Lidé jedí proto, že mají hlad. Otázka je, zda se jedná o skutečný hlad a nebo jen o chuť na něco dobrého. Rozlišit tyto dvě věci je totiž zásadní věc. Nekvalitní strava a špatné stravovací návyky jsou pak příčinou toho, že tloustnete. Každý dietolog vám potvrdí, že lidé by neměli jíst, až když mají hlad. Základní pravidlo hubnutí říká, že energii je potřeba doplňovat pravidelně v průběhu celého dne a určitě dřív, než vám začne kručet v břiše. Pokud tělo hladoví, každý kousek potravy si uloží na dobu, kdy jej zase potrápíte hladem. Jenomže ten není mnohdy způsoben nedostatkem potravy, ale obyčejnou chutí na něco. Znáte to, sníte oběd nebo večeři, ale pořád byste si ještě něco dali. A tak sáhnete po balíčku sušenek nebo sladké tyčince, na kterou si jinak ani nevzpomenete. Pokud tomu tak je, něco funguje špatně. Za falešným hladem se může skrývat mnoho věcí: nedostatek spánku, stres, dehydratace, málo bílkovin, přemíra jednoduchých sacharidů, nepravidelnost v jídle, atd. Když chcete ale hubnout a přitom nehladovět, denně řešíte, čím vlastně zaplnit žaludek. Jak tedy hubnout a nemít hlad?
Hladovka ke zhubnutí nevede
V lidské populaci převažuje názor, že stačí přestat jíst a tuky se budou spalovat sami od sebe. To je ale omyl! Tím, že razantně omezíte příjem energie, dosáhnete pouze toho, že váš organismus bude strádat. Metabolismus pojede na úsporný režim, což se následně projeví úbytkem svalové tkáně. Nedostatek základních živin, minerálů a vitamínů bude mít dopad i na vaše zdraví, budete malátní, bez života, mohou vás doprovázet bolesti hlavy a časté změny nálad. Hladovkou prostě nikdy nezhubnete.
Právě naopak, k optimální váze se musíte projíst pravidelnou nutričně vyváženou stravou. K dosažení pocitu nasycení není třeba se přecpávat tučným jídlem ve velkém množství. Existují i zdravé potraviny, které vás dlouhodobě zasytí. Zejména zvýšený podíl bílkovin ve stravě dokáže přímo zázraky. Trávení bílkovin je pro organismus více energeticky náročné a probíhá delší dobu. Proto nebudete tak brzy pociťovat hlad a navíc vás nebudou přepadat ani nepřekonatelné chutě na sladké. Na tomto principu je založena například proteinová dieta KetoMIX, která je speciálně upravena tak, že donutí tělo přijímat energii z uložených tukových zásob. Vyvážená skladba stravy zajistí organismu dostatek všech nezbytných živin a tím pádem se také vy cítíte úplně v pohodě. Navíc, KetoMIX funguje na hubnutí i bez pohybu, vaše tělo hubne za vás, bez jakékoli námahy.
Tím, že tělu dopřejete každé dvě až tři hodiny plnohodnotnou porci jídla, přestane si tvořit zásoby a veškeré jídlo bude zpracovávat jako okamžitý zdroj energie. Tím pádem vám nebudou narůstat další tukové faldy. Jíst musíte ale jen malé porce, ne do sebe naládovat čtyři krajíce chleba s centimetrovou vrstvou másla. Střídmost v jídle platí dvojnásob. Musíte se rovněž naučit rozlišovat co je chuť a co hlad.
Co jíst, abyste zhubli?
Možná to vypadá složitě, ale sestavit vyvážený jídelníček není až tak těžké. Vycházejte z toho, že ve stravě musí být zastoupeny v přiměřeném poměru všechny živiny, tedy bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály a vláknina. Bude-li váš jídelníček pestrý, plný zeleniny, hodnotných bílkovin, zdravých tuků a s minimem komplexních sacharidů, určitě brzy zaznamenáte první úbytky na váze. Kaloricky méně vydatná strava vám naplní hladový žaludek a nebudou vás doprovázet neustálé myšlenky na jídlo. Když se budete cítit syti, sníte i méně jídla během dne a bude se vám snadněji hubnout. Součástí redukčního režimu je také dostatečný pitný režim. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Denně byste měli vypít alespoň dva litry tekutin, nejlépe obyčejnou neperlivou vodu. Hubnutí dokáže podpořit také kvalitní zelený čaj, proto si dopřejte alespoň šálek denně. Ve stravě dodržujte stanovený limit příjmu bílkovin, který se liší v závislosti na věku a pohlaví. Bílkoviny jsou mimo jiné důležité i pro správnou funkci svalů. Čím je větší objem svalové hmoty na těle, tím je vaše hubnutí více efektivnější.
Tipy na jídla, která vám pomohou v redukčním režimu nehladovět
Snídaně:
- ovesné vločky namočené ve vodě, trocha jogurtu, několik vlašských ořechů a pár kousků ovoce
- vaječná omeleta s tofu, špenátem a kukuřicí, plátek celozrnného žitného chleba
- dva plátky celozrnného slunečnicového chleba, plátek kvalitní šunky, paprika
- 150g řeckého bílého jogurtu, hrst semínek a oříšků, kousky ovoce, javorový sirup
- 2x celozrnný knäckebrot se sýrem cottage, kolečka okurky
Svačiny a přesnídávky:
- ovocné nebo zeleninové smoothie
- strouhané jablko s mrkví a kousky kokosu
- kousek celozrnného tvarohového koláče s ovocem
- maliny, jahody, borůvky se sýrem ricotta
- jablečné pyré s lískovými oříšky
Obědy:
- čočková polévka, kousek celozrnného pečiva
- drůbeží vývar s masem, zeleninou a celozrnnými nudlemi
- plátek krůtích prsou, malý kopeček rýže nebo jeden střední brambor, míchaný listový salát se semínky
- 300 g zeleninového salátu z různých druhů salátu a zeleniny, grilované kuřecí prso, bylinky, krutony z celozrnného pečiva
- celozrnný sendvič s tuňákem, cottage sýrem nebo ricottou, listový salát s kukuřicí
- velké fazole v rajčatové omáčce, volské oko, plátek celozrnného žitného chleba
Večeře:
- dušené krůtí maso s teplou zeleninou, kopeček rýže basmati
- kuřecí plátek v omáčce z kořenové zeleniny, mrkvový salát, kopeček neloupané rýže
- čína z tempehu nebo uzeného tofu s pórkem, listový salát
- ryba pečená se špenátem, jedna vařená brambora
- cuketa plněná mletým krůtím masem a zeleninou
- fazole zapečené s rajčaty a kousky kozího sýra
- míchaná vejce s kuřecí šunkou, listový salát
- pomazánka z tuňáka nebo sardinek v chilli omáčce, kousky zeleniyny, celozrnné pečivo
V každodenním jídelníčku dbejte hlavně na vyváženou snídani a rozhodně ji nevynechávejte. Ideální volbou jsou vejce na jakýkoli způsob. Nejenže obsahují velké množství kvalitních bílkovin, ale taková snídaně vás dokáže pořádně nasytit, což následně ovlivní skladbu jídelníčku po zbývající část dne. Lidé, kteří ráno nesnídají velmi často večer zápasí s návalem vlčího hladu
A ještě jedna malá rada na závěr. Nikdy nejezte v poklusu a udělejte si z každého jídla malý rituál. Vychutnejte si jedno sousto za druhým, jen tak dokáže váš mozek zaznamenat včas signál, že už je žaludek plný a chuťové pohárky uspokojeny. Budete-li do sebe házet v návalu hladu bezmyšlenkovitě cokoli, jen stěží zhubnete.