Vitamín K2 v potravinách: Jaké jsou nejlepší zdroje? Lidé v Japonsku o tom ví své

Vitamín K2 je jedním z vitamínů, o kterých se mluví méně, ale jeho účinky na zdraví jsou skutečně významné. Lidé v Japonsku mají tradiční stravu bohatou na vitamín K2, a proto jsou si velmi dobře vědomi jeho výhod pro zdraví kostí, srdce, cév, zubů a silný imunitní systém. Dokonce tvrdí, že může mít preventivní účinky vůči některým onemocněním a má blahodárný vliv na jejich dlouhověkost a vitalitu. V čem tedy spočívá kouzlo japonského jídelníčku? V kterých potravinách se nachází nejvíce vitamínu K2? Nenechte se zaskočit, bohaté zdroje nabízí také běžná česká strava.

Tradiční japonský pokrm natto je nejbohatším zdrojem vitamínu K2 / foto: depositphotos.com

Vitamín K2 – málo známý, ale hodně účinný

Vitamín K2 je důležitý nutriční prvek, který společně s vitamínem K1 patří do skupiny vitamínů K rozpustných v tucích. Není tomu tak dávno, co byly teprve objeveny dvě přirozeně se vyskytující formy vitamínu K (vitamín K1 a vitamín K2) a vědci poukázali na jejich zcela odlišnou funkci v lidském těle. Navíc zjistili,  že se liší i jejich zdroje, odkud je můžeme čerpat. Zatímco vitamín K1 není celkem problém získat z běžné stravy, vitamín K2 je poněkud vzácnější.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Vitamín K1 působí v těle jako klíčový faktor pro správnou srážlivost krve, čímž se svou funkcí značně liší od vitamínu K2. Vitamín K2, také známý jako menachinon hraje důležitou roli při regulaci vápníku v těle. Jeho hlavní funkcí je, že pomáhá přesunovat vápník z cév do kostí a zubů, čímž podporuje zdraví kostí a snižuje riziko osteoporózy a zubního kazu

Příznivý vliv vitamínu K2 na srdeční cévy napomáhá zdraví srdce a může přispívat k prevenci různých kardiovaskulárních onemocnění (ateroskleróza, mrtvice, infarkt). Vědecké studie naznačují, že vitamín K2 může být také spojen s lepším metabolismem glukózy a podporou normálních funkcí mozku

Antioxidační vlastnosti vitamínu K2 se projevují v jeho schopnosti ochraňovat buňky před poškozením způsobeným oxidativním stresem. Důležitou roli hraje také při regulaci zánětlivých procesů v organismu. 

Žloutek ve vejcích z volného chovu slepic obsahuje významné množství vitamínu K2 / foto: archiv autorky

Vitamín K2 v potravinách: Kde ho najít?

Přestože vitamín K2 dokážou částečně tvořit bakterie v trávicím traktu, případně vzniká syntézou vitamínu K1, nejlepším způsobem, jak získávat vitamín K2, je samozřejmě z každodenní stravy. Dlouhá zkušenost Japonců ukazuje na to, že konzumace potravin bohatých na vitamín K2, zejména fermentovaných, může být velmi prospěšná zdraví

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Potraviny bohaté na vitamín K2:

1. Natto – tento tradiční japonský pokrm vyrobený z fermentované sóji je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu K2. Sojové boby se nechají fermentovat pomocí baktérií Bacillus subtilis. Natto obsahuje specifickou formu vitamínu K2 nazývanou menaquinon-7 (MK-7). Právě díky konzumaci natta mají lidé v Japonsku často vysoké hladiny vitamínu K2 v těle.

2. Fermentované sýry – některé druhy sýrů, zejména tvrdé sýry, mohou být také dobrým zdrojem vitamínu K2. Roquefort, Gouda, Eidam a Brie jsou příklady sýrů, které obsahují vitamín K2.

3. Kuřecí a hovězí játra – játra jsou bohatým zdrojem živin, včetně vitamínu K2. Konzumace kuřecích nebo hovězích jater může být skvělým způsobem, jak zvýšit příjem vitamínu K2.

4. Vejce – vaječný žloutek obsahuje vitamín K2. Volba bio vajec od volně chovaných slepic může zvýšit obsah vitamínu K2 ve vejci.

5. Maso z pastevních zvířat – masa z pastevních zvířat, zejména zvířat pasoucích se na trávě, jsou také dobrým zdrojem vitamínu K2. To je důvod, proč je konzumace kvalitního masa získaného z přírodního chovu výhodná pro příjem vitamínu K2.

6. Ryby – některé druhy ryb, jako jsou sleď, losos a makrela, obsahují vitamín K2. Při výběru ryb je nejlepší preferovat divoce chycené druhy, které mají větší šance na bohatý obsah vitamínu K2.

Nicméně, důležité je poznamenat, že vitamín K2 se v potravinách nachází pouze v malých množstvích, a proto může být obtížné získat dostatečné množství pouze z jídla. Jen pro názornost, k pokrytí doporučené denní dávky byste museli například sníst 13 vaječných žloutků. Z toho důvodu se vitamín K2 často doporučuje užívat jako doplněk stravy.

 

Jedna kapsle dodá doporučenou denní dávku vitamínu K2.

Balení na měsíc jen za poštovné 49 Kč.

 

Vyzkoušet balení zdarma >>

Pravidelné užívání vitamínu K2 by mělo být součástí komplexního zdravého životního stylu a vyvážené stravy, což zahrnuje vzájemnou kombinaci zdravých stravovacích a životních návyků, jako je pravidelná fyzická aktivita, dostatečný příjem dalších důležitých živin a udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Jak zajistit dostatečný denní příjem?

Vitamín K2 je obdivuhodná živina, která hraje důležitou roli v lidském zdraví. Lidé v Japonsku, kteří konzumují tradiční potraviny bohaté na vitamín K2, mají poměrně velkou výhodu v tom, že mají přirozeně vyšší příjem tohoto vitamínu. Avšak i lidé mimo Japonsko mohou získat prospěch z vitamínu K2 tím, že budou volit potraviny s vyšším obsahem tohoto vitamínu a případně zváží doplnění stravy kvalitním přípravkem.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

I když vitamín K2 je přítomen v některých potravinách, mnoho lidí nemá dostatečný příjem tohoto vitaminu z běžné stravy. To může být způsobeno omezeným množstvím konzumovaných potravin bohatých na vitamín K2 nebo stravou s nízkým obsahem fermentovaných potravin.

Doplnění stravy vitamínem K2 může pomoci zajistit dostatečný příjem tohoto důležitého vitaminu. Avšak důležité je si uvědomit, že každý člověk má individuální potřeby a příjem vitamínu K2 by měl být zohledněn ve vztahu ke kompletní stravě a zdravotnímu stavu. 

Velmi důležité je zajistit dostatečnou denní dávku vitamínu K2 při zvýšeném příjmu vápníku a vitamínu D, jelikož všechny tyto živiny společně vytváří synergický efekt.  

Upozornění na závěr: V případě, že trpíte nějakým onemocněním nebo užíváte jakékoliv léky, nejprve se o vhodnosti doplňování vitamínu K2 poraďte se svým ošetřujícím lékařem. 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář