Jak zhubnout bez cvičení: Jde to vůbec?

Nebaví vás cvičit a přesto chcete zhubnout? Alespoň si popravdě přiznáte, že jste líní. Ovšem na druhou stranu: proč se tak bráníte pohybu? Vždyť přiměřená fyzická aktivita je pro tělo naprosto přirozená. Nejenže hubnutí ještě více urychlí, ale také nádherně pročistí hlavu od stresu. Pochopitelně, že se dá zhubnout i bez cvičení, jenomže… Při hubnutí jen na základě redukčního jídelníčku nikdy nebudete mít pevnou postavu a může se stát, že na vás bude kůže a svaly nepěkně viset nebo se objeví celulitida. A to vám jistě na dobrém pocitu z hubnutí mnoho nepřidá. Proto nehledejte odpověď na otázku, jak zhubnout bez cvičení, ale raději se zaměřte na hubnutí jako celek. Pouze zdravá strava a pohyb je zaručený recept na nádherně štíhlé tělo.

Zdroj: Circe Denyer / PublicDomainPictures.net
Zdroj: Circe Denyer / PublicDomainPictures.net

Hubnutí bez cvičení je těžší

Hubnutí samo o sobě je proces, při kterém ubývají v těle tukové zásoby, ale ne svalová hmota. Proto je nutné tvorbu svalů podpořit nejen správnou výživou, ale i dostatečným pohybem. To znamená, že když se nebudete vůbec hýbat, bude se zmenšovat také objem svalové hmoty. Z toho důvodu je hubnutí bez cvičení velmi náročné na kvalitní stravu, kdy nesmíte podcenit především příjem bílkovin a dalších nezbytných živin. Pokud zvolíte účinnou metodu, jak zhubnout 10 kilo s absencí jakéhokoli pohybu a zhubnete jen omezením stravy, je možné, že část hmotnosti zhubnete ze svalů. To se projeví zpomaleným metabolismem a při návratu k běžné stravě začnete opět přibírat na váze. Jediným způsobem, jak zhubnout bez cvičení a znovu nepřibrat, je pečlivé hlídání toho, co jíte.

Je pohyb opravdu tak důležitý?

Každá fyzická aktivita podporuje energetický výdej organismu, takže pokud cvičíte, můžete si dovolit větší volnost v jídelníčku, v opačném případě na vás bude znát každá kalorie navíc. Kromě toho má pohyb spoustu pozitivních účinků na organismus, které ovlivňují průběh hubnutí.

Jak pohyb působí na zdravé hubnutí?

 • zrychluje metabolismus
 • snižuje  hladinu tuků v krvi
 • zvyšuje dobrý cholesterol
 • snižuje krevní tlak
 • zbavuje stresu
 • celkově zlepšuje náladu

Při zdravém a rozumném hubnutí byste měli denně přijmout 5 000 až 6 000 kJ a cvičit pravidelně 2 – 3x týdně minimálně po dobu 30 – 45 minut. Vhodnou kombinací kvalitního jídla a pohybu je možné dosáhnout optimálního tempa hubnutí 0,5 – 1,5 kilogramu týdně.
 Jestliže je pro vás představa cvičení neustálou překážkou, pak hledejte jiné zábavné formy pohybu a zvolte alespoň nějaký kompromis. Už jen obyčejná chůze se počítá! Zkuste alpinning, bosu, bodypump, choďte tancovat nebo můžete třeba jezdit na kole, to je celkem jedno, ale hlavně se hýbejte.

Chcete zhubnout bez cvičení?

Hubnout bez cvičení opravdu není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Chcete-li zhubnout touto formou, musíte se samozřejmě zaměřit na svůj jídelníček, jehož základem je nízkokalorická strava. Vzhledem k tomu, že bez pohybu je váš energetický výdej minimální, je nutné mít alespoň orientační představu, kolik vaše tělo za den spotřebuje energie. S tím vám může pomoci kalkulačka pro výpočet bazálního metabolismu. Jejím prostřednictvím tak zjistíte, kolik kalorií můžete denně přijmout, aby se vaše váha nezvyšovala.

Zdravé hubnutí vyžaduje přibližně kilogramový úbytek na váze týdně. Jeden kilogram tělesného tuku odpovídá hodnotě zhruba 7 000 kcal. Pokud je tedy váš doporučený denní příjem kalorií (v závislosti na věku, výšce, váze, pohlaví, atd.) na hodnotě 2 500 kcal, musíte každý den snížit množství kalorií ve stravě o 1 000 kcal, což je zpravidla jediná metoda, jak zhubnout bez cvičení.

Co jíst, abyste zhubli?

Abyste opravdu zhubli bez cvičení, pak váš denní kalorický příjem nesmí překročit 1 500 kcal. Jen tak pro představu, je to méně než jedno menu v KFC, ale přesto se dá sestavit jídelníček, který vás dokáže zasytit. Denně je nutné sníst alespoň 1 gram bílkovin na kilogram vaší hmotnosti. Tím dosáhnete toho, že svalová hmota bude ubývat o něco pomaleji a následně se nebude ani rapidně zpomalovat metabolismus.

Zdravý jídelníček musí obsahovat vyvážený poměr všech nezbytných živin:

 • 30 % bílkovin
 • 40 % sacharidů
 • 30 % tuků

Pokud chcete zhubnout bez cvičení, musíte se soustředit na úpravu stravy. Omezit zejména bílé pečivo, sladkosti, tučná a smažená jídla. Protože budete jíst málo, měli byste jíst častěji, abyste omezili pocit hladu, ideálně 5 – 6x za den. Samozřejmě, že se jídelníček neobejde bez důležitých živin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Celkově musíte změnit veškeré stravovací návyky, které se z určité míry podílí na vaší nadváze.

Doporučený denní kalorický příjem je nutné rozdělit mezi jednotlivá jídla:

 • snídaně – 375 kcal
 • svačina – 150 kcal
 • oběd – 450 kcal
 • svačina – 150 kcal
 • večeře – 375 kcal

Zdravý a vyvážený jídelníček při hubnutí bez cvičení by měl obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, nízkotučné mléčné výrobky, drůbeží maso, ryby, luštěniny, celozrnné pečivo, těstoviny, rýži, oříšky, semínka. Nepřekonatelné chutě na sladké můžete zahnat čokoládou s vysokým obsahem kakaa (70 %).

Součástí každého jídla musí být pořádná porce zeleniny, po ní totiž nepřiberete ani deko. Pro organismus je nezbytným zdrojem vlákniny, vitamínů, antioxidantů. Navíc zelenina vám při stejném objemu jídla dodá menší množství kalorií. Jen pro zajímavost – jedno kilo vepřového sádla obsahuje stejné množství kalorií jako 48 kilo syrové brokolice. Jezte nejenom listovou zeleninu, špenát, různé druhy salátů, ale také kapustu, chřest, brokolici.

Hubnutí bez cvičení výrazně podpoříte pitným režimem, který dokáže pozitivně ovlivnit rychlost metabolismu a detoxikovat tělo od škodlivých látek. Pijte nejlépe obyčejnou neperlivou vodu, zelený nebo bylinkový čaj. Slazeným nápojům, limonádám, alkoholu se zcela vyhýbejte. Pokud se neobejdete bez kávy, pak jedině bez cukru a smetany.

Základem úspěšného hubnutí není jen počítání kalorií a omezování jídla. Do jisté míry se na něm podílí vaše celková psychická pohoda, dostatek spánku a odpočinku. Jestliže se vám neustále honí hlavou myšlenka, že do fitka ani posilovny vás nikdy nikdo nedostane a přesto chcete zhubnout, pak vězte, že i minimálním pohybem zvyšujete šance na úspěšné hubnutí. A to jistě stojí alespoň za zvážení.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář