Jak zhubnout 20 kilo? Změňte život od základu!

Skutečně zhubnout 20 kilo je tedy pořádná výzva. Záleží jen na vás, nakolik se s ní poperete, ale máte-li dostatečně silnou motivaci, jistě dojdete k cíli. Každé hubnutí se odvíjí od prvotní myšlenky v hlavě, musíte být pevně rozhodnuti a připraveni na náročné období. Zhubnout se nedá ze dne na den, stejně jako jste nadbytečné kilogramy nezískali přes noc. Proto zatněte zuby a pusťte se do boje. Zvolte účinnou metodu, jak zhubnout 20 kilo a žádnými dílčími překážkami se nenechte odradit. Vždyť to všechno děláte sami pro sebe, abyste se cítili lépe a žili kvalitnější život. Budete-li dodržovat veškeré zásady redukčního režimu, podaří se vám zhubnout. Důležité je začít a nic nevzdávat předem.

Zdroj: patpitchaya / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: patpitchaya / FreeDigitalPhotos.net

Ode dneška hubnu

Ano, začít hubnout musíte hned teď a nic neodkládat. Jenomže, víte vlastně jak na to? Co to znamená hubnout? Mnoho lidí si pod pojmem hubnutí představuje jen samé trápení, nechutnou dietu a hodiny nekonečné dřiny v posilovně. Avšak opravdové hubnutí je o něčem úplně jiném, jeho podstatou je především radikální změna vašeho životního stylu. S touto proměnou vám pomůže efektivní metoda, jak zhubnout 10 kilo, která vám zároveň ukáže, jak si optimální váhu udržet natrvalo. Pokud změníte dosavadní stravovací návyky a zařadíte více pohybu, jednou provždy zhubnete. Uvědomte si, že na vaší současné nadváze se do značné míry podílí způsob života jaký vedete. A právě ten musíte změnit.

Dieta nikam nevede

Pokud se domníváte, že ideálním způsobem, jak zhubnout 20 kilo, je nějaká zázračná dieta, pak vězte, že žádná pilulka na hubnutí neexistuje. Jen vaše snaha, pevná vůle a odříkání vás dovede ke štíhlé postavě. Dieta nebo dokonce extrémní hladovka je jen určitým omezením ve stravě, tělo při ní strádá a musí se vyrovnávat s nedostatkem živin. Je sice pravda, že vám takto možná na pár dnů splaskne břicho, ale jakmile se vrátíte k původním stravovacím zvyklostem, opět přiberete a ještě pár kilo navíc. Nedivte se, organismus si musí nastřádat energii do zásoby v podobě tuků, aby bylo znovu připraveno na období, kdy jej budete zase trápit hlady. Na dietu raději rovnou zapomeňte a pusťte se s chutí do jídla, ovšem toho správného. Budete-li vědět, co máte jíst, zhubnete.

Při redukčním režimu je důležité největší pozornost věnovat skladbě stravy, jelikož jídelníček se na hubnutí podílí ze 70 %. Zbývajících 30 % tvoří jakékoli pohybové aktivity.

Upravte způsob stravování

Je to tak, k hubnutí se musíte prostě projíst, samozřejmě, že kaloricky méně vydatnou stravou. Váš energetický příjem a výdej musí být v naprosté rovnováze. S výpočtem vašeho denního doporučeného kalorického příjmu vám může pomoci kalkulačka BMI (body mass index), která vám v závislosti na věku, pohlaví a aktuální váze ukáže vaši konkrétní hodnotu.

Při hubnutí je nutné snížit doporučený denní kalorický příjem asi o 500 kcal. Kalorickou hodnotu jednotlivých potravin naleznete na obalech konkrétních výrobků a nebo přímo v kalorických tabulkách.

Chcete-li hubnout, musíte z jídelníčku vyřadit:

 • tučná a smažená jídla
 • bílé pečivo
 • sladkosti, buchty, koblihy
 • slazené nápoje
 • alkohol
 • veškeré polotovary

Zamyslete se nad tím, jak se stravujete a poctivě si napište vše, co jste od rána snědli. Takto si lépe uvědomíte v čem děláte zásadní chybu. Jíst musíte pravidelně, nejlépe 6x denně v malých porcích dodat tělu všechny nezbytné živiny. Začněte hned ráno kvalitní snídaní a jako největší energetický příjem dne volte oběd.

Snídaně + dopolední svačina + oběd by měly tvořit 55 % celkového množství jídla za den.

Jak vhodně poskládat jídelníček:

 • zvyšte podíl bílkovin
 • zaměřte se na komplexní sacharidy
 • jezte co nejvíce zeleniny
 • ovoce konzumujte v dopoledních hodinách
 • nevynechávejte zdravé tuky
 • pijte obyčejnou vodu a zelený čaj

Nejlepším způsobem, jak zhubnout 20 kilo, je všemi možnými způsoby rozproudit metabolismus v těle na plné obrátky. Můžete začít hned po ránu, kdy vypijete sklenici vody s citronem. Na rychlosti metabolismu se podílí také objem svalové hmoty, to znamená, že čím více svalů máte, tím rychleji a efektivněji hubnete. Růst svalů podpoříte, jak zvýšeným příjmem bílkovin (proteinů) ve stravě tak i pohybem. Dá se říci, že bílkoviny jsou při hubnutí nejdůležitější složkou stravy. Jejich kvalitní zdrojem jsou vejce, drůbeží maso, luštěniny, mléčné výrobky. Bílkoviny je nutné kombinovat s potravinami s obsahem komplexních sacharidů (celozrnné pečivo, cereální výrobky, rýže, těstoviny, bulgur, kuskus, brambory). Sacharidy jsou pro tělo zdrojem energie, a proto je konzumujte převážně v první části dne a postupně k večeru jejich množství ve stravě snižujte. S bílkovinami je to přesně naopak, večerní talíř by měl být plný proteinů a stejně tak i poslední jídlo dne by mělo obsahovat jen samé bílkoviny.

Hubněte pohybem

Samotná skladba stravy je sice v redukčním režimu dost zásadní věc, ale bez pohybu prostě nezhubnete. Jakákoli fyzická aktivita je součástí každé metody, jak zhubnout 20 kilo. Pro spalování tuku v těle je nejvhodnější aerobní cvičení, které podporuje celý kardiovaskulární systém. Můžete chodit běhat, jezdit na kole, doma na rotopedu, plavat, bruslit a nebo třeba jen chodit. I obyčejná svižná chůze je pro hubnutí velmi prospěšná. Jestliže se vám tuk ukládá jen v určitých partiích, například na břiše, stehnech,  bocích, musíte aerobní cvičení doplnit ještě navíc posilovacími cviky, abyste si pěkně vytvarovali postavu. Intenzivní trénink podporuje růst svalů a vaše postava se nádherně zpevní.

Cvičit byste měli každý den, je celkem jedno jestli ráno nebo večer, ale minimálně hodinu času si jistě v denním programu najdete. Po cvičení dopřejte organismu dostatečný prostor k regeneraci a odpočinku. Nezapomeňte také na to, že jakákoli fyzická činnost vám nádherně pročistí hlavu. Stres je totiž doslova zabijákem hubnutí.

Pokud hledáte účinný návod, jak zhubnout 20 kilo, mějte na paměti, že žádný zaručený recept neexistuje. Každý člověk hubne jinak, někdo se láduje od rána do večera a nepřibere ani deko a jiný musí hlídat každou přijatou kalorii. Jestliže vám bude připadat, že se vaše snaha o zhubnutí míjí účinkem, rozhodně nic nevzdávejte a obraťte se raději na odborníky z nutriční poradny.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář