Stále sladíte bílým nebo hnědým cukrem? A co takhle zkusit něco jiného? Bez cukru nedokáže žádné lidské tělo fungovat, a tak zcela přirozeně saháme po sladkém. Avšak příjem prázdných kalorií v podobě řepného cukru není z hlediska racionální výživy právě žádoucí. Naštěstí existují mnohem zdravější alternativy, které kromě sladké chuti dodají pokrmům i cenné výživné látky. Jednou z nich jsou rostlinná sladidla, kam patří také datlový sirup. Prokáže vám stejnou službu jako třeba sirup agávový, javorový, čekankový, švestkový, atd. I když se mezi sebou navzájem liší svým složením a každý z nich má svá specifika, přeci jen mají jedno společné: z hlediska nutriční hodnoty jsou pro tělo mnohem více prospěšné než klasický bílý cukr. Můžete si je přidat do kávy, čaje, smoothie, ranní kaše, jogurtu, nebo použít k přípravě sladkých dezertů či moučníků. Díky nim nejenže tělo získá energii, ale doplní i spoustu vitamínů a minerálů. V tomto článku se podíváme blíže na Datlový sirup Wolfberry v BIO kvalitě, který se vyrábí ze sušeného ovoce a má příznivý efekt na trávení. A to není vše…
Obsah článku
Cukr nebo rostlinné sladidlo?
Rostlinná sladidla jsou všeobecně považována za zdravou náhražku cukru. Proč tomu tak je? Cukr představuje pro lidský organismus základní zdroj energie, ovlivňuje činnost mozku, působí proti únavě a v přiměřeném množství dokonce snižuje pocit úzkosti. A to je důvod, proč se bez něj tělo jen stěží obejde. Jednoduché cukry jsou ale navíc rychlým zdrojem energie, kterou když nevyužijeme, ukládá se do podoby tuku a člověk přibírá na váze. Obecně tedy platí, že by se lidé měli těmto jednoduchým cukrům vyhýbat, jelikož jsou to jen prázdné kalorie, které značně zvyšují hladinu cukru v krvi a zatěžují slinivku a játra. Rychlé spalování cukrů negativně ovlivňuje nervovou soustavu, stav kostí a kloubů, a zvyšuje kazivost zubů.
Mezi jednoduché cukry patří:
- sacharóza – řepný či třtinový cukr
- glukóza – hroznový cukr
- fruktóza – ovocný cukr
- laktóza – mléčný cukr
- maltóza – sladový cukr
Rostlinné sirupy obsahují vysoké procento fruktózy, která na rozdíl od glukózy nepotřebuje ke svému metabolismu hormon inzulín, a proto se doporučují jako zdravější alternativa cukru zejména pro diabetiky. Avšak i vědecké studie poukazují na to, že nadměrný příjem fruktózy může vést k rozvoji diabetu, obezity a dalších civilizačních chorob. Proto také rostlinná sladidla je nutné zařazovat do jídelníčku rozumně a nic nepřehánět.
Bc. Regina Vítková uvádí: “Podle současných výživových doporučení EFSA by sacharidy včetně cukrů měly tvořit 45 – 60 % celkového denního energetického příjmu. V minulých letech se EFSA zabýval hodnocením horní hranice příjmu celkových cukrů a navrhl, aby byla stanovena na 90 g/den. Jedná se o doporučení pro osobu s průměrnou fyzickou aktivitou, která konzumuje stravu o energetické hodnotě 8 400 kJ (2 000 kcal). Navržená referenční hodnota pro celkové cukry (90 g) odpovídá 18 % z tohoto energetického příjmu.”
VÍTKOVÁ, REGINA. Čím si osladit život - intervenční projekt.
Veškerá sladidla rostlinného původu mají zajímavou chuť a jsou dobrým zdrojem vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Díky svému nutričně hodnotnému složení a vysoké sladivosti je mezi nimi velmi populární právě datlový sirup, který je vyrobený z přirozeně sladkých plodů (datlí) datlovníku pravého. Mezi ostatními sladidly vyniká příjemně aromatickou chutí a jeho nízký glykemický index jistě ocení všichni, kdo dbají na štíhlou linii.
Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) lidově nazývaný palma datlová, je druh palmy, která patří k nejstarším pěstovaným rostlinám. První zmínky o ní jsou zaznamenány v Bibli a dnes hojně roste v oblastech Severní Afriky, na Blízkém a Středním východě, v Číně nebo USA. Datlovník je středně velký strom dorůstající výšky 15 – 25 metrů, přičemž rozpětí koruny dosahuje až k deseti metrům. Listy jsou zpeřené a dlouhé 3 – 5 metrů. Datlovník pravý je pěstován zejména pro své oválné plody (datle) tmavě hnědé barvy o velikosti až 7 cm. Datle tvoří odedávna v arabských zemích významnou složku stravy, konzumují se čerstvé i sušené a používají se k přípravě různých pokrmů.
Datlový sirup
Datlový sirup patří k rostlinným sladidlům, které jsou považovány za zdravější alternativu řepného cukru. Z hlediska výživy je velmi hodnotný. Energii dodává tělu postupně, má příznivý vliv na trávení a zklidňuje nervový systém. Je velmi vhodný pro těžce pracující osoby, těhotné a kojící ženy, při rekonvalescenci po nemoci či nadlimitním stresu.
Datlový sirup obsahuje:
- fruktóza 15 – 30 %
- glukóza 17 – 40 %
- sacharóza 3 – 34 %
Datlový sirup se obvykle vyrábí extrakcí husté lepivé šťávy, která vznikne povařením vypeckovaných datlí. Přestože touto tepelnou úpravou ztratí datle určité procento živin, i tak zůstane ve výsledném sirupu spoustu cenných látek zachováno. Datle jsou skvělým zdrojem vlákniny, minerálů jako je železo, draslík, hořčík, selen, měď, a v neposlední řadě také vitamínů skupiny B (B1, B5, tryptofan), vitamínu A a C. Nutriční odborníci současně poukazují na to, že datlový sirup oproti jiným rostlinným sladidlům obsahuje více draslíku a vápníku.
Datlový sirup má méně kalorií než klasický bílý cukr. Proto je považován za vhodnou součást racionálního jídelníčku.
Jak jsou datle prospěšné pro zdraví?
- blahodárně působí na trávicí systém, jelikož obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a různé druhy aminokyselin
- neobsahují cholesterol a mají velmi nízký obsah tuku
- jsou bohatým zdrojem bílkovin
- pomáhají při snižování LDL cholesterolu
- udržují zdravý nervový systém a zrak
- mají vysoký obsah železa, tudíž jsou účinné při léčbě anémie
- obsahují fluor, který zpomaluje proces tvorby zubního kazu
Kde a jak používat datlový sirup
Datlový sirup má stejně tmavě hnědou barvu jako datle a příjemnou chuť i vůni. Konzistencí je hustší než med a jeho sladivost je poměrně vysoká (rozhodně sladší než pšeničný nebo rýžový sirup). V kuchyni se krásně doplňuje se sirupem javorovým a klidně v moučníku lze použít javorový i datlový v poměru 1:1.
Datlový sirup se hodí na cokoliv, co chcete osladit. Skvělý je na lívance, palačinky, do smoothie, na chia puding, ovesnou kaši, použít jej můžete na pečení různých moučníků. Měkkým nekynutým těstům dodává příjemnou měkkost a ještě větší nadýchanost. Báječně se hodí také k přípravě raw dezertů a ovocných salátů.
Už jste měli datlový Twix? Určitě ho zkuste:
Datlový sirup BIO Wolfberry
Datlový sirup většinou patří ke stálému sortimentu prodejen se zdravou výživou, ale pohodlně si jej můžete koupit i v e-shopu na internetu. Jen je potřeba dávat pozor na to, jaký berete. Některé sirupy totiž obsahují až 25 % vody, případně další přidané látky. Když se ale zaměříte na kvalitu a budete stejně nároční jako já, určitě budete spokojeni s Datlovým sirupem BIO značky Wolfberry v balení 400 ml/540 g. Má úžasnou chuť i vůni datlí, prostě jenom čistě přírodní datle. Objednávka v e-shopu je vždy velmi rychle vyřízena a dopravné začíná už na deseti korunách. Přitom máte na výběr sedm způsobů dopravy a nebo si zásilku vyzvednete na výdejním místě. A i těch není právě málo.
Nutriční hodnoty ve 100 g
Energie | 1 135 kJ / 271 kcal |
---|---|
Tuky | 0,1 g |
z toho nasycené mastné kyseliny | 0 g |
Sacharidy | 88 g |
z toho cukry | 84 g |
Bílkoviny | 1,4 g |
Sůl | 0,2 g |
Výrobce datlového sirupu Wolfberry vyrábí své produkty tak, aby odpovídaly požadavkům zdravého životního stylu. Z toho důvodu zpracovává pouze suroviny pocházející z produkce ekologické zemědělské, které jsou označeny známkou BIO.
Moje zkušenosti s BIO datlovým sirupem Wolfberry
Při přípravě sladkých jídel se snažím využívat všechny možné zdroje sladké chuti, takže střídám bílý a hnědý cukr, med a různá rostlinná sladidla. Datlový sirup patří k mým nejoblíbenějším, jelikož nádherně voní po datlích a je hodně sladký, takže jej použijete podstatně méně, než kdybyste sladili cukrem. Připadá mi o trochu hustší med, ale to vůbec nevadí. Kdybyste chtěli raději řidší konzistenci, není problém smíchat v misce datlový sirup s kapkou vody.
Datlový sirup nejčastěji doma dáváme na lívance, palačinky, zmrzlinu, chia puding, občas jej přidám do ovesné kaše nebo smoothie. Jeho chuť ideálně vynikne v kombinaci s jakýmkoli ovocem.
Datlový sirup Wolfberry je krásně aromatický, a proto jej používám i k přípravě různých raw dezertů a moučníků. Menší problém ale způsobuje při pečení světlého těsta, které vzhledem k jeho tmavě hnědé barvě zabarvuje až skoro do starorůžova. Barvící schopnost datlového sirupu se stejně tak projevuje i u bílých a žlutých šlehaných krémů, jenž díky němu získají barvu dohněda. Proto počítejte s tím, že světlé těsto ani krém s datlovým sirupem nikdy nedocílíte:-). Také datlová příchuť je v krémech poměrně výrazná, takže to s množstvím nepřehánějte.
A proč používám právě datlový sirup značky Wolfberry? Odpověď je jednoduchá: 100 % jeho obsahu tvoří pouze datle, nic víc. Tím je řečeno vše.
Výhody:
- zdravá alternativa cukru
- bez přidané vody
- obsahuje 100 % datlí v BIO kvalitě
- tekutá konzistence
- typické datlové aroma
- vysoká sladivost
- zdroj cenných živin
Nevýhody:
- dostupný převážně v obchodech se zdravou výživou
- způsobuje zabarvení krémů a těst
- charakteristická chuť nemusí vyhovovat každému