Víte, že správným tříděním odpadů může každý zachránit miliony stromů?

Procházka přírodou už dnes není to, co bývala. Ve velkém zmizely lesy a ráz krajiny se během pár let dramaticky proměnil. Na spoustě míst naší republiky zbyly jen oči pro pláč – kůrovcová kalamita si vyžádala svou daň. O to důležitější je myslet na ochranu přírody a šetřit naše lesy. Možná vás překvapí, že jednoduchou činností, jakou je třídění odpadu z papíru, jsme schopni každým rokem ušetřit miliony stromů…

Správným tříděním odpadů můžete ochránit naše krásné lesy / foto: pixabay.com

 

Recyklace odpadu šetří životní prostředí

Řešení je nasnadě každý den. Každý z nás totiž produkuje velké množství odpadů – pokud jej zvládneme správně vytřídit do sběrných nádob, dáváme tak odpadu šanci na nový život. Vytříděný odpad je svezen na třídicí linku, kde dojde k jeho dotřídění, zpracování a úpravám, jejichž cílem je tzv. druhotná surovina, která nahrazuje při výrobě nových produktů tzv. primární suroviny (pro výrobu papíru celulózová vlákna získaná z pokácených stromů).

Jedná se o proces nazývaný recyklace odpadu. Kromě odpadu, které přeměníme v materiálově opakovatelné zdroje pro výrobu, snižujeme množství odpadu ukládaného na skládkách odpadu a snižujeme tak negativní dopad na životní prostředí (skládky zabírají méně místa, nemusíme těžit tolik primárních surovin pro výrobu, opětovné materiálové využití druhotných surovin bývá často energeticky mnohem méně náročné atd.).

Například papír lze recyklovat průměrně 5 – 7krát. Jen v ČR se nám každoročně daří díky třídění a následné recyklaci papíru zachránit více než 2 200 000 stromů. Tuna vytříděného papíru vede k úspoře cca 2 tun dřeva a 31 000 litrů vody! Třídění odpadu také patří mezi nejsnadnější způsoby, jak může každý z nás snížit svoji uhlikovou stopu.

 

Vyprodukovaný odpad je třeba třídit správně

Aby mohl putovat odpad k recyklaci, je třeba ho správně vytřídit. Jak to je? Například by měl být bez zbytků obsahu, nesmí být mastný, vždy bychom se měli snažit zmenšit jeho objem a neměli bychom zapomínat číst informace na samolepkách, protože se může třídění odpadu v jednotlivých obcích lišit.

Sběrné nádoby jsou dnes opravdu na téměř každém kroku, průměrně to k nim máme necelých 90 metrů, a podle recyklačních značek, které jsou uvedeny na obalech, bezpečně poznáte, z jakých materiálů je obal vyroben, zda jej lze třídit, a pokud ano, tak do jakého kontejneru.

Současné moderní technologie dokážou dokonce na třídicích linkách oddělovat například víčka od skleněných lahví, oddělovat od kovů jiné druhy materiálů či zbavovat materiál nečistot. Díky tomu je zpracování odpadu čím dál efektivnější a mohou vznikat kvalitní druhotné suroviny pro zpracovatele.

Proto myslete i u běžného odpadu z domácnosti na svět kolem vás a třiďte odpad – má to smysl, jen tak umožníme jeho efektivní opětovné využití.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář