Domácí housky dovedou hamburger k naprosté dokonalosti. Bez nich to prostě není ono! Můžete mít sebelepší hovězí, křupavou zeleninu, vypečenou slaninu, karamelizovanou cibulku, famózní omáčku… To prostě nestačí. Obyčejná houska z obchodu dokáže jedinečný zážitek z pořádného hamburgeru pěkně pokazit. Při prvním zakousnutí se vám rozdrobí v ruce a ucítíte nepříjemnou pachuť čehosi. Už i má rodina se ošívala, když jsem na talíř položila burger v housce z obchodního řetězce. Ani se nedivím, vždyť dobré burgrárny si také pečou bulky sami a nebo mají svého privátního dodavatele. Domácí houska je prostě domácí a nic vám nebrání v tom, abyste si ji nemohli upéct sami. Vezmete trochu mouky, pár vajec, droždí, nějaký tuk a můžete se pustit do pečení. Postup je naprosto jednoduchý. Pojďme na to, domácí housky na hamburgery musíte pokořit.
Obsah článku
Nadýchané a křehké burgerové housky
Skvělý hamburger vyžaduje chutné, hutné bulky, které jsou lehké jako peříčko. Trefit těsto hned napoprvé, aby bylo tak akorát, dá pěkně zabrat. Zkoušela jsem různé recepty, ale teprve po několika pokusech jsem vychytala přesný poměr surovin. Jednou byla houska tvrdá, jindy málo nadýchaná a nebo se těsto lepilo. Jde o to, aby houska udržela celý hamburger pohromadě. Šťáva vytékající z masa má tendenci bulku rozmáčet, a tak je lepší, když je bulka pevná a přitom nadýchaná.
Dobře vypracované těsto je základ
Na přípravě těsta si musíte dát záležet a pořádně ho zpracovat, aby bylo pěkně hladké a provzdušněné. Také kynutí má svůj čas a nedá se uspěchat. Hodně záleží i na surovinách, chce to dobrou mouku a kvalitní tuk. Ze začátku jsem používala olivový olej, myslela jsem, že to k burgrům lépe pasuje, ale pořád to nebylo ono. Pak jsem si vzpomněla, že se doma dávalo do kynutého těsta přepuštěné máslo. Proč asi? Tak jsem to zkusila taky a výsledek mne velmi mile překvapil. Housky nejenže získaly skvělou máslovou chuť, ale byly neskutečně nadýchané a vláčné (dokonce i na druhý den). Tím bylo rozhodnuto a od té doby zásadně nepoužívám jiný tuk.
Pokud nevíte, kde vzít přepuštěné máslo, určitě si přečtěte moji recenzi na ghí neboli přepuštěné máslo. Chcete-li opravdu dobré máslové bulky, tuto ingredienci nemůžete vynechat. Přepuštěné máslo totiž nikdy nenahradíte ani klasickým máslem či jiným tukem. Tím jen degradujete skvělou domácí housku na suchou bulku z obchodu a už jste zase někde jinde. A to je vážně škoda. Vždyť je to stejné, jako kdybyste maso na burger pomleli z vepřového bůčku místo dobrého hovězího. Když ale dodržíte dané suroviny a správný postup, vytvoříte naprosto bezkonkurenční hamburger a budete za hvězdu.
Burgerové housky si můžete upéct i den předem a pak jen rozříznout a opéct na grilu. Tak to dělám já a jsou vážně nejlepší. Ale určitě je můžete použít i čerstvě upečené. Pokaždé je dělám podle tohoto receptu a zaručeně se povedou:
Recept na domácí housky na hamburgery
Množství: cca 12 větších bulek
Doba přípravy: 20 minut + 60 minut kynutí těsta + 15 minut pečení
Co budete potřebovat:
Těsto:
- 500 g hladké mouky (⅓ můžete nahradit moukou celozrnnou)
- 2 žloutky ze šťastného vejce
- 1 celé šťastné vejce
- 160 ml přepuštěného másla ghí
- špetka soli
Kvásek:
- 250 ml vlažného mléka
- 42 g čerstvého droždí (nebo sáček sušeného droždí)
- 40 g cukr moučka
sezam, mák, kmín na posypání bulky
jedno rozšlehané vejce nebo jedna lžíce másla na pomazání
Postup:
Nejprve si připravte kvásek. Vezměte vysokou odměrku, odměřte vlažné mléko (nesmí být horké!), přidejte cukr a společně promíchejte. Do mléka rozdrobte droždí, dejte na chvíli k teplu a počkejte až kvásek vzejde. Mezitím si vezměte velkou mísu, prosejte do ní mouku, vložte vejce, žloutky, špetku soli a rozpuštěné přepuštěné máslo. Jakmile je kvásek hotový, vlijte jej do velké mísy k ostatním surovinám a můžete začít zpracovávat těsto.
Tato fáze je asi nejtěžší:-). Buďto si vezmete vařechu, mísu položíte na klín a budete se snažit neustálým odlepováním těsta ode dna mísy všechno pořádně vymíchat a nebo použijete kuchyňský robot s hnětacími háky. Důležité je, aby se do těsta dostalo co nejvíce vzduchu. Ručně to dá pořádně zabrat, jelikož musíte vytrvat nejméně deset minut. Správně zpracované těsto je krásně hladké, pružné, stále lehce lepivé, ale přitom se odlepuje od stěn nádoby. Hotové těsto lehce poprašte moukou, mísu překryjte utěrkou a dejte kynout na teplé místo. Já dávám v zimě kynout ke krbu a přes léto do trouby nastavené na 50°C, kde zůstane asi hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
TIP: Kuchyňský šlehač ECG RS 200 je velmi praktický pomocník v kuchyni, který se uplatní při přípravě různých druhů pokrmů. Šlehací metly díky jednoduchému tlačítku velmi snadno vyměníte za hnětací háky, takže bez problému vyšleháte sníh z bílků nebo řádně propracujete kynuté těsto.
Výkon šlehače můžete regulovat za pomoci pěti rychlostní stupnice. Ergonomická rukojeť přispívá k pohodlnému držení v ruce. Je lehký, malý a výkonný.
Po vykynutí těsta si připravte pracovní plochu a lehce posypte moukou. Vyklopte těsto z mísy, jednou lehce propracujte a rozdělte na 12 stejných dílů. Z nich vytvarujte krásné kulaté houstičky, které položíte na pečícím papírem vyložený plech. Já to dělám tak, že každý díl těsta roztáhnu na placku, a pak všechny okraje přehnu doprostřed, aby na povrchu byla bulka co nejhladší a ten spoj zůstal vespod.
Hotové housky na plechu ještě jednou překryjte utěrkou a opět nechte chvíli kynout, asi půl hodinky. Poté je na povrchu potřete vodou nebo rozpuštěným máslem (budou matné) nebo když chcete mít housky lesklé, potřete je rozšlehaným vejcem. Posypte semínky, já mám nejraději sezam a mák, a šup s nimi do rozehřáté trouby. Peču na 180°C (u horkovzdušné stačí teplota 160°C) dozlatova přibližně 15 – 18 minut. Každá trouba ale peče jinak, proto je raději pohlídejte.
A máte hotovo. Teď se už můžete pustit do přípravy samotného hamburgeru. Chcete-li housky napéct do zásoby a uskladnit v mrazáku, i tato varianta se mi osvědčila. Velikost housek si zvolte sami podle sebe. Někdo má rád hamburger jako kolo od vozu, jindy uspějete spíš s mini burgery, ale pokaždé domácí máslové housky vyzdvihnou celý hamburger do nadpozemských výšin.
Přeji dobrou chuť.