DASH dieta: Zbaví vás tuku na břiše a pomůže při hypertenzi

Možná jste už něco málo o DASH dietě slyšeli, jelikož v Americe je jednou z nejlépe hodnocených diet na hubnutí.  Za pouhý jeden měsíc můžete zhubnout o jednu konfekční velikost a přitom mít plošší bříško! A to bez otravného počítání kalorií, nutnosti kardia cvičení nebo následné hrozby jo-jo efektu. V čem se skrývá tajemství úspěchu? Možná něco bude na tom, že tuto dietu vyvinuli opravdoví odborníci z oblasti zdravé výživy. Pod zkratkou DASH (Dietary Approchaes to Stop Hypertension), chcete-li v překladu dietní přístupy k zastavení hypertenze, se schovává dieta, která byla původně sestavena jako jídelníček pro pacienty s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu. Jejím propagátorem je uznávaná americká nutriční specialistka Marla Heller, která je také autorkou několika knih. I když měla dieta sloužit zejména jako podpůrný prostředek při hypertenzi, záhy se zjistilo, že se při ní také hubne. A tak tohoto poznatku odborníci využili a postupně se rozšířila do celého světa. Prostě funguje i na zdravé jedince a kila jdou jako zázrakem sami dolů.

Zdroj: Mary LaFrance / PublicDomainPictures.net
Zdroj: Mary LaFrance / PublicDomainPictures.net

DASH dieta pro zdraví

Správný jídelníček nejenže pomáhá redukovat nadváhu a udržovat ji na optimálních hodnotách, ale určitou mírou se podílí také na celkovém zdraví člověka. Prostě podle toho, jaké živiny tělu dodáte, tak také funguje. Jednou z příčin vysokého krevního tlaku (hypertenze) může být i nadměrná konzumace soli a nezdravých živočišných tuků, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Proto se vědci snažili přijít na to, jak díky stravě a přírodní cestou zamezit razantnímu rozvoji hypertenze, což vedlo ke vzniku DASH diety.

V Americe stejně jako v Česku jsou lidé zvyklí solit 3x více než je doporučované denní množství. Příliš velký příjem slaných a tučných pokrmů pak vede ke zvyšování krevního tlaku. Z toho jednoznačně vyplývá, že když omezíte sůl a tuk ve stravě, sníží se krevní tlak do normálu. DASH dieta tedy omezuje sůl, tuky a cholesterol. Povolené množství soli se pohybuje v rozmezí 1,5 – 2,3 gramů za den.

DASH dieta má celkově pozitivní vliv na lidské zdraví, nejenže může ovlivnit hodnoty krevního tlaku, ale pomáhá zároveň udržovat vyrovnanou hladinu krevního cukru, nezatěžuje ledviny a příznivě působí na cévy a srdce. A právě všech těchto příznivých účinků lze dosáhnout redukcí sodíku ve stravě.

Jak jíst při DASH dietě

Při DASH dietě není nutné počítat kalorie a zaměřit se výhradně na nízkotučné potraviny. Jde o to, abyste zvýšili příjem bílkovin a volili tzv. zdravé tuky. Na podobném principu funguje například i proteinová dieta KetoMIX.  Nutné je konzumovat potraviny, které vás snadno zasytí, aniž by vám dodávaly nadbytečnou energii, která by se ukládala v podobě tuků. Pokrmy je vhodné ochutit bylinkami, které zvýrazní jejich chuť namísto soli. Už při samotném nákupu je dobré vybírat potraviny s nízkým obsahem sodíku a cukru.

Velmi důležité je jíst pravidelně a jídlo si rozložit do 5 – 6 porcí denně. Tím nebude kolísat hladina cukru v krvi, metabolismus neustále pojede na plné obrátky a přijatou energii nebude ukládat do tukových zásob. Dbejte také na pestrou stravu, avšak celkový energetický příjem nesmí přesáhnout 8 400 kJ. Nezapomínejte také na pitný režim a tělu dopřejte dostatek čisté vody, zeleninových šťáv a bylinkových čajů.

DASH dieta má dvě fáze

Dash dieta slibuje výrazné úbytky na váze zejména v oblasti břicha, které bývá často problematickou partií. Úpravou jídelníčku lze dosáhnout toho, že břicho jakoby splaskne a brzy zaznamenáte první ztracené centimetry v pase. DASH dieta probíhá ve dvou fázích.

  • První fáze trvá po dobu 14 dnů a je založena na radikálním snížení příjmu sacharidů za současného zvýšení bílkovinné složky ve stravě. Hlavním cílem je nastartovat metabolismus na co nejvyšší otáčky, čímž se účinněji podpoří spalování tuků. Během těchto dní konzumujete hlavně zeleninu a naopak z jídelníčku plně vyloučíte cukry, ovoce a obiloviny. Jídla s vyšším obsahem bílkovin vás zasytí na delší dobu, tudíž budete lépe odolávat chutím na sladké. Už po dvou týdnech zpozorujete první váhové úbytky, kterých jste dosáhli bez hladovění a psychického podráždění.
  • Druhá fáze vás má postupně dovést k trvalé změně jídelníčku a ozdravění vašeho životního stylu, abyste zabránili jo-jo efektu. Do každodenního jídelníčku opět přidáváte sacharidy, ale aby se hubnutí nezastavilo, je nutné sáhnout po jejich zdravější variantě. Zapomeňte tedy na bílý cukr a sladké pečivo a zvolte raději čerstvé ovoce a výrobky z celozrnné mouky. Hubnutí bude pokračovat a současně si zlepšíte hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Samozřejmě, že úbytky na váze jsou ryze individuální a závisí na výchozí hmotnosti, věku, pohlaví a aktuálním zdravotním stavu, ale průměrná optimální ztráta hmotnosti se pohybuje kolem dvou kilogramů během první fáze DASH diety a 5 – 15 kg ve fázi druhé.

Co jíst při DASH dietě?

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, které DASH dieta slibuje, musíte se zaměřit na konzumaci velkého množství nemoučné zeleniny, což je prakticky jakákoli kromě brambor, dýně, čerstvého hrášku a kukuřice. Do každodenního jídelníčku je nutné zařadit potraviny bohaté na bílkoviny – libové maso, ryby, drůbež, luštěniny, sýry, tvaroh. Měli byste se zaměřit na celozrnné výrobky a čerstvé ovoce, které obsahují cenné vitamíny, minerální látky a vlákninu. Dostatek zdravých tuků vám zajistí ořechy a semínka. Omezit musíte veškeré sladkosti, slazené nápoje, fast food jídla, pečivo z bílé mouky, živočišné tuky. DASH dieta netrvá na striktním vyloučení kávy z jídelníčku a co se týče alkoholu, povolena je sklenice vína.

Hubnutí podpořte vhodným pohybem

Všeobecně je při každém hubnutí důležitá zvýšená fyzická aktivita, neboť strava a pohyb jsou spojené nádoby a žádná z nich nefunguje zcela samostatně. Při DASH dietě je vhodné zvolit klidové cvičení jako je jóga nebo pilates a pravidelné procházky v přírodě. Nikdy necvičte déle jak 30 minut a kardio aktivitám jako je běh, zumba, aerobik se raději vyhněte. Po celou dobu dietního režimu se snažte vyhýbat stresu a choďte brzy spát. Bude-li mít organismus dostatečný prostor k regeneraci, bude účinněji spalovat tuky.

Pokud přeci jen nepůjde vaše hubnutí tak rychle, jak byste si představovali, v prvé řadě si uvědomte, že DASH dieta není žádná zázračná rychlovka na hubnutí, ale cesta, která vás dovede k trvale optimální váze. Rozhodně nic nevzdávejte a raději se poraďte s odborníky v nutriční poradně.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář