Víte, co je granola? Nejlepší je k snídani!

Už jste v obchodě zahlédli krabici s názvem granola? Máte alespoň trochu tušení, co se v ní ukrývá? Zcela jednoduše se dá říci, že pojmem granola se označuje křupavé zapečené müsli. Nemělo by obsahovat žádný nezdravý cukr, přesto se někdy do granoly přidává med nebo rostlinné sladidlo. Je natolik výživná, zdravá a chutná, že splňuje veškeré požadavky zdravé snídaně. A nemusíte se jí vyhýbat, ani když hubnete. Máte-li rádi sladké, uvidíte, že si ji velmi brzy zamilujete. Jednoduše si ji můžete vyrobit také sami doma. Pojďme se tedy na granolu podívat z blízka: z čeho se vyrábí, co obsahuje, jak se připravuje a jak dokáže prospět lidskému zdraví. Granola je plnohodnotná potravina, která právem náleží do každého zdravého jídelníčku.

Křupavá chuť granoly nejlépe vynikne v kombinaci s bílým jogurtem a čerstvým ovocem / foto: archiv autorky

 

Co je granola?

Granola stejně jako müsli je směs vloček, ořechů, semínek a sušeného ovoce. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že granola je pečená. Tím, že vločky zapečete, získávají na křupavosti, takže jsou chuťově daleko více lákavější než obyčejné müsli. Granolu můžete připravit z vloček ovesných, pšeničných, žitných, ale také bezlepkových.

Ke směsi přidáte různé druhy ořechů, mandle, semínka, kukuřičné lupínky, mletou skořici, kokos, kousky čokolády, atd., můžete přisladit medem, třtinovým cukrem, datlovým, javorovým sirupem, bezovým nebo agáve sirupem.

Přesné složení granoly není nijak definováno, sami si namícháte směs dle vlastní chuti. Granolu můžete koupit rovnou v obchodech, i v bio kvalitě, nebo si ji upéct sami doma.  

Koupit granolu >>

 

Co obsahuje granola

Granola obsahuje celou řadu prospěšných a plnohodnotných živin, avšak účinné látky v granole se mění podle konkrétních použitých surovin. Granola má vyšší podíl vlákniny, bílkovin, minerálních látek a sacharidů.

Vločky dodají vašemu tělu tolik potřebnou energii, sušené ovoce zasytí a zastoupí potřebu cukru, a ořechy a semínka jsou plné vitamínů a minerálních látek (vitamíny skupiny B, A, C, E, K, vápník, železo, fosfor, hořčík, omega-3, omega-6 kyseliny, kyselina listová, atd.)

 

Granola má příznivé účinky na zdraví

Granola se skládá jen ze samých zdravých přísad, jejichž konzumací značně prospějete svému zdraví. Hodnotné živiny zastoupené v granole udržují organismus v dobré kondici, dodávají energii a preventivně působí proti řadě onemocnění.

Zdravotní výhody granoly:

  • vysoký podíl vlákniny vás zasytí na delší dobu
  • energie se uvolňuje do krve postupně
  • podporuje trávení, pročišťuje tlusté střevo a zlepšuje pravidelné vyprazdňování
  • podporuje tvorbu kostní tkáně, takže je prevencí proti osteoporóze
  • zklidňuje nervový systém, působí na funkci mozku a zlepšuje pozornost
  • díky vitamínům a minerálům je účinnou prevencí proti rýmě a nachlazení
Granola má své opodstatnění také při hubnutí. Dáte-li si granolu k snídani, zasytí vás na celé dopoledne. Hned po ránu nastartujete trávení a dodáte tělu tolik potřebnou energii. Pokud si ji dáte s mlékem či jogurtem, doplníte i vyšší podíl bílkovin

Během hubnutí je porce granoly stanovena na 30 – 50 gramů, kterou zalijete 2,5 deci mléka nebo smícháte se 120 gramovým bílým jogurtem.

I když právě nehubnete a chcete si jen svoji dosavadní váhu udržet, je právě granola skvělou volbou pro zdravou a vydatnou snídani. Ideální začátek dne vaše tělo patřičně ocení.

Blendea CARAMEL GRANOLA je vynikající křupavá směs bez přidaného cukru, chutná stejně dobře jako domácí / foto: archiv autorky

 

Domácí, nebo kupovaná?

Možná vám přijde k zamyšlení otázka, zda se vyplatí granolu upéct doma, nebo si ji raději koupit už hotovou v obchodě. Každá možnost má své pro a proti, nelze jednoznačně říci, co je lepší. Spíš záleží na celkovém úhlu pohledu. Granola má totiž jednu velkou výhodu. Můžete si ji vzít kamkoli s sebou, na svačinu do práce, do školy, na výlet. Jen ji nasypete do krabičky. Chutná i jen tak nasucho

Granola je jednoduchá na přípravu a domácí je prostě domácí. Super křupavá a super dobrá, hotovou ji máte během chvilky. Jen musíte mít po ruce všechny potřebné suroviny. Pokaždé ji lze připravit z jiných ingrediencí, podle toho, na co máte právě chuť.

Ale ani kupovaná není nijak pozadu. Musíte však sáhnout po tom správném balení a vybrat opravdovou kvalitu. Pak mi přijde, že je stejně dobrá jako ta domácí. Rozdíl je pouze v tom, že nemáte špinavý plech od pečení a ušetříte spoustu času. Chcete-li, klidně můžete kombinovat domácí granolu a kupovanou, proč ne. 

U kupované granoly je nejdůležitější její složení. Zdravá granola neobsahuje žádný přidaný cukr, konzervanty a další nežádoucí přísady. Existují varianty bez lepku, nebo pro vegany. Jednotlivé suroviny v granole rovněž určují její celkovou energetickou hodnotu. Pokud jste právě v redukčním režimu, sáhněte po směsi s minimem kalorií. Také po stránce chuti si určitě přijdete na své. Výrobci nabízí nespočet možností

Kupovaná granola

 

Blendea GRANOLA s banánem a datlemi / foto: archiv autorky

 

  • šetří čas s pečením
  • výběr z mnoha chutí
  • možno střídat několik příchutí současně
  • hotová namíchaná směs 
  • informace o nutriční hodnotě na etiketě
  • nutno pečlivě vybírat dle složení 
  • ne každá směs je bez přidaného cukru 

 

Koupit granolu >>

Domácí granola

 

Domácí ořechová granola s brusinkami/ foto: archiv autorky

 

  • jednoduchý recept
  • lze připravit na míru vlastní chuti
  • víte přesně, co si do ní dáte 
  • můžete zohlednit své nutriční požadavky
  • ve sklenici vydrží křupavá několik týdnů
  • příprava náročná na čas
  • vyžaduje zásobu jednotlivých potravin

 

Recept na granolu >>

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář