Těhotenství určitě není ta správná doba na to, abyste zhubly. Ovšem na druhou stranu vám lékař mírný úbytek na váze může jen doporučit. Ženy s velkou nadváhou jsou totiž daleko více ohroženy různými zdravotními komplikacemi, například v podobě těhotenské cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Pokud v takovém případě upravíte jídelníček dle zásad zdravé výživy a omezíte přísun kalorií, nemusí to pro vás znamenat žádná rizika. Ovšem pouze za předpokladu, že se nepustíte do nějaké drastické diety. To by vaše tělo začalo strádat nedostatkem živin, což by se samozřejmě projevilo nejen na vás, ale i na dítěti. Takže všeho s mírou a rozumně. Dopředu se smiřte s tím, že během těhotenství musíte zákonitě nějaké to kilo navíc přibrat. Ale to neznamená, že je nutné jíst za dva. Spíš naopak, dvakrát zdravěji. A toho se držte.
Obsah článku
Těhotenství vás naučí jíst zdravě
Pokud jste již před otěhotněním měla problém s kilogramy navíc a nedařilo se vám zhubnout, zkuste se zamyslet nad tím, co mohlo být příčinou. Kromě genetiky je zpravidla na vině celkový životní styl. Málo pohybu, špatná strava, nedostatek spánku, stres, neustálý shon… To vše se časem na vaší postavě vždycky projeví. Teď jste těhotná a máte tisíce důvodů k tomu, abyste začala hýčkat sama sebe. Budete-li se cítit v pohodě, bude dobře i vašemu dítěti a bude se po všech stránkách vyvíjet tak, jak má. A na tom vám přeci záleží ze všeho nejvíc. Těhotenství je totiž ta správná doba na to, abyste se naučila žít jinak, a to mnohem zdravěji. Každý den se věnovala pohybu a úplně změnila jídelníček.
Zapracujte na životním stylu
Je samozřejmé, že v těhotenství nemůžete zvedat činky v posilovně, jezdit na kole nebo chodit běhat. To ani není nutné, úplně postačí, pokud se půjdete každý den projít na čerstvý vzduch. A to tak daleko, kolik zvládnete. Stravu obohatíte o kvalitní hodnotné potraviny, které se pro vás i dítě stanou zdrojem důležitých živin. Tím, že z jídelníčku vyloučíte zbytečné cukry, tuky, vyhnete se fast foodům, večernímu přejídání u televize, atd. nebude mít vaše tělo k dispozici žádné prázdné kalorie, které by si ukládalo do tukových zásob. V takovém případě pak budou vaše těhotenstvím nabrané kilogramy navíc v mezích normy. Jen počítejte s tím, že v tomto směru jsou mezi ženami značné individuální rozdíly. Někdo přibere i dvacet kilo a už z porodnice odchází s poloviční váhou, jiné ženy se ještě dlouho po porodu trápí s každým kilogramem.
Po porodu zhubnete
Těhotenství je doba, kterou si máte jako nastávající maminka pořádně užít a těšit se na příchod nového člena rodiny. Rozhodně to není ten správný čas na to, abyste podstupovala jakékoli experimenty s hubnutím. Vezměte na vědomí, že po porodu půjdou kila tak jako tak dolů. Už jen tím, že budete kojit, zhubnete asi kilo za měsíc a než se vaše dítě naučí chodit, měla byste být na své původní váze. A pokud ne, můžete si pomoci nějakou vhodnou dietou. Například proteinová dieta KetoMIX je v tomto směru velmi účinná a přináší velmi rychlé efektivní výsledky. Jejím prostřednictvím totiž hubnete jen samotnou úpravou stravy, nemusíte se ani hýbat. Pokud tedy nemáte nikoho na hlídání a do fitness centra se nedostanete, nemusíte to vůbec řešit. KetoMIX je vyroben z čistě přírodních surovin, neobsahuje lepek, což má velmi příznivý dopad právě na hubnutí břicha. Uvidíte sami, jak s jeho pomocí se záhy zbavíte i těch posledních těhotenských kil. A existuje také spoustu maminek, které po porodu dokázaly snížit svoji váhu natolik, že jejich postava vypadala daleko lépe než před otěhotněním.
Vyvážený jídelníček před porodem
Těhotenství samo o sobě není důvod k tomu, abyste se stravovala zásadně jinak, než v mezích běžného zdravého jídelníčku. Avšak některé ženy mají v tomto období problém s některými potravinami, které jim nedělají dobře a nebo k nim mají vyloženě odpor. Takové chutě je třeba respektovat a určitě není dobré se do ničeho násilím nutit. Vždyť na výběr máte tolik druhů zdravých potravin, mezi nimiž si najdete přesně to, co vám bude vyhovovat. Jídelníček si rozvrhněte do několika denních porcí, ale rozhodně se nepřejídejte a hlídejte si příjem kalorií.
Zdravá strava v těhotenství:
- jídelníček musí být pestrý a vyvážený, s optimálním poměrem všech nezbytných živin – bílkovin, sacharidů, tuků
- bílé pečivo, buchty, koblihy nahraďte celozrnným pečivem
- omezte příjem jednoduchých sacharidů v podobě sladkostí a cukrovinek, raději si dejte sladké ovoce
- jezte co nejvíce zeleniny, nejen syrové i tepelně upravené
- nepijte slazené nápoje
- dbejte na dostatek vlákniny, která podporuje správné trávení
- používejte zdravé tuky, za studena lisované rostlinné oleje
- nezapomínejte na mléčné výrobky, vejce, sýry
- dejte přednost rybám, masu drůbežímu, krůtímu, hovězímu, rybám, před tučným vepřovým
Je vědeckými studiemi prokázáno, že to, co jíte v průběhu těhotenství má velký vliv nejen na vaše zdraví, ale i na zdraví dítěte. V první třetině těhotenství není potřeba nijak zvyšovat energetický příjem. Navíc v této době řada žen trpí ranními nevolnostmi, různými specifickými chutěmi nebo naopak neustálým vlčím hladem, což se podle kondice každé ženy může projevit nejen úbytkem na váze, ale i nadměrným přibíráním. Od druhé třetiny by se měl příjem energie zvýšit o 200 – 300 kcal denně. Pro vaši představu: 200 kcal odpovídá například jednomu většímu jablku a jednomu středně tučnému jogurtu. Vždy vycházejte z toho, že celkový energetický příjem těhotné ženy by se měl pohybovat kolem 2 400 kcal denně.
Těhotenství a pohyb
Fyzická aktivita není v době těhotenství žádné tabu. Právě naopak, vhodný pohyb vám jen a jen prospěje. Sice pro vás platí určitá omezení, ale pořád máte řadu možností, jak se hýbat. Od obyčejné procházky až po cvičení ve fitku. Některá fitness centra dnes běžně praktikují cvičení pro těhotné, kam lze docházet i v pokročilém stadiu těhotenství. Záleží pouze na vás, jak se budete cítit a zda máte cvičení lékařem povoleno. Ohrozit rizikové těhotenství nevhodným pohybem určitě za to nestojí. Uvažte sama, co vám bude vyhovovat a kde se budete cítit dobře. Nikdy nepřepínejte svoje síly a nezapomínejte na relaxaci.
Jestliže má nastávající maminka velkou nadváhu, pak by váhový přírůstek v těhotenství měl být menší než u ženy s normální váhou. Proto u žen s obezitou není malé nebo téměř nepatrné přibírání na váze žádný problém. Dokonce i lékaři se shodují na tom, že obézní ženy mohou zhubnout, aniž by bylo ohroženo zdraví nenarozeného miminka. Avšak pouze zdravá a vyvážená strava s adekvátním příjmem kalorií a vhodným pohybem je pro snížení hmotnosti tou správnou cestou.
Nikdy se ale v průběhu těhotenství nepouštějte do hubnutí samy bez vědomí lékaře.