První náznaky sychravého podzimního počasí prověří naši imunitu. Venkovní teploty rychle padají dolů jako listí na stromech a dešťové kapky se postupně mění ve sněhové vločky. Chladné dny jsou pro organismus velkou zatěžkávací zkouškou. Neustálý přechod z tepla do zimy, nedostatek slunečního svitu, málo pohybových aktivit a spousta dalších faktorů je velký nápor na náš imunitní systém. Všudypřítomné viry a bakterie útočí ze všech stran, takže vyvarovat se nepříjemným nemocem z nachlazení, nebo dokonce chřipce, není jen tak. Vždyť i běžná rýma, kašel či bolest v krku dokáže pěkně potrápit. Aby oslabený organismus obstál v tvrdém boji, potřebuje posílit. Mám pro vás několik tipů, které pomohou podpořit správnou funkci imunitního systému a ochránit před poklesem životní energie. Začít můžete kdykoli, nikdy není pozdě.
Obsah článku
Odolnost organismu
I když průběžně po celý rok dodržujete správné životní návyky, přeci jen každé zimní období prověří odolnost vašeho těla. Lidé kolem kýchají, kašlou, rýma jim kape z nosu a vy se jen stěží vyhnete tomu, abyste se nepohybovali v prostředí plném bacilů. Chcete-li normálně fungovat, musíte vlastnímu tělu pomoci, aby se všem škodlivým vlivům dokázalo hravě ubránit a vy se cítili dobře. Určitě nestojíte o to, abyste celou zimu proleželi v pyžamu v posteli.
Jakmile se venku trochu ochladí, mnoho lidí jde z nemoci do nemoci. Napřed rýma, potom kašel, nakonec se přidá horečka, bolesti svalů, kloubů a člověk skončí v ordinaci praktického lékaře. Ten většinou předepíše antibiotika a nemocnému se záhy uleví. Přestože je antibiotická léčba v celé řadě případů na místě, má i své stinné stránky. Vedlejší účinky antibiotik se negativně projeví zejména na stavu střevní mikroflóry. Proto je nutné v období rekonvalescence myslet na její obnovu. Nutričně hodnotná a vyvážená strava je základ.
Naštěstí však existuje hodně způsobů, jak můžete na své imunitě zapracovat. Když se budete sami o sebe dobře starat, pravděpodobnost onemocnění se podstatně sníží. V případě, že by se vás přeci jen nějaký bacil pokusil skolit, onemocnění bude mít lehčí průběh. Připravený a silný organismus si s nevítaným návštěvníkem lépe poradí. Možná vám chvíli poteče z nosu jako z vodovodu, dva tři dny nebudete úplně ve své kůži, ale co je hlavní, vyhnete se lékům a týdnům strávených v posteli. Tělo si díky správně fungujícímu imunitnímu systému poradí samo.
Co je vlastně imunita?
Správně a dostatečně fungující imunitní systém dokáže bez problému ubránit tělo proti škodlivým negativním vlivům a udržet tak přiměřenou vnitřní rovnováhu. Zkrátka, umožňuje nám přežít. Už jen jakákoli nadměrná každodenní zátěž oslabuje imunitní systém. Pod vlivem permanentního stresu organismus mobilizuje všechny záložní síly a začne vylučovat různé hormony, které negativně ovlivňují celou imunitu.
Martina Uřičářová říká: “Imunitní systém patří k základním homeostatickým mechanismům organismu. Jeho funkcí je udržování integrity organismu tím, že rozpoznává škodlivé od neškodného, a chrání tak organismus proti škodlivinám zevního i vnitřního původu.
UŘIČÁŘOVÁ, MARTINA: Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka
Imunitu tvoří souhrn obranných mechanismů, které lze rozdělit podle určitých kritérií:
Vrozená (nespecifická) imunita – získává ji dítě od matky a tvoří jakousi základní bariéru pro ochranu organismu. Složky vrozené imunity reagují na typické látky, které se vyskytují na povrchu baktérií.
Získaná (adaptivní, specifická) imunita – vytváří se tehdy, pokud dojde k setkání organismu s infekcí. Nástup získané imunitní reakce trvá v průměru pět dní. Tato forma ochrany má velkou přednost v tom, že si tělo zapamatuje určitý antigen, který vyvolal reakci a příště je při setkání s tímto antigenem mnohem účinnější. Na tomto principu funguje také očkování.
Perfektně pracující imunitní systém je základním předpokladem bezproblémového chodu celého organismu. Proto by se měl člověk k vlastnímu tělu chovat tak, aby neoslaboval jeho činnost. Přestože má každý jedinec jinou genetickou dispozici, kterou stěží ovlivníme, přeci jen je tu celá řada faktorů, které cíleně ovlivnit lze.
Možností, jak posilovat imunitní systém, je několik:
- zdravá a pestrá strava
- přiměřený příjem vitamínů a minerálů
- pravidelný pitný režim
- fyzický pohyb
- dostatek spánku
- relax a odpočinek
- eliminace stresu
- otužování a saunování
- pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu
Co naopak negativně působí na imunitní systém?
- jednostranná strava s minimálním podílem hodnotných živin
- nedostatek vitamínů a minerálů
- fyzická či psychická únava
- absence spánku
- špatná mikroflóra na povrchu sliznic
- genetické vlohy
- nadměrné a nevhodné užívání některých léků (antibiotika, kortikoidy, atd.)
- znečištěné okolní prostředí (smog ve městech)
- stres
- alkohol
- kouření
Oslabená imunita má potom za následek častější infekční onemocnění, jako je například viróza, chřipka, bakteriální infekce (angína), záněty močových cest, atd. Aby organismus nebyl snadno napadnutelný a dokázal se ubránit infekčnímu útoku, potřebuje dobrou podporu. Jak tedy můžete efektivně posílit svůj imunitní systém? Inspirujte se následujícími tipy:
1. Pestrá a nutričně hodnotná strava
Jistě není třeba zdůrazňovat, že správné složení jídelníčku je prostě základ. Podle toho, jaké dodáte tělu živiny, bude vypadat i stav vašeho organismu. Přemíra jednoduchých cukrů, sladkostí, nezdravých tuků a průmyslově zpracovaných potravin příliš zdraví nepřidá. Efektivně fungující imunitní systém potřebuje dostatek všech živin: komplexní sacharidy, rostlinné tuky, kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerály.
Dbejte na dostatek zeleniny a ovoce, konzumujte celozrnné pečivo, ovesné vločky, luštěniny, zdravé tuky, kysané mléčné výrobky. Pokud vás trápí kašel nebo rýma, kravské mléko raději vynechte, jelikož se podílí na zvýšené produkci hlenu. Vhodnější jsou mléka rostlinná, nejlépe mandlové.
Do jídelníčku zařaďte:
- červenou papriku (vysoký obsah vitamínu C)
- citrusové plody (vysoký obsah vitamínu C)
- poctivý domácí vývar z kostí (brání rozvoji infekce v těle)
- brokolici (obsahuje antioxidant glutathion, který brání poškození důležitých buněčných složek, zdroj vitamínu C a A)
- kefír, zákys, acidofilní mléko (účinná probiotika)
- špenát (antioxidant, vitamín C, vláknina, železo)
- mandle (brání propuknutí nemoci)
2. Zelené superpotraviny
Zelené superpotraviny jsou dnes velmi populární a slyšíte o nich na každém kroku. Proč jsou tak super a k čemu jsou dobré? Zelené potraviny jako jsou sladkovodní řasa chlorella, sinice spirulina, zelený ječmen a mladá pšenice jsou nejpřirozenějším zdrojem výživy na buněčné úrovni. Vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálů, aminokyselin a dalších životně důležitých živin. Nenajdete v nich žádné nežádoucí látky. Zelené superpotraviny mají výrazné detoxikační účinky, čímž posilují přirozenou obranyschopnost těla. Jsou skvělým zdrojem antioxidantů, které pomáhají v boji proti infekci.
Superpotraviny mohou tvořit samostatnou součást jídelníčku v podobě zeleného nápoje, nebo je můžete přidat do smoothie, obilné kaše, jogurtu, apod.
Vzhledem k tomu, že každá zelená superpotravina vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je pro organismus mnohem lepší, když je budete mezi sebou vzájemně kombinovat a nesoustředíte se jen na jeden jediný druh. Tím dosáhnete maximálního účinku a můžete využívat veškeré jejich zdravotní benefity.
Přípravek Blendea SUPERGREENS má oproti jiným zeleným superpotravinám ještě jednu velkou výhodu. Jedná se totiž o sypkou směs. Na trhu můžete zelené superpotraviny koupit také ve formě tabletek, možná v tom vidíte i menší přednost, ale opak je spíš pravdou. Abyste dosáhli požadovaného účinku, je zapotřebí spolykat několik tabletek najednou a hlavně je zapít dostatečným množstvím tekutiny. Organismus musí následně vynaložit větší námahu při trávení a chvíli to trvá, než se živiny dostanou do krevního oběhu. Když si ale sypkou směs rozmícháte rovnou v jakékoli tekutině, podstatně tím svému tělu ulevíte a rychleji pocítíte příznivé účinky.
Podívejte se, jak jednoduše můžete připravit zeleninové smoothie:
3. Vitamíny a minerály
Pestrá a vyvážená strava je prvním předpokladem k tomu, že je tělo v přiměřené míře zásobeno vitamíny a minerálními látkami. Přesto je ale určitě dobré, zejména v zimním období, zaměřit se na to, aby vám něco nechybělo. Na prevenci je třeba myslet včas, a tak určitě není od věci jídelníček obohatit o vhodné doplňky stravy. Vybírejte pečlivě a dávejte přednost přípravkům vyrobeným na přírodní bázi.
Martina Uřičářová uvádí: “Vitaminem označujeme malou skupinu organických látek, které tvoří nepostradatelnou (esenciální) složku lidksé potravy. Jsou důležité zejména pro udržení zdraví, prevenci nemocí, ale i řadu enzymových reakcí. Většina z vitaminů jsou stavebními složkami kofaktorů. Lidský organismus nedokáže kromě některých tyto látky syntetizovat, proto jsou většinou přijímány formou potravy, kde je nacházíme ve formě prekursorů, tzv. provitamínů. Tyto provitaminy se poté metabolickou přeměnou mění ve svoji aktivní formu.”
UŘIČÁŘOVÁ, MARTINA. Vliv vitamínu D na imunitní systém člověka
Dalším vhodným doplňkem stravy je například přípravek Blendea SUPERBOOST, která přispívá k posílení přirozené obranyschopnosti celého organismu. Jedná se o čistě přírodní rostlinnou směs 8 superpotravin a adaptogenů ve vysoké BIO kvalitě doslova nabitou živinami. Neobsahuje žádné konzervační látky, dochucovadla, aromata a je bez přidaného cukru. Ideálně zapadá do veganského jídelníčku.
Sypký prášek Blendea SUPERBOOST tvoří jemně rozemleté sušené ovoce, kořeny, listí a koření. Krásně voní a chutná po zázvoru, který je jeho nejvíce zastoupenou složkou. Blendea SUPERBOOST slouží nejen k přípravě studeného i teplého nápoje, ale můžete ji využít v mnoha dalších kuchařských receptech. Hodí se do smoothie, ranní kaše, můžete ji přidat do koktejlů, čerstvé šťávy z ovoce či zeleniny nebo využít v mnoha RAW receptech.
Vitamíny přispívající ke správné funkci imunitního systému
Vitamín C – má velký přínos pro lidský organismus. Jako základní podpůrný prostředek celého imunitního systému je znám od nepaměti. Vitamín C neboli kyselina askorbová je důležitá pro celý komplex fyziologických funkcí, které jsou důležité pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Vitamín C chrání vnitřní orgány a tkáně před oxidačním stresem, čímž přispívá k prevenci celé řady onemocnění.
Vitamíny skupiny B – jsou nezbytné pro správné fungování látkové přeměny (metabolismu) a nervového systému. Vitamíny B se rozdělují do osmi skupin: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Označení B-komplex znamená, že se nachází několik vitamínů skupiny B v jednom přípravku. Zejména vitamíny B6 a B12 přispívají ke správné funkci imunitního systému, snižují míru únavy a vyčerpání. Všechny vitamíny B jsou rozpustné ve vodě.
Vitamín D – významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, takže tyto látky se pak v těle lépe vstřebávají. Vápník i fosfor jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Vitamín D je však nepostradatelný i pro imunitní systém, jelikož dokáže účinně připravit buňky k boji proti infekci. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s větší náchylností k akutním respiračním infekcím.
Minerály přispívající ke správné funkci imunitního systému
Zinek – je velmi často kombinován s vitamínem C, protože umí výrazně podpořit celkovou obranyschopnost organismus. I když se řadí mezi stopové prvky a tělo jej potřebuje jen v nepatrném množství, o to větší má přínos pro člověka. Zinek je nezbytný pro správnou funkci enzymatických systémů, podílí se na procesu dělení buněk, syntéze DNA, nebo bílkovin. Tělo si nedokáže zinek vyrobit samo, proto je nutné zajistit pravidelnou dodávku prostřednictvím pestré stravy, případně různých výživových doplňků. Maximální synergický účinek je dosažen v kombinaci s hořčíkem a vápníkem.
Selen – je rovněž stopový prvek, který je nejúčinnější v doprovodu vitamínu E. Společně s ním pomáhá z těla vylučovat toxické látky (olovo, kadmium, rtuť). Nedostatek selenu se projevuje zvýšenou únavou, větší náchylností k nemocem a předčasným stárnutím. Selen má pozitivní vliv na imunitní reakci.
Železo – jeho přínos pro organismus je klíčový. Železo je součástí krevního barviva hemoglobinu, který zajišťuje transport kyslíku do všech buněk těla a je tak životně důležitý pro dýchání. Kyslíkem zásobuje svalovou tkáň, čímž pomáhá tělu dodávat energii a snižuje míru únavy a vyčerpání. Vstřebatelnost železa příznivě ovlivňuje například vitamín C nebo B12.
Pro imunitní systém mají zásadní význam také esenciální omega-3 mastné kyseliny, jejichž absence v jídelníčku může být příčinou snížené obranyschopnosti těla. Kromě toho, že výrazně posilují imunitu, působí protizánětlivě a mají významný vliv na celkový stav organismu. Příznivě ovlivňují zdraví srdce, cév, mozku a očí.
Zajistit jejich dostatečný přísun je nutné nejen v době, kdy jste náchylnější k nemoci, ale po celý rok. Jedním z největších zdrojů omega-3 mastných kyselin je rybí tuk. A právě proto by se měly objevovat ryby na talíři několikrát do týdne, případně můžete zvolit vhodné doplňky stravy.
4. Otužování a saunování
Zimní období sice představuje pro imunitní systém značnou zátěž, ale pravidelným otužováním výrazně zvýšíte odolnost organismu. A prospěje to i vaší psychice. Co si pod pojmem otužování představit? Můžete spát při otevřeném okně, ráno se sprchovat studenou vodou nebo si zaplavat ve studeném bazénu. Ideální je otužování praktikovat doma ve sprše vždy ráno. Pokud nejste na chladnou vodu zvyklí, začínejte pomalu a postupně. Změny teploty mohou zpočátku na tělo působit negativně a stresově, je prostě třeba si navyknout a vytrvat. Po dvou měsících pravidelného otužování bude znát vaše vyšší odolnost proti nemocem z nachlazení.
Další formou otužování je sauna. Prvotní prohřátí organismu a následné ochlazení pod ledovou sprchou či ochlazovacím bazénku je možná příjemnější a tudíž spojeno s relaxační činností. Střídání teplot způsobí prokrvení všech částí těla a přispívá k vybudování silné obranyschopnosti těla.
Další variantou otužování je i obyčejné střídání teplé a studené sprchy. Začněte horkou vodou a v intervalu 20 vteřin střídejte se studenou tak, že budete končit vždy studenou. Aby se dostavil očekávaný efekt, rozdíl mezi teplotami musí být znatelný. Časem si upravíte interval, jak vám bude vyhovovat (třeba 30 vteřin horké, minuta studené).
Součástí otužování by mělo být i postupné odkládání jednotlivých vrstev oblečení. Snažte se lépe adaptovat na změny teploty a nechoďte ven hned v několika vrstvách oblečení. Jsou otužilci, kteří si vyjdou ven třeba jen v triku a mikině, ale k tomu se dopracujete možná až po měsíci. K otužování se váže i pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, ať už se jedná o malou procházku nebo sportovní aktivitu. Stejně tak i doma pravidelně větrejte a zbytečně místnosti nepřetápějte.
5. Medicinální houby
Medicinální houby označuje tradiční čínská medicína za elixíry života. Po staletí chrání lidský organismus před negativními vlivy okolního prostředí, následky nezdravého životního stylu a v neposlední řadě také před častými virovými a bakteriálními infekcemi. Medicinální houby jsou schopny stimulovat a regulovat jednotlivé buňky imunitního systému. Chrání a hojí sliznici, upravují střevní mikroflóru, zlepšují psychiku a spánek, čímž podporují odolnost organismu. Avšak díky specifickému složení každá z nich funguje na lidský organismus trochu jinak.
Chcete-li účinně posilovat imunitní systém a předcházet tak nepříjemným obtížím spojeným s chladným a sychravým počasím, dodržujte v prvé řadě všechny zásady zdravého životního stylu. Dbejte na dostatek odpočinku a spánku, a mějte vždy pozitivní mysl. Organismus zatížený neúměrnou pracovní zátěží je náchylnější k různým nemocem. Proto nepřepínejte své síly a vyhýbejte se stresu.Medicinální houby pro posílení imunity