Kloubní výživa pro lidi: Zapomeňte na přípravky pro koně

Mocná koňská síla

Dnes je velmi populární pořídit si kloubní výživu určenou pro koně a užívat ji, jako by byla pro lidi. Jistě není třeba připomínat, že mezi člověkem a koněm je poměrně znatelný rozdíl. A to nejen váhový a výškový. Lidé se nekrmí vojtěškou nebo melasou, takže i jejich trávicí systém je zcela odlišný a jiným způsobem vstřebává obsažené živiny. Z toho důvodu tedy nestačí jen přepočítat dávku pro půltunového poníka na člověka a jednoduše užívat přípravek pro koně. Člověk prostě není kůň, má jinou stavbu těla.

Kloubní výživa určená lidem má přesně spočítané maximální množství účinných látek pro lidskou chrupavku, a protože člověk nemá stejné zažívání jako kůň, nelze dávku koňské výživy jen tak jednoduše určit podle vlastní hmotnosti. Špatným dávkováním se pak zvyšuje riziko předávkování, což může případně vyvolat otravu těžkými kovy (např. olovo, kadmium, arsen).

Veterinární přípravky jsou určeny speciálně přímo pro zvířata a lidé by je užívat neměli. Existuje pro to spoustu důvodů. Přestože ve složení koňské výživy není primárně žádná látka, která by mohla člověku uškodit, přeci jen se jedná o preparát, který je především koncipován pro zvířata a taktéž na nich testován.

Doplňky stravy určené zvířatům slouží výhradně pro veterinární účely a neprošly nutným schvalovacím procesem, který by zaručil bezpečnost pro lidský organismus

Ve veterinárních přípravcích se například používají jiné kolageny, než které se nachází v přípravcích pro lidi. Koně třeba také milují hořkou chuť, která je poměrně dominantní v koňských preparátech. Někteří lidé se ji snaží překonat a raději zatnou zuby a i přesto přípravek konzumují. Co je k tomu vede? Možná lákavá cena přípravku, velké balení a vyšší obsah účinných látek. Před touto kombinací však odborníci varují. Žádný lékař vám s klidným svědomím kloubní výživu pro koně nedoporučí.

Obecně také platí, že přípravky pro zvířata mají kromě jiného ochucení i jiný obsah pomocných látek na podporu trávení, které mohou člověku způsobit problémy se zažíváním.

Mezi lidmi je poměrně hodně oblíbený veterinární přípravek  Alavis, dále Geloren, méně známý a přesto vyhledávaný ArtiVit nebo Gelapony. V různých diskuzích na ně najdete celou řadu kladných recenzí, jejichž autorům prý pomáhají daleko lépe než přípravky pro lidi. Co k tomu dodat? V každém případě jejich užívání přináší určitá rizika a nikdy nelze zaručit, že nezpůsobí další zdravotní problémy.

Kloubní výživa >>

 

Kloubní přípravky určené lidem

Pokud máte oslabené klouby, vazy, šlachy, chrupavku, pak je zcela jistě na místě zdraví pohybového aparátu podpořit správnou kloubní výživou určenou v prvé řadě lidem. Nabídka trhu je opravdu rozmanitá, stačí si jen vybrat. Jednotlivé přípravky se mezi sebou liší nejen formou užívání (tablety, sypký prášek), ale i samotným složením, které do jisté míry určuje jeho kvalitu. Při výběru se zaměřte především na obsah účinných látek a další pomocné složky, které výrobci do přípravků přidávají.

Aby byla výživa pro klouby dostatečně účinná, neměl by v ní chybět kolagen, glukosamin, chondroitin a MSM (methylsulfonymethan). Tyto látky jsou také součástí veterinárních přípravků pro koně, ale další přidané pomocné látky se už od doplňků stravy určených lidem značně liší. Zvířata mají prostě jiné trávení, proto veterinární přípravky nejsou příliš vhodné pro člověka.

Kolagen – je velice důležitou složkou vazů, šlach a kloubů, má regenerační vlastnosti a udržuje zdraví celého kloubního systému. Produkce kolagenu postupně s věkem v těle klesá, proto je nezbytné jeho množství v těle průběžně doplňovat.

Glukosamin – je sloučenina, která příznivě ovlivňuje metabolické pochody v chrupavce. Pozitivně působí zejména při zánětech šlach a kloubů. Podle některých vědeckých studií dokáže při dlouhodobém užívání zastavit ubývání kloubní chrupavky, k níž dochází například při artróze.

Chondroitin – pomáhá zajistit správnou funkci chrupavky (pevnost, pružnost), stejně jako glukosamin dokáže zastavit její ztrátu.

MSM (methylsulfonymethan) – je sloučenina síry, která v těle působí jako antioxidant, detoxikuje, mírní bolesti a záněty kloubů, vazů a šlach. Udržuje pružné vazby mezi jednotlivými buňkami.

Všechny tyto účinné látky, které se nachází v koňské výživě, obsahuje například český doplněk stravy Kloubus. Už sám jeho název napovídá, že je velkou posilou pro celý pohybový aparát a je určen především pro lidi.

Každá dávka obsahuje 16 účinných látek, jejich množství je upraveno tak, aby bylo snadno vstřebatelné pro člověka. Díky dalším pomocným složkám je dosaženo zvýšeného účinku, takže tělo veškeré látky využije bezezbytku pro podporu zdraví kloubů.

Kloubus obsahuje stejné účinné látky jako koňská výživa, jen jejich množství je upraveno lidským potřebám / foto: archiv autorky

 

Proč je Kloubus lepší než výživa pro koně?

 • obsahuje stejné účinné látky jako koňská výživa (MSM, glukosamin, chondroitin)
 • 16 výživných látek v jedné dávce (množství látek přizpůsobeno potřebám lidského těla)
 • kolagen zastoupen formou kolagenních peptidů (vysoká biologická dostupnost, lépe vstřebatelné pro člověka)
 • bez chemických látek a umělých sladidel
 • posila pro klouby, vazy a šlachy
 • přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
 • účinná prevence případných kloubních onemocnění
 • snadné užívání (sypký prášek se smíchá s tekutinou)
 • příjemná chuť (svěží limonáda s grepovou příchutí)
 • balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
 • vhodné pro sportovce, seniory a všechny aktivní jedince
Koupit Kloubus >>

 

Kloubus je opravdu účinná kloubní výživa, kterou nezbytně potřebují mnohdy přetěžované klouby, vazy a šlachy k podpoře svého zdraví. Jeho složení je vyvinuto přesně pro potřeby lidského organismu. Kloubus působí nejen preventivně, ale jeho blahodárné účinky se projevují i při bolestech kloubů způsobených artrózou, artritidou či jinými zdravotními problémy v této oblasti.

Složení Kloubusu je rovněž přizpůsobeno tomu, aby nedošlo k předávkování. Neobsahuje také látky pro lesklou srst a zdravá kopyta, jenž se do některých koňských výživ přidávají.

Oproti přípravkům pro koně je podstatně chutnější, nemá žádnou hořkou pachuť, která vyhovuje koním. Kloubus po všech stránkách odpovídá požadavkům lidského těla, a proto má podobu lahodné grepové limonády. Když si denně dopřejete jednu sklenici, dodáte svým kloubům všechny potřebné živiny a navíc podpoříte pitný režim.

Kloubus představuje svěží grepovou limonádu, nemá žádnou hořkou pachuť jako přípravky pro koně / foto: archiv autorky

 

Kloubus je nenáročný na přípravu: obsah sáčku nasypete do sklenice a zalijete obyčejnou vodou. Ovšem není problém sypký prášek rozmíchat v ovocném džusu, nebo ledovém čaji. Záleží jen na vás, jak si ho oblíbíte. V každém případě je však vhodnější než jakýkoli přípravek pro koně. Výhodou, proč užívat kloubní výživu v prášku je také její jednoduchá aplikace.

Daniel Folta uvádí: “Prášková forma je více koncentrovaná a lze ji rozpouštět ve vodě. Taková forma je vhodná pro lidi mající problém s polykáním pevných forem.”

FOLTA, DANIEL. Podpůrné prostředky ve sportu.

FOLTA, Daniel. \textit{Podpůrné prostředky ve sportu} [online]. Olomouc, 2019 [cit. 2021-06-17]. Dostupné z: https://theses.cz/id/prsour/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta tělesné kultury. Vedoucí práce doc. RNDr. Miroslava Přidalová, Ph.D.

 

Odborníci varují

Pokud bychom hledali odpověď na to, zda je vhodné užívání veterinárních přípravků lidmi, většina sdílí názor, že lidé by měli používat přípravky a léky určené pouze pro lidi. Tento názor sdílí i samotné Ministerstvo zdravotnictví. Hlavním důvodem je dávkování, které nelze přesně přepočítat tak, aby množství přípravku odpovídalo dávce určené pro člověka.

Barbora Peterová, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro Blesk.cz uvádí, že u přípravků, které jsou určené zvířatům nejsou známé účinky v lidském organismu. Dále uvádí, že v preparátech pro zvířata jsou obsaženy látky, které podporují jejich trávení a za nebezpečné považuje právě dávkování i četnost aplikací, které se od toho našeho liší.

Jelikož veterinární přípravky neprochází kontrolou SÚKL, tedy Státního ústavu pro kontrolu léčiv, je doporučováno při problémech s klouby raději navštívit lékaře specialistu. Pan doktor Novotný se vyjádřil pro idnes.cz s tím, že se k němu obracejí pacienti s poptávkou po kloubní výživě pro koně. Dodává však, že preparát nemůže v žádném případě doporučit.

Kloubní výživa >>

 

Co říkají lidé?

Chcete-li zjistit informace o veterinárních přípravcích užívaných lidmi, najdete v různých diskuzních fórech a na sociálních sítích velké ohlasy k užívání koňské kloubní výživy. Ve většině těchto diskuzí jsou názory k těmto přípravkům kladné.

Lidé, kteří užívají tyto prostředky sice pociťují úlevu od bolesti kloubů, ale právě pro vysoké dávky přípravku nevědí, kdy jsou jejich klouby a šlachy unavené. Neznají vedlejší účinky a podstupují riziko, které může přijít v souvislosti s konzumací kloubní výživy určené zvířatům..

Radost z toho, že přípravek pro koně má skutečně koňskou sílu i pro lidi, se může náhle změnit ve zdravotní komplikace. Někteří komentující dokonce žertují, že jim brzy naroste lesklá srst a kopyta. Jiní se chlubí, že běhají jako poníci.

Ač to zní poněkud humorně, možná by se užívání doplňku stravy pro koně mělo brát vážně a zvážit, zda by opravdu nebylo lepší poohlédnout se po účinném přípravku určeného především lidem.

Bolavé klouby umí pěkně potrápit a dovedou být pěkně nepříjemné. Zkuste toto čínské cvičení:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Kupovat a užívat doplňky stravy pro zvířata samozřejmě ještě nikdo nezakázal, ale tím podstupujete vlastní riziko. A to i přesto, že si je někteří lidé nedokážou vynachválit.

Kloubní výživa >>

 

V každém případě však stojí za úvahu, zda není přeci jen lepší zdraví kloubů podpořit přípravkem se stejnými účinnými látkami, který je ale v prvé řadě koncipován pro lidi. Získáte tím jistotu, že je jeho užívání pro vaše tělo zcela bezpečné a nemusíte se obávat případných zdravotních obtíží.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář