Jak jíst zdravě a zhubnout: Vsaďte na osvědčené tipy

Zdravá strava a přiměřený pohyb je základním předpokladem pro úspěšné hubnutí. Jedno bez druhého se neobejde, i když na druhou stranu je možné konstatovat, že i bez pohybu zhubnete. Ovšem proč se dopředu vzdávat něčeho, co vám k hubnutí výrazně dopomůže? Fyzický pohyb je součástí každého zdravého životního stylu, a proto není nejmenší důvod k tomu, abyste se mu vyhýbali. Nemusíte se stát přímo vrcholovým sportovcem a trávit hodiny času v posilovně. Každá pohybová aktivita se počítá. Stačí jen delší procházka v přírodě, která podpoří spalování tuků v těle, a už nebudete řešit problém, jak jíst zdravě a zhubnout. V opačném případě se počítání kalorických hodnot nevyhnete.

Zdroj: KEKO64 / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: KEKO64 / FreeDigitalPhotos.net

Zdravá strava a hubnutí

Pokud jste pevně rozhodnuti, že zhubnete a chcete tohoto efektu docílit pouze redukčním jídelníčkem, pak si uvědomte, že to nebude tak jednoduché, jak se na první pohled možná zdá. Zhubnout pouze zdravou stravou není nereálné, ale mnohem těžší, než kdybyste svoji snahu podpořili ještě fyzickým pohybem. Jestliže totiž vůbec nesportujete je váš energetický výdej minimální, což v praxi znamená, že jedinou efektivní metodou, jak jíst zdravě a zhubnout, je značné omezení vašeho denního kalorického příjmu. Prostě budete si muset dávat velký pozor na to, co jíte. Kdyby byl fyzický pohyb součástí vašeho hubnutí, nemuseli byste tak striktně omezovat jídelníček.

Jak upravit jídelníček

Celkový způsob stravování se vždy projeví na tom, jak vypadáte. Pokud do sebe hned po ránu kopnete hrnek kávy a vyrazíte do světa, je to přinejmenším špatně. Vaše tělo postrádá dostatek veškerých nezbytných živin, jejichž pravidelný přísun musíte zajistit po celý den. Všechny dosavadní stravovací návyky, které jsou z větší části příčinou nadváhy je nutné radikálně změnit. Pojďte se tedy podívat, jak jíst zdravě a přitom hubnout.

Jezte pravidelně nejlépe 6x denně, každé 2 – 3 hodiny si dopřejte malou svačinu. Tělo si brzy navykne na soustavný přísun energie a nebude tvořit tukové zásoby. Tímto omezíte také pocit hladu, avšak vydatné kalorické porce jídla nahraďte zdravějšími potravinami s nižší kalorickou hodnotou.   

Každý den po ránu vypijte sklenici vody s citronem. Doplníte tekutiny, nastartujete metabolismus a rozpustná vláknina v ní obsažená detoxikuje tělo od škodlivých látek. Nikdy nevynechávejte snídani jako první jídlo dne. Vhodná snídaně dokáže ovlivnit váš jídelníček po celý den, nebudou vás doprovázet nepřekonatelné chutě na sladké a lépe se ubráníte večernímu nájezdu na lednici. Kombinujte potraviny s obsahem komplexních sacharidů a bílkovin.

Při hubnutí dbejte na zvýšený příjem bílkovin, které jsou důležité pro udržení svalové hmoty. Bílkoviny vás zasytí a jsou pro tělo energeticky nejnáročnější na zpracování. Jejich kvalitním zdrojem jsou potraviny jak rostlinného (luštěniny, tofu, tempeh), tak i živočišného původu (vejce, drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky). Bílkoviny by měly doplňovat každou porci jídla a jejich množství k večeru zvyšujte oproti sacharidovým potravinám. Posledním večerním jídlem se může stát proteinový nápoj.

Samozřejmou součástí zdravého jídelníčku je také zelenina a ovoce, jezte ji v poměru 3 : 2. Ovoce konzumujte zejména v první části dne z důvodu obsahu cukru, zato kopec zeleniny si můžete dopřát kdykoli. Zaměřte se na tmavě zelené druhy, brokolici, špenát, kapustu, hrášek, zelený chřest, listovou zeleninu. Ovoce i zelenina je nenahraditelným zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálních látek.

Nevyhýbejte se ani tukům, bez nichž se organismus nedokáže obejít. Ovšem zaměřte se na zdravé tuky, za studena lisované oleje (olivový, řepkový, slunečnocový), jezte ryby, oříšky, semínka, avokádo.

Ve stravě značně omezte jednoduché sacharidy, vynechte sladkosti, bílé pečivo, koláče, koblihy, slazené nápoje. Potraviny s obsahem komplexních sacharidů (celozrnné pečivo, cereální výrobky, těstoviny, rýže,…) vás  zasytí na delší dobu, dodají energii a poskytnou výživu mozku.

V jídelníčku dbejte rovněž na dostatečný pitný režim, pijte nejlépe obyčejnou neperlivou vodu, zelený čaj. Kávu pijte bez smetany a oslaďte raději agávovým sirupem nebo medem. Hubnutí výrazně podporuje používání koření do jídla, například chilli papričky, zázvor, skořice.

Je pravda, že zdravá strava se na hubnutí podílí z 80 %, zkrátka jste to, co jíte. Pokud k tomu přidáte také pohyb, bude pro vás hubnutí snazší, efektivnější a hlavně daleko rychlejší.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Jeden komentář

  1. Mě teda voda s citrónem moc nechutná a nejraději ji piju jen tak samotnou 🙂 Bez snídaně ani ránu! Je to už takový malý ranní rituál a jsem schopná kvůli tomu vstát i o hoďku dříve 🙂 Tuky jsou láska od té doby, co jím zdravě, miluju oříšky a ořechová másla!

    WantBeFitM

Napsat komentář