Dhal z červené čočky uvaříte rychle v jednom hrnci

Tradiční indický dhal patří k velmi oblíbeným pokrmům. Indická kuchyně zaujme svým typickým aromatickým kořením, které jídlům dodá nádhernou barvu a lahodnou vůni. Základní surovinou v receptech jsou především luštěniny, pro něž existuje hindský výraz dhal. Podle místních zvyklostí může mít tento luštěninový pokrm celou řadu podob. Někde jej podávají jako polévku, jinde spíš jako hustou kaši. Nejčastěji se připravuje z červené čočky, která nevyžaduje dlouhou přípravu. Zkrátka, dhal z červené čočky je národním jídlem Indie a chutná prostě všem. Možná si získá i vás. Je to další zdravé plnohodnotné jídlo z jednoho hrnce, které zasytí a vydrží i dva dny v lednici. A navíc je uvařené jedna dvě. Zkuste ho podle mého receptu

Dhal z červené čočky je zdravé jídlo plné vitamínů a minerálů / foto: archiv autorky

 

Indický dhal z červené čočky

Dhal z červené čočky je názornou ukázkou, jak se dá z úplně obyčejné suroviny vykouzlit naprosto vynikající jídlo vhodné nejen pro vegetariány a vegany. Červená čočka by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Obsahuje značné množství bílkovin, vlákniny, plno cenných vitamínů a minerálů. Tělu dodá zejména potřebné železo, kyselinu listovou, vitamín B6.

V jednom hrnku červené čočky, ze kterého je možno připravit plný hrnec dhalu, se nachází až 37 % doporučené denní dávky železa

Červená čočka je ze všech druhů luštěnin nejlépe stravitelná, nenadýmá a dokáže vás zasytit na delší dobu. Proto je také vítanou surovinou, když se snažíte shodit nějaké to kilo navíc. Velkou výhodou je i to, že červenou čočku nemusíte před vařením namáčet a přesto je rychle uvařená. Je tedy mnoho důvodů, proč je červená čočka považována za velmi oblíbenou potravinu v kuchyni.

Koupit čočku >>

Čočkový dhal

Indický dhal z červené čočky si může každý přizpůsobit zcela vlastní chuti. A to je na něm právě nejlepší. Někdo má rád jemnou nevýraznou chuť, jiný dává přednost více pikantnímu pokrmu. Vše závisí na jedinečné kombinaci koření, která dokáže vyladit jídlo k naprosté dokonalosti.

V Indii voní dhal po zázvoru, římském kmínu, koriandru, kari a chilli. V počátcích jsem s kořením hodně experimentovala, ale potom ne vždy dhal chutnal celé rodině. Nakonec jsem vytvořila svou vlastní verzi, které se držím a už ji nijak neměním.  

Každý druh koření sice můžete odměřit samostatně, ale já si velmi ráda práci usnadním, a proto používám předem namíchanou směs Garam masala. S ní není co pokazit, poměr všech surovin je naprosto vyvážený. Jakmile koření vhodíte do pánve, okamžitě nádherně provoní celou kuchyni.  

Místo čerstvého zázvoru s oblibou při vaření používám rostlinný přípravek Blendea SUPERBOOST (čistě přírodní, bez konzervačních látek). Kromě zázvoru obsahuje dalších 8 superpotravin, které společně vytváří naprosto skvělou přirozenou chuť. Nejlépe se hodí všude tam, kam potřebujete přidat zázvor, jehož oddenek nemusíte vždy po ruce. Je to takový rychlý praktický pomocník. 

Dobré jídlo uvaříte jen z kvalitních surovin / foto: archiv autorky

 

Základ dobrého čočkového dhalu dále tvoří krájená rajčata, kokosové mléko, česnek, cibule, snítka koriandru a domácí zeleninový vývar. Pokud někdy nemám zelené lístky koriandru, dávám sušený. Hlavně nesmí chybět stejně jako trochu citronu či limety na dochucení.

U zeleninového vývaru bych se ještě na chvíli zastavila. O vývarech se říká, že jsou nepostradatelnou součástí dobré kuchyně. Musím uznat, že na tom něco je. Vývar můžete vždy v receptu nahradit vodou, ale nikdy to nebude ono. Jídlo bez vývaru má pak takovou mdlou chuť, něco mu chybí a nezachrání ho ani sebelepší koření

Prostě s vývarem je každý pokrm lepší, ať už vaříte cokoli. Jakmile jsem na toto kouzlo přišla i já sama, snažím se mít vždy nějaký vývar v zásobě. Uvařím vývaru velký hrnec, nechám vychladnout a naliju do tvořítek na led. Zmrazím v mrazničce a pak jen kostky vývaru sesypu do sáčku. Když potřebuji použít v receptu, jenom vytáhnu zmrazenou kostku a vhodím do pánve

Klasické formičky na led používám na mrazení vývaru / foto: archiv autorky

 

Do čočkového dhalu ještě přidávám kešu ořechy. Nejsou vyloženě nutné, ale pokrm obohatí o další cenné živiny. Kešu ořechy namočím přes noc, nebo alespoň na 2 – 4 hodiny, aby se aktivovaly a tělo snadněji vstřebalo v nich obsažené živiny. Namočené kešu ořechy rozmixuji, tím získají lahodnou krémovou konzistenci a čočkový dhal nakonec pěkně zjemní

Obrovskou předností čočkového dhalu je také jeho rychlost přípravy. Hotový je během chvilky, protože červená čočka potřebuje na změknutí jenom pár minut, jinak se rozvaří.  Čočkový dhal vařím pokaždé ve velké pánvi a většinou tehdy, pokud chci mít navařeno na pár dní dopředu. Pěkně uleželý v lednici je možná ještě lepší. Dost už ale bylo povídání, pojďme se pustit do vaření.

Čočkový dhal vařím ve velké pánvi, v lednici vydrží i pár dní / foto: archiv autorky

Co budete potřebovat:

  • 250 g červené čočky
  • 1 plechovku krájených rajčat
  • 1 plechovku kokosového mléka
  • 2 cibule 
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžíci citronové trávy
  • 2 lžičky garam masala
  • 2 lžičky kurkumy
  • 2 lžičky koriandru
  • ⅓ lžičky chilli
  • 2 cm čerstvého zázvoru (dávám lžičku Blendea SUPERBOOST)
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 150 g kešu ořechů
  • sůl, pepř
  • 2 lžíce oleje
  • hrst čerstvého koriandru 
  • šťáva z citronu (limety)

Postup:

  1. Kešu ořechy vsypeme do misky, zalejeme vodou a necháme máčet alespoň 2 – 4 hodiny, nejlépe přes noc.
  2. Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a ve větší pánvi orestujeme do sklovata. Přidáme prolisovaný česnek, koření a nakrájenou citronovou trávu. Společně promícháme a počkáme až se koření rozvoní. 
  3. Červenou čočku propláchneme proudem vody a vsypeme do pánve. Přidáme plechovku rajčat, vývar, kokosové mléko, mírně osolíme. Vše promícháme, přivedeme k bodu varu a vaříme do změknutí čočky, asi 15 minut.
  4. Kešu ořechy i s vodou vlijeme do mixéru a rozmixujeme na jemný krém. Nemusí být úplně hladký, drobné kousky oříšků nevadí. Rozmixované kešu ořechy vmícháme do čočkového dhalu, dále už nevaříme, pokrm necháme už jen prohřát.
  5. Dochutíme solí, pepřem, koriandrem a citronovou šťávou.
  6. Servírujeme s plátky citronu či limety, nasekaným koriandrem, případně kouskem chilli papričky, chcete-li ostřejší chuť. 
  7. Dhal z červené čočky podáváme nejlépe s vařenou rýží. Výborně chutná také s indickým chlebem naan, který má podobu placek

Dobrou chuť!

Tvořítko na ledové kostky velikosti XXL nachází v kuchyni mnohostranné využití. Hodí se pro zmrazení vývaru, polévek, ovocných šťáv, bylinek či kousků ovoce.

Koupit >>

 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Vajíčkový chlebíček s majonézou patří mezi oblíbenou klasiku

Na tradiční vajíčkový chlebíček s majonézou se nedá nikdy zapomenout. V mládí jsme na něj …

Napsat komentář