Nepřehlédněte
Domů / Hubnutí / Jak zhubnout stehna a mít zase pěknou postavu

Jak zhubnout stehna a mít zase pěknou postavu

Z hlediska ukládání tuků patří právě stehna mezi rizikové partie. V tomto směru jsou v nevýhodě zejména ženy, jelikož u mužů je ukládání tuků hormonálně směřováno převážně do oblasti břicha. Mnoho žen s postavou ve tvaru hrušky, která se projevuje hromaděním tuku v dolní polovině těla, si často neví rady, jak zhubnout stehna. Jestliže se totiž zaměříte na klasickou úpravu jídelníčku a běžné sporty vhodné na hubnutí, dosáhnete sice snížení váhy, ale na stehnech se to až tolik neprojeví. Pokud je vaším cílem zhubnout a vytvarovat stehna, musíte tomu přizpůsobit i své hubnutí.

Zdroj: stockimages / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Chci zhubnout stehna

Nejprve si musíte uvědomit, že hubnutí je komplexní záležitostí celého těla, a proto je nutné také tak k němu přistupovat. Není možné zhubnout jen v oblasti, kterou si sami určíte a vyberete. Jestliže se chcete zbavit širokých, mohutných stehen a zredukovat hmotnost o několik kilogramů, pak stačí zvolit nejefektivnější metodu, jak zhubnout 10 kilo a váš organismus bude rovnoměrně spalovat tuk z celého těla. Vzhledem k tomu, že právě na stehnech ho máte nejvíce, budete muset přidat ještě silový trénink.Už tedy víte, jak zhubnout stehna? Kombinace zdravého jídelníčku, aerobního cvičení a speciálních posilovacích cviků vás k vašemu cíli dovede.

Jídelníček s minimem sacharidů

Ideální strava pro hubnutí stehen je založena na zvýšeném příjmu kvalitních bílkovin za současného omezení sacharidové složky ve stravě, kdy vaše tělo spaluje především tukovou tkáň. Proto je nutné konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny při každém jídle. Zdroje bílkovin jsou jak rostlinného (luštěniny, obiloviny, tofu, tempeh,…), tak živočišného (drůbeží maso, sýr, vejce, šmakoun, mléčné výrobky,…) původu.

Při hubnutí by bílkoviny (proteiny) měly tvořit ve stravě 35% podíl. Jaké jsou k tomu důvody?

  • bílkoviny sami o sobě jsou pro tělo energeticky nejnáročnější živinou na zpracování, tudíž pro jejich vstřebání spotřebuje organismus spoustu kalorií
  • bílkoviny mají nejvyšší sytivost, takže jsou nejúčinnější proti hladu
  • bílkoviny udržují svalovou hmotu při hubnutí

Jestliže chcete redukovat podkožní tuk v oblasti stehen a pořád tápete v tom, jak zhubnout stehna, pak vězte, že je nutné snížit tuk na celém těle. Toho dosáhnete tím, že budete jíst pravidelně, malé porce, nejlépe 5 – 6x za den. Součástí každého jídla musí být pořádná porce zeleniny, v chladnějších měsících tepelně upravená, v létě syrová. Po zelenině nepřiberete ani deko, tudíž volte takové množství, kolik zvládnete a jednotlivé druhy střídejte. Nikdy nevynechávejte snídani, vždy zvolte kombinaci komplexních sacharidů (cereální výrobky, celozrnné pečivo, ovesné vločky) s bílkovinnou potravinou (vejce, šunka, sýr, jogurt). Zasytí vás na celé dopoledne a nebudou vás během dne přepadat chutě na sladké. Rovněž příloha k obědu by měla být formou komplexních sacharidů (celozrnné těstoviny, rýže, kuskus, bulgur, quinoa, červená čočka, brambory), avšak jejich množství k večeru postupně snižujte. Večeři poskládejte převážně z bílkovinných potravin.

Chcete-li zdravě a pozvolna hubnout, což v praxi znamená snižovat množství tukové tkáně při zachování svalové hmoty, pak zařaďte do jídelníčku šesté jídlo dne v podobě proteinového koktejlu. Ten může být ve formě speciálně upraveného prášku ze syrovátky, sóji nebo hrachu smíchaného s vodou.

Veškeré sladkosti, bílé pečivo, tučná a smažená jídla z jídelníčku úplně vyřaďte. Zbytečně zatěžují organismus, daleko vhodnější jsou potraviny s nižší kalorickou hodnotou, které budete konzumovat v přiměřeném množství. Ale zdravé tuky nesmíte opomíjet, ty jsou pro správné fungování organismu důležité – olivový, slunečnicový, řepkový olej, avokádo, oříšky, semínka.

Vědecké studie uvádějí, že při redukci podkožního tuku v oblasti stehen pomáhá konzumace brokolice, zelí, lněného semínka a výrobků ze sóji jako je tofu, tempeh.

Hubnutí podpoříte také dostatečným pitným režimem, ovšem na sladké limonády rovnou zapomeňte. Nejvhodnější je obyčejná neperlivá voda (během cvičení vypijte klidně i litr vody) nebo zelený čaj. Také zeleninové šťávy s přídavkem zázvoru nebo špetky chilli se výrazným způsobem podílí na spalování tuků.

Cvičení podporuje hubnutí stehen

Abyste se zbavili tuku v oblasti stehen, je nutné aerobní cvičení prováděné v krátkých intervalech spojit s intenzivním silovým tréninkem. Fyzická aktivita zaměřená na celý kardiovaskulární systém (běh, jízda na kole, rotopedu, aerobic, kardio program ve fitku,…) prováděná po dobu minimálně dvaceti minut způsobí odbourání tukových zásob v celém těle, což je přesně to, čeho chcete dosáhnout.

Ovšem pro zhubnutí stehen a jejich vytvarování funguje velmi dobře silový trénink, kterému musíte věnovat  25 minut času 2 – 3x týdně. Intenzivní silové cvičení s krátkými pauzami zahrnuje rychlé výpady, polo dřepy se zátěží, cvičení na leg-pressu, krátký a rychlý běh do schodů. Celý trénink probíhá takto: intenzivně cvičit 8s, odpočívat 12s, a takto stále dokola opakovat 25 minut.

Jestliže se chcete zbavit přebytečného tuku, musíte se po cvičení najíst. Do 15 – 20 minut po cvičení je nutné do těla doplnit jednoduché sacharidy nebo-li cukry (ovoce, hroznový cukr). Po 30 – 45 minutách a maximálně do jedné hodiny po cvičení musíte doplnit bílkoviny (proteinový koktejl nebo krůtí maso, ryby, se zeleninou).

Stejně jako zdravá strava a cvičení je důležitý dostatečný odpočinek, při kterém má tělo dobrý prostor k regeneraci. Organismus nejvíce regeneruje mezi 22. až 24. hodinou. Proto je důležité chodit brzy spát a raději dříve vstávat. Nejlepší odpočinek poskytnete tělu do 24. hodiny. Zároveň mějte na paměti, že stresové situace velmi zastavují proces spalování tuků, takže se jim vyhýbejte a snažte se být v pohodě.

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Přerušovaný půst a hubnutí: Funguje to! Víte jak?

Přerušovaný půst známý také jako IF (Intermittent fasting) je jedním z nejpopulárnějších způsobů stravování dnešní …

Napsat komentář