně zahřejí.
Obsah článku
Ranní start
Jestliže chcete hned po ránu doslova nakopnout, na svůj obvyklý hrnek kávy rovnou zapomeňte. Káva, ať je jakákoli, v zimě ani v létě do pitného režimu nepatří. Jak je všeobecně známo, obsahuje kofein, ten navíc podporuje tvorbu moči, takže se nakonec z těla více tekutin odvede, než kolik by se mělo jejím vypitím získat. Ideální je, když každý den nastartujete svůj metabolismus a trávicí systém sklenicí teplé vody s citrónem nebo lístky máty. Tímto způsobem vstoupíte do nového dne plni energie a vitality.
Co vlastně pít v zimě?
Vzpomeňte si, jak rádi si dáte šálek teplého čaje, když se vrátíte promrzlí ze zimní procházky. Určitě vás nenapadne sáhnout po studeném džusu z lednice. Pokud se budete řídit potřebami vlastního těla, uděláte jedině dobře. Horký čaj, neslazený, který zahřeje na těle i na duši, je tím správným zimním nápojem. Je jedno, zda-li dáte přednost čaji zelenému,černému nebo ovocnému, ale rozhodně se zamyslete nad jeho kvalitou.
Krásné barevné krabičky nabízené v naší běžné obchodní síti mnohdy skrývají sáčky plné barviv, aromat a chemických přísad. Vždyť i ovocný čaj si můžete vyrobit doma v podobě pečeného čaje, jeho příprava je poměrně snadná a věřte, že chutná skutečně jinak, než ten papírový pyramidový pytlík. Zamyslete se nad tím, co budete v zimě pít, poohlédněte se po obchodech se zdravou výživou a investujte do svého zdraví. Hrnek kvalitního čaje z pravých čajových lístků obohatí váš organismus o cenné látky, pečený čaj dodá tělu spoustu vitamínů. A bylinky? I ty jsou vhodné, jen to nepřehánějte s louhováním a střídejte je.
Není jenom teplý čaj
Pít celou zimu pouze teplý čaj, to se brzy omrzí každému, jeden až dva hrnky denně postačí. Oblíbené nápoje jako jsou sladké limonády, různé kofeinové nápoje a sycené minerálky raději vynechte. V zimě stejně jako v létě můžete pít obyčejnou nesycenou vodu z lahve nebo vodovodu, ale měla by mít pokojovou teplotu. Dopřát si můžete také naředěné ovocné džusy a zeleninové šťávy, které vám dodají vitamíny, případně neperlivou slabě mineralizovanou vodu.
Mezi zimní nápojové favority patří rozhodně polévky, zvláště pak čiré vývary. Nejenže zasytí a zahřejí, ale jsou přímo balzámem a pohlazením pro celé tělo. Naštěstí existuje tolik druhů polévek, že si můžete vybrat pokaždé zcela jinou a nikdy se vám nepřejí. Chutě na sladké mnoho lidí v zimě zahání šálkem teplého kakaa nebo mléka s medem. Jenom je na škodu, že se do příjmu denního objemu tekutin nepočítají. Jsou spíše tekutou výživou než nápojem.
Další možností, jak se v zimě zahřát a přitom dodat do těla potřebné vitamíny a minerály jsou různé teplé nápoje. Například přípravek Blendea SUPERBOOST doplní do těla nejen tekutiny, ale současně dodá širokou škálu důležitých živin. Obsahuje totiž superpotraviny a adaptogeny, které blahodárně působí na lidské zdraví.
TIP na článek: Moje recenze přípravku Blendea SUPERBOOST – 8 superpotravin posílí vaši imunitu
Blendea SUPERBOOST je rostlinná směs v podobě jemného prášku, která obsahuje sušené ovoce, rostliny a koření. Nejvíce zastoupenou složkou je zázvor, což se samozřejmě projevuje na chuti i vůni. Ze směsi lze připravit teplý i studený nápoj, nebo prášek můžete využít při přípravě oblíbeného smoothie, přidat do kaše, jogurtu, tvarohu, apod.
Blendea SUPERBOOST pro silnou imunitu
- rostlinná směs 8 superpotravin a adaptogenů v BIO kvalitě
- bez konzervačních látek a přidaného cukru
- vhodné pro vegany
- posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
- podporuje normální funkci dýchacích cest
- přispívá k dobrému trávení
- pomáhá navodit duševní rovnováhu
- jednoduchá příprava (sypký prášek stačí jen smíchat s tekutinou)
- příjemná zázvorová chuť
- vhodné pro přípravu teplého i studeného nápoje
A co zimní svařáky a grogy?
Kdo by si na nich alespoň jednou za rok nepochutnal! Ano, patří k zimě a zejména v období Vánoc si jej s radostí dopřejeme. Zahřejí ihned jakmile je vypijete a životní energii leckdy přímo přilévají. Určitě nic nepokazíte tím, když svařák z červeného vína použijete jako zimní životabudič. S množstvím buďte ale opatrní, přidejte aromatické koření a šetřete s cukrem. Stejně tak zahřeje i grog, ale kvůli obsahu alkoholu a cukru je to pro tělo zátěž, proto jej trochu vylepšete kouskem citrónu.