Kvašená zelenina neboli pickles je vynikající pochoutka a doslova poklad pro naše zdraví. To věděli už naše babičky, které metodu kvašení používaly v prvé řadě k uchování zeleniny přes zimu. Kvašená zelenina je totiž více než důstojnou náhradou zeleniny čerstvé. Posiluje obranyschopnost organismu a má velmi příznivý vliv na trávení. Porci kvašené zeleniny si můžete dopřát téměř k jakémukoli jídlu. Chutnat bude s řízkem s kaší stejně dobře jako v domácím burgeru nebo hot dogu. Jak mít doma kvašenou zeleninu k dispozici?
Obsah článku
Kouzlo přírodní fermentace
Kvašení (fermentace) je prastarý přírodní způsob konzervace potravin, který zvyšuje jejich nutriční hodnotu a má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Samotný proces fermentace probíhá úplně sám za pomoci přirozeně vzniklých baktérií mléčného kvašení. Kyselina mléčná spolu s dalšími látkami zeleninu konzervuje a dodává jí specifickou chuť. Kromě toho ji také chrání před ostatními mikroby, které se v kyselém prostředí nemnoží, takže nemusíte mít obavy, že by se vám zelenina zkazila.
Konzumace kvašené zeleniny:
- podporuje činnost imunitního systému
- posiluje organismus proti infekcím
- napomáhá lepší funkci střev
- přispívá k detoxikaci těla
- pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru (přírodní probiotika)
- podporuje tvorbu krve a hormonů
- pozitivně působí na nervový systém
- regeneruje jaterní tkáň
Co obsahuje kvašená zelenina?
Kvašená nebo také fermentovaná zelenina je pro lidské tělo cenným zdrojem důležitých vitamínů (C, B1, B2, B6, K), minerálů (například hořčík, draslík, fluor), vlákniny, prospěšných enzymů a probiotických baktérií. Díky kvašení se v zelenině dokonce obsah některých vitamínů zvyšuje, proto se dá říci, že fermentovaná zelenina je pro lidské zdraví lepší než zelenina syrová.
Vlastimil Ducký říká: “Konkrétně kysané zelí se doporučuje pro budování dobré střevní flóry. Umocňuje tak léčebný proces v případě virových a plísňových infekcí. Je známo, že mléčně kvašené produkty někteří lidé snášejí lépe než syrová, nebo vařená jídla.”
DUCKÝ, VLASTIMIL. Kvašená a sterilovaná zelenina - srovnání kvality domácí a průmyslově zpracované zeleniny.
Kvašená zelenina podporuje správné trávení
Fermentovaná zelenina je plná baktérií mléčného kvašení (laktobacillus a jiné), které fungují ve střevech jako přírodní probiotika a tím udržují zdravou střevní mikroflóru. Vzhledem k tomu, že 70 % imunity člověka sídlí právě ve střevech, můžete pravidelnou konzumací fermentované zeleniny přispět k vyšší odolnosti organismu proti nemocem.
Když zařadíte kvašenou zeleninu do každodenního jídelníčku, vaše tělo bude mít dostatečnou dávku přírodních probiotik a vy nemusíte užívat další probiotické doplňky stravy. Fermentovaná zelenina se výborně hodí pro low carb stravu, paleo nebo veganský jídelníček.
Jak vyrobit domácí kvašenou zeleninu?
Kvašenou zeleninu si snadno vyrobíte sami doma. Její příprava je poměrně rychlá a snadná. Zeleninu rozkrájíte na proužky, promícháte se solí a napěchujete do sklenice. Kvašení pak už probíhá samo od sebe. Někdy můžete přidat kmín, jindy zázvor, nebo jiné koření či bylinky. Receptů na kvašenou zeleninu existuje dost a dost. Pokud však nechcete svůj čas trávit v kuchyni, můžete mít dobrou domácí kvašenou zeleninu přímo od regionálního výrobce, který používá vlastní originální recepturu.
Jaká zelenina se hodí na kvašení?
Naložit se dá v podstatě jakákoliv zelenina. Fermentovat můžete jednotlivé druhy, nebo podle vlastní chuti vytvářet různé zeleninové směsi. Nejlepší je na nakládání zelenina s tvrdší texturou jako je mrkev, zelí, okurky, ředkve, kedlubny, květák, červená řepa, paprika, cuketa, atd. Pokaždé tak získáte hodnotnou přílohu k jídlu.
Kvašená zelenina má poměrně dlouhou trvanlivost. V lednici vám v uzavřené nádobě vydrží po několik týdnů.