Detoxikační dieta: První krok k úspěšnému hubnutí

Můžete zkoušet jakoukoli dietu, ale pokud se řadu let nevhodně stravujete, bude váš metabolismus zpomalený a tudíž i hubnutí půjde velmi ztuha. Proto nejprve začněte očistnou dietou, kterou se nejen zrychlí vaše spalování, ale zároveň ucítíte příliv nové životní energie. Celkovou očistou těla posílíte hlavně funkci jater jako hlavního detoxikačního orgánu lidského organismu. Kromě toho se zlepší trávení, ustoupí problémy s nadýmáním a ukládáním tukových zásob v oblasti břicha. Už i naši předkové o příznivých účincích půstu věděli své, a tak postní doba patří do kultury téměř každého národa. Ovšem základem půstu není hladovění! Cílem správně provedené očisty těla je zbavení organismu všech toxických látek, které jste postupně do těla nasbírali. Nejčastěji se používá na jaře či na podzim, ale jako součást zdravého životního stylu je vhodné ji zařadit kdykoli v opakujících se intervalech. Jak na to?

Pročištěné tělo dokáže mnohem efektivněji spalovat tuky / foto: pixabay.com

 

Dieta na víkend nebo i na týden

Detoxikační dieta má mnoho podob a tudíž žádná univerzální metoda neexistuje. Každý člověk má úplně jiný metabolismus, a proto i detoxikační program by měl být ryze individuální záležitostí. Detoxikace má především ulevit přetíženému organismu, což samozřejmě obnáší změnu jídelníčku a vůbec celkovou proměnu životosprávy. Detoxikační dieta může trvat dva dny stejně jako dva týdny. I když krátkodobé programy možná neodstraní všechny toxiny nahromaděné v těle za několik let, přesto mohou být velmi prospěšné. Aby se člověk cítil lépe, stačí 7 dnů detoxikace. Už jen pár dnů tedy postačí k tomu, aby si detoxikační orgány (játra, ledviny, plíce, střeva, kůže) odpočinuly a následně zvýšily svůj výkon.

Detoxikační jídelníček

Krátkodobá očistná dieta, připomínající spíše půst, je založena pouze na pití ovocných nebo zeleninových šťáv. Takovou dietu je vhodné zařadit maximálně jeden den v týdnu, kdy odlehčíte svému organismu. Ovšem, chcete-li tělo zbavit všech toxických látek a jedovatých zplodin metabolismu, je daleko vhodnější zvolit několikadenní ozdravný proces, při kterém je v jídelníčku zachován optimální poměr všech nezbytných živin. Detoxikace organismu ale vyžaduje celkové snížení energetického příjmu, aby tělo čerpalo potřebnou energii z tukových zásob.  

Během detoxikace je nutné zaměřit se na detoxikační potraviny, zvýšit příjem vlákniny a tekutin. Na druhou stranu je třeba ze stravy vyloučit všechny škodlivé látky a potraviny způsobující překyselení organismu.

Detoxikační dieta je založena na zvýšeném příjmu ovoce a zeleniny, které by měly být právě jedinou potravou v prvních dnech detoxikačního režimu. Pro nastartování metabolismu je ideální, když celý den pijete pouze ovocné a zeleninové šťávy. V dalších dnech je pak vhodné zařadit kysané mléčné výrobky, libové maso, celozrnné pečivo, rostlinné tuky, ořechy, semínka. Stejně důležité je jíst 5x denně v klidu a bez stresu.

Pro detoxikaci organismu je důležitý zvýšený pitný režim, tedy až okolo tří litrů tekutin denně. Ideální je obyčejná neperlivá voda (případně lehce ochucená citronem), bylinkové nebo zelené čaje, a ovocné či zeleninové šťávy.

Základní účinky detoxikační diety podpoříte, pokud:

  • omezíte v jídelníčku červené maso a nezdravé tuky
  • vyhnete se slazeným nápojům, cukrovinkám a bílému cukru
  • snížíte příjem soli
  • omezíte konzumaci potravin z bílé mouky, vajec a mléčných výrobků
  • vynecháte polotovary, uzeniny, konzervované potraviny, instantní výrobky
  • nebudete pít kávu, alkohol, energetické drinky

Zelené superpotraviny nesmí chybět

Pokud chcete skutečně docílit výrazného detoxikačního účinku a zbavit své tělo všech škodlivin, zařaďte do jídelníčku zelené potraviny, jež právem náleží do speciální kategorie superpotravin. Jsou doslova nabité živinami a energií, a nenajdete v nich žádné nežádoucí látky. Zpomalují stárnutí buněk a odvádí zplodiny látkové výměny ze střev, jater a krve. Jednoduše je můžete konzumovat v podobě potravinových doplňků, nejlépe ve formě prášku, který si jednoduše rozmícháte v jakékoli tekutině (voda, čaj, ovocná šťáva, smoothie). Zelené potraviny zrychlují metabolismus, neobsahují žádné kalorie, takže jejich výsledný efekt se projeví zejména při snaze o zhubnutí.

Do jídelníčku zařaďte i další potraviny, které rychle čistí tělo od toxinů: artyčoky, celer, citron, červená řepa, česnek, jablko, řeřicha, zázvor, zelený čaj, kysané zelí, brokolice

Bylinkové čaje se rovněž podílí na vylučování odpadních látek – pampeliška, máta, kopřiva, ostropestřec mariánský, bříza, přeslička, heřmánek, petržel, čekanka, třezalka tečkovaná

Očistná kůra je součástí zdravého životního stylu

Přestože každé lidské tělo má své vlastní detoxikační mechanismy, určitě kladně ocení, když mu trochu pomůžete. Není podstatné, zda zvolíte dlouhodobý detoxikační program nebo jen pár dnů, ozdravný detoxikační jídelníček se může pro vás stát základem zdravého životního stylu a jistou motivací pro pokračování ve správné cestě. Pokud budete například držet očistnou dietu dva týdny, můžete bez větší námahy či hladovění shodit 3 – 4 kila, ačkoli to není hlavním cílem.

Detoxikační program není ale jenom o skladbě stravy. Abyste rozhýbali metabolismus a lymfatický systém, přidejte i pohyb. Aerobní fyzická aktivita (kolo, běh, brusle, plavání,…) dokáže podpořit kardiovaskulární systém a odbourat stres. Po cvičení si dopřejte dostatek odpočinku a relaxace, nezanedbávejte ani pravidelný spánek.

Přišla na vás krize?

V prvních dnech očistné kůry se možná nebudete cítit právě nejlépe. Ale to je dobré znamení, že se tělo začíná skutečně čistit! V případě, že je detoxikace dostatečně účinná, můžete se dočasně cítit špatně – objeví se únava, bolesti hlavy, zvýšená produkce moči, podrážděnost, atd. Zkuste si však tyto přechodné potíže příliš nepřipouštět a raději je překonat. Uvařte si dobrý čaj, přidejte lžičku medu a relaxujte. Jakmile tato reakce odezní, budete plni energie a vitality.

Pokud váš jídelníček není podle zásad zdravé výživy a přesto chcete půst vyzkoušet, měli byste napřed zvážit svůj zdravotní stav a v případě pochybností se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Pro začátek je vhodné zvolit třeba jen jeden den v týdnu, avšak den až dva před půstem by měli být odlehčené. V opačném případě by detoxikace mohla přinést více škody než užitku.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář