Velké srovnání zdravých tyčinek: Kterou vybrat k svačině?

Na zdravou tyčinku narazíte téměř všude v obchodě. A není divu. Pro tělo je pohotovým zdrojem energie. Zažene hlad a rychle doplní potřebné živiny. Ideální řešení pro chvíle, když se chcete vyhnout klasickým sladkostem a přitom si vychutnat něco malého a dobrého. Skvělá svačina na cesty, výlety, do práce, do školy, před i po tréninku. Její přednosti ocení všichni, kdo žijí aktivním životním stylem. Na trhu však najdete nepřeberné množství nejrůznějších tyčinek. Jejich složení ale bývá značně odlišné. Když se na ně podíváte zblízka, najednou začnete tápat. Kterou zvolit? Proto jsem pro vás připravila tento základní přehled zdravých tyčinek, běžně dostupných v prodejní síti. Dozvíte se, jaké existují druhy, k jakému účelu jsou určené, kdy je jíst, co od nich můžete čekat. Zajímá vás, které tyčinky spojují v sobě nutriční kvalitu a zároveň jsou chuťově atraktivní?

Nabídka zdravých tyčinek je opravdu velmi pestrá, stačí si jen vybrat / foto: archiv autorky

 

Obsah článku

Tyčinka jako zdravá svačina?

Proč ne, ale záleží hlavně na tom, jakou vyberete. Proteinovou, ořechovou, müsli, flapjack, … Mezi tyčinkami jsou totiž dost podstatné rozdíly. Navzájem se liší především svým složením, které určuje jejich vhodné využití.

Dokonce zjistíte, že ne všechny jsou tak úplně zdravé, jak se na obalu tváří. Obsahují třeba zbytečné cukry, umělá sladidla, aromata, barviva, konzervanty a další látky, které zdraví příliš neprospívají. Takové tyčinky skutečně do zdravého jídelníčku nepatří, přestože byste to podle obalu vůbec o nich neřekli. Opomenout však nelze ani jejich chuť. Těžko se budete nutit do něčeho, co vám prostě nejede.

Při výběru je důležité zaměřit se zejména na vlastní obsah tyčinky a věnovat velkou pozornost samotnému složení. Na obalech vždy najdete informace ohledně množství cukru, tuku, vlákniny, sacharidů, bílkovin. Tyto parametry není radno podceňovat. Některé tyčinky jsou například natolik kaloricky vydatné, že se pomalu vyrovnají běžným sladkostem. Müsli tyčinka sice sama o sobě vzbuzuje pocit něčeho zdravého, ale pokud si hlídáte kilogramy, už byste měli být na pozoru.

Karolína Hlavatá, garantka společnosti Vím, co jím a piju, říká: “Ve 100 gramech müsli tyčinky s obsahem ovesných vloček je v průměru obsaženo 1 700 kilojoulů, u některých tyčinek s jogurtovou nebo čokoládovou polevou se energetická hodnota může vyšplhat až ke 2 000 kJ. A to je již téměř srovnatelné s čokoládou.”

Důležitým faktorem je také energetická hodnota, ale ne vždy tolik vadí. Kromě cukru ji zvyšují také ořechy. Tyčinky s přidaným cukrem či obsahem extrudovaných cereálií mají vyšší glykemický index, takže po takové tyčince budete mít za chvíli hlad. Nehledě na to, že se do redukčního jídelníčku příliš nehodí.

Zato tyčinky obsahující kvalitní ořechy mají zcela opačný efekt, obzvlášť, když jich je v tyčince více jak 30 %. Ořechy dokážou glykemický index snížit, tudíž vám pocit sytosti vydrží mnohem déle. Jsou také dobrým zdrojem zdravých tuků, vitamínu E a nenasycených mastných kyselin. To jsou všechno vlastnosti pro zdraví příznivé.

Zásadní rozdíl může také  být v podílu ovocné složky, nebo polevě. Možná si řeknete, že taková jogurtová poleva musí být pro tyčinku to nejlepší, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že s opravdovým jogurtem nemá absolutně nic společného. Kolikrát jde jen o pouhou náhražku. To už je pak mnohem lepší tyčinka obalená kvalitní vysokoprocentní čokoládou.

Jakou tyčinku si dát, když nestíhám snídani?

Snídani snadno nahradí tyčinky, které mají celou řadu zdraví prospěšných látek a zároveň dodají dost energie pro start dne. Příkladem je třeba ovesný flapjack z čistě přírodních ingrediencí, který je šťavnatý a svěží.

K snídani skvěle poslouží i funkční tyčinka, u které je výhodou, že ji lze třeba nakrájet  do jogurtu nebo kaše a vytvořit si tak hodnotnou, chutnou a rychlou snídani během minuty.

Naopak dobré je, když tyčinky obsahují ovesné vločky, kvalitní protein, ořechy, vlákninu, sušené ovoce. Tyčinky s vysokým podílem bílkovin (proteinové) mají vysoký sytící efekt, který je vhodné využít například při snaze o zhubnutí. Také jsou vhodnou svačinou těsně po tréninku, než se dostanete domů k jinému vydatnému jídlu.

Tyčinky s obsahem ovesných vloček (flapjacky) dodají tělu komplexní sacharidy využitelné jako dlouhodobý zdroj energie. Kalorickou hodnotou se pohybují na úrovni lehčího oběda, proto jejich vlastnosti oceníte třeba na horské tůře nebo cyklovýletě.

Další žádanou složkou kvalitních tyčinek je sušené ovoce. Obsahuje přirozené cukry a dodává specifickou chuť. Díky němu je tyčinka také pěkně šťavnatá. Sušené ovoce by mělo ideálně tvořit 30 – 40 % celkového podílu. V případě snahy o zhubnutí si však pohlídejte množství, možná, že polovina tyčinky vám bude úplně stačit. Přeci jen jsou to cukry, i když v přírodní podobě.

Výrobci tyčinek rozhodně nijak nezahálí a stále zaplavují obchody novými a novými tyčinkami. Atraktivní obal a pozměněné složení si vždy najde své zákazníky. Naštěstí ale přibývá tyčinek s vhodným poměrem bílkovin a sacharidů, minimálním množstvím cukrů a obsahem zdravých tuků.

Výběr je neskutečně obrovský, pojďme se na ně tedy blíže podívat. Najdete svoji oblíbenou tyčinku?

Müsli tyčinky

Tento typ tyčinek patří mezi první, které se v minulosti na našem trhu objevily. Působily jako zdravé a dietní jídlo, které dodá tělu potřebné živiny a pomůže mu se zdravou výživou a hubnutím. Avšak ke zdravé potravině mají někdy hodně daleko. Jedná se spíše o sladkou pochoutku, s velkým podílem sacharidů, dochucovadel, ne vždy zdravých tuků – prostě tělo získá zbytečné kalorie. Bílkoviny i vitamínové prvky jsou v menšině. Müsli tyčinky, nebo také cereální či ovesné tyčinky jsou hodně oblíbené, ale s malým výživovým potenciálem.

Mezi müsli tyčinky patří:

 • Ovesné tyčinky – základem jsou kvalitní ovesné vločky, které vznikají z vyčištěného a oloupané zrna, které se mačká a řeže. Oves má dobrý vliv na hladinu cholesterolu v krvi, obsahuje vitamín B1, draslík, hořčík a fosfor. Zlepšuje zažívání a dobře sytí díky bílkovinnému základu.
 • Cereální tyčinky – obsahují jiné obiloviny. Jsou jimi například jáhly, kukuřice nebo rýže. V tyčinkách bývají často nahrazovány umělými křupavými kuličkami, které výživových hodnot těchto obilnin zdaleka nedosahují, spíše jen doplňují objem.

Příklad:

Emco Mysli Ovesná tyčinka – borůvky a maliny

Tyčinka s obsahem ovesných vloček, které jsou běžně velmi dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny i hodnotné energie. Ovesné vločky jsou zde doplněny o další podíl extrudovaných cereálií a proslazeného sušeného ovoce. Nejvíce jsou zastoupeny sušené borůvky a maliny, jenž dodávají tyčince příjemnou šťavnatost. Tyčinka obsahuje kokosový tuk, glukózový sirup a jiné dochucující složky. Tyčinka je bez polevy.

Emco Mysli ovesná tyčinka – borůvky a maliny (cukr a cereálie zvyšují její glykemický index) / foto: archiv autorky

 

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 724 kJ / 173 kcal
 • Sacharidy: 31 g
 • Tuky: 3 g
 • Bílkoviny: 3 g
 • Vláknina: 2 g

Hmotnost: 45 g

Cena: cca 15 Kč

Chuť: 

Tyčinka je chuťově poměrně sladká, kombinace borůvek a malin dodává příjemnou chuť lesního ovoce, která dobře doplňuje ovesné vločky. Díky extrudovaným cereáliím tyčinka také pěkně křupe.

Hodnocení:

Tyčinku se střední energetickou hodnotou tvoří z větší části ovesné vločky, které mají zdraví prospěšné sacharidy. V kombinaci se sušeným ovocem tak vytváří chutnou tyčinku. Ovšem další přidané cukry a extrudované cereálie zvyšují její glykemický index, takže po ní budete mít za chvíli hlad. Já osobně bych ji z výživového hlediska nepovažovala za nutričně vyváženou tyčinku. Kdybych právě hubla, raději bych se jí vyhnula.

Vybrat tyčinku >>

 

Ořechové tyčinky

Základem ořechových tyčinek jsou pouze kvalitní ořechy. Ve složení tak často figuruje jeden nebo více druhů ořechů. Díky tomu obsahují větší množství bílkovin a vlákniny a mají větší schopnost zasytit. Ořechy jsou zdrojem přirozených tuků, které dodají tělu více energie. Některé tyčinky jsou nedoslazované, jiné bývají dochucené medem nebo jiným rostlinným sladidlem.

Kombinace s cereáliemi nebo proteinovými složkami také nejsou výjimkou. Ořechové tyčinky ale mohou být pro někoho trochu těžší na trávení, případně u citlivých osob mohou způsobit alergickou reakci. Je to ale spíše výjimečné. Ořechové tyčinky sice mají vyšší energetickou hodnotu než tyčinky ovocné, ale z výživového hlediska dodají tělu potřebný vitamín E a nenasycené mastné kyseliny.

Příklad:

Emco Tyčinka Arašídy & arašídové máslo

Tato tyčinka je plná pražených arašídů (73 %) a arašídového másla (8 %), doslazena agávovým a rýžovým sirupem. Velkou předností je, že je bezlepková. Už jen pouhým pohledem jsou zřejmé celé kousky arašídů, které jsou pro tělo zdrojem hodnotných živin. I když arašídy nejsou ořechy, ale zdravá luštěnina, přesto v povědomí lidí zůstávají jako ořechy, a proto často sáhnou právě po arašídové tyčince.

Emco Tyčinka Arašídy & arašídové máslo přináší výživové hodnoty arašídů / foto: archiv autorky

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 885 kJ / 214 kcal
 • Sacharidy: 7 g
 • Tuky: 16 g
 • Bílkoviny: 9 g
 • Vláknina: 4 g

Hmotnost: 38 g

Cena: cca 19 Kč

Chuť:

Tyčinka příjemně překvapí výrazně oříškovou chutí. Vzhledem k tomu, že obsahuje celé arašídy, má tužší složení, což ale není na škodu. Výslednou chuť pak skvěle doplňuje arašídové máslo společně s agávovým a rýžovým sirupem, které tyčinku lehce osladí.

Tyčinka obsahuje celé kousky arašídů / foto: archiv autorky

Hodnocení:

Arašídová tyčinka představuje nutriční hodnoty arašídů, proto ji lze z výživového hlediska považovat za zdravou svačinu. Arašídy mají vysoký obsah bílkovin a přináší dlouhodobý pocit sytosti. Tento efekt lze skvěle využít právě v redukčním jídelníčku. Přestože jsou arašídy téměř z poloviny tvořeny tukem, pomáhají při hubnutí a kromě jiného třeba zlepšují i paměť. Rozhodně nejsou nezdravé, takže arašídová tyčinka bude pro váš organismus rozhodně přínosem.

Vybrat tyčinku >>

 

Jakou tyčinku si dát v práci k dopolední svačině?

Rychle zasytit a navodit ochranu před pozdějším přejídáním umí velmi dobře chutná a výživná arašídová tyčinka. Nebo funkční tyčinka s kofeinem, která chutná výborně po datlích a dokonale oddálí čas oběda.

Flapjacky

Tyčinka flapjack má svůj původ ve Velké Británii. Jedná se o pečenou formu tyčinky dost podobnou našim müsli tyčinkám. Základ tvoří ovesné vločky, které jsou dále doplněny o oříšky, semínka a sušené ovoce. Flapjack si u nás oblíbili především fitness sportovci a aktivní lidé.

Dodává tělu hodně energie, a to i na několik hodin. Často je tak i určitou alternativou jednoho jídla denně. Opět existuje celá řada typů a složení. Proto je třeba hlídat si množství cukru, nasycených mastných kyselin a ovesných vloček. Některé netradiční příchutě bývají dochucené polevou, i když to je mnohdy zbytečné.

Příklad:

Wholebake Flapjack ovesný pekan bezlepkový

Ručně vyrobená tyčinka flapjack s obsahem bezlepkových ovesných vloček (42 %) té nejvyšší kvality. Vločky jsou doplněny o šťavnaté ovoce a pekanové ořechy. Žádná ochucovadla ani umělá barviva v ní nenajdete. Oproti jiným tyčinkám je také mnohem větší. Vydatná svačina s pořádnou porcí energie.

Wholebake Flapjack ovesný pekan bezlepkový je pro tělo vydatná porce energie / foto: archiv autorky

 

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 1 565 kJ / 374 kcal
 • Sacharidy: 41 g
 • Tuky: 20 g
 • Bílkoviny: 6 g
 • Vláknina: 4 g

Hmotnost: 80 g

Cena: cca 39 Kč

Chuť:

Flapjack chutná opravdu moc dobře. Samozřejmě převažuje typická chuť ovesných vloček, která je dále doplněna o šťavnaté sladko-kyselé ovoce a křupavé ořechy. Společně dohromady ideální kombinace. Tyčinka je možná taková hutná, přeci jen je jí pořádný kus, ale moc pěkně voní a rozhodně není suchá.

Tyčinku tvoří směs ovesných vloček, sušeného ovoce a sekaných pekanových ořechů, vše čistě přírodní / foto: archiv autorky

 

Hodnocení:

Tento flapjack se z hlediska množství řadí k největším tyčinkám na trhu, takže celkově dodá tělu pořádnou dávku přírodní energie. Vzhledem k obsahu kvalitních surovin (ovesné vločky, ořechy) představuje dobrý zdroj komplexních sacharidů, vlákniny a zdravých tuků. Dokáže hodně zasytit, a proto je výbornou posilou před i v průběhu jakékoli dlouhodobé fyzické aktivity (jízda na kole, nordic walking, apod.). Když k ní zakousnete čerstvé ovoce, může dobře posloužit i jako rychlá snídaně pro dny, kdy nestíháte.

Vybrat tyčinku >>

 

Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky jsou výživovým trendem poslední doby. Avšak nejsou určeny pouze pro sportovce. Proteinové tyčinky jsou především kvalitním zdrojem bílkovin, takže tyto výhody může využít každý, kdo chce zlepšit svoji kondici, zhubnout, nebo jen prostě žít zdravě a udržet si svoji váhu. K svačině naprosto ideální.

Jejich energetická hodnota je podstatně nižší, než u běžných sladkých tyčinek. Také mají méně tuků, zato více bílkovin. Díky tomuto složení nevychýlí tolik hladinu krevního cukru a po jejich konzumaci nemáte neustálé chutě na sladké. Dokážou dlouhodobě zasytit a tělu dodají nezbytné živiny.

Proteinové tyčinky mají za úkol navýšit denní porci bílkovin, doplnit vitamíny, minerály a dodat rychlou energii. Vyrábí se v několika příchutích, nejčastěji ovocné (jahoda, malina, banán, atd.), za ní následuje čokoláda, kakao, vanilka, káva, marcipán, apod.

Podstatné je hlavně jejich složení, optimální poměr kvalitních proteinů, sacharidů, tuků a dalších ochucujících složek. Proteinové tyčinky jsou vhodným doplňkem redukčních diet, ale i dobrou volbou před cvičením či po tréninku.

Příklad:

Proteinová tyčinka KetoMix s příchutí jahody

Proteinová tyčinka KetoMix s jahodovou příchutí patří jednoznačně mezi zástupce kvalitních proteinových tyčinek s vysokou výživovou hodnotou. Vyniká nízkým obsahem sacharidů a tuků. Pro tělo je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálních látek. Nenajdete v ní žádné konzervanty, glutamáty ani lepek. Na její výrobu jsou použity bílkoviny prvotřídní jakosti. Skvělou jahodovou příchuť doplňuje na povrchu čokoládová poleva. Ideální rychlá svačina, hodí se nejen do redukčního jídelníčku. Kromě jahody můžete vybírat z několika dalších příchutí (čokoláda, vanilka).

Proteinová tyčinka KetoMix se ideálně hodí do redukčního jídelníčku / foto: archiv autorky

 

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 594 kJ / 142 kcal
 • Sacharidy: 7 g
 • Tuky: 5 g
 • Bílkoviny: 10 g
 • Vláknina: 10 g

Hmotnost: 40 g

Cena: cca 30 Kč

Chuť:

Proteinové tyčinky dřív po stránce chuti nebyly žádnou výhrou, ale v tomto ohledu se výrobci postupně zlepšili. Tato tyčinka rozhodně patří k těm lepším a určitě vás svou chutí příjemně překvapí. Jen možná nečekejte žádnou výraznou chuť jahod, ta je více v pozadí. Ale to podle mne to vůbec není na škodu, záleží spíš na individuálním úhlu pohledu.

Hodnocení:

Proteinová tyčinka KetoMix má celou řadu předností a to nejen po výživové stránce. Vyniká i po stránce chuti, což je neméně důležité. Její nutriční hodnoty lze vhodně využít nejen při redukční dietě, ale také v běžném jídelníčku, když chcete doplnit potřebné množství bílkovin a zajistit si tak vyváženou a zdravou stravu. Tyčinky jsou vhodné i pro vegany a vegetariány. Můžete ji jíst kdykoli během dne, poslouží i jako pojistka do šuplíku v práci, nosit ji můžete třeba v kabelce, mít ji po ruce v autě a podobně.

Vybrat tyčinku >>

 

Jakou tyčinku si dát, když mě honí mlsná?

Chybu určitě neuděláte, když zvolíte některou kolagenovou tyčinku. Tyto tyčinky patří mezi ty chuťově vyvážené a navíc tělu dodají zdravou dávku kolagenu.

Kolagenové tyčinky

Kolagenové tyčinky přináší výhody nejen pro aktivní život, ale také spoustu benefitů pro krásu a zdraví. Obsažený kolagen podporuje zdravý vzhled pokožky, vlasů a pozitivně působí na optimální funkci celého pohybového aparátu.

Tyto tyčinky už dávno nejsou fenoménem pouze žen, spíš naopak. Do svého jídelníčku je zařadil například slavný MMA zápasník Attila Végh, jak můžete vidět v dokumentu Attila. Tyčinky s obsahem kolagenu pohotově doplní živiny během dne, když není čas na jiné jídlo. Dobře poslouží jako kvalitní zdroj energie před tréninkem či po sportovní aktivitě.  Své uplatnění nachází i v redukčním jídelníčku.

Příklad: 

Proteinová tyčinka s kolagenem NUPREME

Kolagenová tyčinka NUPREME s chutí karamelu a kokosu je plná bílkovin a obsahuje minimální množství cukru (2,4 g). Celá je obalena v čokoládové polevě. V jedné tyčince se nachází 18 g proteinu, z nichž 6 g tvoří velmi kvalitní peptidy kolagenu, které podporují právě onen žádaný beauty efekt. Kolagenní peptidy jsou pro tělo nejlépe vstřebatelnou formou kolagenu, takže tyto látky organismus bezezbytku využije. Tyčinka s obsahem kolagenu dodává nejen energii, ale přináší i celou řadu funkčních výhod.

Proteinová tyčinka s kolagenem NUPREME podpoří zdraví i krásu / foto: archiv autorky

 

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 824 kJ /197 kcal
 • Sacharidy: 7 g
 • Tuky: 10 g
 • Bílkoviny: 18 g
 • Vláknina: 5 g

Hmotnost: 50 g

Cena: cca 39 Kč

Chuť:

Kolagenová tyčinka obsahuje velmi málo cukru, přesto je lahodně sladká a chuťově vyvažuje karamel s kokosem. Tato kombinace vás hned pohltí. Velmi zjednodušeně vám svou chutí může připomínat margotku.

Kolagenová tyčinka NUPREME obsahuje minimální množství cukru a chutí lehce připomíná margotku / foto: archiv autorky

 

Hodnocení:

Z výživového hlediska nabízí kolagenová tyčinka celou řadu prospěšných látek prospívajících zdraví i kráse. Pro tělo je především hodnotným zdrojem kolagenu, jehož obsah se s přibývajícími roky v těle postupně snižuje. Kolagenová tyčinka tedy představuje vhodný způsob, jak jeho potřebné množství průběžně doplňovat. Skvělá vyváženost chutí a spousta funkčních výhod je hlavní důvod, proč sáhnout právě po této tyčince, když dostanete chuť na mlsání.

Vybrat tyčinku >>

 

Funkční tyčinky

Funkční tyčinky si získaly své obecné označení zejména díky přidanému bonusu, který jiné tyčinky postrádají. Jsou totiž obohaceny o kvalitní zdroj živin z přírodních surovin, takže mají velkou výživovou hodnotu.

Základ těchto tyčinek tvoří datle a ořechy. Tato směs je potom dále doplněna o superpotraviny, medicinální houby a nebo adaptogeny. Záleží na tom, kterou tyčinku zvolíte. Existuje několik druhů těchto tyčinek a každá z nich má dle svého specifického složení blahodárné účinky na zdraví (detoxikace, imunita, krásný vzhled, zdroj energie). Nenajdete v nich žádné přidané cukry, palmový olej, ani lepek. Vhodné jsou i pro vegany.

Funkční tyčinky jsou rychlou svačinou, kterou si můžete dopřát kdykoli během dne. Jako pohotový zdroj energie ji jistě oceníte v práci, při pochůzkách městem, na výletě či jiných outdoorových aktivitách. Uplatní se i v redukčním jídelníčku. Když k tyčince přidáte jogurt, ovoce, nebo ji rozkrájíte na ovesnou kaši, máte po ránu hned připravenu hodnotnou snídani.

Příklad:

Blendea tyčinka COFFEE POWER BAR

Funkční tyčinka obsahuje jen tyto ingredience – datle (75 %), vlašské ořechy (20 %) a směs SUPERCOFFEE (směs kávy, kořene čekanky a funkčních hub reishi, chaga a hericium). V tyčince se nachází cca 42 mg kofeinu. Rychle zažene hlad a doplní energii v průběhu celého dne. Také vám může pomoci nastartovat nový den, pokud nestíháte svůj ranní šálek kávy. Díky ní vždy dodáte svému tělu kvalitní živiny bez přídavku jakékoli chemie.

Blendea Tyčinka COFFEE POWER BAR je rychlým zdrojem energie / foto: blendea.cz

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 782 kJ /187 kcal
 • Sacharidy: 28 g
 • Tuky: 6 g
 • Bílkoviny: 3 g
 • Vláknina: 2 g

Hmotnost: 50 g

Cena: cca 48 Kč

Chuť:

Jelikož datle jsou nejvíce zastoupenou složkou tyčinky, převažuje jejich přirozeně sladká chuť. Ta je dále rozšířena o rozemleté vlašské ořechy, takže dohromady tvoří takový příjemný chuťový základ. Obsažená směs SUPERCOFFEE je poměrně nevýrazná, vůbec nelze rozeznat přítomnost medicinálních hub. Snad jen slabý náznak kávové příchuti. Takže ve výsledku se jedná o chuťově dobře vyváženou tyčinku, která umí zdravě zahnat chutě na sladké.

Hodnocení:

Tyčinka COFFEE POWER BAR dokáže kdykoli nakopnout, když dochází energie. A to nejen díky kofeinu. Výborná výživově hodnotná svačina, kterou můžete mít pohotově vždy po ruce (v batohu, kabelce, pracovní tašce, šuplíku, …). Kromě jiného je rovněž dobrým zdrojem vlákniny. Její přednosti spočívají především v obsahu kvalitních živin.

Vybrat tyčinku >>

 

Jakou tyčinku si dát před sportovní aktivitou?

Nejen na vytrvalostní sporty se hodí energetická tyčinka. Je nejen nabitá dávkou energie, ale také kvalitními proteiny, sacharidy a řadou vitamínů. Při sportování také nezapomínejte hodně pít.

 

Blendea tyčinka GREENS POWER BAR

Vynikající zdravá svačina. S touto tyčinkou spolehlivě zaženete hlad během náročného pracovního dne, nebo na výletě. Rychle dodá plno potřebné energie. Obsahuje pouze sušené datle (75 %), kešu ořechy (22 %), SUPERGREENS (směs 4 zelených superpotravin – chlorella, spirulina, mladá pšenice a zelený ječmen) a špetku máty peprné pro lepší chuť. Nenajdete v ní žádné přidané cukry.

Tyčinka Blendea GREENS POWER BAR má čistě přírodní složení, je bez přidaného cukru, vhodná i pro vegany / foto: archiv autorky

 

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 736 kJ / 175 kcal
 • Sacharidy: 26,8 g
 • Tuky: 5,1 g
 • Bílkoviny: 3,49 g
 • Vláknina: 1,39 g

Hmotnost: 50 g

Cena: cca 48 Kč

Chuť: 

Na této tyčince si můžete opravdu pochutnat, je vážně moc dobrá. Datle jí dodávají přirozenou sladkost, která je ve výsledku podtržena příjemnou chutí máty peprné. Celá tyčinka tak má pěkně jemný nádech mentolu. Chuť zelených superpotravin spíše zaniká někam do pozadí, takže nemusíte mít vůbec obavy, že by tyčinka chutnala příliš “zeleně”. Kešu oříšky jsou posekané na drobné kousky a skvěle doplňují dokonalou chuťovou harmonii. 

Tyčinka vyniká velmi příjemnou mentolovou chutí, kterou skvěle doplňují přirozeně sladké datle / foto: archiv autorky

 

Hodnocení:

Na pohled ani nezaznamenáte, že by tyčinka obsahovala zelené superpotraviny. Má totiž stejně hnědou barvu jako datle. Přírodní složení, pouze přirozeně se vyskytující cukry, žádné konzervanty, to vše je známkou vysoké kvality této tyčinky. Můžete ji mít neustále při sobě a pohotově po ní sáhnout vždy, když budete potřebovat doplnit energii. A nejen to. Dávka nutričně hodnotných superpotravin, které blahodárně působí na lidské zdraví, je velkým bonusem navíc. Tyčinku je možno také rozkrájet na kousky a přidat do ovesné kaše, nebo jogurtu

Vybrat tyčinku >>

 

Datlové tyčinky

Základem datlových tyčinek jsou datle, od nichž se v prvé řadě odvíjí jejich výživová hodnota. Datle jsou cennou součástí vyvážené a zdravé stravy. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů, jsou bohaté na přírodní cukry a dobrým zdrojem vlákniny.

Datlové tyčinky většinou vytváří kombinaci datlí a ořechů. Dodají tělu spoustu energie, mírní pocit hladu a pozitivně působí na trávení. Sáhněte po nich po fyzické aktivitě, při únavě nebo vyčerpání. Dokonale zasytí a zaženou chuť na sladkosti, proto se hodí i při snaze o zhubnutí. Datle také pomáhají nabrat svalovou hmotu a mají dobrý vliv na činnost mozku a srdce.

Příklad:

Bombus Raw ENERGY Arašídy a datle

Tato tyčinka obsahuje vážně velkou dávku datlí – až 54,9 %, zbývající složení doplňují už jen arašídy z 45 %. Žádné konzervanty ani další přidané látky v ní nenajdete. Bez palmového oleje, bez lepku. Přirozená chuť sušených datlí a jejich zdravotní přínos v kombinaci s arašídy, je tím pravým pro lehkou svačinu i zdravé mlsání.

Tyčinka Bombus Raw ENERGY Arašídy a datle dokonale zasytí a zažene chutě na sladké / foto: archiv autorky

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 912 kJ / 218 kcal
 • Sacharidy: 19 g
 • Tuky: 11 g
 • Bílkoviny: 7 g
 • Vláknina: 6 g

Hmotnost: 50 g

Cena: cca 29 Kč

Chuť:

Tyčinka má díky datlím velmi jemnou přírodní sladkou chuť, vůbec není přeslazená. Ve spojení s rozemletými arašídy vytváří lahodnou tyčinku, která v sobě chuť arašídů a datlí nezapře.

Tyčinku tvoří pouze datlová směs s jemně sekanými arašídy, žádné přidané látky v ní nenajdete / foto: archiv autorky

 

Hodnocení:

Pokud máte rádi datle, tyčinka představuje nejjednodušší způsob, jak si vychutnat jejich chuť a přitom využít celou řadu pozitiv, které datle přináší. Mimochodem, datle prospívají také kloubům a kostem. Kombinace s arašídy je skvělou trefou do černého. Arašídy dodají tělu zdravé tuky a potřebné bílkoviny. Datlová tyčinka je pro tělo velkou posilou a vůbec se jí nemusíte obávat, i když právě hubnete. Správná svačina plná hodnotné energie.

Vybrat tyčinku >>

 

Raw tyčinky

Raw tyčinky jsou čistě přírodním zdrojem živin, jelikož při výrobě neprošly žádnou tepelnou úpravou. V souladu s touto raw technologií výroby zůstává u použitých surovin maximálně zachována jejich výživová hodnota. Tyčinky jsou plné sušeného ovoce, kvalitních ořechů, semínek a dalších ingrediencí bez konzervantů a chemických přísad. Nenajdete v nich lepek ani přidaný cukr. Raw tyčinky jsou výbornou svačinou na doplnění energie při sportu a na cestách.

Příklad:

GRIZLY RAW Bar acai – kešu – konopné semínko

Základ ovocné RAW tyčinky tvoří rozemleté sušené datle s kešu ořechy. Tato směs je obohacena o sušené lyofilizované acai a konopné semínko. Tyčinka je bez lepku, přidaného cukru a jakýchkoliv konzervantů. Její vysoká výživová hodnota je dána obsahem použitých surovin. Tělu dodá potřebnou vlákninu, vitamíny, minerály, enzymy, omega-3 a 6 mastné kyseliny a další důležité látky. Kešu ořechy a konopné semínko jsou mimo jiné také výborným zdrojem kvalitních bílkovin.

Tyčinka GRIZLY RAW Bar acai – kešu – konopné semínko má díky přírodním surovinám vysokou výživovou hodnotu / foto: archiv autorky

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 845 kJ / 202 kcal
 • Sacharidy: 36 g
 • Tuky: 4 g
 • Bílkoviny: 3 g
 • Vláknina: 5 g

Hmotnost: 55 g

Cena: cca 35 Kč

Chuť:

Tyčinka vyniká výrazně přirozenou chutí datlí, kterou příjemně doplňují kousky kešu oříšků. Ve výsledku hodně sladká tyčinka, což je způsobeno právě obsahem čerstvě namletých datlí.

Hodnocení:

Tyčinka je plná zdraví prospěšných látek, což určuje především její RAW kvalita. Jako malou výživově hodnotnou svačinu si ji můžete dopřát kdykoli během dne. Ideálně se hodí pro aktivní životní styl a její výhody využijete i v redukčním jídelníčku. Její přirozeně sladkou chuť jistě oceníte i v době, kdy si chcete jen tak zdravě zamlsat.

Vybrat tyčinku>>

 

Jakou tyčinku si dát po cvičení?

Po každé fyzické námaze je třeba dát tělu dostatek živin, především pak proteiny pro správnou regeneraci i výživu svalové hmoty. Všechny tyto požadavky a navíc řadu oblíbených příchutí nabízí proteinová tyčinka.

Energetické tyčinky

Energetická tyčinka slouží k doplnění energie při náročné tělesné a pohybové aktivitě. Její výhody využívají především sportovci před, v průběhu i po náročném tréninku. Energetická tyčinka kromě dodání energie dokáže také zasytit, čímž se liší od jiných forem doplňování energie při sportu (energetické gely, iontové nápoje, apod.). Její složení je přizpůsobeno tomu, aby tělu dodávala energii pozvolna v delším časovém horizontu. Energetické tyčinky obsahují optimální poměr sacharidů, bílkovin a dalších výživných látek, které pomáhají dobře podpořit sportovní výkon.

Příklad:

Nutrend Endurance bar

Nutričně vyvážená energetická tyčinka s vysokým podílem sacharidů a syrovátkového proteinu, která je určena především pro vytrvalostní sporty jako je cyklistika, plavání, běh na dlouhou trať, běžecké lyžování, apod. Tyčinka je obohacena o vitamíny (C, E, skupiny B), minerály a aminokyseliny BCAA. Svým hodnotným složením tak odpovídá požadavkům sportovní výživy.

Energetická tyčinka Nutrend Endurance Bar splňuje požadavky sportovní výživy / foto: archiv autorky

Nutriční hodnoty:

 • Energie: 703 kJ/168 kcal
 • Sacharidy: 30 g
 • Tuky: 3 g
 • Bílkoviny: 5 g
 • Vláknina: 0,99 g

Hmotnost: 45 g

Cena: cca 34 Kč

Chuť:

Tyčinka má konzistenci žvýkačkových bonbónů. Převládá u ní taková neutrální chuť proteinu, která je velmi jemně podtržena drobnými náznaky lesního ovoce.

Energetická tyčinka má příjemnou konzistenci žvýkačkových bonbonů / foto: archiv autorky

 

Hodnocení:

Energetická tyčinka je prioritně určena pro sportovní aktivity, kdy potřebujete doplnit energii, abyste podali co nejlepší fyzický výkon. Tyčinka nezatěžuje trávení a svým složením zcela zapadá do zdravého jídelníčku. Má příjemnou chuť syrovátkového proteinu a nespočet dalších nutričních výhod, které jsou důvodem k tomu, abyste zvolili právě tuto tyčinku.

Vybrat tyčinku >>

 

Jakou tyčinku si dát večer k televizi?

Nejlépe takovou, která je vyrobena ze zdravých přírodních surovin, s malým obsahem přírodního cukru a tuku. A když jejím pojídáním uděláte něco pro svou krásu, pak jen lépe. Takže můžete zvolit lahodnou funkční tyčinku pro krásu, která bude chutnat nejen u televize.

 

Nabídka zdravých tyčinek je opravdu velmi rozmanitá a někdy dá pořádně zabrat správně se v nich zorientovat. Výrobci stále nepolevují ve snaze nabídnout co nejatraktivnější produkt s vysokou nutriční hodnotou. Ne všechny výrobky ale odpovídají požadované kvalitě. Proto nezbývá, než číst etikety a každou tyčinku si z hlediska složení překontrolovat. Jen tak získáte jistotu, že máte v ruce odpovídající produkt.

Přehled testovaných tyčinek

NÁZEV PRODUKTUHMOTNOST TYČINKYENERGETICKÁ HODNOTA TYČINKYKVALITA SLOŽENÍVHODNÉ VYUŽITÍ
Emco Mysli Ovesná tyčinka - borůvky a maliny45 G723 kJ / 172 kcalNutričně nevyvážená tyčinka s přídavkem cukru a dalších dochucujících složekPřidané cukry a extrudované cereálie zvyšují její glykemický index, není zdrojem dlouhodobé energie
Emco Tyčinka Arašídy & arašídové máslo38 g885 kJ / 214 kcalNutriční výhody arašídů, zdroj hodnotných živin, bez lepkuVysoký obsah bílkovin přináší dlouhodobý pocit sytosti, zdravá svačina během dne
Wholebake Flapjack ovesný pekan bezlepkový80 g1 566 kJ / 373 kcalČistě přírodní zdroj komplexních sacharidů, vlákniny a zdravých tuků, bez barviv a ochucovadel, bez lepkuVydatná svačina s velkou porcí energie, hodí se na celodenní výlet i k rychlé snídani
Proteinová tyčinka KetoMix s příchutí jahody40 g594 kJ / 139 kcalNízký obsah sacharidů, zdroj kvalitních bílkovin, obohaceno o vitamíny, minerály, vlákninu, bez konzervantů, glutamátů, bez lepkuZdravá svačina v redukčním i běžném jídelníčku, dobrý zdroj energie před i po sportovní aktivitě
Proteinová tyčinka s kolagenem NUPREME50 g827 kJ / 198 kcalMinimální obsah cukru, část proteinů zastoupena formou kolagenních peptidů (vysoká biologická dostupnost)Hodnotná svačina kdykoli v průběhu celého dne pomůže tělu doplnit potřebné množství kolagenu
Blendea tyčinka COFFEE POWER BAR50 g783 kJ / 187 kcalČistě přírodní suroviny s přidanou výživovou hodnotou (medicinální houby)Rychle nakopne a dodá energii, ideální svačina do práce, mezi schůzkami, na cesty
Blendea tyčinka Greens POWER BAR50 g736 kJ / 175 kcalČistě přírodní složení s přidanou výživovou hodnotou (směs zelených superpotravin spirulina, chlorella, zelený ječmen, mladá pšenice )Zdravý rychlý zdroj energie v průběhu dne, tělo navíc získá cenné látky ze zelených superpotravin
Bombus Raw ENERGY Arašídy a datle50 g914 kJ / 219 kcalRaw kvalita, spojuje nutriční výhody datlí a arašídů, bez lepkuZdravá svačina plná hodnotné energie, nijak neohrozí štíhlou linii
GRIZLY RAW Bar acai - kešu - konopné semínko55 g844 kJ / 202 kcalRaw kvalita, přírodní zdroj bílkovin, vitamínů, minerálů, omega-3 a 6 kyselin, vlákniny, enzymůZažene chutě na sladké, zasytí a doplní energii v průběhu dne
Nutrend Endurance bar45 g724 kJ / 172 kcalVyvážený podíl sacharidů a syrovátkového proteinu, splňuje nároky sportovní výživyZasytí a doplní energii před, v průběhu i po náročné fyzické aktivitě či tréninku

Když se podíváte na tabulku, zjistíte, že každá tyčinka má něco do sebe. Abyste vybrali vhodnou tyčinku, je třeba porovnat jednotlivé parametry. Vypovídající není pouze jejich energetická hodnota, nelze jednoznačně říci, která je lepší či horší. Každá tyčinka je po výživové stránce jiná a je tedy vhodnější pro jiné účely. Proto je dobré předem uvážit, co od ní očekáváte.

Třeba ořechové tyčinky jsou poměrně kaloricky vydatné, ale ořechy oproti přidanému cukru snižují glykemický index, takže vás tyčinka s obsahem kvalitních ořechů zasytí mnohem déle, než tyčinka s přidanými cukry. U proteinových tyčinek se zase můžete zaměřit na to, zda se jedná o rostlinný (třeba arašídy) či živočišný zdroj bílkovin (syrovátkový protein). A takových údajů je celá řada.

V každém případě byste se však měli vyhnout tyčinkám s obsahem umělých sladidel, konzervantů, přidaného cukru, glutamátu a dalších chemických přísad. Pokud se jedná o tyčinku s přírodním složením, vždy ji lze považovat za hodnotný zdroj živin a zdravou svačinu.

Samotné tyčinky jsou zcela jistě skvělou součástí zdravé stravy, obzvlášť, když patříte mezi příznivce aktivního životního stylu. Nikdy by se však jejich konzumace neměla stát úplnou náhradou pestrého jídelníčku. Tyčinky představují vhodné řešení, jak rychle zahnat hlad a doplnit energii, když není čas na jiné hodnotné jídlo.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář