Vitamín K2 a doplňky stravy: Jak vybrat pro sebe ten nejlepší?

Vitamín K2 je významnou živinou, která hraje důležitou roli v lidském těle. Tuto specifickou formu vitamínu K vědci objevili před několika desítkami let, a tak se teprve pomalu dostává do povědomí lidí. Přestože je vitamín K2 stále předmětem vědeckého bádání, jeho blahodárný vliv na zdraví kostí, srdce, cév a imunitu byl již dávno prokázán. Aby tělo správně fungovalo, je důležité dbát na jeho dostatečný příjem. Vzhledem k tomu, že se vyskytuje jen v některých potravinách, není až tak jednoduché začlenit zdroje tohoto vitamínu do běžného jídelníčku. Proto je na zvážení, zda pravidelné doplňování vitamínu K2 za pomoci kvalitního doplňku stravy není právě na místě.

Doplňky stravy s vitamínem K2 bývají často v kombinaci s vitamínem D3 a vápníkem, společně tak vytváří synergický efekt / foto: depositphotos.com

Vitamín K2 a jeho účinky na zdraví

Vitamín K2 je jednou z forem vitamínu K, který je nezbytný pro normální funkci celého těla. Vitamín K tvoří skupina vitamínů (K1, K2 a K3) rozpustných v tucích, podobně jako třeba vitamín A. Vitamín K reguluje správnou srážlivost krve (vitamín K1), omezuje nadměrné krvácení, pomáhá při vstřebávání vápníku a dohlíží na správnou činnost jater.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

 

Vědecký výzkum vitamínu K2 je relativně nový a stále probíhá. V minulosti byl vitamín K považován za pouhou podpůrnou živinu pro srážení krve, a proto se více zaměřovalo na vitamín K1. Teprve nedávné studie začaly odhalovat rozsáhlejší účinky vitamínu K2 na zdraví kostí, cév a dalších orgánů.

Hlavním úkolem vitamínu K2 je aktivace proteinu zvaného osteokalcin, který je zodpovědný za ukládání vápníku do kostí a zubů. Vitamín K2 tak přispívá k udržení silných kostí a správné mineralizaci zubů. Kromě toho má vitamín K2 také další účinky, které jsou stále v centru pozornosti odborné veřejnosti. 

Vitamín K2 se jeví jako důležitý faktor při prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Pomáhá předcházet ukládání vápníku do cév, čímž snižuje riziko vzniku aterosklerózy. Navíc se vitamín K2 podílí na regulaci krevního tlaku a přispívá ke snížení rizika srdečního infarktu. Některé vědecké studie naznačují, že optimální příjem vitamínu K2 může napomáhat prevenci osteoporózy a rozvoji diabetu 2. typu.  

Kvalitní vejce pocházející z volného chovu slepic jsou dobrým přírodním zdrojem vitamínu K2 / foto: archiv autorky

Co může způsobit nedostatek vitamínu K2?

Vitamín K2 je nezbytnou součástí metabolických pochodů v těle, proto jeho nedostatek může mít negativní dopad na celkové zdraví. Vápník, který by se měl správně vstřebat do kostí a zubů, se může začít hromadit v cévních stěnách a měkkých tkáních a způsobit jejich zúžení. V postižených místech potom začne docházet ke zpomalení a ztížení průtoku krve, což může následně vést k rozvoji různých kardiovaskulárních onemocnění. 

Nedostatečný příjem vitamínu K2 také může ovlivnit správnou mineralizaci zubů a vést k problémům s jejich zdravím.

Příklady z praxe ukazují, že nedostatek vitamínu K2 je poměrně běžný zejména u lidí s omezenou konzumací potravin bohatých na tento vitamín nebo u těch, kteří mívají potíže s trávením a vstřebáváním tuků. Ohroženou skupinou mohou být také vegetariáni a vegani, kteří mají omezený příjem vitamínu K2 z potravy.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Vitamín K2 a doplňky stravy 

Doplnění vitamínu K2 pomocí doplňku stravy může být efektivním způsobem, jak zajistit dostatečný příjem tohoto důležitého výživového prvku. Současně je třeba si uvědomit, že doplňky stravy by neměly nahrazovat vyváženou stravu, která obsahuje širokou škálu potřebných živin.

Při výběru kvalitního doplňku stravy obsahujícího vitamín K2 je důležité zohlednit několik faktorů:

1. Zdroj vitamínu K2: Doplněk stravy by měl obsahovat přírodní formu vitamínu K2, která je získávána z potravinových zdrojů. Kvalitní výrobci často uvedou, odkud získávají vitamín K2 a jaké technologie používají při jeho výrobě.

2. Biologicky dostupná forma: Doporučuje se volit doplňky stravy obsahující biologicky aktivnější formu vitamínu K2 ( MK-7), která má dlouhodobější působení v těle a je lépe vstřebávána než jiné formy vitamínu K2.

3. Dávkování: Správné dávkování vitamínu K2 závisí na individuálních potřebách. V případě, že užíváte nějaké léky, je vždy důležité poradit se s lékařem, aby se stanovilo optimální dávkování pro vaše specifické potřeby.

4. Kombinace s dalšími živinami: Doplněk stravy může obsahovat kombinaci vitamínu K2 s dalšími živinami, jako je vitamín D3 a vápník. Tyto látky spolu synergicky působí na zdraví kostí a cév. Vyberte doplněk stravy, který nabízí vyvážené složení živin pro maximální prospěch.

5. Kvalita výrobce: Sledujte renomované výrobce doplňků stravy, kteří dodržují vysoké standardy kvality a bezpečnosti.

Doplňky stravy by však nikdy neměly nahrazovat vyváženou stravu a zdravý životní styl. Jakýkoli přípravek s vitamínem K2 by měl být vnímán jako doplňková podpora pestrého a vyváženého jídelníčku bohatého na vitamíny a minerály.

 

Jedna kapsle dodá doporučenou denní dávku vitamínu K2.

Balení na měsíc jen za poštovné 49 Kč.

 

Vyzkoušet balení zdarma >>

 

Vitamín K2 v běžné stravě

Zajistit potřebné množství vitamínu K2 pouze každodenní stravou může být poměrně obtížné. Vitamín K2 je přirozeně přítomen v potravinách, které nejsou běžně součástí moderního způsobu stravování. Tradiční zdroje vitamínu K2, jako je natto (fermentovaná sója), syrové mléko nebo mléčné výrobky pocházející od zvířat krmených trávou, mohou být ve stravě méně zastoupené. To potom vede k nižšímu příjmu vitamínu K2 a tím i nižšímu povědomí o jeho důležitosti.

Pokud nejste zastánci denní konzumace kvašené sóji či jiných fermentovaných potravin (kimchi, kysané zelí, apod.), nedopřáváte si maso, mléko, vejce, sýr od volně se pasoucích zvířat, pak pravděpodobně nemáte dostatek vitamínu K2

Nicméně, i tyto kvalitní přírodní zdroje tohoto vitamínu nedokážou bezpečně zajistit optimální denní dávku vitamínu K2. Potraviny, které jej obsahují byste museli jíst opravdu ve značně velkém množství.

Doplnění vitamínu K2 do těla pomocí kvalitních doplňků stravy může být tedy efektivním způsobem, jak zajistit dostatečný příjem této důležité živiny.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

 

Myslete však na to, že vitamín K2 by měl být vždy užíván s rozumem a v souladu s doporučeným dávkováním. Příliš vysoké dávky vitamínu K2 by mohly mít negativní dopad na zdraví, proto pokud si nejste jisti, poraďte se o vhodnosti vitamínu K2 se svým ošetřujícím lékařem.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář