Zdraví srdce a cév je jedním z nejdůležitějších aspektů lidského života. Vitamín K2, který je často opomíjenou a nedostatečně známou živinou, může hrát právě ve zdraví srdce a kardiovaskulárním systému klíčovou roli. To ale není všechno. Ve vědeckém světě se stále více poukazuje na jeho význam a účinky, které jsou dávány také do souvislosti se zdravím kostí, zubů, silnou imunitou a vůbec správnou funkcí celého těla. Dostatečný příjem vitamínu K2 může být dobrou prevencí různých civilizačních onemocnění. Jeho kvalitním zdrojem jsou však potraviny, které nebývají v dnešní době běžnou součástí každodenního jídelníčku. Z toho důvodu mohou mít někteří lidé tohoto vitamínu nedostatek. Optimální řešení však nabízí pravidelné užívání doplňku stravy. Jaký má vitamín K2 přínos pro zdraví srdce a cév?
Obsah článku
Vitamín K2 – životně důležitý, přesto málo známý
Mnozí lidé ani netuší, že nějaký vitamín K2 existuje. A už vůbec nic neví o tom, proč je tak životně důležitý. Ve škole nás učili jen o vitamínu K – jeden z vitamínů rozpustných v tucích, který je důležitý pro správnou srážlivost krve. Postupem času ale vědci přišli na to, že vitamín K má dvě formy, které plní v těle naprosto odlišnou funkci. Vitamín K1 (fylochinon) se podílí na srážlivosti krve a vitamín K2 (menachinon) zase odpovídá za správné ukládání vápníku v těle, čímž pozitivně působí na zdraví srdce, cév, kostí a zubů.
Vitamíny K1 a K2 se navzájem liší nejen svými účinky na tělo, ale značně rozdílné jsou také jejich zdroje. Vitamínu K1 máme většinou dostatek, pochází z rostlinných zdrojů, především zelené listové zeleniny s jejíž konzumací nebývá problém.
Jinak je tomu s vitamínem K2, který se vyskytuje v potravinách živočišného původu (mléko, vejce, sýr, jogurt, atd.) pocházející výhradně z produkce ekologického zemědělství, od zvířat volně se pasoucích na trávě, fermentovaných potravinách (kimchi, kysané zelí). Za nejkvalitnější a nejbohatší zdroj vitamínu K2 je považován tradiční japonský pokrm natto (fermentované sojové boby), který však není běžnou stálicí naší české stravy.
Pravdou je, že lidský organismus si dokáže určité množství vitamínu K2 vytvořit syntézou vitamínu K1, další část vzniká jako produkt střevních baktérií, ale i přesto je toto množství považováno za nedostatečné. Vzhledem k tomu, že se tento vitamín stěží doplňuje z dnešní moderní stravy, mohou mít někteří lidé nedostatek vitamínu K2.
Vitamín K2 a jeho úloha v lidském těle
Vitamín K2 plní v lidském těle velmi důležitou funkci. Jeho hlavním úkolem je účastnit se regulace metabolismu vápníku. Vitamín K2 je zodpovědný za zajištění správného pohybu vápníku v těle a jeho umístění na správných místech. Napomáhá ukládání vápníku do kostí a zubů, místo, aby se hromadil v měkkých tkáních a cévách.
Funkce vitamínu K2 je nejvýraznější při transportu vápníku do kostí a zubů. Aktivuje specifické proteiny, jako je osteokalcin, který přispívá k mineralizaci kostí. Bez dostatečného množství vitamínu K2 by vápník nemohl být efektivně vázán na kostní hmotu, což by oslabilo kostní strukturu a zvýšilo riziko osteoporózy a zlomenin.
Vitamín K2 a srdce: Jak to spolu souvisí?
Další důležitou funkcí vitamínu K2 je regulace vápníku v cévách. Vitamín K2 aktivuje protein MGP (Matrix Gla protein), který brání nežádoucímu ukládání vápníku do cévních stěn. MGP pomáhá udržovat cévy pružné a elastické a zabraňuje tvorbě vápenatých plátů, které by mohly vést k ateroskleróze a srdečním onemocněním. Tímto způsobem vitamín K2 přispívá k udržení zdraví cévního systému a snižuje riziko vzniku srdečních komplikací.
Vitamín K2 má také protizánětlivé účinky. Zánět v těle může být spojen s různými chronickými onemocněními, včetně srdečních chorob. Vitamín K2 pomáhá regulovat zánětlivé procesy a snižovat produkci zánětlivých buněk. Tím napomáhá udržovat zdravou funkci srdce a snižovat riziko srdečních onemocnění spojených se zánětem.
Celkově lze tedy říci, že vitamín K2 plní klíčové funkce v lidském těle související se správnou distribucí vápníku. Jeho úloha při mineralizaci kostí, prevenci vápenatých plátů v cévách a ovlivňování zánětlivých procesů přispívá k celkovému zdraví kostí, srdce a cév.
Z toho důvodu je důležité zabezpečit dostatečný příjem vitamínu K2 prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, aby se udržovala optimální hladina vitamínu K2 v těle a byly zajištěny jeho pozitivní účinky na zdraví.
Doplňování vitamínu K2 pro zdraví srdce
Nejlepší přírodní zdroje vitamínu K2 zahrnují fermentované potraviny (především natto), které jsou bohaté na vitamín K2 v dobře vstřebatelné a účinné formě MK-7. Vitamín K2 se v menší míře nachází také ve vaječných žloutcích, mléce a mléčných produktech (sýr, jogurt, máslo, smetana) pastevních zvířat.
Vzhledem k obtížnosti získávání dostatečného množství vitamínu K2 běžnou stravou a jeho klíčovému významu pro zdraví srdce je doplňování pomocí přípravků s vitamínem K2 doporučováno mnoha odborníky. Doplňky stravy s obsahem vitamínu K2 jsou dostupné ve formě kapslí nebo tablet a mohou být snadno začleněny do každodenního jídelníčku.
Pokud tedy nemáte přístup ke konkrétním potravinám bohatým na vitamín K2, optimálním řešením může být přípravek s obsahem vitamínu K2. Velmi často tyto doplňky stravy bývají v kombinaci s dalšími výživnými látkami, především s vitamínem D3, který s vitamínem K2 vytváří synergický efekt.
Vitamín D3 pomáhá vstřebat vápník ze střev a vitamín K2 se zase postará o jeho správné uložení do kostí a zubů, čímž zabrání tomu, aby se vápník začal usazovat v cévách a negativně tak působil na zdraví srdce.
Tyto vlastnosti splňuje například přípravek Vitamín K2 Complex, který navíc dodá tělu denní dávku thiaminu B1, tedy vitamínu, který přispívá ke zdravé činnosti srdce. Vitamín K2 Complex je vyroben ze 100 % přírodních sojových bobů a obsažené živiny společně pečují o naše kosti, srdečně-cévní soustavu a imunitu. A to vše vám nabízí v jedné jediné kapsli.
Co dodat na závěr: Vitamín K2 je nenahraditelnou živinou pro zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek může mít negativní dopad na cévy a zvýšit riziko srdečních onemocnění. Proto je důležité zajistit tělu optimální hladinu vitamínu K2, ať už z kvalitních přírodních zdrojů, nebo za pomoci doplňku stravy.
Upozornění: Pokud se rozhodnete obohatit svoji stravu o přípravek s vitamínem K2 a současně užíváte léky či trpíte nějakým onemocněním, nejprve se o vhodnosti doplňování vitamínu K2 poraďte se svým ošetřujícím lékařem.