Jak na bolest kloubů při sportu? Přinášíme několik rad

 

Jak to udělat, aby vás při sportu neomezovala nepříjemná bolest? / foto: depositphotos.com

 

Proč mohou klouby při sportu bolet?

Častým omylem u většiny lidí je myslet si, že bolest kloubů postihuje pouze starší sportovce. Bohužel, opak je pravdou. Pokud své tělo neúměrně a často přetěžujete, může vás bolest postihnout třeba i ve dvaceti letech.

Jde hlavně o to, že při fyzické zátěži dochází k překrvování kloubů a tím i k jejich bolesti. Mnohdy značný přísun krve přispívá k úlevě, což ovšem z dlouhodobého hlediska není nejlepším řešením.

Negativní vliv na klouby má i jejich nadměrné zatěžování. Sportovní aktivita by se rozhodně neměla přeceňovat, a pokud teprve se sportem začínáte „naordinujte“ si pozvolný start nebo se poraďte s odborníkem. Nejhorší dopad na vaše zdraví může mít artróza, která se projevuje právě vysokou zátěží na úkor malých sil.

Kloubní výživa >>

 

Projevy artrózy

Artróza je onemocnění kloubní soustavy. Může být následným projevem nejen nevhodného způsobu sportování, ale i obezity, nebo také může vzniknout následkem vrozené vady. U každého jedince mívá artróza zcela odlišný průběh. Postihnout může jakoukoli oblast na těle: kolena, kyčle, klouby rukou, zápěstí nebo dokonce i páteř.

Abyste se mohli této nemoci vyhnout, je zapotřebí dodržovat preventivní zásady bez ohledu na věk. V první řadě si sportování důkladně naplánujte, opatřete vhodné oblečení a obuv. Dále dbejte na to, abyste v průběhu aktivity nezatěžovali pouze jednu část, ale celé tělo rovnoměrně.

Zmírnit bolest a tím i vznik artrózy můžete, i když zrovna nesportujete. Je dobré dbát na správnou životosprávu a hlídat si váhu. Každé kilo navíc klouby zatěžuje.

Iveta Šťovíčková uvádí: “Artróza postihuje všechna etnika po celém světě. Ne každý o svém onemocnění kloubů ví neboť radiologická prevalence je vyšší, než ta klinická. První známky degenerativního procesu se většinou ukáží na rentgenovém snímku již po 40. roce života, ale obtíže, které přivedou postiženého k lékaři, se dostaví o několik let později. V České republice trápí artróza asi pětinu obyvatel, u osob starších 70 let je výskyt 90%.”

ŠŤOVÍČKOVÁ, IVETA. Pohyb jako součást režimových opatření při artróze kyčelního kloubu

ŠŤOVÍČKOVÁ, Iveta. Pohyb jako součást režimových opatření při artróze kyčelního kloubu [online]. Plzeň, 2014 [cit. 2021-03-01]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/dx76ry/>. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta zdravotnických studií. Vedoucí práce Mgr. Petra Poková.

 

Rizikové sporty pro vznik artrózy

Nelze jednoznačně uvést, jaké typy sportů jsou pro vznik artrózy nejhorší. Jestliže budete, ať už jakýkoliv sport, vykonávat bez ohledu na zdraví, může se nemoc projevit kdykoliv a kdekoliv. Typickou aktivitou je například běh, posilování či klečení a prudké nárazy. U zkušenějších sportovců se bolest kloubů nemusí projevit vůbec nebo jen v malém množství. Naopak „amatérům“ může stačit i chvilkový běh.

Existují však některé sporty, které se při opakované bolesti kloubů nedoporučují. Jedná se například o tenis, squash, fotbal, volejbal, běhání nebo již zmíněné klečení a prudké nárazy. Na druhé straně jsou sporty, které kloubům příliš neškodí, jako jízda na kole, plavání, jóga nebo obyčejná chůze. Chůze je totiž nejméně náročná a zvládne ji opravdu každý. Zvolit správný sport nemusí být jednoduché.

Kloubní výživa >>

 

Chůze – aktivita, kterou zvládne každý

Nejbezpečnější aktivitou pro vaše klouby je bezesporu chůze neboli turistika. Jedná se spíše o aktivitu, než vyloženě o sport, nicméně vašim kloubům rozhodně neublíží. Můžete ji provozovat kdekoliv a v jakémkoliv věku: chůze do práce, do školy, do lesa nebo na výlet.

Klouby jsou nejvíce zatěžovány při chůzi do kopce. V takovém případě si můžete opatřit tzv. trekingové hole, které vám turistiku značně ulehčí. Pomáhají udržet stabilitu a zapojit do fyzické aktivity celé tělo. Existují dva typy. Prvním jsou zmíněné hole, které jsou ideální na klasickou chůzi či procházky. Další jsou hole na nordic walking, tedy na dynamickou chůzi nebo běh v nenáročném terénu, které disponují „rukavičkami“ pro správnou techniku chůze.

Kloubus – dodá vašim kloubům vše, co potřebují / foto: archiv autorky

 

Jak správně sportovat?

Ne vždy je sportování zdraví prospěšné. Někdy se to může obrátit i proti vám. Zejména v případě, že se nerozcvičujetešpatně dýcháte nebo nedbáte na hodnotnou stravu. Proto je také vhodné jídelníček obohatit o doplněk stravy, který dodá sportem zatíženému organismu správnou výživu.

Rozcvička je nutná

Před začátkem každého sportování je potřeba se řádně rozcvičit. To znamená protáhnout celý kloubní systém a připravit jej na fyzickou aktivitu.

Správné dýchání je základ

Je dýchání a dýchání. Na první pohled se může zdát, že se jedná o jedno a to samé. Ano i ne. V případě sportování se však jedná o různé procesy, které mohou mít pozitivní i negativní účinek na lidské tělo. Během vykonávání fyzické zátěže je nezbytné naučit se správně dýchat. Dýchání má totiž kladný vliv na zmírnění bolesti zad, kloubů a přispívá ke stabilizaci páteře.

Kloubní výživa >>

 

Užívání doplňků stravy

Pro optimální fungování kloubní soustavy je mimo jiné také důležitá správná strava, přičemž své opodstatnění má i užívání speciálních doplňků stravy pro kloubní systém. Tím jsou klouby dostatečně chráněny před zraněním a bolestí.

V dnešní době existuje na trhu celá řada speciálních kloubních výživ. Jednou z nich může být například Kloubus, přípravek, který podporuje klouby, vazy, šlachy a celý pohybový aparát. Jedná se o kompletně český výrobeknejvyšší kvality.

Díky ideální kombinaci výživných látek je opravdu velkou posilou pro celý kloubní systém. Specifický obsah živin dokáže lidské tělo beze zbytku zpracovat a dobře využít právě pro podporu zdraví kloubů. Určen je jak seniorům v pokročilém věku, tak i mladým sportovcům a všem lidem, kteří mají potíže s klouby.

Kloubus = správná výživa pro vaše klouby

  • 12 účinných látek v každé denní dávce
  • specifická kombinace živin pro zdraví celého pohybového aparátu
  • bez chemických přísad
  • svěží nápoj s chutí grepu
  • 30 jednoporcových sáčků v jedné krabičce
  • snadná příprava (sypkou směs stačí jen zalít tekutinou)
  • vhodný při bolesti kloubů i jako prevence případného kloubního onemocnění
  • určeno pro seniory, sportovce a všechny aktivní jedince
Koupit Kloubus >>

 

Při jakém počasí sportovat

Většina sportovních aktivit, pokud je provádíte správně a s mírou, jsou zdraví prospěšné. Někdo se snaží sportováním zhubnout, jiný zas zdokonalit svaly.

Sportování se však nedoporučuje při chladném počasí. Jestliže cvičíte v uzavřeném prostoru, nechte všechna okna zavřená. Kloubům totiž neprospívá chladný vzduch a průvan. Nejlepším ročním obdobím pro sportování je léto, protože na podzim a na jaře bývá ještě poměrně zima a můžete se snadno nachladit. Pokud však budete přísně dodržovat několik zásad, můžete sportovat i v zimě.

Svěží grepový nápoj obsahuje 12 účinných látek v jedné dávce / foto: archiv autorky

 

Cviky pro podporu kloubního systému

Před začátkem každého sportování je nutné se mírně zahřát a protáhnout. K tomuto účelu slouží několik cviků, které také přispívají ke zmírnění bolesti kloubů během sportování. Důležité je zaměřit se na hlavu, kyčelní klouby, kolenní klouby, ramenní klouby nebo zápěstí a dlaň.

Hlava

Cviky na hlavu spočívají v základním postoji – stoj patný, klek nebo sed. Následně se pomalu krouží hlavou, která se nezaklání.

Protažení kyčelních kloubů

Od hlavy se přesuneme na protažení kloubů – leh na zádech:

  1. Lehneme si na záda a vysuneme levou dolní končetinu na podložce za patou do dálky, Je důležité se soustředit na oddálení kloubní hlavice kosti stehenní od kloubní jamky kosti pánevní. Snažíme se v této poloze vydržet co nejdéle. Následně se uvolníme a cvik opakujeme s pravou nohou.
  2. V mírně roznoženém lehu postupně vytáčíme obě špičky dovnitř a pak ven.

Protažení kolenního kloubu

Poloha pro uvolnění kolenního kloubu je v sedu skrčmo. Dolní končetinu, kterou právě protahujeme, chytneme pod kolenem. Následně děláme pomalé krouživé pohyby všemi směry v kolenním kloubu.

Protažení ramenního kloubu

Tento cvik má dva kroky. Vzpažíme pokrčmo pravou paži a dlaň položíme směrem na spodní oblast šíje. Loket zatáhneme dozadu do úrovně ramen a snažíme se v této poloze vydržet alespoň 10 vteřin. Totéž opakujeme s levou paží.

Protažení zápěstí a dlaně

V případě cviků na protažení zápěstí a dlaně se doporučuje uvolněný stoj nebo rovný sed v předpažení. Následně spojíme ruce tzv. propletením prstů a dlaně jsou vytočené ven.

Dalším krokem cviku je vytočení levé paže loktem vzhůru. Důležité je prodýchat až do pocitu uvolnění. Po dokončení zopakujeme cvik na druhou stranu.

Kloubní výživa >>

 

Cvičení, které pomáhá při bolestech kloubů. Podívejte se na názorné video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Ortéza – ochrání vás při sportu

Nejen před sportem, ale i během něj můžete bolest kloubů oddálit a značně zmírnit, nebo jí dokonce předejít. A to za pomoci ortézy, která je ideální při lyžování, hokeji nebo tenise. Ortéza se doporučuje hlavně po operaci kolene nebo při jeho onemocnění. Klouby tak dostávají mnohem méně zabrat a tím se mnohonásobně zmírňuje také poranění kolene.

Ortéza je skvělá ortopedická pomůcka, která pomáhá preventivně ochránit klouby před poškozením. Kvalitní ortéza uleví kloubu od bolesti, kdy díky dobré fixaci eliminuje na minimum zátěž na kloub.

Zapotřebí je ale vybrat skutečně kvalitní ortézu, která vaše koleno opravdu ochrání. Nemusíte ji nutně nosit, pokud jste už nemoc nebo operaci kolenního kloubu prodělali. Ortéza je vhodná i jako prevence nemocí kolenního kloubu. Vhodná je nejen pro starší, ale i pro mladší sportovce.

Ortézu je dobré nosit v následujících případech:

  • provádíte sport, při kterém kolenní kloub dostává zabrat – lyžování, tenis nebo hokej
  • po operaci nebo prodělaném onemocnění kolene (rychleji se můžete vrátit ke sportu)
  • jako prevence kolenního kloubu
Kloubní výživa >>

 

Sportování je v dnešní době velmi populární. Nemusí se jednat pouze o volnočasovou aktivitu, ale může jít i o plnohodnotnou kariéru. Existuje, jak u nás, tak i ve světě, celá řada známých fotbalistů, lyžařů, hokejistů, tenistů a dalších sportovců.

Ať už tyto aktivity provozujete denně nebo „jednou za čas,“ je důležité myslet na vaše zdraví. Ideální je dodržovat vyváženou stravu plnou vitamínů, užívat vhodné doplňky stravy a před každým sportováním se pořádně rozcvičit a protáhnout. Nikdy nepodceňujte bolest kloubů a nenechte vaše tělo zbytečně onemocnět.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář