Jak posílit imunitu: 6 přírodních tipů pro celou rodinu

První náznaky sychravého podzimního počasí prověří naši imunitu. Venkovní teploty rychle padají dolů jako listí na stromech a dešťové kapky se postupně mění ve sněhové vločky. Chladné dny jsou pro organismus velkou zatěžkávací zkouškou. Neustálý přechod z tepla do zimy, nedostatek slunečního svitu, málo pohybových aktivit a spousta dalších faktorů je velký nápor na náš imunitní systém. Všudypřítomné viry a bakterie útočí ze všech stran, takže vyvarovat se nepříjemným nemocem z nachlazení, nebo dokonce chřipce, není jen tak. Vždyť i běžná rýma, kašel či bolest v krku dokáže pěkně potrápit. Aby oslabený organismus obstál v tvrdém boji, potřebuje posílit. Mám pro vás několik tipů, které pomohou podpořit správnou funkci imunitního systému a ochránit před poklesem životní energie. Začít můžete kdykoli, nikdy není pozdě. 

Zdravý jídelníček je základ / foto: depositphotos.com, pixabay.com, archiv autorky

 

Odolnost organismu

I když průběžně po celý rok dodržujete správné životní návyky, přeci jen každé zimní období prověří odolnost vašeho těla. Lidé kolem kýchají, kašlou, rýma jim kape z nosu a vy se jen stěží vyhnete tomu, abyste se nepohybovali v prostředí plném bacilů. Chcete-li normálně fungovat, musíte vlastnímu tělu pomoci, aby se všem škodlivým vlivům dokázalo hravě ubránit a vy se cítili dobře. Určitě nestojíte o to, abyste celou zimu proleželi v pyžamu v posteli. 

Posílit imunitu >>

 

Jakmile se venku trochu ochladí, mnoho lidí jde z nemoci do nemoci. Napřed rýma, potom kašel, nakonec se přidá horečka, bolesti svalů, kloubů a člověk skončí v ordinaci praktického lékaře. Ten většinou předepíše antibiotika a nemocnému se záhy uleví. Přestože je antibiotická léčba v celé řadě případů na místě, má i své stinné stránky. Vedlejší účinky antibiotik se negativně projeví zejména na stavu střevní mikroflóry. Proto je nutné v období rekonvalescence myslet na její obnovu. Nutričně hodnotná a vyvážená strava je základ. 

Naštěstí však existuje hodně způsobů, jak můžete na své imunitě zapracovat. Když se budete sami o sebe dobře starat, pravděpodobnost onemocnění se podstatně sníží. V případě, že by se vás přeci jen nějaký bacil pokusil skolit, onemocnění bude mít lehčí průběh. Připravený a silný organismus si s nevítaným návštěvníkem lépe poradí. Možná vám chvíli poteče z nosu jako z vodovodu, dva tři dny nebudete úplně ve své kůži, ale co je hlavní, vyhnete se lékům a týdnům strávených v posteli. Tělo si díky správně fungujícímu imunitnímu systému poradí samo. 

 

Co je vlastně imunita?

Správně a dostatečně fungující imunitní systém dokáže bez problému ubránit tělo proti škodlivým negativním vlivům a udržet tak přiměřenou vnitřní rovnováhu. Zkrátka, umožňuje nám přežít. Už jen jakákoli nadměrná každodenní zátěž oslabuje imunitní systém. Pod vlivem permanentního stresu organismus mobilizuje všechny záložní síly a začne vylučovat různé hormony, které negativně ovlivňují celou imunitu

Imunita neboli obranyschopnost je biologická funkce organismu, která má za cíl ochránit tělo před vnějšími a vnitřními škodlivými vlivy. Může se jednat o různé mikroorganismy, viry, bakterie či jiné nežádoucí toxické látky a další stresující faktory.
Imunitní systém je značně variabilní a současně velmi přizpůsobivý. Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. U člověka se vyvíjí v podstatě od ranného dětství, následně dozrává a učí se. Například příliš sterilní prostředí v dětském věku připraví tělo o možnost seznámit se s různými škodlivými částicemi a vytvořit si do budoucna ochranný štít. Výsledkem pak může být třeba nenadálá alergická reakce v pozdějším věku. 

Posílit imunitu >>

 

Martina Uřičářová říká: “Imunitní systém patří k základním homeostatickým mechanismům organismu. Jeho funkcí je udržování integrity organismu tím, že rozpoznává škodlivé od neškodného, a chrání tak organismus proti škodlivinám zevního i vnitřního původu.

UŘIČÁŘOVÁ, MARTINA: Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka

UŘIČÁŘOVÁ, Martina. Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka [online]. Brno, 2012 [cit. 2020-03-27]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/lvmf4/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Alena Žákovská.

 

Česnek působí v těle jako přírodní antibiotikum, na jaře ho můžete nahradit česnekem medvědím / foto: archiv autorky

 

Imunitu tvoří souhrn obranných mechanismů, které lze rozdělit podle určitých kritérií:

Vrozená (nespecifická) imunita – získává ji dítě od matky a tvoří jakousi základní bariéru pro ochranu organismu. Složky vrozené imunity reagují na typické látky, které se vyskytují na povrchu baktérií. 

Získaná (adaptivní, specifická) imunita – vytváří se tehdy, pokud dojde k setkání organismu s infekcí. Nástup získané imunitní reakce trvá v průměru pět dní. Tato forma ochrany má velkou přednost v tom, že si tělo zapamatuje určitý antigen, který vyvolal reakci a příště je při setkání s tímto antigenem mnohem účinnější. Na tomto principu funguje také očkování.

Perfektně pracující imunitní systém je základním předpokladem bezproblémového chodu celého organismu. Proto by se měl člověk k vlastnímu tělu chovat tak, aby neoslaboval jeho činnost. Přestože má každý jedinec jinou genetickou dispozici, kterou stěží ovlivníme, přeci jen je tu celá řada faktorů, které cíleně ovlivnit lze. 

Zvýšit odolnost těla >>

 

Možností, jak posilovat imunitní systém, je několik:

 • zdravá a pestrá strava
 • přiměřený příjem vitamínů a minerálů
 • pravidelný pitný režim
 • fyzický pohyb
 • dostatek spánku
 • relax a odpočinek
 • eliminace stresu
 • otužování a saunování
 • pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu
Důležitou součástí imunitního systému je slezina. Je-li slezina v dobré kondici, organismus se dokáže lépe ubránit proti virům. Oslabení sleziny se okamžitě projeví na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina odpovídá za tvorbu krve, zachycuje unavené červené krvinky a vytváří životní energii. Podpořit správnou funkci sleziny pomohou vhodné doplňky stravy.
Vstupte do e-shopu >>

 

Co naopak negativně působí na imunitní systém?

 • jednostranná strava s minimálním podílem hodnotných živin
 • nedostatek vitamínů a minerálů
 • fyzická či psychická únava
 • absence spánku
 • špatná mikroflóra na povrchu sliznic
 • genetické vlohy
 • nadměrné a nevhodné užívání některých léků (antibiotika, kortikoidy, atd.)
 • znečištěné okolní prostředí (smog ve městech)
 • stres
 • alkohol
 • kouření
Betakaroten je silný antioxidant, který posiluje imunitní systém / foto: archiv autorky

 

Oslabená imunita má potom za následek častější infekční onemocnění, jako je například viróza, chřipka, bakteriální infekce (angína), záněty močových cest, atd. Aby organismus nebyl snadno napadnutelný a dokázal se ubránit infekčnímu útoku, potřebuje dobrou podporu. Jak tedy můžete efektivně posílit svůj imunitní systém? Inspirujte se následujícími tipy:

 

1. Pestrá a nutričně hodnotná strava

Jistě není třeba zdůrazňovat, že správné složení jídelníčku je prostě základ. Podle toho, jaké dodáte tělu živiny, bude vypadat i stav vašeho organismu. Přemíra jednoduchých cukrů, sladkostí, nezdravých tuků a průmyslově zpracovaných potravin příliš zdraví nepřidá. Efektivně fungující imunitní systém potřebuje dostatek všech živin: komplexní sacharidy, rostlinné tuky, kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerály

Dbejte na dostatek zeleniny a ovoce, konzumujte celozrnné pečivo, ovesné vločky, luštěniny, zdravé tuky, kysané mléčné výrobky. Pokud vás trápí kašel nebo rýma, kravské mléko raději vynechte, jelikož se podílí na zvýšené produkci hlenu. Vhodnější jsou mléka rostlinná, nejlépe mandlové.   

TIP: Čerstvě vylisovaná zeleninová a ovocná šťáva je skvělý způsob, jak sníst denně doporučené množství ovoce a zeleniny. Přitom z čerstvé šťávy získáte až 68 % vitamínů (z celých plodů jen 17 % ) a tělo je vstřebá do 15 minut.
Odšťavňovače >>

 

Do jídelníčku zařaďte:

 • červenou papriku (vysoký obsah vitamínu C)
 • citrusové plody (vysoký obsah vitamínu C)
 • poctivý domácí vývar z kostí (brání rozvoji infekce v těle)
 • brokolici (obsahuje antioxidant glutathion, který brání poškození důležitých buněčných složek, zdroj vitamínu C a A)
 • kefír, zákys, acidofilní mléko (účinná probiotika)
 • špenát (antioxidant, vitamín C, vláknina, železo)
 • mandle (brání propuknutí nemoci)
Posílit imunitu >>

 

2. Zelené superpotraviny

Zelené superpotraviny jsou dnes velmi populární a slyšíte o nich na každém kroku. Proč jsou tak super a k čemu jsou dobré? Zelené potraviny jako jsou sladkovodní řasa chlorella, sinice spirulina, zelený ječmen a mladá pšenice jsou nejpřirozenějším zdrojem výživy na buněčné úrovni. Vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálů, aminokyselin a dalších životně důležitých živin. Nenajdete v nich žádné nežádoucí látky. Zelené superpotraviny mají výrazné detoxikační účinky, čímž posilují přirozenou obranyschopnost těla. Jsou skvělým zdrojem antioxidantů, které pomáhají v boji proti infekci.

Superpotraviny mohou tvořit samostatnou součást jídelníčku v podobě zeleného nápoje, nebo je můžete přidat do smoothie, obilné kaše, jogurtu, apod. 

Blendea SUPERGREENS >>

Vzhledem k tomu, že každá zelená superpotravina vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je pro organismus mnohem lepší, když je budete mezi sebou vzájemně kombinovat a nesoustředíte se jen na jeden jediný druh. Tím dosáhnete maximálního účinku a můžete využívat veškeré jejich zdravotní benefity.

Přípravek Blendea SUPERGREENS má oproti jiným zeleným superpotravinám ještě jednu velkou výhodu. Jedná se totiž o sypkou směs. Na trhu můžete zelené superpotraviny koupit také ve formě tabletek, možná v tom vidíte i menší přednost, ale opak je spíš pravdou. Abyste dosáhli požadovaného účinku, je zapotřebí spolykat několik tabletek najednou a hlavně je zapít dostatečným množstvím tekutiny. Organismus musí následně vynaložit větší námahu při trávení a chvíli to trvá, než se živiny dostanou do krevního oběhu. Když si ale sypkou směs rozmícháte rovnou v jakékoli tekutině, podstatně tím svému tělu ulevíte a rychleji pocítíte příznivé účinky

Podívejte se, jak jednoduše můžete připravit zeleninové smoothie: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

3. Vitamíny a minerály

Pestrá a vyvážená strava je prvním předpokladem k tomu, že je tělo v přiměřené míře zásobeno vitamíny a minerálními látkami. Přesto je ale určitě dobré, zejména v zimním období, zaměřit se na to, aby vám něco nechybělo. Na prevenci je třeba myslet včas, a tak určitě není od věci jídelníček obohatit o vhodné doplňky stravy. Vybírejte pečlivě a dávejte přednost přípravkům vyrobeným na přírodní bázi.

Vstupte do e-shopu >>

 

TIP: Multivitamín Reflex Nutrition Nexgen kromě důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů obsahuje také probiotické kultury. Jeho originalita spočívá v maximální využitelnosti všech obsažených látek a tím se výrazně liší od podobných přípravků. 

 

Martina Uřičářová uvádí: “Vitaminem označujeme malou skupinu organických látek, které tvoří nepostradatelnou (esenciální) složku lidksé potravy. Jsou důležité zejména pro udržení zdraví, prevenci nemocí, ale i řadu enzymových reakcí. Většina z vitaminů jsou stavebními složkami kofaktorů. Lidský organismus nedokáže kromě některých tyto látky syntetizovat, proto jsou většinou přijímány formou potravy, kde je nacházíme ve formě prekursorů, tzv. provitamínů. Tyto provitaminy se poté metabolickou přeměnou mění ve svoji aktivní formu.”

UŘIČÁŘOVÁ, MARTINA. Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka

UŘIČÁŘOVÁ, Martina. Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka [online]. Brno, 2012 [cit. 2020-03-27]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/lvmf4/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Alena Žákovská.

 

Dalším vhodným doplňkem stravy je například přípravek Blendea SUPERBOOST, která přispívá k posílení přirozené obranyschopnosti celého organismu. Jedná se o čistě přírodní rostlinnou směs 8 superpotravin a adaptogenů ve vysoké BIO kvalitě doslova nabitou živinami. Neobsahuje žádné konzervační látky, dochucovadla, aromata a je bez přidaného cukru. Ideálně zapadá do veganského jídelníčku.

Sypký prášek Blendea SUPERBOOST tvoří jemně rozemleté sušené ovoce, kořeny, listí a koření. Krásně voní a chutná po zázvoru, který je jeho nejvíce zastoupenou složkou. Blendea SUPERBOOST slouží nejen k přípravě studeného i teplého nápoje, ale můžete ji využít v mnoha dalších kuchařských receptech. Hodí se do smoothie, ranní kaše, můžete ji přidat do koktejlů, čerstvé šťávy z ovoce či zeleniny nebo využít v mnoha RAW receptech.

Blendea SUPERBOOST >>

 

Vitamíny přispívající ke správné funkci imunitního systému

Vitamín C  – má velký přínos pro lidský organismus. Jako základní podpůrný prostředek celého imunitního systému je znám od nepaměti. Vitamín C neboli kyselina askorbová je důležitá pro celý komplex fyziologických funkcí, které jsou důležité pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Vitamín C chrání vnitřní orgány a tkáně před oxidačním stresem, čímž přispívá k prevenci celé řady onemocnění. 

 Vitamíny skupiny B – jsou nezbytné pro správné fungování látkové přeměny (metabolismu) a nervového systému. Vitamíny B se rozdělují do osmi skupin: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Označení B-komplex znamená, že se nachází několik vitamínů skupiny B v jednom přípravku. Zejména vitamíny B6 a B12 přispívají ke správné funkci imunitního systému, snižují míru únavy a vyčerpání.  Všechny vitamíny B jsou rozpustné ve vodě.

Vitamín D – významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, takže tyto látky se pak v těle lépe vstřebávají. Vápník i fosfor jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Vitamín D je však nepostradatelný i pro imunitní systém, jelikož dokáže účinně připravit buňky k boji proti infekci. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s větší náchylností k akutním respiračním infekcím. 

Červená paprika by určitě v jídelníčku neměla chybět / foto: archiv autorky

 

Minerály přispívající ke správné funkci imunitního systému

Zinek – je velmi často kombinován s vitamínem C, protože umí výrazně podpořit celkovou obranyschopnost organismus. I když se řadí mezi stopové prvky a tělo jej potřebuje jen v nepatrném množství, o to větší má přínos pro člověka. Zinek je nezbytný pro správnou funkci enzymatických systémů, podílí se na procesu dělení buněk, syntéze DNA, nebo bílkovin. Tělo si nedokáže zinek vyrobit samo, proto je nutné zajistit pravidelnou dodávku prostřednictvím pestré stravy, případně různých výživových doplňků. Maximální synergický účinek je dosažen v kombinaci s hořčíkem a vápníkem

Nejbohatším zdrojem přírodního zinku jsou dýňová semena. Nachází se v nich také velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, cenné aminokyseliny (tryptophan) a přibližně čtvrtinu obsahu tvoří proteiny. Hodí se do ranních cereálií, jogurtu, müsli, jako posyp na pečivo, zeleninový salát, naprosto skvělý je dýňový olej (zde moje recenze).

Selen – je rovněž stopový prvek, který je nejúčinnější v doprovodu vitamínu E. Společně s ním pomáhá z těla vylučovat toxické látky (olovo, kadmium, rtuť). Nedostatek selenu se projevuje zvýšenou únavou, větší náchylností k nemocem a předčasným stárnutím. Selen má pozitivní vliv na imunitní reakci

Železo – jeho přínos pro organismus je klíčový. Železo je součástí krevního barviva hemoglobinu, který zajišťuje transport kyslíku do všech buněk těla a je tak životně důležitý pro dýchání. Kyslíkem zásobuje svalovou tkáň, čímž pomáhá tělu dodávat energii a snižuje míru únavy a vyčerpání. Vstřebatelnost železa příznivě ovlivňuje například vitamín C nebo B12

Nutričně hodnotná strava a pohyb podporují odolnost organismu / foto: archiv. pixabay.com

 

Pro imunitní systém mají zásadní význam také esenciální omega-3 mastné kyseliny, jejichž absence v jídelníčku může být příčinou snížené obranyschopnosti těla. Kromě toho, že výrazně posilují imunitu, působí protizánětlivě a mají významný vliv na celkový stav organismu. Příznivě ovlivňují zdraví srdce, cév, mozku a očí

Koupit omega-3 kyseliny >>

 

Zajistit jejich dostatečný přísun je nutné nejen v době, kdy jste náchylnější k nemoci, ale po celý rok. Jedním z největších zdrojů omega-3 mastných kyselin je rybí tuk. A právě proto by se měly objevovat ryby na talíři několikrát do týdne, případně můžete zvolit vhodné doplňky stravy.

Koupit rybí tuk >>

 

4. Otužování a saunování

Zimní období sice představuje pro imunitní systém značnou zátěž, ale pravidelným otužováním výrazně zvýšíte odolnost organismu. A prospěje to i vaší psychice. Co si pod pojmem otužování představit? Můžete spát při otevřeném okně, ráno se sprchovat studenou vodou nebo si zaplavat ve studeném bazénu. Ideální je otužování praktikovat doma ve sprše vždy ráno. Pokud nejste na chladnou vodu zvyklí, začínejte pomalu a postupně. Změny teploty mohou zpočátku na tělo působit negativně a stresově, je prostě třeba si navyknout a vytrvat. Po dvou měsících pravidelného otužování bude znát vaše vyšší odolnost proti nemocem z nachlazení

Další formou otužování je sauna. Prvotní prohřátí organismu a následné ochlazení pod ledovou sprchou či ochlazovacím bazénku je možná příjemnější a tudíž spojeno s relaxační činností. Střídání teplot způsobí prokrvení všech částí těla a přispívá k vybudování silné obranyschopnosti těla. 

Další variantou otužování je i obyčejné střídání teplé a studené sprchy. Začněte horkou vodou a v intervalu 20 vteřin střídejte se studenou tak, že budete končit vždy studenou. Aby se dostavil očekávaný efekt, rozdíl mezi teplotami musí být znatelný. Časem si upravíte interval, jak vám bude vyhovovat (třeba 30 vteřin horké, minuta studené). 

Nikdy se neotužujte, pokud jste nemocní. Po nemoci dejte tělu cca týden na regeneraci a jakmile budete opět v kondici, můžete postupně začít.

Součástí otužování by mělo být i postupné odkládání jednotlivých vrstev oblečení. Snažte se lépe adaptovat na změny teploty a nechoďte ven hned v několika vrstvách oblečení. Jsou otužilci, kteří si vyjdou ven třeba jen v triku a mikině, ale k tomu se dopracujete možná až po měsíci. K otužování se váže i pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, ať už se jedná o malou procházku nebo sportovní aktivitu. Stejně tak i doma pravidelně větrejte a zbytečně místnosti nepřetápějte

Vědci z Naval Health Centre v San Diegu zjistili, že u lidí, kteří si umývali ruce 5x denně, se snížil počet onemocnění dýchacích cest až o 45 %. Podle nich není nezbytně nutné používat speciální dezinfekční mýdlo, úplně postačí teplá voda + jakékoli mýdlo na ruce.
Posílit imunitu >>

 

5. Medicinální houby

Medicinální houby označuje tradiční čínská medicína za elixíry života. Po staletí chrání lidský organismus před negativními vlivy okolního prostředí, následky nezdravého životního stylu a v neposlední řadě také před častými virovými a bakteriálními infekcemi. Medicinální houby jsou schopny stimulovat a regulovat jednotlivé buňky imunitního systému. Chrání a hojí sliznici, upravují střevní mikroflóru, zlepšují psychiku a spánek, čímž podporují odolnost organismu. Avšak díky specifickému složení každá z nich funguje na lidský organismus trochu jinak. 

Medicinální houby pro posílení imunity


Chaga (Rezavec šikmý) / foto: pixabay.com
Roste paraziticky nejčastěji na kmenech bříz v dalekých sibiřských lesích. Nedá se pěstovat uměle, vyskytuje se pouze na několika místech naší planety. Obsahuje velice specifické látky jako jsou triterpeny, adaptogeny a betaglukany. Chaga je velmi silný antioxidant a už po stovky let je používána v tradičním lidovém léčitelství na oslabenou imunitu, chronické záněty, žaludeční potíže a detoxikaci.

Koupit v e-shopu >>

Reishi (Lesklokorka lesklá) / foto: pixabay.com
Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, z minerálů má výrazný podíl železa a selenu. Významný je i obsah vitamínů skupiny B. Reishi vyniká velkým množstvím vzácného prvku germania, které blahodárně působí na imunitu. Rovněž je kvalitním zdrojem různých druhů polysacharidů, antioxidantů, triterpenů, vlákniny a dalších účinných látek, jenž příznivě působí na stav imunitního systému. V reishi obsažené terpenoidy mají protizánětlivý účinek.

Koupit v e-shopu >>

Hericium (Korálovec ježatý) / foto: depositphotos.com
Tato houba svým tvarem připomíná mořský korál. Paratizuje na poškozených kmenech buků a dubů. Korálovec obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví. V sušině se nachází velké množství bílkovin, vyniká vysokým obsahem draslíku, fosforu a má poměrně málo sodíku. Nezanedbatelný je také výskyt železa, zinku, selenu, germania. Pozitivně působí na nervový systém, trávení, pomáhá při únavě a udržuje zdravé cévy. Společně s olejem z rakytníku řešetlákového výrazně ovlivňuje regeneraci tkání v těle.

Koupit v e-shopu >>

Maitake (Sírovec, trsnatec lupenitý) / foto: pixabay.com
Přestože původně pochází z Japonska a hojně se vyskytuje v Americe, nachází se i v našich lesích. Roste v trsech u kořenů stromů, pařezů, nebo na zemi. Tato houba je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin. Obsahuje vlákninu, polysacharidy a důležité antioxidanty. Velmi výrazně podporuje obranyschopnost organismu. Pomáhá při nespavosti, vyčerpání a přispívá k normalizaci látkové výměny.

Koupit v e-shopu >>

Cordyceps (Housenice čínská) / foto: depositphotos.com
Tento cizopasník se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. Během léta vystřeluje spóry napadající hmyz a na jejich těle potom cizopasí. Housenice čínská obsahuje glukany a nukleotidy, které působí proti zánětům a infekcím. Řadí se mezi přírodní antibiotika. Snižuje stresovou zátěž a příznivě působí na kardiovaskulární systém. Také zlepšuje okysličení organismu a tím pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Má všestranné regenerační účinky, pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň.

Koupit v e-shopu >>

Penízovka sametonohá (Enoki) / foto: pixabay.com
Obsahuje velké množství přírodních látek s antibakteriálními a antioxidačními účinky. Vědecké studie obsaženému flavonoidu velutinu přisuzují silné protizánětlivé působení. Všeobecně je doporučována jako regenerační prostředek. Podporuje činnost slinivky břišní a posiluje střevní mikroflóru.
Koupit v e-shopu >>

Hlíva ústřičná / foto: pixabay.com
Důležitou hlavní složkou je polysacharid 1,3 d-glukan, který zvyšuje odolnost proti infekcím. Významný je také obsah terpenů, z nichž pleurotin svými účinky připomíná antibiotika. Současně podporuje prevenci proti tvorbě krevních sraženin. Dále obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, aminokyseliny, steroly a proteiny. Zlepšuje metabolismus, podporuje přirozenou obranyschopnost buněk a také se pozitivně podílí na snižování hladiny cukru v krvi.

Koupit v e-shopu >>

Shiitake (Houževnatec jedlý) / foto: pixabay.com
Je považována za elixír života a říká se jí také houba dlouhověkosti. Významný je výskyt látky zvané lentinan, který eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění. Pozitivně posiluje přirozenou obranyschopnost těla a působí jako lapač volných radikálů.
Koupit v e-shopu >>

Chcete-li účinně posilovat imunitní systém a předcházet tak nepříjemným obtížím spojeným s chladným a sychravým počasím, dodržujte v prvé řadě všechny zásady zdravého životního stylu. Dbejte na dostatek odpočinku a spánku, a mějte vždy pozitivní mysl. Organismus zatížený neúměrnou pracovní zátěží je náchylnější k různým nemocem. Proto nepřepínejte své síly a vyhýbejte se stresu.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář