Masti na klouby: Jaké přípravky opravdu pomáhají proti bolesti?

Bolesti kloubů či namožené svaly a šlachy dovedou člověka pěkně potrápit. Zdaleka se nevyhýbají ani mladým lidem. Jednou to přeženete při tréninku v posilovně, jindy se na bolavém těle podepíše práce na zahradě. A co třeba rychlé změny počasí. Na ty je citlivý i náš děda a hned hlásí, že mu zase vržou kolena. V takových případech udělá velkou radost byť jen malá úleva. Než sáhnout po tabletách proti bolesti, lepší je spolehnout se na přírodní masti. Vždyť mocnou sílu bylinek úspěšně využívala řada generací před námi. Čím namazat klouby, aby byl každý pohyb radostí?

 

Přírodní bylinné masti přináší rychlou úlevu od bolesti / foto: pixabay.com, depositphotos.com

 

Přírodní masti na klouby

Bolesti kloubů bývají nejen příznakem nadměrné fyzické zátěže, ale mohou doprovázet i celou řadu onemocnění (artritidu, artrózu, atd.). Projevit se mohou v každém věku, proto je vždy nutné hledat pravou příčinu. Pokud potíže nepolevují, případně se stupňují, určitě je na místě vyhledat lékaře specialistu.

Kloubní výživa >>

 

Řešení bolestivých projevů by však nemělo hned začínat polykáním tabletek na bolest. Se zmírněním nepříjemných obtíží dokážou velmi dobře pomoci také různé přírodní bylinné masti. Můžete si je vyrobit sami doma a nebo sáhnout rovnou po hotových produktech z lékárny. Které bylinky jsou nejúčinnější?

Přírodní masti přinášejí rychlou úlevu od bolesti a pomáhají regenerovat klouby a svaly. Krásně voní po bylinkách a každá je vyrobena za tak trochu jiným účelem.

Na bolavá místa mažeme dva druhy mastí:

  • chladivé –  pomáhají při regeneraci dlouho namáhaných kloubů, hodí se na jakýkoliv typ zánětlivého onemocnění, otoky, bolesti kloubů a svalů, příjemné jsou zejména v období letních měsíců, obsahují většinou mentol, eukalyptus, arniku, aj.
  • hřejivé – přivodí příjemné teplo tam, kde je třeba ulevit od bolesti (oblast kloubů, svalů), výborné jsou při masážích, rozhodně nepatří na záněty, obsahují většinou kapsaicin, skořici, aj.

Ve většině těchto přírodních produktů se dále nachází především kostival, konopí, kaštan koňský či jírovec, jitrocel a mnoho dalších. Bylinky dodávají mastem nádherné aroma. Když mast rozetřete na namožené svaly a klouby, současně krásně provoníte pokožku. Základem kvalitní a účinné bylinné masti je vždy nesolené sádlo nebo vazelína.

Bylinné masti je doporučováno aplikovat pomocí rukou vždy na omytou a osušenou kůži. Na svaly a šlachy působí blahodárně už jen samotný tlak prstů při masáži, proto se vždy snažte mast jemně vmasírovat do pokožky. Ale opatrně, u neprofesionálních masáží platí, že méně je někdy více.

Kromě bylinkových mastí je na trhu spoustu mastí s obsahem chemických látek, které rovněž pomáhají na bolavé klouby, ale postrádají přírodní vůni a také nejsou tak zdraví prospěšné, jako ty bylinkové. Bylinkové masti totiž přináší pocit dlouhodobé úlevy, naproti tomu chemicky vyrobené masti uleví jen na určitou dobu.

Bc. Pavel Macháň ve své práci zmiňuje, že „Cílem medikamentózní terapie je především zmírnění známek akutního zánětu a bolesti. K tomu se využívá perorálních nesteroidních antiflogistik (NSAID) či ve formě gelů a mastí, a lokálních antirevmatik (NSA), které mají ale pouze krátkodobý účinek.‟

MACHÁŇ, PAVEL. Hodnocení účinku kinesiotapu při rehabilitaci chronické laterální epikondylitidy

MACHÁŇ, Pavel. Hodnocení účinku kinesiotapu při rehabilitaci chronické laterální epikondylitidy [online]. Brno, 2020 [cit. 2021-06-25]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/unl7s/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Alena HAVELKOVÁ.
Kloubní výživa >>

 

Klouby potřebují také správnou výživu

Po bylinné masti lidé většinou sáhnou tehdy, až se namožené svaly a klouby začnou ozývat. Jako rychlá úleva od bolesti je promazání dané oblasti jistě vhodným řešením, ale neméně důležité je podpořit zdraví celého pohybového aparátu i správnou výživou. Bolest kloubů totiž většinou odráží nedostatek výživných látek, které tělo k optimální funkci potřebuje.

Zpravidla se jedná o malé množství kolagenu, vápníku, hořčíku, nebo třeba i vitamínu C. Účinným řešením je samozřejmě pestrá a vyvážená strava složená z kvalitních potravin, ale určitě nepochybíte, když důležité složky výživy dodáte tělu také za pomoci kvalitního doplňku stravy. Například český přípravek Kloubus obsahuje 16 účinných látek, které jsou ve vzájemné kombinaci maximální posilou pro klouby, vazy a šlachy.

Kloubus je stejně účinný jako různé přípravky pro koně, které někteří lidé s oblibou užívají. Přitom na rozdíl od nich má spoustu výhod. V prvé řadě jeho složení přesně odpovídá potřebám lidského těla, takže všechny obsažené látky organismus bezezbytku využije. Kromě toho také chutná.

Kloubus obsahuje účinnou kombinaci výživných látek, které posilují zdraví celého pohybového aparátu / foto: archiv autorky

 

Kloubus představuje svěží limonádu s grepovou příchutí, stačí denně vypít jednu sklenici. Sypký prášek jen smícháte s jakoukoli tekutinou (vodou, džusem, ovocnou šťávou, apod.) a je hotovo. Určen je pro všechny věkové kategorie.

Kloubus – účinná výživa pro klouby, vazy a šlachy

  • specifická kombinace 16ti výživných látek (vysoká biologická dostupnost)
  • bez chemie a umělých sladidel
  • přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
  • podporuje zdraví celého pohybového ústrojí
  • užívání formou grepového nápoje (1 sklenice denně)
  • jednoduchý na přípravu (sypký prášek stačí jen smíchat s tekutinou)
  • balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
  • vhodné pro sportovce, všechny aktivní jedince v produktivním věku, seniory
Koupit Kloubus >>

 

Zdravé klouby, vazy a šlachy potřebují ke své optimální funkci dostatečné množství kolagenu, jehož produkce v těle s přibývajícími lety postupně klesá. Proto je nutné dodávat tělu kolagen pestrou stravou. Z toho důvodu je také v přípravku Kloubus kolagen nejvíce zastoupenou složkou, navíc formou kolagenních peptidů, které jsou pro člověka nejlépe vstřebatelné.

Z dalších živin potom samozřejmě nechybí glukosamin, chondroititn, MSM, hořčík, vitamín C a další látky, které se navzájem podporují ve svém působení a jsou velkou posilou pro celý pohybový systém.

Kloubus chutná jako lahodná grepová limonáda / foto: archiv autorky

 

Síla přírodních bylinek

V lidském těle se nachází více než sto kloubů a všechny mohou bolet. Ať už z přetížení, nebo nemoci. Klouby reagují nepříjemnou bolestí na jakýkoliv běžný pohyb a postupně mohou začít bolet i ve chvílích relaxace, spánku, nebo při změně počasí. V takových chvílích může vhodné mazání přinést dostatečnou úlevu.

Chladivé masti fungují na principu chladu a velice se hodí k regeneraci na namožené svaly a klouby. Naopak u hřejivých mastí účinné látky obsažené v bylinách způsobují rozšíření podkožních cév a tím zvyšují prokrvení v dané oblasti. Hřejivá mast třeba v zimě příjemně nastartuje svaly před náročným tréninkem.

Někomu vyhovuje spíš chlad, jiný vyhledává teplo. Proto dejte na potřeby svého těla, ale hřejivé masti nikdy nedávejte na záněty. Základním příznakem zánětu je zarudnutí daného místa, otok, zvýšení teploty, bolestivost a snížení hybnosti kloubu. Které bylinné masti mohou pomoci od bolesti kloubů?

Konopná mast

Blahodárné účinky konopí jsou známy již po mnoho let, proto je také konopná mast velmi oblíbeným prostředkem při projevech bolesti kloubů a zánětu šlach. Konopná mast obsahuje výtažky rostliny druhu Cannabis sativa, která je zcela legální, jelikož se v ní nachází méně než 0,3 % látky THC. Aktivní látky konopí zvané cannabinoidy mají hojivé a zklidňující účinky a pomáhají tlumit bolestivé projevy.

Kostivalová mast

Kostivalový kořen využívaly už naše babičky v lidovém léčitelství jako účinný prostředek na bolest kloubů, namožené svaly, pohmožděniny, zlomeniny, nebo na špatně se hojící rány po úrazech. Hlavní účinnou složkou je alantoin, který působí protizánětlivě a přispívá k hojení.

Kaštanová mast

Kaštanová nebo také jírovcová mast patří k dalším tradičním léčivým prostředkům. Pro přípravu masti se využívají květy i plody kaštanu, který vyniká výjimečnými vlastnostmi. Obsažené účinné látky mají protizánětlivý efekt, pomáhají zejména při omezené pohyblivosti kloubů, revmatismu, projevech artrózy, při pohmožděninách, po úrazech, apod. Vhodná je také na křečové žíly, zpevňuje cévní stěny a zamezuje tvorbě otoků. Pokud mast obsahuje navíc kafr, příjemně zahřívá.

Všechny tyto masti patří k oblíbeným produktům, které najdete běžně v nabídce lékáren, nebo obchodu s přírodním sortimentem. Ale to není všechno, dále můžete vybírat z obrovského množství nejrůznějších mastí na klouby a svaly, z nichž některé kombinují účinky několika bylin najednou. Sami si tak můžete zvolit, co bude vyhovovat konkrétně vašim potřebám.

Bylinný balzám >>

 

Přírodní byliny skvěle fungují na veškeré potíže pohybového aparátu. V akutní fázi přináší velkou úlevu především masti z kořene kostivalu, jehož samotný název je od kostí odvozen. Kostival lékařský je doslova nepostradatelný přírodní pomocník při chronických kloubních potížích. Z dalších rostlin je na pomazání výborná přeslička rolní, cedr, jehličí jehličnanů, eukalyptus, plody jalovce.

Do přírodních mastí se také přidávají různé éterické oleje, třezalka, arnika, měsíček, skořice, kurkuma, chilli.

Kostival lékařský je účinný pomocník při bolestech kloubů a svalů / foto: pixabay.com

 

U projevů artritidy jsou doporučovány masti mírně chladivé nebo teplotně neutrální. Dobrý je například Arnikový balzám s kostivalem, Mentholka, Kostivalový gel, Měsíčkový olej.

Při artróze můžete naopak použít přípravky prohřívající nebo teplotně neutrální. Zkuste třeba Thermolku, Koňský balzám hřejivý, Jalovcový olej, Kostivalovou mast, Jírovcovou mast.

Kloubní výživa >>

Domácí masti na bolavé klouby

Bolavé klouby nebo namožené svalstvo dokážou pěkně znepříjemnit celý den. Pokud se každý pohyb stává namáhavější než obvykle a myšlenky se soustředí pouze bolest, na řadu přichází snaha o rychlou úlevu. Pokud není žádný přípravek z lékárny právě na dosah, může stejně dobře pomoci mast, kterou si velmi jednoduše vyrobíte sami doma.

Mast pro rychlou úlevu

Budete potřebovat:

  • polotučnou hořčici
  • med
  • jedlou sodu
  • sůl

Postup:

Z každé suroviny naberte jednu polévkovou lžíci a dejte společně do misky. Dobře promíchejte a máte hotovo. Pro lepší účinky je vhodné hořčici lehce zahřát.

Tuto mast můžete přímo aplikovat na postižené místo, nebo s ní vytvořit obklady. Mast necháme působit nejméně po dobu dvou hodin. Nejlepší je ale udělat zábal na noc, kdy svaly a klouby regenerují a jsou v klidu.

Tato rychlá mast však není jediným pomocníkem na bolavé klouby, kterou si zvládnete doma připravit. Při použití přírodních ingrediencí můžete vytvořit speciální domácí mast z oleje a koření.

Hřejivá mast na bolavé klouby a svaly

Budete potřebovat:

  • 5 lžiček kajenského pepře
  • 2 lžičky kurkumy
  • 2 lžičky mletého zázvoru
  • 1/2 šálku kokosového oleje
  • 1/2 šálku  kakaového másla
  • 1/2 šálku včelího vosku
  • 15 kapek éterického oleje (kafr, eukalyptus, hřebíček, vavřín)

Postup:

Ve vodní lázni rozpustíme kokosový olej, máslo a vosk. Přidáme všechny ostatní ingredience, přičemž z éterických olejů vyberte sami podle sebe, nemusí být všechny, stačí jeden druh. Vše důkladně promíchejte a přelijte do uzavíratelné sklenice. Nechte vychladnout do konzistence pevné masti. V lednici vydrží po několik týdnů.

V případě potřeby jemně vmasírujte na postižené místo, díky působení účinných látek bude kůže teplá na dotek. Po aplikaci si dobře umyjte ruce, abyste si zbytky masti nezanesly třeba do očí nebo na sliznici. Kajenský pepř je vlastně mleté chilli, které výrazně pálí.

Kajenský pepř slouží v této domácí masti jako hlavní hřejivá složka. Obsahuje látku kapsaicin, která působí jako analgetikum a příjemně hřeje.

Kloubní výživa >>

 

Recept na kostivalovou mast najdete v následujícím videu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Domácí jírovcová mast

Budete potřebovat:

  • 15 kaštanů
  • malou francovku

Postup:

Kaštany nastrouháme najemno a postupně přidáváme francovku tak, aby vznikla hustá kaše.

Kaši naneseme ráno i večer přímo na bolavé klouby.

Nechat bolavé klouby v klidu?

Úplná nečinnost kloubům všeobecně škodí. Jenomže i tady platí, že pohyb musíte přizpůsobit aktuálnímu stavu. Pokud máte bolavé koleno, je jasné, že nemůžete běžet maraton. Ale můžete zvolit lehkou procházku, jejíž náročnost bude odpovídat momentálním potřebám kolene.

Důležité je kloub zatížit jen do té míry, aby se posílily okolní vazy a šlachy, kloub se díky synoviální tekutině dobře promazal a chrupavka tak obdržela potřebnou výživu.

Lidem s postiženými klouby lékaři doporučují jako nejvhodnější formu pohybu plavání. Je výborné na zlepšení celkové kondice a minimálně zatěžuje klouby. Z dalších sportovních aktivit pak následuje jízda na kole, rotopedu, nebo nordic walking.

Avšak žádná pohybová činnost by neměla být jednorázová a přehnaná. Vyhněte se sportům, kde dochází k nárazům, skokům, prudkým změnám pohybu (volejbal, běh, tenis, atd.).

Vždy je třeba nalézt rozumnou rovnováhu mezi regenerací a fyzickou zátěží. Pamatujte na to, že zvýšené opotřebení kloubu vždy zvyšuje riziko poranění či rozvoje kloubního onemocnění.

Zatížení pohybového aparátu zvyšuje i tělesná nadváha, proto se snažte udržovat svoji optimální hmotnost. Jezte pestrou stravu a hýbejte se. Důležitý je pravidelný pohyb, který nepřetěžuje vaše tělo. Pomocí kvalitního doplňku stravy dodejte kloubům všechny potřebné živiny a podpořte tak zdravou funkci celého pohybového systému.

Kloubní výživa >>

 

Přírodní bylinné masti jsou určitou formou pomoci od bolesti, avšak vždy je třeba hledat pravou příčinu. Pokud potíže s klouby přetrvávají, určitě je na místě návštěva lékaře specialisty, který určí přesnou diagnózu a navrhne vhodný léčebný postup, jehož součástí může být i zevní aplikace přírodní masti ke zmírnění nepříjemných obtíží.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář