Vitamín K2 a zdraví kostí: Jak přirozeně ochránit pohybový aparát?

O vitamínu K2 se příliš mnoho nemluví, proto vám kdekdo řekne, že o jeho existenci ještě nikdy nic neslyšeli. Není divu, centrem vědeckého zájmu je teprve po několik desítek let. Celá řada provedených výzkumů naznačuje, že vitamín K2 hraje zásadní roli při udržování silných a zdravých kostí. Podílí se na důležitých procesech v těle, které podporují mineralizaci kostí a přesun vápníku do správných míst. Jeho přítomnost v každodenní stravě může být pro správnou funkci celého pohybového aparátu velkým přínosem a může tak napomáhat prevenci osteoporózy. A nejen to, vitamín K2 blahodárně působí také na zdraví zubů a celého kardiovaskulárního systému. Jak zajistit tělu jeho dostatečný příjem? 

Vitamín K2 a D3 mají pozitivní vliv na zdraví kostí, jejich společné zdroje jsou téměř shodné / foto: depositphotos.com

Co je vitamín K2 a jaké má účinky na tělo? 

Vitamín K2 stejně jako vitamín K1 je jednou z forem vitaminu K, který patří společně s vitamíny A, D a E do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Vitamín K je důležitý pro správnou srážlivost krve, avšak postupem času vědci přišli na to, že je třeba rozlišit dvě formy vitamínu K (K1 a K2). Vitamín K1 je pro tělo snadněji dostupnější, nachází se především v zelené listové zelenině a ta se většinou objevuje na talířku každý den. Se získáváním vitamínu K2 už je to trochu obtíženější, protože se vyskytuje jen v některých potravinách a navíc v omezeném množství. 

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu K2 jsou fermentované potraviny a některé živočišné produkty, které ale mnohdy v dnešním moderním jídelníčku chybí. Z toho důvodu mohou mít někteří lidé nízkou hladinu vitamínu K2

Vědci přišli na to, že každá z forem vitamínu K (vitamín K1 a vitamín K2) se v těle chová úplně jinak. Vitamín K1 se podílí na syntéze proteinu protrombinu, který je nezbytný pro srážení krve, zatímco vitamín K2 pomáhá přesunovat vápník z krevního oběhu do kostí a zubů, kde je nejvíce potřebný. 

Kromě pozitivních účinků vitamínu K2 na zdraví kostí vědci také poukazují na jeho blahodárný vliv na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, podporu zdraví zubů a normální činnosti mozku. Jeho antioxidační vlastnosti se uplatňují v celé řadě metabolických pochodů v těle. Vitamín K2 pomáhá snižovat zánětlivé procesy a regulovat hladinu glukózy v krvi.  

Vejce od slepic z volného chovu jsou kvalitním zdrojem vitamínu K2 / foto: archiv autorky

Vitamín K2 a zdraví kostí

Pro správnou činnost pohybové soustavy a kvalitu našeho života je zdraví kostí celkem zásadní. Vitamín K2 je jednou z důležitých živin, která při udržování silných a zdravých kostí hraje dost podstatnou roli. Tento často přehlížený vitamin je součástí různých procesů v těle, které podporují mineralizaci kostí a přesun vápníku do těch správných míst.

Hlavní funkcí vitamínu K2 je aktivace proteinu zvaného osteokalcin, který je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí. Osteokalcin pomáhá vápníku vytvářet krystalovou strukturu v kostech, což zajišťuje jejich pevnost a odolnost vůči zlomeninám. 

Bez vitamínu K2 by se vápník mohl hromadit v měkkých tkáních a cévách, což by vedlo ke snížené mineralizaci kostí a zvýšenému riziku osteoporózy a dalších onemocnění pohybového aparátu. Kromě toho vitamín K2 může přispět k prevenci vápníkových usazenin v cévách, což je známé jako arterioskleróza. Tento proces může vést ke srdečním a cévním onemocněním.

Osteoporóza zvyšuje křehkost kostí

Vitamín K2 je důležitou živinou při prevenci osteoporózy, která je charakterizována postupnou ztrátou kostní hmoty a oslabením kostí. Vědecké studie ukázaly, že vitamín K2 může inhibovat osteoklasty, tedy staré buňky, které odbourávají kostní tkáň, a zároveň stimulovat osteoblasty, buňky, které produkují novou kostní hmotu. Tímto způsobem vitamín K2 přispívá k udržení optimální rovnováhy mezi tvorbou a zánikem kostních buněk, čímž chrání kosti před ztrátou hmoty a oslabením.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Proč užívat společně vitamín K2 a D3?

Základním stavebním kamenem kostí je vápník, avšak pro vstřebávání vápníku ze střev je nezbytný vitamín D3, který podporuje tvorbu a aktivaci proteinů, podílejících se na homeostáze vápníku a mineralizaci kostí. Jeho přítomnost je nepostradatelná pro zvýšenou absorpci vápníku ve střevech. 

Pro ukládání vápníku do kostí pomocí aktivace proteinu osteokalcinu má zase klíčovou roli vitamín K2. Bez dostatečného množství vitamínu K2 by se vápník nemohl správně transportovat do kostí, což by mohlo vést k jeho hromadění v měkkých tkáních a cévách a nedostatečné mineralizaci kostí. Kombinace vitamínu K2, D3 a vápníku je tedy zásadní pro udržení pevnosti a zdraví kostí.

Společné působení vitamínu K2 a D3 je tedy klíčovým faktorem pro optimalizaci metabolismu vápníku v těle. Vitamín D3 zajišťuje dostatečný přísun vápníku, zatímco vitamín K2 se stará o jeho správné směrování a ukládání do kostí.

Při současném nedostatku obou vitamínů by vápník nemohl být efektivně využit pro výstavbu a udržování kostní hmoty. Vitamíny K2 a D3 synergicky působí na ukládání vápníku do kostní hmoty a společně tak podporují správnou mineralizaci kostí.

Odborníci se domnívají, že současné doplňování vitamínu K2 a vitamínu D3 může být dobrou prevencí osteoporózy.

Jak tělu zajistit dostatek vitamínu K2 a D3?

Pro optimální zdraví kostí je důležité dbát na dostatečný příjem obou vitamínů. Toho lze obvykle dosáhnout kombinací vyvážené stravy, která zahrnuje potraviny bohaté na vitamín K2 (např. fermentované potraviny, živočišné produkty) a vitamín D3 (např. tučné ryby, žloutek, mléko). Pro zajištění dostatečného příjmu lze také zvážit doplňky stravy, které obsahují oba vitamíny v optimálních dávkách.

 

Jedna kapsle dodá doporučenou denní dávku vitamínu K2.

Balení na měsíc jen za poštovné 49 Kč.

 

Vyzkoušet balení zdarma >>

Při správném doplňování vitamínu K2 je možno dosáhnout silných, zdravých kostí a minimalizovat riziko onemocnění pohybového aparátu. Kromě kvalitní stravy svou roli hraje také celkový životní styl, který zahrnuje dostatek pohybu a cvičení. Každý přípravek s vitamínem K2 by však měl sloužit pouze jako doplněk ke zdravé a vyvážené stravě, nikoli jako její náhrada. 

V dnešní době může být pro někoho celkem problém zajistit dostatek vitamínu K2 z běžné stravy, jelikož jeho kvalitním zdrojem jsou potraviny, které již nebývají obvyklou součástí moderního způsobu stravování. Proto je často nutné doplňovat vitamín K2 do těla za pomoci doplňku stravy

Existuje několik potravin, které přirozeně obsahují vitamín K2 a mohou být začleněny do každodenního jídelníčku. Mezi nejlepší přírodní zdroje vitamínu K2 patří fermentované potraviny, jako je natto, což je tradiční japonské jídlo vyrobené z fermentovaných sójových bobů. Tento potravinový zdroj vitamínu K2 je obzvláště bohatý na jednu z forem K2 známou jako MK-7.

Dále maso a mléčné produkty od zvířat volně se pasoucích na trávě, vejce z bio chovu, a tak dále. Pro řadu generací před námi tak bylo mnohem jednodušší čerpat vitamín K2 z potravy, protože tyto potraviny byly běžnou součástí jejich jídelníčku

Nedostatkem vitamínu K2 mohou být rovněž ohroženi vegetariáni a vegani, kteří čerpají živiny pouze z rostlinných zdrojů, kde se nachází zejména vitamín K1. Lidský organismus sice dokáže část zkonzumovaného vitamínu K1 přeměnit na K2, avšak takto získané množství je stále nedostatečné

Začlenění vhodného doplňku stravy do každodenního jídelníčku se tedy jeví pro osoby s omezeným příjmem potravin bohatých na vitamín K2 jako optimální řešení. Doporučené denní dávky vitamínu K2 se liší v závislosti na věku a zdravotním stavu jednotlivce.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Zkrátka, vitamín K2 je nezbytnou živinou pro zdraví kostí. Jeho správné doplňování stravou nebo pomocí doplňku stravy může přinést významné přínosy pro udržení pevných a zdravých kostí, prevenci onemocnění pohybového aparátu a podporu celkového zdraví.

Upozornění: Pokud užíváte jakékoliv léky nebo trpíte nějakým onemocněním, nejprve se o vhodnosti přípravku s vitamínem K2 poraďte se svým ošetřujícím lékařem

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář