Detoxikace jater podpoří vaše zdraví. Jak na ni?

Játra jsou jedním z životně důležitých orgánů, jenž mají v lidském těle mnoho důležitých funkcí. V prvé řadě čistí organismus od všech škodlivých látek (toxinů), které do organismu pronikají z vnějšího prostředí, případně vznikají jako vedlejší produkt látkové výměny. Nedostatečná funkce jater vede k oslabení imunitního systému, což se může následně projevit v podobě různých onemocnění. Proto je nutné čas od času jaterní činnost podpořit.  Na hromadění toxinů v těle se podílí nejen nekvalitní jídlo, ale i nedostatek pohybu, spánku, nadměrný stres, atd. Velké množství toxických látek, které potom musí játra odbourat, může dlouhodobě a negativně poškozovat zdraví. Z toho důvodu je nezbytné játra pravidelně pročistit detoxikací. Podle tradiční čínské medicíny by se měla detoxikace jater provádět během jarních měsíců, jelikož v této době jsou játra nejsilnější. Avšak odborníci žádnou dobu striktně nenakazují, spíš poukazují na to, aby očistná kůra byla provedena správně. A k tomu stačí opravdu málo…  

Detoxikací jater načerpá vaše tělo spoustu životní energie / koláž: pixabay.com, depositphotos.com

 

Bez jater se organismus neobejde

Játra jsou pro život naprosto nepostradatelná. Když si položíte ruku na oblast pravých dolních žeber, najdete místo, kde se nachází vaše játra. Jedná se o největší žlázu lidského těla, která u mužů váží 1,8 kg a u žen 1,3 kg. Játra mají červenohnědou barvu a skládají se ze dvou hlavních laloků, jenž se dále dělí na desítky tisíc malých lalůčků. Přibližně 60 % jater tvoří jaterní buňky zvané hepatocyty, které mají celou řadu důležitých funkcí. Jednou z nich je například vstřebávání živin a odstraňování škodlivých látek z krve. Játra zadržují asi 570 ml krve (13 %) a mají asi přes 500 funkcí.

Zlepšit funkci jater >>

 

Nejdůležitější funkce jater:

  • zpracovávají živiny vstřebané trávicím traktem a přeměňují je na energii
  • bojují proti infekcím, které se dostaly do krevního oběhu
  • vylučují toxiny a jiné škodlivé látky
  • ovládají krevní hladinu aminokyselin, tuků a glukózy
  • vyrábí žluč
  • ukládají vitamíny rozpustné v tucích a železo
  • regulují hladinu hormonů
  • tvoří bílkoviny zodpovědné za většinu chemických reakcí v těle

Játra si lze představit jako takový filtr, kde se zpracovávají všechny látky zachycené z krve. Některé se zde ukládají do zásoby, ostatní jsou vráceny do krevního oběhu a dostanou se tak do celého těla. Důležitým úkolem jater je mimo jiné tvorba žluči (1,5 litru za den), která nejenže ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitamínů, ale žlučí játra vylučují také nadbytečné látky. Jedná se o odpadní a cizorodé látky nerozpustné ve vodě, tudíž nemohou být z organismu vyloučena ledvinami. Játra tedy fungují jako hlavní detoxikační orgán v těle.

Pokud jsou játra zanesena toxiny, jejich špatná funkce má neblahý vliv na činnost celé nervové soustavy, což se projeví neustálou únavou a nervozitou. Jaterní očistu je tedy vhodné provádět nejen na jaře, ale kdykoli v libovolných částech roku.

 

Mgr. Lukáš Prošek uvádí: “Toxin je jakákoli substance, která působí dráždivě nebo škodlivě, poškozuje zdraví a brání správné funkci těla. Jedy, neboli toxiny, se v člověku hromadí a působí buď přímo, nebo skrytě. Výsledkem může být nemoc. Toxiny mohou narušovat například tvorbu hormonů, biochemické pochody v těle, metabolismus buňky a další děje probíhající v našem těle.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2019-03-14]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/zj3679/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D..

Podívejte se, co o detoxikaci jater říká Mgr. Jitka Vosecká:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Detoxikace jater >>

 

Proč je nutné detoxikovat tělo?

Pravidelnou očistu těla prováděla již řada generací před námi. Zejména v jarním období před Velikonocemi dodržovali lidé 40 dní půst. To ale neznamená, že byli úplně o hladu. Postní doba zahrnovala odlehčený jídelníček, který se snažil využít všech darů jarní přírody. Různé bylinky, jarní výhonky, naklíčená semínka, sezónní ovoce a zelenina dodaly dlouhou zimou vyčerpanému organismu novou dávku energie. Jediné co chybělo, bylo maso. Avšak ani v dnešní době nepostrádá jakákoli očistná kůra svůj smysl a pravidelná detoxikace je velkým zdravotním přínosem pro celý organismus.

Detoxikace je očistný proces organismu, během něhož se z organismu odstraní odpadní a škodlivé látky. Tím se tělo zotaví jak po fyzické, tak i psychické stránce. Očistnou kůru by měl člověk podstoupit minimálně jednou ročně, nejlépe v podobě jarní detoxikace těla. Přitom existuje několik způsobů očisty.

V lidském těle sice probíhá přirozená detoxikace neustále a organismus se prostřednictvím svých orgánů (játra, ledviny, plíce) sám zbavuje nahromaděných škodlivých látek, ale čas od času je dobré jeho snahu podpořit. Člověk je neustále vystaven vlivu nezdravého životního stylu (nekvalitní jídlo, nedostatek pohybu, spánku, stres, alkohol, cigarety, atd.) a přirozené očistné procesy mnohdy nejsou dostatečně účinné. Z toho důvodu je dobré provést takový restart těla a pomoci organismu, aby se lépe pročistil od všech škodlivin. A právě cílená detoxikace jater, jako hlavního detoxikačního orgánu, znamená pro tělo obrovskou úlevu. Znovu vás nabije energií a životní elánem.   

Detoxikace těla >>

 

Kdy provést očistnou kůru?

Správný čas na detoxikaci nastává prakticky kdykoli, nemusí to být jen na jaře, přestože v tomto období se nejvíce nashromáždí řada příznaků v podobě jarní únavy. Pokud sledujete své tělo, pak jistě v průběhu roku zaznamenáte spoustu varovných signálů: neustálá únava, podrážděnost, trávicí obtíže, překyselení žaludku, přemíra stresu, kožní problémy, apod. Organismus se vám tímto snaží dát najevo, že něco není v pořádku. Přitom stačí tak málo, jak mu pomoci – provést důkladné pročištění těla formou detoxikace a zaměřit se zejména na játra.

K očistě těla je možno přistoupit dvěma způsoby:

  1. Dlouhodobá detoxikace organismu – obnáší výraznou změnu vašeho dosavadního životního stylu. V tomto případě je nutné zaměřit se na pestrý a vyvážený jídelníček, dostatečnou pohybovou aktivitu, omezit stresovou zátěž a nastavit optimální spánkový režim. Pokud tápete v tom, jak by měl váš racionální jídelníček vypadat, můžete se obrátit na odborníky a nechat si jej sestavit přímo na míru v nejbližší nutriční poradně.
  2. Krátkodobá řízená detoxikace organismu – spočívá v několikadenní očistě těla. Zpravidla trvá 7 – 21 dnů v závislosti na tom, jak jste zvyklí se stravovat. Pokud konzumujete potraviny dle zásad zdravé výživy, pak vám k očistě jater bude stačit podstatně kratší doba (7 dní), než kdybyste holdovali uzeninám, fast foodu a různým polotovarům. Tato řízená očistná kůra vyžaduje odlehčený nutričně hodnotný jídelníček, přičemž je nutné vyhnout se větší fyzické aktivitě, stresu a naopak je vhodné věnovat se spíš různým relaxačním činnostem (jóga, wellness, procházky v přírodě, atd.).

TIP: Přečtěte si moji recenzi výživové poradny Naturhouse

Objednat konzultaci v Naturhouse

Detoxikace jater

Játra sice mají úžasnou regenerační schopnost, ale pokud jsou přetížená, ovlivní to negativně fungování celého organismu. Tím, že mají za úkol odbourat všechny možné toxické a jinak škodlivé látky, chrání ostatní orgány v těle. Správnou funkci jater můžete podpořit už jen pravidelným okysličováním, ideální je vytrvalostní pohyb za vysokého přísunu kyslíku (např. běh). Přetíženým játrům dále pomáhá vhodně upravený jídelníček, který obsahuje zejména potraviny podporující očistné procesy v těle.

Nejlepší dobou k očistě jater a žlučníku je jarní období mezi 15. 2. – 15. 5.

Aby játra mohla bez problému fungovat, potřebují vysoké množství vitamínů, minerálů, které jsou obsaženy především v ovoci a zelenině. Zvýšeným příjmem ovocných a zeleninových šťáv navíc podpoříte jejich detoxikační schopnosti. Vhodná je především červená řepa, mrkev, jablko, listová zelenina, řapíkatý celer, artyčoky, chřest a na síru bohaté potraviny – cibule, česnek, brokolice.

Semena ostropestřce mariánského výrazně podporují detoxikaci jater / foto: pixabay.com

 

Na pročištění jater má příznivý vliv také pití bylinkových čajů z ostropestřce mariánského, kopřivy, pampelišky, přítomnost zdravých rostlinných olejů v jídelníčku (olivový, lněný, ostropestřecový olej), antioxidantů, zelených superpotravin (spirulina, chlorella, zelený ječmen, mladá pšenice), případně užívání různých doplňků stravy určených k řízené detoxikaci jater.

Semena ostropestřce mariánského obsahují vysoce ceněný komplex účinných látek zvaných sylimarin, který svým působením zvyšuje antioxidační schopnost krve při likvidaci škodlivých volných radikálů. Díky tomu dochází k ochraně jaterních buněk před toxickými látkami. V důsledku této ochranné funkce je potom detoxikace a regenerace jater mnohem rychlejší.

TIP: Čtěte moji recenzi ostropestřecového oleje

Koupit v e-shopu

Jestliže se rozhodnete pročistit svá játra, naplánujte si detoxikační program na několik dní, kdy se budete věnovat jen sami sobě a nenecháte se rušit vnějšími vlivy okolního prostředí. Sestavte si nutričně hodnotný, vyvážený jídelníček, vyhýbejte se stresu a podnikejte jen odpočinkové a relaxační aktivity. Dostatečně spěte, choďte na procházky do přírody, zvolit můžete jógu, meditaci či wellness pobyt v pěkném prostředí. Do jídelníčku však nezapomeňte zařadit veškeré potraviny, které se příznivě podílí na detoxikaci jater a pomáhají odstraňovat škodlivé látky z těla pryč. Které to jsou a jak můžete zlepšit funkci jater? Čtěte dál.

Jaterní detoxikační kůra

 Doba trváníZařadit do jídelníčkuVyřadit z jídelníčkuPitný režimPohybová aktivita
Přípravná fáze3 - 7 dnůzeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, kysané mléčné výrobky, rostlinné oleje, ořechy, semínkauzeniny, tučná masa a tučné mléčné výrobky, polotovary, sladkosti, pečivo z bílé mouky, alkohol, smažená jídlaneperlivá voda, bylinné čaje (pampeliška, ostropestřec mariánský, kopřiva, máta), 1x denně nápoj ze zelené směsi Blendea SUPERGREENS běžné sportovní činnosti (fitness, běh, jízda na kole, plavání, aerobic, zumba, pilates, apod.)
Detoxikační fáze3 - 7 dnůzelenou listovou zeleninu, artyčoky, čekanku, obiloviny (rýže, jáhly, quinoa, pohanka), luštěniny, denně hrst ořechů a semínek, smoothie (zdroj vlákniny)maso, mléko a mléčné výrobkyzvýšit příjem tekutin na 3 litry denně, zelený čaj, bylinný čaj, ráno nalačno sklenici teplé vody s citronem nebo grepem, 2x denně nápoj ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENSomezit fyzický pohyb, relaxační činnosti, jóga, meditace, wellness, procházky v přírodě
Konečná fáze (opakování přípravné fáze)1 - 7 dnůkvalitní výživově hodnotné potraviny, celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu, kysané mléčné výrobky, ryby, drůbeží maso, smoothieinstantní potraviny, polotovary, potraviny s obsahem konzervantů a barviv, tučná a smažená jídla, bílé pečivo, slazené limonády, alkoholneperlivá voda, zelený čaj, bylinné čajové směsi, ovocné a zeleninové šťávy, nápoj ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENSlibovolná sportovní činnost, relax, procházky v přírodě

Jezte zelené potraviny

Pro detoxikační jídelníček je zcela zásadní přítomnost zelené listové zeleniny, která obsahuje chlorofyl, jenž výrazně pomáhá pročistit tělo od všech škodlivin. Zeleninu nemusíte konzumovat jen ve formě salátu, ale zelené listy mohou být součástí i různých ovocných a zeleninových detoxikačních smoothie.

Do mixéru můžete snadno vhodit několik listů špenátu, polníčku, rukoly, apod. a nebo rovnou nasypat odměrku zelených superpotravin – spiruliny, chlorelly, zeleného ječmene nebo mladé pšenice. Vzhledem k tomu, že každá z nich se vyznačuje jedinečným obsahem důležitých živin, určitě vám prospěje, když je budete navzájem mezi sebou kombinovat. A nebo můžete používat rovnou sypkou směs, která zahrnuje komplex několika zelených superpotravin najednou.

Moje osobní zkušenost:

Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS užívám prakticky od té doby, co se tento produkt objevil na trhu. Před tím bylo možno zelené superpotraviny koupit jen v jednosložkové formě, což bylo poměrně problematické. Pokud jste si koupili tabletky, museli jste jich zobat několik najednou. V případě sypkých směsí zase odměřovat jednu odměrku za druhou. Musím říct, že jsem tento fakt viděla jako celkem zásadní problém, proto mne právě Blendea SUPERGREENS z tohoto hlediska oslovila hned od samého začátku a ani dnes na ni nedám dopustit.

S Blendeou jsem absolutně spokojena, vyhovuje mi jak příjemnou chutí, tak i sypkou konzistencí a především svými účinky, které se při dlouhodobém užívání projevují v celé řadě zdravotních benefitů. Pro mé tělo je obrovským zdrojem energie, udržuje mne v dobré kondici a jsem celkově více odolnější proti různým sezónním virům a nachlazení. Blendea SUPERGREENS rozhodně patří do každého zdravého jídelníčku.

TIP: Přečtěte si moji recenzi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, která vám o zdravotních přínosech chlorelly, spiruliny, zeleného ječmene a mladé pšenice řekne mnohem více.

Blendea SUPERGREENS >>

Nápoj z červené řepy k detoxikaci jater

Suroviny:

Postup:

Z citronu, pomeranče a grapefruitu vylisujeme čerstvou šťávu a v smoothie makeru nebo shakeru dobře promícháme s ostatními surovinami. Ihned podáváme.

Když budete pít tento nápoj 2 – 3x denně, funkce jater se zlepší a škodlivé látky se vyplaví z těla pryč.  

Pampeliška lékařská posiluje funkci jater / foto: pixabay.com

 

Inspirujte se přírodou

Játra pracují nepřetržitě a jejich detoxikační činnost je pro zachování celkového zdraví naprosto nezbytná. Díky ní jsou všechny ostatní orgány v těle zásobeny čistou krví a mohou bez problému fungovat. Kromě toho vyrábí také žluč, která pomáhá při trávení tuků, a také proteiny důležité pro srážení krve. Játra jsou také schopná uchovávat energii v podobě zásobního cukru.

Velkou výhodou jater je jejich schopnost regenerace. A k této činnosti jim pomůže opravdu jen málo změn. Stačí, když do svého jídelníčku zařadíte potraviny, které játrům prospívají. Sama příroda nabízí různé bylinky a koření, které při pravidelné konzumaci podpoří zdraví jater. Budete-li mít zdravá játra, budete plni životního elánu a energie.

Pampeliška lékařská – listy i stonky jsou plné vitamínů a minerálů, přidejte jich pár do salátu a získá úplně jinou chuť.

Ostropestřec mariánský – ze semen tohoto bodláku můžete uvařit chutný čaj, případně je konzumovat přímo. Semínka jsou ale neskutečně tvrdá, takže je mnohdy lepší užívat jej formou doplňků stravy 

Moje osobní zkušenost:

V obchodě se zdravou výživou jsem si koupila semínka ostropestřce mariánského a samotnou mne překvapilo, jak jsou velmi tvrdá. Zkoušela jsem je několikrát nasypat na salát nebo přímo rozkousat, ale to se vážně nedá :-). Nehledě na to, že začala trpět i má zubní sklovina. Raději jsem tedy od této činnosti upustila, přeci jen, zuby máme jenom jedny. Další pokus jsem učinila s rozdrcením semínek v hmoždíři, abych je mohla použít na přípravu čaje. I tady jsem narazila. Dá to ale spoustu namáhavé práce, semínka odskakují z hmoždíře a máte je všude po kuchyni. Z toho důvodu používám ostropestřec ve formě šťávy, což mi vzhledem k těmto obtížím připadá jako nejpřijatelnější.

Koupit v-eshopu

Kurkuma – toto koření je součástí indického kari, které je nedílnou součástí především receptů asijské kuchyně. Kurkuma působí v těle jako velmi silný antioxidant, který usnadňuje tvorbu žluči

Artyčoky – pro játra jsou zeleninou číslo jedna. Podle odborných studií dokonce pomáhají při léčbě virové hepatitidy. Objevují se na jídleníčku především v Itálii, řecku nebo Francii. Můžete se inspirovat tamní gastronomií.

Čekankové puky – jsou velmi bohaté na vlákninu a hořčiny, které mají příznivý vliv na funkci jater a žlučníku. Čekanka je lehce stravitelná, takže ji využijete i při redukční dietě

Moje osobní zkušenost:

Čekankové puky jsou již sami o sobě lehce nahořklé, takže když je syrové přidáte jen tak do salátu, oproti dalším surovinám jejich chuť vynikne a nelze ji přehlédnout. Pokud by vám to vadilo, můžete ji připravit i v tepelné úpravě na způsob chřestu. My máme rádi doma zapečené čekankové puky se sýrem a parmskou šunkou, nebo s kuřecím masem.  

Moc dobrý je i tento recept na Karamelizovanou čekanku:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zelený čaj – podle vědeckých studií pomůže k očištění jater 10 šálků tohoto nápoje denně. I když ale zařadíte zelený čaj jako součást pitného režimu a nahradíte jím kávu nebo černý čaj, svým játrům tím prospějete. Určitě nic nepokazíte tím, pokud budete střídat bylinkové detoxikační čaje s čajem zeleným.

Detoxikace jater >>

 

Využijte doplňky stravy

Správný průběh detoxikace jater lze podpořit rovněž vhodnými doplňky stravy, které nalézají své uplatnění zejména při krátkodobé řízené detoxikační kůře. Ta je založena především na odlehčeném jídelníčku a přiměřené fyzické aktivitě. Když budete současně užívat nějaký doplněk stravy určený přímo k detoxikaci jater, výrazně tím posílíte očistné procesy v těle. Na trhu existuje mnoho preparátů, avšak při jejich výběru mějte na zřeteli, že by měly obsahovat složky, které jsou klinicky prokázané. Nejlépe uděláte, když sáhnete po produktu na přírodní bázi, jenž je kombinací látek určených k pročištění jater. Některé přípravky jsou zároveň vhodné také k odbourávání tuku v těle.

Co říci závěrem? Zdraví jater se odráží na zdraví celého organismu. Všechna ochucovadla, konzervanty, barviva a další chemické látky v potravinách musí játra složitě přefiltrovat. Ani rafinovaný cukr, umělá sladidla, margaríny, ztužené tuky, smažené pokrmy, přemíra živočišných tuků, alkohol, rozhodně játrům neprospívají. Proto byste se měli podobným potravinám vyhýbat a játrům tak ulehčit jejich práci. Přetížená játra se projeví na vaší špatné kondici.   

“Zplodiny z drog, cigaret a některých léků mohou zůstávat v organismu velmi dlouho i po mnohaleté abstinenci a způsobovat toxické problémy. Usazování těchto toxinů probíhá především v játrech,” říká Mgr. Lukáš Prošek

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2019-03-14]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/zj3679/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D..

Pro podporu správné funkce jater stačí velmi málo: racionální nutričně vyvážený jídelníček, přiměřená fyzická aktivita, absence stresu, dostatek spánku a odpočinku. Na jaře a na podzim je vhodné provádět intenzivní detoxikační kůru, čímž se vaše játra opět zotaví.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář