Čím vyživit kloubní chrupavku a předejít jejímu poškození

Klouby patří k nejdůležitějším částem našeho těla. Napomáhají nám ke správnému a bezbolestnému pohybu. Jednou z důležitých částí kloubu je také kloubní chrupavka, kterou je zapotřebí důkladně chránit. Chrupavka a celkově i naše klouby dostávají nejvíce zabrat při sportovních aktivitách nebo při obyčejné chůzi, zejména v pokročilém věku. Pojďme se společně podívat, jak nejlépe vyživit kloubní chrupavku, aby nám po celý život sloužila co nejlépe.

Chrupavka je základem zdravých kloubů / depositphotos.com

 

Co je kloubní chrupavka?

Kloubní chrupavka je tužší našedlá elastická tkáň, která je součástí vnitřní struktury kolenního kloubu. Chrupavka pomáhá hladkému a pružnému pohybu a při normální funkci tlumí nárazy a tlaky při jakémkoliv pohybu (chůzi, běhu, apod.). Jedná se o tzv. měkkou tkáň, která má omezené možnosti v rámci obnovy a růstu. Tento růst a obnova se s přibývajícím věkem snižuje. Je-li mez odolnosti překročena, vzniká poškození chrupavky (artróza).

Kloubní výživa >>

 

Chrupavky podle složení základní hmoty dělíme na:

  • hyalinní (např. kloubní chrupavka)
  • elastické (např. ušní boltec)
  • vazivové (např. meziobratlové ploténky)

Kloubní chrupavka je tvořena tzv. hyalinní chrupavkou, která pokrývá styčné plochy artikulujících kostí a společně s nitrokloubní tekutinou tlumí tření, čímž zaručuje hladký a plynulý pohyb kloubu. Vlivem zátěže je schopna odolávat tlakům až čtyřnásobku tělesné hmotnosti.

K opotřebení chrupavky dochází při:

  • vysokém zatížení kolene (nebo jeho části)
  • nesprávném postavení nohou
  • velké tělesné hmotnosti
  • vysoké fyzické aktivitě

Neustálý proces opotřebení kloubní chrupavky, kdy není prostor na její regeneraci, může vést až k rozvoji onemocnění (artrózy), v jehož důsledku postupně dochází ke ztrátě kloubní chrupavky. Projevem takového stavu je bolest, otok a omezený rozsah pohybu. Při úplné ztrátě chrupavky se tak kosti dostávají do přímého kontaktu a třeba i obyčejná chůze je doprovázena neustálou bolestí a ztíženým pohybem.

Kloubní výživa >>

 

Meniskus

Uvnitř kolenního kloubu se nachází útvar tvořený vazivovou chrupavkou, tzv. meniskus (půlměsíc). Menisky jsou umístěny mezi stehenní a holenní kostí a spolu se zkříženými vazy vyrovnávají nesouměrnost kloubních ploch kostí, čímž chrání kloubní chrupavku. Napomáhají roztírání tekutiny po ploše chrupavky a tím zabezpečují výživu její povrchové vrstvy.

Menisky rozeznáváme:

  • vnější (ve tvaru písmene O) – je více pohyblivý, takže méně náchylný k porušení
  • vnitřní (ve tvaru písmene C) – jeho pohyblivost je značně omezena, protože je svým obvodem pevně spojený s kloubním pouzdrem

Poranění menisků je jedno z nejčastějších úrazových postižení kolene. K poranění vnitřního menisku dochází 8x méně častěji než k poranění vnějšího menisku. Může být způsobeno nevhodným pohybem, například úrazem, kdy je na vině většinou špatně koordinovaný rotační pohyb kolenního kloubu. Natržení menisku pak doprovází silná bolest, otok a omezená pohyblivost kloubu.

Ne vždy ale musí být příčinou poranění menisku úraz. Zejména u starších osob se mohou objevit degenerativní trhliny, jelikož tloušťka chrupavky se s přibývajícími roky snižuje a je tak náchylnější k poškození.

Menisky jsou velmi pevné a pružné, jejich hlavní funkce spočívá v tlumení nárazů, přenáší a rozkládají hmotnost těla a brání opotřebení kloubní chrupavky.

Přípravek Kloubus pomáhá podpořit zdraví chrupavky / foto: archiv autorky

 

Co tvoří kloubní chrupavku?

Kloubní chrupavka je živá pojivová tkáň zaručující kloubu bezbolestný pohyb. Jedná se o bílou nebo nažloutlou pevnou hmotu, kterou tvoří chrupavčité buňky (chondrocyty), síť kolagenních a elastických vláken a amorfní mezibuněčná hmota. Pružná vlákna zajišťují dostatečnou ohebnost a elasticitu chrupavky, což snižuje tření v rámci kontaktních ploch.

Pro správnou funkci chrupavky je celkem zásadní kolagen. Kloubní (hyalinní) chrupavka produkuje kromě amorfní základní hmoty i velmi jemná kolagenní vlákna (tvoří kolagen II. typu), která se na celkovém objemu mezibuněčné hmoty podílejí asi 50 %. Pro zdraví chrupavky je stabilita kolagenu velmi důležitá.

Kloubní výživa >>

 

Důsledky poškozené chrupavky

Chrupavka se může snadno poškodit, pokud zátěž, kterou na ní klademe, je větší než regenerační schopnosti. V takovém případě následně dochází  k úbytkuúplnému vymizení kloubní chrupavky, což může vést k trvalým bolestem a omezenému pohybu kolenního kloubu

Zjednodušeně řečeno, chrupavka se může poškodit při jejím nadměrném zatěžování. Jedná se například o nadměrnou hmotnost či nesprávný běh, který je absolvován po tvrdém povrchu. Vliv na chrupavku má samozřejmě i věk. U starších jedinců, zhruba od věku 50 – 60 let, se bohužel chrupavka nedokáže dokonale regenerovat.

MUDr. Tomáš Otaševič uvádí: “Kloubní chrupavka na rozdíl od jiných lokalit, není pokryta pevným vazivovým perichondriem, ze kterého pobírá živiny, což výrazně omezuje její regenerační schopnosti. Buňky kloubní chrupavky jsou vyživovány hlavně difúzí ze synoviální tekutiny. Vrstva chrupavky přiléhající k subchondrální kosti je živena difúzí z cév v kosti.”

OTAŠEVIČ, TOMÁŠ. Léčba defektů kloubní chrupavky nosných kloubů. Modifikovaná AMIC technika v léčbě chondrálních lézí kolenního kloubu.

OTAŠEVIČ, Tomáš. Léčba defektů kloubní chrupavky nosných kloubů. Modifikovaná AMIC technika v léčbě chondrálních lézí kolenního kloubu [online]. Brno, 2020 [cit. 2021-03-03]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/c7uj1/>. Disertační práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Martin Repko.

Onemocnění způsobující ztrátu chrupavky

Jedním z nejčastějších onemocnění, které vedou k poškození chrupavky, je artróza. Artróza je degenerativní kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání kloubní chrupavky. Tato nemoc se obvykle projevuje bolestí v postiženém kloubu, nejprve se kolena začnou ozývat po zátěži, následně při pohybu a nakonec i v klidu. Klouby při delším odpočinku nebo sezení se začnou jen pomalu rozhýbávat, postupně otékají a deformují se. Zhorší se tak samotná funkce postiženého kloubu, která podstatně omezí rozsah pohybu.

Kloubní výživa >>

 

Jak předejít vzniku artrózy

Na vzniku a rozvoji artrózy se může podílet celá řada faktorů: nezdravý životní styl, obezita, jednostranné zatěžování kolenního kloubu při sportu, v zaměstnání, cukrovka, hormonální změny, úraz kloubu a podobně. Pro zdraví kloubů je v prvé řadě důležitá kvalitní výživa. Má-li tělo dostatek výživných látek, pak dokáže bez problému podpořit správnou funkci celého pohybového aparátu. Z toho důvodu je potřeba organismu v pravidelných intervalech dodávat vitamíny, minerály a další cenné živiny.

Na vzniku artrózy se může podílet nedostatek vitamínů B, C a D, minerálů zinku a jódu v jídelníčku. Proto je nezbytné dbát především na pestrou a vyváženou stravu, případně zdraví kloubů podpořit vhodnými doplňky stravy, které jim přinášejí optimální výživu.  Dobré je užívat takové doplňky stravy, které obsahují přirozené složky chrupavky (například chondroitin sulfát, glukosamin sulfát). Třeba chondroitin je součástí doplňku stravy Kloubus (viz. níže) v němž se mimo jiné nachází také glukosamin a kolagen, což jsou všechno základní stavební složky kloubní chrupavky.

Koupit Kloubus >>

 

Pohyb zcela určitě patří ke zdravému životu a není důvod se mu vyhýbat. Jen je nutné dbát na to, aby bylo tělo při sportu zatěžováno rovnoměrně. Proto je dobré různé druhy fyzické aktivity mezi sebou střídat. Není radno podceňovat ani rozcvičku před samotným tréninkem, která klouby dostatečně připraví na fyzickou zátěž.

Některé sporty lze však označit z pohledu zdraví kloubů za rizikové. Jde především o takové druhy sportu, při kterých musí klouby odolávat prudkým nárazům (například běh), při posilování, klečení, skákání a podobně. Naopak jsou sporty, které kloubům příliš neškodí: cyklistika, bruslení, plavání, jóga a jiné. Pro podporu správné funkce kolenního kloubu existují také speciální cviky (viz. níže), které je možno provádět i doma.

Kloubus je svěží limonáda s příchutí grepu / foto: archiv autorky

 

Jak chránit chrupavku před poškozením?

Vyvarujte se potravinám, které způsobují zánět

V první řadě je důležité chránit chrupavku před vznikem zánětu. Ideální je jíst protizánětlivé potraviny, mezi které patří zelenina, ovoce či celozrnné potraviny a ryby. Chybět by neměly ani zdravé tuky v podobě například olivového oleje.

Dopřejte tělu dostatečný přísun vitamínů C a D

Vitamíny jsou pro lidské tělo potřebné v každém věku. Výjimkou není ani lidská chrupavka, která je díky vitamínům správně vyživována. Vitamín C je možné získávat z citrusových plodů, bobulí, kiwi nebo listové zeleniny a brokolice.

Vitamín D, který je také zapotřebí, se dá získat z mastných ryb, jako je losos nebo z mléčných výrobků.

Nezapomínejte na kolagen

Základní stavební jednotkou pojivových tkání je kolagen, který sice lidské tělo dokáže produkovat samo, ale postupně s věkem tato schopnost slábne. Proto je důležité zaměřit se v jídelníčku na potraviny, jejichž složky pomáhají přirozené produkci kolagenu ve vašem těle (hořčík, vitamín C). Kvalitním zdrojem hořčíku jsou třeba banány, mandle, ořechy, celozrnné pečivo, vitamín C zase dodají citrusové ovoce, černý rybíz, jahody, červená paprika, brokolice, křen a mnoho dalších.

Dobrým zdrojem kolagenu je také želatina, která dodává organismu aminokyseliny tvořící základ chrupavčité tkáně. Ze želatiny se vyrábí některé potraviny, např. gumoví medvídci, aspik, tlačenka, sulc. Z výživového hlediska je však problém v tom, že třeba gumoví medvídci obsahují navíc příliš mnoho cukru, tlačenka je plná nezdravých tuků, atd., takže není příliš vhodné, aby tyto potraviny byly součástí každodenního jídelníčku.

Za nejbohatší zdroj přírodního kolagenu je považován vývar z kostí, nejlépe z kostí hovězích, ale mohou být i drůbeží, vepřové, rybí atd. Vývar je pro tělo nejen zdrojem kolagenu, ale i aminokyselin, želatiny a mnoha dalších živin a stopových prvků.  Organismu dodá také vápník, železo nebo hořčík.

Dodržet potřebnou denní dávku kolagenu v těle pomohou nejlépe různé doplňky stravy určené specificky pro klouby, které jsou navíc obohaceny o složky, které současně napomáhají dobrému vstřebávání kolagenu do těla, čímž poskytují chrupavce optimální výživu.

Správný pohyb

Pohyb je to nejjednodušší, co můžeme pro naše tělo udělat. Nejlepším způsobem fyzické aktivity je pravidelné a správné cvičení., které napomáhá udržet pohybový aparát ve zdraví a přispívá k dobré kondici celého těla.

Mezi vhodné aktivity, které nejméně zatěžují kolenní klouby, patří cvičení bez tvrdých dopadů. Jedná se například o plavání, jízdu na kole, klasickou chůzi nebo nordic walking.

Kloubní výživa >>

 

Cviky pro podporu kolenního kloubu a chrupavky

Natahování ve stoje

Cvik, kdy jsme ve stoje s rozkročením na šířku boků. Rukou chytíme pravou špičku chodidla a zvedneme ji směrem vzad. Rukou táhneme nohu jemně až k hýždím, čímž bychom měli pociťovat pnutí v předních i zadních stehenních svalech. V této poloze setrváme alespoň 30 vteřin a cvik opakujeme s druhou nohou.

Kroužení nohou vestoje

Dalším cvikem je kroužení nohou ve stoje. Vestoje se jednou rukou opřeme o stěnu či židli. Záda držíme vzpřímeně. Vezmeme pravou nohu, kterou zvedneme do úhlu 90 stupňů, tento úhel je nutné svírat v koleni. Následně pak kroužíme celou nohou od vnitřní strany stehna směrem k vnější a zpět. Cílem tohoto cviku je roztáhnout boky a uvolnit je. Cvik opakujeme s každou nohou alespoň 10krát.

Kývání nataženou nohou

Začátek cviku je v poloze vestoje. V případě, že potřebujeme větší stabilitu, můžeme se opřít o stěnu nebo židli. Postavíme se na pravou nohu a levou natáhneme do vodorovné polohy. Následně nataženou nohu pomalu táhneme směrem dopředu a dozadu. Důležité je nohu zvedat pouze do takové výšky, kde je nám to příjemné a bezbolestné. Cvik opakujeme s každou nohou 5krát

Statický výpad

Jedná se o cvik, který začíná vestoje s následným polovičním krokem pravou nohou. Vyrovnáme pomalu přední nohu tak, že mírně ohýbáme koleno. Alespoň 20 vteřin setrváme v této poloze a cvik opakujeme s druhou nohou. Opakujeme zhruba 5krát s každou nohou.

Podívejte se na jednoduchý cvik pro zdravější kolena:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Přípravky pro ochranu kloubů a chrupavky

Přípravků pro ochranu klubů je v dnešní době na trhu celá řada. Může se jednat o variantu v podobě tobolek nebo ochucených nápojů. Mezi opravdu účinnou kloubní výživu se řadí například přípravek Kloubus, který díky svému složení patří mezi ty nejlepší na českém trhu.

 

Přípravek Kloubus dokáže ochránit jak klouby, tak i chrupavku. Podporuje klouby, vazy, šlachy a celé pohybové ústrojí. Kloubus obsahuje specifickou kombinaci výživných látek, které umí lidské tělo bezezbytku zpracovat a dobře využít ve prospěch celého kloubního systému. Vhodný je pro všechny věkové kategorie, sportovce, seniory, pomáhá při bolestech kloubů i jako prevence možných kloubních onemocnění.

Kloubus má podobu grepového nápoje, takže nemusíte bojovat ani s nepříjemnou chutí, která je pro některé kloubní výživy typická. Navíc nemusíte polykat žádné tabletky, ale pouze jednou za den si dopřejete sklenici svěží grepové limonády. Živiny, které tělo získá v tekuté formě, jsou pro tělo lehce stravitelné a snadněji přejdou do krve.

Kloubus pro zdravé klouby

  • 12 výživných látek v jedné dávce vyživuje klouby, vazy a šlachy
  • chrupavce dodává potřebnou výživu (kolagen, glukosamin, chondroitin, hořčík, vitamín C a další )
  • bez umělých barviv, sladidel a dochucovadel
  • svěží grepový nápoj
  • snadná příprava (sypkou směs stačí smíchat s tekutinou)
  • 30 jednoporcových sáčků v jednom balení
  • vhodné pro všechny aktivní jedince, sportovce, seniory
  • pomáhá při bolestech kloubů
  • působí preventivně proti případným kloubním onemocněním (artritida, artróza)
  • účinný při regeneraci
Koupit Kloubus >>

Poškození chrupavky a menisku

V případě podezření na poškození chrupavky je vhodné vyhledat lékaře specialistu, který navrhne optimální léčebný postup. Kdybyste něco zbytečně zanedbali, mohlo by dojít k tomu, že onemocnění chrupavky a kloubu se stane časem nevratným. Velký důraz je však zapotřebí klást i na prevenci, která napomáhá poškození chrupavky předcházet.

Preventivní ochrana a také podpora léčebných postupů spočívá obvykle v užívání přiměřené kloubní výživy. Pokud se však kloub nachází již v pokročilejším stadiu onemocnění, přichází zpravidla na řadu chirurgický zákrok.

V případě poranění menisku je chirurgický zákrok nevyhnutelný. Je prováděna artroskopie kolene (endoskopická technika umožňující chirurgické ošetření a vizualizaci kolenního kloubu), která ukáže celkový pohled na kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro.

Kloubní výživa >>

 

Poškození chrupavky a onemocnění kolene není radno podceňovat. Bolest a omezená hybnost může totiž nastat v jakémkoliv věku. Správná životospráva a přiměřený fyzický pohyb jsou vhodnou prevencí onemocnění kolene a poškození chrupavky.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář