Nehubnete? Možná jenom málo jíte!

Možná vám to připadá postavené na hlavu: někdo se láduje jídlem od rána do večera a nepřibere ani deko, a jiný nejí skoro nic a přitom tloustne. Jenomže tento paradox vám potvrdí každý výživový specialista. Když tělo hladoví a chybí mu živiny, najede do nouzového režimu a jakoukoli přijatou energii uloží na horší časy. Pak doslova tloustnete i po jablku. Z toho vyplývá, že pokud chcete zhubnout, nesmíte se v jídle odbývat a šetřit s ním. Dokonce i příroda to má celkem chytře zařízeno a vaše tělo vám dokáže napovědět, že jíte málo. Jak to poznáte?

Zdroj: anankkml / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: anankkml / FreeDigitalPhotos.net

Neustále přemýšlíte nad jídlem?

První známkou toho, že je něco v nepořádku, jsou neustálé myšlenky na jídlo. Nejste schopni se pořádně soustředit na práci? Jste pořád unavení, bez nálady, ve stresu? Bojujete s těžko zvladatelnou chutí na sladké a nejraději byste slupli tabulku čokolády na posezení? To by pro vás mohlo být jasným signálem, že jste neměli příliš vydatnou snídani ani oběd a chtělo by to malou svačinku. Zvýšit energetický příjem v takovém případě vůbec není na škodu. Ideální je dát si řádnou porci bílkovin v kombinaci s vlákninou, takže sáhněte po jogurtu nebo tvarohu, přidejte hrst oříšků a čerstvé ovoce. Doplníte energii a v pohodě přečkáte až do večera.  

Jíte jen jednou denně?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že čím méně toho sní, tím lépe a rychleji zhubnou. Jenomže takto hubnutí skutečně nefunguje. Tím, že nedodáte tělu potřebné živiny, zpomalí se metabolismus a organismus začne jakoukoli přijatou energii šetřit a tvořit si zásoby tuku. Proto všude kolem slyšíte, že máte jíst tři hlavní jídla denně a ty prokládat malou svačinou. Pokud někdy nestíháte a na svačinu nemáte ani pomyšlení, rozhodně nevynechávejte kvalitní snídani, oběd ani večeři. Když celý den hladovíte a večer po návratu domů vybílíte lednici, spíš si více uškodíte. Každý člověk musí mít neustálý příjem živin, aby byl v kondici. Jste-li maximálně pracovně vytíženi a nemáte čas přemýšlet nad jídlem, zvolte rovnou proteinovou dietu KetoMIX. S ní budete mít jistotu, že vaše tělo dostává vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálních látek a přitom hubne. Nebudete trpět neustálým pocitem hladu a dokonce nemusíte ani na program dne zařadit povinnou návštěvu posilovny.  

Máte dostatek sacharidů ve stravě?

Sacharidy jsou jednou ze základních stavebních prvků stravy, bez nichž se lidské tělo neobejde. Jsou prvořadým zdrojem energie a poskytují výživu mozkovým buňkám. Pokud jste ve fázi hubnutí a trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy, může být nedostatek sacharidů ve stravě jednou z příčin. Když omezíte příjem kalorií a tím pádem i sacharidů, pocítí váš mozek malé množství glukózy krvi, která právě pochází ze sacharidových potravin. To se může následně projevit v podobě závratí nebo bolestí hlavy. Proto nikdy sacharidy ze stravy úplně nevynechávejte a zaměřte se zejména na sacharidy složené, které jsou například v celozrnných výrobcích a ovoci.

Nechce se vám do cvičení?

Jste malátní a unavení a jen pouhá myšlenka na odpoledne strávené ve fitku vám nahání husí kůži? Není se čemu divit, přirozené obranné mechanismy těla fungují na plné obrátky. Lidé, kteří mají nedostatek energie, protože málo jedí, nemají na sport ani pomyšlení. Tělo se tak samo od sebe snaží s energetickým výdejem maximálně šetřit. Abyste měli sílu na fyzickou námahu, musíte se prostě kvalitně najíst, jinak to nepůjde.

Jste podráždění a nic vás nebaví?

Psychika hraje při hubnutí dost podstatnou roli. Život ve stresu, s minimem spánku a odpočinku je doslova zabijákem každého hubnutí. A co teprve nedostatek jídla! Možná si to ani neuvědomujete, ale hladový člověk dokáže být pěkně nepříjemný. A je pravda, že tento signál spíš pocítí vaše okolí než vy sami. I vědecké výzkumy dokazují, že lidské sebeovládání je ovlivněno přijatou energií. Takže pokud se během redukčního režimu necítíte ve své kůži a rozhodí vás každá maličkost, zvyšte příjem kalorií. Hoďte se do pohody a hubnutí pak půjde jako po másle.

Máte pořád hlad?

Pokud si dáte k večeři jen malou misku salátu a myšlenky na jídlo vám nejdou z hlavy, jelikož máte neustále ještě hlad, pak zajisté není něco v pořádku. Samozřejmě, máte nedostatečný příjem kalorií. Takže k salátu dodejte zdravé tuky, bílkoviny, celozrnné potraviny a rázem budete mít nutričně hodnotný pokrm, který dodá tělu nejen energii, ale i chybějící živiny. Hubnutí není opravdu o tom, kolik toho sníte, ale co jíte. Bude-li váš jídelníček pestrý a vyvážený a budete jíst několikrát denně menší porce, budete také spokojeni. Tělo si samo řekne co a jak, stačí ho jen vnímat.

Když se snažíte zhubnout a nejde vám to přesně dle vašich představ, zkuste popřemýšlet, kde může být problém. Možná je na vině skladba stravy, možná nevhodná fyzická aktivita či celkový životní styl a možná, že je hubnutí až příliš terčem vaší pozornosti. Zkuste dát třeba na chvíli věcem volný průběh, jezte zdravě, nehladovte, hýbejte se a věnujte se svým zálibám. Vždyť i jenom dobrá nálada dokáže často zázraky.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář