BIO Arganový olej – recenze


Arganový olej patří mezi nejvzácnější a nejdražší oleje na světě. Olej lisovaný z plodů argánie trnité obsahuje významné množství cenných látek se zásadním dopadem na lidské zdraví a krásu. Arganový olej je někdy označován jako tekuté či marocké zlato. K tomu jistě přispívá i fakt, že se vyrábí pouze v jediné oblasti na celém světě. Stromy argánie trnité se vyskytují pouze v jihozápadní části Maroka, nikde jinde je nenajdete. Berbeři, původní obyvatelé Maroka, používali arganový olej po staletí při vaření, v tradičním léčitelství a na kosmetické účely. Arganový olej je i dnes skvělou alternativou panenského oleje, který se vyznačuje vysokou nutriční hodnotou. Na trhu najdete jednak arganový olej určený především do kuchyně a pak arganový olej pro kosmetické účely. Jediný rozdíl mezi oběma oleji spočívá pouze v samotném procesu výroby, přičemž obsah tělu prospěšných látek zůstává stejný. Arganový olej kulinářský značky Záhir cosmetics s.r.o. pro použití v kuchyni se vyrábí z pražených arganových jadérek, čímž získá olej nádherně ořechovou chuť i aroma. Proč používat právě tento olej?

Arganový olej / foto: prozdravi.cz

 

Arganový olej je náročný na výrobu

Výrobní proces panenského za studena lisovaného arganového oleje je časově dost náročný, a proto je i výsledný produkt velmi drahý. Za jeden litr zaplatíte cca 4 000 Kč, takže v současné době patří mezi nejdražší oleje na světě. Svůj podíl na vysoké ceně má jistě i to, že argánie trnitá je zcela specifický strom, který se nepodařilo vypěstovat nikde jinde než v Maroku. Mimořádně cenný arganový olej se lisuje z pecek drobných plodů, které se na pohled podobají olivám.

Argánie trnitá / foto: pixabay.com

Argánie trnitá (Argania Spinosa) je trnitý suchomilný strom s jednoduchými listy, který se vzhledově podobá olivovníku. Tento strom roste pouze v polopouštích jihozápadní části Maroka a severní Afriky po celém pobřeží Atlantského oceánu. Dorůstá do výšky 8 až 10 metrů. Argánie trnitá se vyskytuje nejen v rovinách, ale i horských oblastech a dokáže přežít i v extrémně suchém prostředí a neúrodné půdě. Vodu čerpá díky svým hlubokým kořenům ze země. Stromy se dožívají běžně 125 až 150 let, avšak některé z nich přežívají i 400 let. Květy jsou drobné, nažloutlé a plodem je žlutá peckovice. Argánie plodí několikrát za rok, čím je strom starší, tím plodí častěji. Její plody se podobají zeleným olivám, které ale po dozrání mění barvu do žluta. Plody obsahují pecky, ze kterých se právě lisuje velmi vzácný olej.

Sklizeň plodů argánie začíná na počátku června a trvá až do září, přičemž se používají různé metody. Trny arganovníku totiž celý proces značně komplikují. Někteří zemědělci čekají až plody dozrají a sami spadnou na zem, jiní je shazují přímo ze stromů za pomoci dlouhých tyčí. V tradičním výrobním procesu se plody argánie ručně odpeckovávají a jádra lehce praží, aby získaly požadovanou barvu a chuť. Poté se za studena lisují v kamenných mlýncích. Tak vznikne krémová pasta, která se opět ručně hněte až do té doby, dokud se z ní nezačne uvolňovat olej. Celý tento složitý proces výroby trvá 24 hodin. Jak probíhá tradiční výroba arganového oleje vám ukáže následující video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Čím je arganový olej tak výjimečný?

Za studena lisovaný panenský arganový olej je především bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které si lidský organismus nedokáže sám vytvořit z jiných složek, a proto je nutno zajistit jejich dostatečný příjem pravidelnou stravou. Na rozdíl od jiných olejů se vyznačuje přirozeným výskytem vysoké hladiny vitamínu E, sterolů, antioxidantů, karotenoidů a neméně důležitých vitamínů A, B, D. Tyto látky mají mnoho blahodárných účinků na celý kardiovaskulární systém, posilují imunitu a pomáhají v péči o pokožku celého těla.

Obsah účinných látek v arganovém oleji

nasycené mastné kyselinycelkem20 %
nenasycené mastné kyselinycelkem80 %
kyselina linolová49 %
kyselina alfa-linolenová 15 %
kyselina olejová12 %
kyselina gama-linolenová 3 %
kyselina arachidonová1 %
vitamín E (tokoferol)2x více než olivový olej
rostlinné steroly
antioxidanty
polyfenoly
kyselina ferulová
skvalen
Koupit levně

 

Arganový olej obsahuje dvojnásobné množství antioxidačních tokoferolů než olivový olej, z nichž 75 % tvoří mimořádně důležitý gama tokoferol. Tyto důležité antioxidanty se vyznačují silnými protizánětlivými vlastnostmi.

Martina Dubnová o antioxidantech říká: “Doporučený denní příjem vitamínu E pro dospělého člověka je 10 – 15 mg. Pro účinnou ochranu vůči srdečně cévním chorobám musí být příjem vyšší – údaje se pohybují od nejčastěji uváděných 40 – 60 mg po 100 mg. Za přínos zvýšenému příjmu vitamínu E se také pokládá zpomalení poklesu imunity v pokročilejším věku.”

DUBNOVÁ, Martina. Antioxidanty v potravinách a možnosti aplikace antioxidantů ve výživě.

DUBNOVÁ, Martina. Antioxidanty v potravinách a možnosti aplikace antioxidantů ve výživě [online]. České Budějovice, 2011 [cit. 2018-11-28]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/kbn9gm/>. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Milan Pešek, CSc..

 

Přítomnost polyfenolů se projevuje desinfekčními a protizánětlivými účinky. Významnou část arganového oleje tvoří kyselina ferulová, která chrání pokožku před UV zářením obdobně jako karotenoidy. Neméně důležitý je také skvalen, který se podílí na regeneraci kůže, léčbě ekzémů a přispívá k rychlejšímu hojení oděrek a drobných ranek.

Na jeden litr arganového oleje se spotřebuje až 30 kg plodů argánie, což z něj dělá nejdražší olej na světě.
 

Zdravotní benefity arganového oleje

Jedinečné složení panenského arganového oleje má příznivý dopad na lidské zdraví, proto se využívá jak v kuchyni, tak i kosmetice. Jelikož je bohatý na tokoferoly a sitosteroly, má silné antioxidační a terapeutické účinky. Prospívá nejen pokožce, vlasům a nehtům, ale i při vnitřním užití dokáže organismus využít jeho vysokou nutriční hodnotu ve svůj prospěch.  

Účinky arganového oleje

posiluje imunitní systém – esenciální mastné kyseliny se podílí na tvorbě  prostaglandinu, který působí protizánětlivě a podporuje imunitu

snižuje hladinu cholesterolu v krvi – nenasycené mastné kyseliny a steroly  udržují optimální hladinu cholesterolu

podporuje celý kardiovaskulární systém – vysoký obsah vitamínu E a  antioxidantů pomáhá posilovat zdraví srdce, reguluje srdeční činnost a zpomaluje proces stárnutí

prevence vzniku některých typů rakoviny – velké množství vitamínu E, esenciálních mastných kyselin a rostlinných sterolů brzdí vývoj rakovinných buněk

příznivě působí na trávení – cenné látky pomáhají zvyšovat tvorbu trávicího enzymu pepsin

pomáhá proti artritidě – arganový olej dokáže příznivě ovlivnit chronické zánětlivé procesy v těle

zpomaluje proces stárnutí – zabraňuje degeneraci svalů, regeneruje pokožku

působí proti obezitě – díky vysoké nutriční hodnotě je arganový olej vhodnou součástí každého redukčního jídelníčku

Arganový olej prospívá pokožce a pleti

Skvělé vlastnosti panenského arganového oleje lze uplatnit i při vnějším použití v péči o pokožku, vlasy a nehty. U arganového oleje lisovaného za studena jistě oceníte, že není mastný. Spíš naopak, z pleti odstraňuje přebytečný olej. Z toho důvodu je vynikajícím přírodním kosmetickým přípravkem, který udržuje zdraví pokožky.

Koupit levně

 

Vnější použití arganového oleje:

 • vyživuje a vypíná pleť
 • působí proti striím a celulitidě
 • pokožku udržuje elastickou a hebkou
 • vyhlazuje vrásky a jizvy
 • pomáhá proti akné
 • snižuje tvorbu pigmentových skvrn
 • zklidňuje kůži spálenou od slunce
 • hydratuje pokožku
 • posiluje a vyživuje vlasy a nehty
 • brání lámání vlasů
 • pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky
 • tlumí zánětlivé procesy kůže

Arganový olej je vhodný pro osoby v každém věku. Je účinným nástrojem nejen v boji proti vráskám a stárnoucí pleti, ale pomáhá i na problematickou pleť. Jelikož neobsahuje žádné konzervační látky, pokožka jej velmi dobře snáší a přijímá. Proto se také výtečně hodí k běžné péči o pleť k odstranění denního make-upu. Z povrchu pleti totiž velmi snadno stáhne líčidla a špínu. Jak správně používat arganový olej na pleť a tělo vám ukáže následující názorné video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Olej lisovaný z pecek argánie trnité přirozeně hydratuje a vyživuje také značně poškozené vlasy. Proniká hluboko do struktury vlasu a tím zvyšuje jeho pružnost. Hravě si poradí i s roztřepenými konečky a zvyšuje lesk vlasů.

Jak používat arganový olej v kuchyni

100% přírodní olej lisovaný za studena z pražených jader argánie trnité značky Záhir cosmetics s.r.o. je určený ke kulinářskému využití a v kuchyni se používá stejným způsobem jako olivový olej. Má jemnou delikátní oříškovou chuť, kterou lze ideálně využít při přípravě salátových dresingů, dipů, k dochucení těstovin, ryb nebo masových pokrmů. Využít ho můžete ale i pro přípravu tepelně upravených pokrmů a můžete na něm i smažit. Arganový olej má vysoký bod zakouření (250°C) tj. stupeň, při jehož překročení se olej již přepaluje a znehodnocuje. Současně je však třeba zmínit, že zahřátím na vyšší teplotu se hodnotné a výživné látky obsažené v panenském arganovém oleji znehodnocují. Z toho důvodu je vhodnější jeho použití především ve studené kuchyni a nalézá uplatnění v každém zdravém jídelníčku.

Koupit levně

 

V Maroku se arganový olej používá do pokrmů tradiční kuchyně jako je třeba kuskus nebo tádžín, případně slouží k přípravě medovo-oříškové pomazánky zvané amlou, jejíž součástí jsou i drcené pražené mandle. V Maroku se ale potravinářský arganový olej pojídá i ve své čisté podobě, kdy se do něj namáčí čerstvě upečený chleba. Můžete jej klidně doma ochutnat.

Za studena lisovaný arganový olej se skvěle hodí ve studené kuchyni ke zjemnění dresingů. Netradiční exotickou chuť získáte už jen smícháním arganového oleje a citronu v poměru 2:1. Na salát caesar nebo řecký salát je naprosto luxusní. Avšak existuje i mnoho dalších variant:

Bylinkový dresing

Suroviny:

 • 2 polévkové lžíce kulinářského arganového oleje 
 • 2 polévkové lžíce jablečného octa
 • 2 šalotky
 • hrst čerstvých zelených bylinek (petržel, bazalka, rozmarýn, kopr, atd.)
 • sůl, pepř, cukr

Postup: Šalotku nakrájíme velmi nadrobno a nasekáme bylinky. Vložíme do misky, přidáme ostatní ingredience a dobře promícháme. Necháme asi 15 minut odstát, aby se propojily chutě, poté nalijeme na salát a ihned podáváme.

Jogurtový dresing

Suroviny:

 • 100 g bílého řeckého jogurtu
 • 1 čajovou lžičku kulinářského arganového oleje 
 • ½ čajové lžičky medu
 • svazek pažitky
 • stroužek česneku
 • 1 lžičku citrónové šťávy
 • sůl, pepř

Postup: Do misky vložíme jogurt, přidáme na jemno nakrájenou pažitku a ostatní suroviny a zamícháme. Dochutíme podle vlastní chuti a necháme asi dvě hodiny odležet v lednici. Jogurtový dresink se ideálně hodí na pečené brambory nebo ke grilovanému masu.

Zralé plody argánie, z nichž se lisuje arganový olej / foto: pixabay.com

 

BIO Arganový olej Záhir cosmetics s.r.o.

Co se týče kvality, u všech rostlinných panenských olejů existují propastné rozdíly a ani arganový olej není žádnou výjimkou. Aby byl arganový olej opravdu kvalitní, musí být vyroben z dobrých přírodních surovin a za správných podmínek. Mezi hlavní ukazatele kvality arganového oleje patří vůně, vzhled, efekt a v neposlední řadě i jeho cena.

Správný arganový olej má intenzivní vůni pražených oříšků a tmavší oranžovou olejovou barvu. A právě Arganový olej Záhir cosmetics s.r.o. všechny tyto kritéria bezezbytku splňuje. Nejjednodušším způsobem jej pořídíte na internetu, obzvlášť, když je v nabídce i spolehlivého e-shopu, kde pravidelně nakupuji. Chcete-li získat nějaké výhody navíc, je lepší jednou za čas udělat větší objednávku, ale to už je čistě na osobním rozhodnutí. Já jsem koupila Arganový olej Záhir cosmetics s.r.o. v lahvičce o objemu 250 ml za cenu 585 Kč a do druhého dne mi jej doručili přímo na adresu.

Koupit levně

 

Skutečně pravý arganový olej nemůže být nikdy levný, což je dáno vysokým množstvím surovin, které jsou na jeho výrobu potřeba. K tomu je nutné přičíst také několik hodin tvrdé ruční práce. Z toho důvodu je arganový olej považován za nejvzácnější a nejdražší olej na světě. Levné oleje jsou vyráběny chemickou extrakcí, případně v nehygienických podmínkách nebo se ředí dalšími oleji. Takové výrobky jsou z výživového hlediska naprosto nevyhovující a zdaleka se jim vyhněte.  

TIP: Arganový olej Záhir cosmetics s.r.o. pochází z produkce ekologického zemědělství, což je považováno za nejvyšší známku kvality. Tento olej je vyroben z arganových jader, která se praží při stálé teplotě a výsledkem je dokonale harmonická oříšková chuť. Celý výrobní postup je zárukou zachování všech vitamínů a cenných látek.

 

Moje osobní poznatky o arganovém oleji

Vlastnosti arganového oleje jsou natolik vzácné, že jsem i vzhledem k jeho vysoké ceně musela tento olej vyzkoušet. Arganový olej kulinářský Záhir cosmetics s.r.o. je uchováván ve skleněné lahvičce, což samozřejmě prospívá jeho dlouhodobé trvanlivosti. Olej je dobré chránit před slunečními paprsky, které jinak znehodnocují přítomné účinné látky. Na spodu lahvičky se sice tvoří lehký sediment, ale to není na závadu. Tento zákal je jen zbytkem po mletých arganových jádrech a nijak nesnižuje nutriční hodnotu oleje.

Jakmile olej otevřete, ucítíte okamžitě příjemnou přírodní vůni připomínající oříšky. Až jej ochutnáte, specifická ořechová chuť se vám rozplyne na jazyku. Proto mi nejvíce pasuje do salátu nebo k těstovinám. Vzhledem k jeho ceně arganový olej opravdu nepoužívám na smažení, ale spíš čas od času přidám do salátové zálivky. Zdravý jídelníček obohatí nejen po výživové stránce, ale třeba caesar salát díky němu získá lehký exotický nádech. Pokud jste v redukčním režimu, máte skvělou inspiraci na lehký oběd.

V každém případě se nenechte odradit vyšší cenou, protože ta je v poměru ceny a výsledného efektu naprosto vyhovující. Kvalitní za studena lisovaný olej z jader argánie trnité nikdy nemůžete pořídit levně ani na tržnici v Maroku.

Koupit v e-shopu

Výhody:

 • přírodní olej v BIO kvalitě
 • nejcennější olej na světě
 • použití vnitřně i zevně
 • vhodný do studené i teplé kuchyně
 • obsahuje řadu cenných látek
 • jemné oříškové aroma

Nevýhody:

 • vyšší cena
 • dostupný na internetu
 • specifická chuť

Recenze Arganového oleje Záhir cosmetics s.r.o.

cena
kvalita
rychlost vyřízení
dodací lhůta
výhody po objednání
spokojenost zákazníků

výhodné

Mimořádná kvalita odpovídá ceně

Koupit nejlevněji
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Blendea SUPERCHILL: Chcete relaxovat, nebo lépe spát?

Člověk občas potřebuje vypnout a hodit se do pohody. I když se snaží sebevíc, nejde …

Napsat komentář