Chcete vědět, jak hubnout s kurkumou?

Kurkuma není jen tak obyčejné koření. Umí toho daleko víc! Po dlouhá staletí je používána jako účinný přírodní prostředek na zlepšení zdraví. Původem pochází z Indie a postupem času se zabydlela nejen v tamní kuchyni, ale své uplatnění nalézá v gastronomii z celého světa. Orientálním pokrmům dodá exotický nádech kari a šafránu. Díky svým jedinečným vlastnostem patří do stejné skupiny jako například zázvor a dokonce má i podobný vzhled. V žádném redukčním jídelníčku by rozhodně neměla chybět. Kromě celé řady blahodárných účinků na lidský organismus mimo jiné zmírňuje pocit hladu, snižuje chuť k jídlu, pomáhá spalovat tuky a aktivuje metabolické procesy v těle. Kurkuma je velmi silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům, působí protizánětlivě a antisepticky. Posiluje imunitní systém, pomáhá při regeneraci střevní mikroflóry a má výrazné detoxikační účinky, což má pozitivní dopad právě na snižování hmotnosti. Jak tedy vypadá hubnutí s kurkumou?  

Kurkuma se používá jako součást koření v celé asijské a jihoamerické kuchyni / foto: pixabay.com
Kurkuma se používá jako součást koření v celé asijské a jihoamerické kuchyni / foto: pixabay.com

 

Kurkuma – zlatý zázrak

Kurkuma nebo také indický šafrán je chutné aromatické koření, které vzniká sušením  a následným pomletím zdužnatělých oddenků kurkumovníku dlouhého. Stejně jako zázvor ji lze již v čerstvém stavu použít při přípravě řady jídel. Nejčastěji se však s kurkumou setkáte ve formě sypkého žlutého prášku, který je například součástí i koření kari. Nejvýznamnější a nejúčinnější složkou kurkumy je tzv. kurkumin způsobující nejen její typicky žluté zabarvení, ale také má řadu unikátních účinků na lidský organismus. Vzhledem ke svým jedinečným vlastnostem je kurkuma v tradiční lidové medicíně označována za zlatý zázrak. Při konzumaci tohoto koření je ale vhodné současně dodat tuk, s jehož pomocí se všechny zdraví prospěšné látky rozpouštějí a lépe vstřebávají do těla.  

Koupit kurkumu >>

 

Podívejte se, co na kurkumu říká tradiční medicína:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.
 

Proč právě kurkuma podporuje hubnutí?

Kurkuma obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné k normální funkci lidského těla. V jemném prášku vyrobeném z kořene rostliny se kromě kurkuminu nachází také další látky přispívající k pomalejšímu růstu tukových buněk, což následně vede k rychlému snižování hmotnosti. Jelikož má kurkuma schopnost příznivě se podílet na metabolismu tuků, její zastoupení v redukčním jídelníčku je více než opodstatněné.

 

Na hubnutí má jídelníček natolik zásadní vliv, že už jen jeho složení dokáže rozhodnout o tom, zda tělo začne spalovat tukové zásoby či nikoli. Pro snižování hmotnosti samozřejmě platí základní zákon energetické bilance, kdy příjem energie musí být podstatně nižší než jeho výdej.

Vzhledem k tomu, že je kurkuma nízkokalorická potravina, splňuje tento požadavek na plné čáře. Pokud se rozhodnete zhubnout, je třeba dát organismu prvotní impuls a začít celkovou detoxikací těla. Tím se z těla odstraní všechny škodlivé látky a současně aktivují metabolické procesy podílející se na hubnutí. Aby si však tělo zachovalo dostatek svalové hmoty, je nutno dbát na nutričně hodnotnou a vyváženou stravu.

Vědci z Tufts University v roce 2009 objevili jistou souvislost mezi chemickými látkami v kurkumě a jejich vlivem na snižování hmotnosti. Poslední výzkumy odhalili, že kurkumin potlačuje růst cév v tukové tkáni a tím přispívá k redukci tukové tkáně.

Velmi rychlých a efektivních výsledků v hubnutí dosáhnete, pokud svůj jídelníček postavíte rovnou na proteinové dietě KetoMIX, která váš redukční režim podstatně zjednoduší. V prvé řadě odpadne každodenní přemýšlení o jídle, nemusíte složitě počítat obsah živin v potravinách, ztrácet čas nakupováním a přípravou jednotlivých pokrmů. S KetoMIXem svoji porci jídla zvládnete za pár minut a zároveň máte jistotu, že jíte stravu s obsahem všech životně důležitých živin (bílkovin, sacharidů, tuků, minerálů, vitamínů, vlákniny), vaše tělo nijak nestrádá a bez problému hubne.

Přitom je KetoMIX nutričními odborníky sestaven tak, aby fungoval i bez pohybu. Není nezbytně nutné trávit hodiny času ve fitku a potit litry potu jen kvůli tomu, abyste zhubli. Jelikož je KetoMIX postaven na zvýšeném příjmu bílkovin, kdy sacharidy jsou omezeny na nezbytné minimum, organismus je donucen k tomu, aby se pro něj primárním zdrojem energie staly zásoby tuku, což se projeví zmenšením tukové tkáně. Nespornou výhodou této proteinové diety je i to, že současně s jídly KetoMIX konzumujete pokrmy z běžných surovin, jen s vyšším obsahem bílkovin. A právě při jejich přípravě lze skvěle využít kurkumu jako koření a tím ještě více urychlit metabolické procesy v těle.  

TIP: V eshopu KetoMIX si sami vyberete jídla podle vlastní chuti a nebo můžete rovnou koupit celý redukční balíček odpovídající vašemu požadovanému váhovému úbytku. Kromě toho máte k dispozici bezplatné nutriční poradenství, které je snadno dostupné prostřednictvím online chatu nebo po telefonu.

Kam s kurkumou?

Kurkuma je považována za královnu koření a jako taková má nejen řadu příznivých zdravotních benefitů na lidské tělo, ale může výrazně pomoci při redukci tukových zásob. Posílí váš imunitní systém a dodá spoustu energie, kterou využijete třeba při cvičení. Jen pouhým přidáním žlutooranžového prášku do jídla získáte větší sílu a vitalitu. Kde ho nejlépe využít?

Vědecké studie došly k závěru, že kurkuma má stejné pozitivní účinky na kardiovaskulární systém jako 60 minut cvičení. Denní dávka extraktu z kurkumy (150 mg) snižuje riziko infarktu o 56 %.

Kurkuma má intenzivní chuť a aroma, díky kterým se i obyčejné jídlo stane originálním a chuťově přitažlivým. Jelikož v našich krajích ji najdete převážně v podobě prášku, nic nebrání tomu, abyste ji použili jako koření. Skvěle se hodí na dochucení masa, luštěnin, rýže i zeleniny. Klidně ji můžete přidat do ovocného nebo zeleninového nápoje a tím ještě více zvýraznit jeho detoxikační účinky. Abyste z kurkumy využili maximum, určitě bude dobré pořídit kvalitní koření, které najdete ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

TIP: Léčebné látky kurkumy se mnohonásobně zvyšují přidáním špetky černého pepře, proto neváhejte jídlo patřičně okořenit.

Chcete-li však, aby blahodárné účinky kurkumy měly dopad právě na hubnutí, musí být i váš celkový jídelníček postaven na nízkokalorické stravě. Přidejte ji do ranního smoothie nápoje, uvařte si čaj nebo ji kombinujte s dalšími potravinami (citron, zázvor, chilli, skořice), které se příznivě podílí na hubnoucích procesech v těle. Pokud se součástí redukčního režimu stane i pohyb, tím lépe pro vás. Metabolismus pojede na plné obrátky a spalování bude fungovat na maximum.

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, má antioxidační a protizánětlivé účinky a hraje klíčovou roli v prevenci a léčbě různých onemocnění.

Kocaadam, B., & Sanli̇er, N. (2017)

Kocaadam, B., & Sanli̇er, N. (2017). Curcumin, an active component of turmeric (Curcuma longa), and its effects on health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 57, 2889 – 2895. https://doi.org/10.1080/10408398.2015.1077195.

Kurkumo-citronový nápoj

Stejně jako kurkuma, i citron se vyznačuje dlouhým seznamem skvělých účinků na lidské tělo. Když si hned po ránu dopřejete sklenici vody s citronem, podpoříte trávení a organismus se tak lépe zbaví odpadních látek. Pokud přidáte i kurkumu, vznikne vám doslova mocný elixír, který posílí vaše zdraví, aktivuje všechny tělesné funkce a navíc budete mít delší dobu pocit sytosti.

Kurkuma i citron se příznivě podílí na detoxikačních procesech v těle, avšak jejich vzájemnou kombinací se účinný efekt zvyšuje téměř 10násobně.

Citronový nápoj s kurkumou dodá spoustu vitamínů a zrychlí metabolismus. Pokud do něj přidáte i špetku skořice, vyrovnáte hladinu krevní cukru a ještě více posílíte protizánětlivé účinky tohoto zdravého elixíru. Existuje mnoho důvodů, proč každý den začít s citronovo-kurkumovým nápojem.    

Voda s citronem a kurkumou dodá vitamíny a nastartuje metabolismus / foto: pixabay.com
Voda s citronem a kurkumou dodá vitamíny a nastartuje metabolismus / foto: pixabay.com

 

Recept na citronovo-kurkumový nápoj

Suroviny:

 • 250 ml teplé vody (může být i rostlinné mléko)
 • šťáva z ½ poloviny citronu
 • ¼ lžičky kurkumy
 • špetka skořice

Postup:

Nejprve ohřejte vodu tak, aby byla přiměřeně teplá, nesmí být vařící. Vymačkejte šťávu z citronu a smíchejte s vodou. Poté přidejte kurkumu, skořici a pokud chcete přisladit, dejte lžičku medu. Prášek z kurkumy má tendenci klesat na dno, proto vždy před napitím nápoj lehce promíchejte, avšak vypijte ho celý ještě teplý. Jen tak naplní váš očekávaný efekt.

Zlaté mléko

Víte co je zlaté mléko? Také je to nápoj z kurkumy, který je navíc velmi oblíbený po celém světě. Označení zlaté mléko nese právě kvůli barvě kurkumového koření. Na jeho výrobu se používá směs zázvoru, skořice a kurkumy. Má výbornou chuť, lehce zasytí, posílí imunitu a dokáže pomoci i s trávicími obtížemi. Určitě nelze opomenout ani jeho detoxikační účinky, jež se spolu s použitím zázvoru a skořice několikanásobně zvyšují. Z toho důvodu má také své stálé místo v redukčním jídelníčku.

Recept na zlaté mléko

Suroviny:

 • 250 ml mléka (živočišné nebo rostlinné)
 • ½ lžičky kurkumy
 • ½ lžičky skořice
 • ¼ lžičky zázvoru (čerstvý strouhaný nebo sušený)
 • 1 lžička kokosového oleje
 • 1 lžička medu
 • špetka mletého pepře

Postup:

Všechny suroviny smíchejte v hrnci dohromady a povařte po dobu 10 minut. Poté ještě teplé vypijte. Mletý pepř mnohonásobně zvyšuje účinky kurkumy a kvalitní kokosový olej zase umožní lepší vstřebatelnost všech výživných látek. Proto nelze tyto dvě ingredience opomenout. Zlaté mléko je nejlepší pít večer.

Koupit kurkumu >>

Kurkuma v každodenním jídelníčku

Kurkumový prášek lze přidat prakticky do jakéhokoli jídla, chuti a fantazii se žádné meze nekladou. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, kurkuma se tam vyskytuje téměř v každém receptu. Abyste ji přišli na chuť, pomalu a nenápadně ji zařazujte do pravidelného jídelníčku. Začít můžete například tímto zdravým receptem, který se může stát součástí i proteinové diety:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

S kurkumou nejen hubnete, ale jste neustále ve skvělé kondici. Zde je několik důvodů, proč používat kurkumu každý den:

 • pomáhá při spalování tuků
 • podílí se na detoxikaci těla
 • příznivě ovlivňuje činnost trávicí soustavy
 • ničí bakterie a virové infekce
 • působí proti chřipce a nachlazení
 • má protizánětlivé účinky
 • pomáhá proti bolesti
 • urychluje hojení ran
 • účinná prevence proti rakovině
 • zpomaluje postup Alzheimerovy choroby

Přestože má kurkuma řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, vždy ji berte jako takový bonus navíc, kterým můžete svoji snahu o zhubnutí ještě více podpořit. Nikdy však nedokáže zcela nahradit racionální jídelníček a přiměřený pohyb.

Koupit KetoMix >>

 

Konzumace kurkumy není vhodná pro těhotné ženy a vyhýbat by se jí měli také lidé s onemocněním žlučníku a ledvin. Nelze vyloučit ani možnost případné alergické reakce. Pokud si nejste jisti, zda vám zařazení kurkumy do jídelníčku nezpůsobí žádné potíže, poraďte se raději předem se svým lékařem.  

Zdroje informací: HealthLine, MedicalNewsToday, LiveStrong, NDTV

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář