Mít krásné zdravé a husté vlasy, to je přání mnoha žen i mužů. Ne každému je však takové štěstí dáno do vínku. I když věnujete vlasům veškerou péči, přeci jen nevypadají tak, jak byste chtěli. Co může být příčinou? Na kvalitě vlasů se do určité míry podílí hlavně genetika. Někomu příroda nadělila bohatou hřívu, jiný se trápí s řídkým vlasovým porostem. Přírodní zákonitosti sice nijak neovlivníte, ale pořád můžete dosáhnout většího objemu, o kterém sníte. Jak mít husté vlasy, aby působily bohatým dojmem? Existuje několik snadných triků.
Obsah článku
Máte jemné a řídké vlasy?
Husté a dlouhé vlasy jsou často považovány za ideál krásy, a proto se mnoho žen snaží ze všech sil, aby se tomuto cíli alespoň přiblížily. Máte-li navíc od přírody jemné vlasy bez objemu, stojí vás to hodně úsilí. Veškerá snaha o dokonalý účes kolikrát vychází naprázdno. Naštěstí existuje několik dobrých kadeřnických rad a triků, které dokážou alespoň na pohled vytvořit iluzi krásně hustých vlasů a zároveň mohou zabránit jejich zbytečnému padání. Upravit pak vlasy do žádaného účesu může být už jen hračka.
Jemné vlasy nejsou příliš silné, mají přirozeně slabší vlasovou strukturu. Kvůli menšímu průměru nepůsobí tak bohatým dojmem, jsou spíše jemné, někdy také více elektrizují. Na hlavě vytváří spíš dojem zplihlých vlasů, povislých, jakoby připlácnutých k pokožce a v důsledku toho se také velmi rády rychle mastí.
Oslabené jemné vlasy špatně odolávají vnějším vlivům, a proto jsou daleko více náchylnější k poškození. Snadněji se lámou, jsou křehké a často mají roztřepené konečky. Z toho důvodu také potřebují zvýšenou péči.
A to nejen pomocí vhodných kosmetických přípravků, ale neméně důležité je dodat vlasovým kořínkům správnou výživu. Když budete používat vlasovou kosmetiku určenou speciálně pro jemné vlasy a současně dodržovat zdravou životosprávu, můžete proměnit jemné vlasy v bohatou hřívu.
Bc. Zdeňka Křivková říká: “Genetiku nemůžeme obelhat, ale musíme se s ní naučit žít a také pracovat. Každé vlasy, pokud se o ně budeme dobře a s použitím kvalitní péče starat, budou vypadat krásně.”
Jak mít husté vlasy
Za jemné a řídké vlasy sice do značné míry může genetika, ale svůj podíl si nese také náš každodenní způsob života. Na kvalitě a vitalitě vlasů se odráží celkový zdravotní stav našeho organismu. Vlasy vypadají podle toho, v jaké jsme momentálně kondici. Pokud se vlasy začnou lámat, vypadávat, slábnout, ztratí lesk a podobně, snaží se tím tělo poukázat na to, že s ním něco není úplně v pořádku. Špatná kvalita vlasů může v některých případech souviset se zdravotním problémem.
Jemné vlasy může negativně ovlivnit nedostatečná výživa, životní styl, přemíra stresu a nedostatek spánku. Svou roli hraje také věk, hormonální nerovnováha v těle, užívání léků, případně nějaké onemocnění. Chcete-li své vlasy posílit, je třeba se také zamyslet nad jejich možnou příčinou. Některé z nich dokážete celkem snadno ovlivnit.
Pokud však máte v rodině sklon k jemným vlasům, nezbývá než se smířit s tím, že genetiku nijak nezměníte. Ovšem správně zvolenou péčí můžete snadno podpořit jejich větší objem a výrazně tak zlepšit zdraví a vzhled vlasů. Chcete vědět, jak mít husté vlasy? K cíli vedou 4 základní kroky.
1. Dopřejte vlasům výživu zevnitř
Krása a dobrá kondice vlasů nezávisí jen na používání kvalitní vlasové kosmetiky. Vlasy potřebují mít dostatečnou výživu hlavně zevnitř. Přijaté živiny jsou krevním oběhem dopraveny přímo do vlasové pokožky, kde pomáhají pevně ukotvit vlasový kořínek, celkově vlasy posilují a tím podporují tvorbu hustých vlasů.
Zdravým hustým vlasům prospívá pestrá a vyvážená strava s bohatým obsahem vitamínů a minerálů. Z vitamínů by neměl chybět vitamín A, C, E, vitamíny skupiny B, z minerálů je důležitý zejména zinek, hořčík, železo a selen. Opomenout nelze ani kolagen, který zajistí vlasům dostatek aminokyselin tolik potřebných pro produkci nových vlasových vláken. Kolagen pomáhá urychlit růst vlasů a brání jejich vypadávání.
Jídelníček pro krásné husté vlasy by měl zahrnovat především dostatek zeleniny, ovoce, komplexní sacharidy a potraviny bohaté na kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Ne vždy se ale podaří každodenní jídelníček poskládat přesně tak, aby dokázal pokrýt zvýšené nároky na silné vlasy.
Hodně také záleží na vhodné kombinaci jednotlivých výživných látek, jelikož se vzájemně ovlivňují ve svém působení. Z toho důvodu je mnohem jednodušší dodat vlasům potřebnou výživu za pomoci přírodního doplňku stravy.
Pravidelnou konzumací doplňku stravy získáte jistotu, že vlasy dostávají vše, co pro své zdraví požadují. Například přípravek Blendea Hair Vitality pozitivně ovlivňuje kvalitu jemných a řídkých vlasů, které bývají ohroženy nedostatkem biotinu, selenu a zinku. Toto trio představuje základní živiny nezbytné pro zdravý růst vlasů, navrací jim hustotu a pevnost.
2. Používejte kosmetiku pro větší objem vlasů
Každý typ vlasů vyžaduje pro vnější péči používání správné kosmetické řady, která je pro ni speciálně vyvinuta. A to se týká také jemných a řídkých vlasů, kde chceme docílit, aby vypadaly mnohem objemnější a tím i hustší, než ve skutečnosti jsou.
Používání nesprávných šamponů, kondicionérů či velkého množství stylingových přípravků jemné vlasy hodně zatíží, místo aby podpořily jejich přirozenou vzdušnost. Vlasy potom zůstávají ještě více splihlé a povislé.
Proto kadeřníci doporučují v péči o jemné vlasy zvolit speciální objemové přípravky, které obalují povrch jednotlivých vlasů. Různé šampony, kondicionéry, stylingové spreje pro jemné vlasy obsahují částice vytvářející mezi vlasovými vlákny jakoby vzduchové polštářky a ty jim přidávají na objemu. Účes potom způsobuje dojem hustých vlasů.
Základem péče o jemné vlasy je objemový šampon, se kterým si můžete mýt vlasy každý druhý den. Vlasy vždy umývejte ve dvou krocích a šampon nanášejte jen ke kořínkům vlasů. Po délce se vlasy sami umyjí tím, jak po nich šampon stéká. Velmi jemně masírujte pokožku hlavy, ale drhnutí vlasů se vyhněte, abyste je zbytečně neoslabovali. Nakonec šampon důkladně vypláchněte.
Kondicionér nanášejte pouze na vlasové konečky, nikdy ne přímo na vlasovou pokožku, která má tendenci vlivem kondicionéru se více mastit.
Dobrou službu udělá také suchý šampon nebo vlasový pudr. Pouhým vetřením do pokožky hlavy dojde k nadzvednutí vlasových kořínků, vlasy zůstávají lehké, vzdušné a nejsou slepené k sobě. Suchý šampon absorbuje přebytečný maz, vlasy krásně odlehčí a přidá jim na objemu.
3. Vlasy vytvarujte pomocí přírodního stylingu
Pro konečnou úpravu vlasů použijte nejrůznější spreje pro objem vlasů, které dodají vašim vlasům strukturu a fixaci, a na dlouhou dobu tak zajistí objemnější účes. Jen se držte pravidla, že méně je někdy více. Příliš velké množství stylingových přípravků, které na vlasy nanesete může způsobit rychlejší maštění. Mastné vlasy si nedokážou udržet svůj tvar, takže z nich nikdy nevykouzlíte nádherně husté kadeře.
Všechny přípravky pro jemné vlasy by měly mít lehké složení, proto volte vždy přírodní produkty podporující objem vlasů. Zdaleka se vyhněte přípravkům s obsahem silikonů, sulfátů a parabenů. Oslabeným jemným vlasům také nesvědčí náročné vlasové kúry a hutné masky.
Profesionální kadeřníci doporučují pro zvýšení objemu různá speciální vlasová séra, která podporují růst zdravých a hustých vlasů. Například vlasové sérum Navlasil obsahuje pouze přírodní látky a oslabeným vlasům navrací sílu a objem. Sérum jednoduše vetřete do vlasové pokožky a necháte chvíli působit. Viditelné účinky se dostaví po několika týdnech používání.
Při stylingu se vyhněte především pěnovému tužidlu, které více tlačí vlasy dolů a účes potom vypadá zplihle. Vysoký nános tužidlové pěny také vlasy rychleji zmastí. Raději sáhněte po fixačním spreji. Když ho nastříkáte do vlasů zespoda těsně ke kořínkům, nadzvihnete jednotlivé prameny a navíc se zbavíte statického náboje ve vlasech.
4. Používejte fén na vlasy
Po ošetření vlasů stylingem nenechávejte vlasy samovolně uschnout, ale vyfoukejte je fénem. Teplý vzduch dodá vlasům větší objem. Jemné vlasy špatně snášejí žehlení a kulmování, jsou velmi citlivé na vysokou teplotu, proto i u fénu nastavte nižší teplotu.
Vlasy foukejte především u kořínků, lépe je nadzvednete s pomocí kulatého kartáče. Máte-li dlouhé vlasy, foukejte je v předklonu. Až jsou vlasy úplně suché, nakonec je zafixujte objemovým lakem na vlasy.
Lak aplikujte zespoda u kořínků vlasů, aby se jednotlivé prameny nadzvedly, zafixovaly a držely svůj objem. Kdybyste účes postříkali lakem jenom nad hlavou, působil by jako helma a nakonec by vlasy pod tíhou laku klesly dolů k hlavě.
Správný střih a barva je základ objemu
Máte-li jemné a řídké vlasy, pamatujte na to, že velmi důležitý je jejich střih a správně zvolená délka. Jemným vlasům více sluší účes z krátkých vlasů, protože se dají pěkně načechrat. Dlouhé vlasy nejsou příliš dobrá volba, hodně zdůrazňují jejich slabou strukturu. Když si necháte vlasy pěkně sestříhat od profesionálů, snadněji je pak zvládnete upravit do účesu s bohatým objemem.
Za úvahu stojí také barva vlasů. Obecně platí, že světlejší odstíny opticky přidávají vlasům hustotu, naopak tmavší barvy jemné a řídké vlasy více zdůrazňují. Na jemných vlasech vypadá skvěle melír blond barev, který je nádherně nadýchá. Melír vlasová vlákna trochu zdrsní a udělá je silnější, takže potom vypadají více bohatší.
Podívejte se na pár tipů na jednoduché účesy z jemných vlasů:
O krásných hustých vlasech nemusíte jenom snít. Existuje mnoho způsobů, jak mít hustší a objemnější vlasy. Každodenní správnou péčí zvenku i zevnitř můžete dosáhnout toho, že vaše kadeře budou plné zdraví a síly.
Jaké užívat vitamíny na husté vlasy?
Zdravé a husté vlasy potřebují mít dostatek vitamínů skupiny B (především biotinu), které vyživují vlasy od kořínků až po konečky. Neméně důležitý je vitamín C, pomáhá zesílit jemné vlasy, podporuje prokrvení vlasové pokožky a přispívá k lepší produkci kolagenu. Z minerálů je nepostradatelný zinek a selen. Jelikož každá z přijatých živin působí na vlasy trochu jinak, určitě neuděláte chybu, když sáhnete po multivitamínu, který dodá vlasům komplexní péči.
Jak zvětšit objem vlasů?
Používejte šampon a kondicionér určený na objem pro jemné vlasy, stejně tak i další stylingové přípravky. Po umytí vlasy vyfénujte, nejlépe v předklonu, případně s pomocí kartáče fénujte těsně u kořínků, aby se vlasy nadzvihly. Vlasům dodá větší objem také správný střih a světlejší barevný odstín.
Jaké jsou babské rady na husté vlasy?
Naše babičky používaly na jemné vlasy všelijaké triky. Dávaly na ně různé masky a zábaly s vajíčky, nebo z olivového oleje. Z bylinek doporučovaly kopřivu dvoudomou a přesličku rolní. Sílu vlasům dodávaly také pomocí pivovarských kvasnic či čerstvé šťávy z černé ředkve. Nastrouhaly kořen černé ředkve, vymačkaly šťávu a vtíraly do pokožky hlavy.
Jaké jsou nejlepší krátké účesy pro jemné vlasy?
Jemným vlasům hodně sluší mikádo. Vlasy si můžete nechat sestřihnout úplně nakrátko, ale stejně tak dobře vypadají vlasy středně dlouhé nebo dokonce polodlouhé. Klíčem k úspěchu je perfektní střih, proto se svěřte do rukou profesionálního kadeřníka.