Protikvasinková dieta pomáhá tělu zbavit se přemnožených kvasinek a tím ulevit od různých projevů nepříjemné kandidózy. Samotný jídelníček má však přesně stanovené zásady. Žádný cukr, bílou mouku ani mléko. Snížit příjem sacharidů, to je základ. Co tedy každý den vařit? Možná to na první pohled vypadá složitě, ale věřte, že není. I s omezeným výběrem potravin dokážete denně připravit chutné a úplně jiné jídlo. Zkuste třeba tyto zelené pohankové lívance. Dobré jsou se skořicí a oříšky, nebo pokapané citronem. Jindy je vhodně doplní ostružiny nebo jahody. Polníček v nich úplně zanikne. A víte co je nejlepší? Hotové jsou během chvilky. Tak pojďme na to.
Obsah článku
Pohanka a protikvasinková dieta
Pohanka je z hlediska protikvasinkové diety přímo ideální surovina, jelikož zcela naplňuje požadavek nízkého příjmu sacharidů. Neobsahuje lepek, ale zato plno cenných živin. Pro lidský organismus je kvalitním zdrojem rutinu, který podporuje zdraví cév. Pohanka se řadí mezi kvalitní a lehce stravitelné potraviny.
Pohanku můžete zařadit do jídelníčku na celou řadu způsobů a dopřát si ji nasladko i naslano. Klidně ji nechte i naklíčit, o to bude výživnější. Pohankové kroupy jsou skvělé jako příloha, nebo do salátu. V celé řadě receptů využijete zase pohankovou mouku. A třeba pro rychlou přípravu ranní snídaňové kaše se výborně hodí pohankové vločky. Z pohanky se vyrábí také těstoviny a pohanková krupice.
V obchodě narazíte na dva druhy pohanky: světlou a tmavou. A věřte, že je v nich zásadní rozdíl. Chvíli mi trvalo, než jsem objevila, v čem je problém. Moje první setkání s pohankou totiž nedopadlo úplně nejlépe, protože mi hodně vadila její pachuť. Pokud máte stejné zkušenosti jako já, nevzdávejte to a dejte pohance šanci. Jen musíte v obchodě sáhnout po světlé pohance. To je něco úplně jiného.
Jak poznat pohanku podle obalu? Jednoduše se orientujte podle výrobce. U produktu z řemeslného mlýnu máte jistotu, že výrobce loupe pohanku tradiční mechanickou cestou.
Máte-li doma pytlík pohanky, pojďme se pustit do vaření. Zelené pohankové lívance lze podávat k snídani, večeři či jako lehký oběd. Jsou moc dobré, zasytí a pokaždé si je můžete dochutit jinak.
Pohankové lívance s polníčkem
Lívance se nikdy neomrzí, ani ve své zdravé podobě. Pokud nemáte po ruce pohankovou mouku, připravíte je bez problému z celé pohanky. Polníček chuť lívanců nijak neovlivní, vůbec se ho nebojte. Spíš jim dodá svěží zelenou barvu, která na talíři pěkně vynikne. Pokud chcete, vyměňte ho za špenát. Když do těsta přidáte ještě semínka, výsledek bude naprosto dokonalý.
Co budete potřebovat:
- 200 g pohanky (pohankové mouky)
- 600 ml mandlového mléka
- 2 střední vejce
- 150 g polníčku (listového špenátu)
- 1 lžíce slunečnicových semínek
- 1 lžíce chia semínek
- strouhaná kůra z BIO citronu
- špetka mořské soli
- kokosový olej na smažení
Postup:
- Všechny suroviny dáme do mixéru a rozmixujeme. Celá pohanka, společně se semínky se krásně rozdrtí, takže není nutno mít přímo pohankovou mouku. Vznikne nám lívancové těsto medové konzistence.
- Rozpálíme pánev, potřeme kokosovým olejem a postupně smažíme malé lívance. Pánev necháme pěkně rovnoměrně rozehřát a tuk nanášíme nejlépe štětcem před každou novou dávkou lívanců. Tím zajistíme, že ho nebude příliš mnoho.
- Upečené lívance servírujeme na talíř a dochutíme podle sebe. Já je poprášila skořicí a posypala lískovými oříšky. Dobré jsou jen tak pokapané citronem. Jindy je můžete doplnit lesním ovocem, fanatazii se meze nekladou. Jistě si najdete svoji nejoblíbenější variantu. Zkuste je příště podávat s tenkým plátkem lososa.
Přeji dobrou chuť!
Malá poznámka na závěr: místo rostlinného mléka je možno použít perlivou minerální vodu. Lívance pak budou o to víc nadýchané, kypré a vláčné.
Protikvasinková dieta se řídí pevně danými zásadami. Jen tak je možné nad přemnoženými kvasinkami zvítězit. V tomto článku najdete přehlednou tabulku vhodných a nevhodných potravin, a seznam 10 nejlepších potravin proti kvasinkám. Dozvíte se, jak správně poskládat celý jídelníček. Další recepty a tipy na nízkosacharidová jídla vám určitě usnadní každodenní vaření.