Omega-3 kyseliny posilují zdraví našich očí: Odkud je získat?

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů, kterým vnímáme okolní svět. Pokud dobře vidíme, bereme to jako samozřejmost. Člověku pak ani nepřijde, že by měl zdraví očí věnovat zvýšenou pozornost. Jenomže zrak slábne nejen s přibývajícími lety, ale i vlivem digitálních technologií současné doby. Kvůli extrémní každodenní námaze není potom divu, že jsou oči často podrážděné, svědí, pálí. Aby byly v dobré kondici, potřebují především správnou výživu. V ní právě omega-3 kyseliny hrají důležitou roli. Jak působí omega-3 na zdraví očí a z kterých zdrojů je nejlépe doplnit

Omega-3 mastné kyseliny poskytují očím potřebnou výživu / fotokoláž: pixabay.com

Oči potřebují naši stálou péči

Dobrý zrak je v našem životě poměrně důležitý. Jen možná někdy zapomínáme na to, že i oči potřebují starostlivou péči. A to i v době, než zaznamenáte nějaké omezení vašeho ostrého vidění. I když máte zrak jako ostříž a dioptrické brýle jsou pro vás neznámým pojmem, rozhodně byste neměli usnout na vavřínech. Schopnost správného vidění se vám totiž může zhoršit kdykoliv. Chcete-li si svůj dobrý zrak udržet co možná nejdéle, věnujte očím náležitou pozornost. Dopřejte jim v prvé řadě potřebnou výživu, která by kromě jiného měla zahrnovat i dostatek omega-3 mastných kyselin.  

Výživa pro oči >>

Pro člověka je zrak nejcennějším smyslovým orgánem, který zprostředkovává maximum informací z okolního světa. Vždyť pouhé dobré vidění pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho života. Zrak je vlastně po celý den v aktivní činnosti, přičemž po určitou dobu musí odolávat také zvýšené zátěži.

 

Proč dochází ke zhoršení zraku? 

Kvalitu a zdraví zraku ovlivňuje nejen životní styl, stresová zátěž, dostatek spánku, ale hlavně také náš každodenní jídelníček. Pestrá a kvalitní strava dodává tělu důležité živiny, nezbytné pro zajištění správné funkce celého organismu, tedy i schopnosti ostrého vidění

Denně prosedíme hodiny u monitorů počítačů, koukáme na televizi a mobily. Oči musí čelit škodlivým slunečním paprskům, nebo se naopak vyrovnat s nedostatkem světla, prašným a větrným prostředím

Na oči negativně působí i klimatizace či zakouřená místnost, smog. V důsledku toho se pak mohou objevit různé zrakové potíže: zarudnutí očí, pálení, řezání, neostrý obraz či zdvojení obrazu. Časem potom třeba zjistíme, že prostě špatně vidíme.

Celodenní práce na počítači je velkou zátěží pro oči / foto: pixabay.com

 

Příčinou zhoršeného vidění bývá ale také přibývající věk, genetické dispozice a různá oční i jiná onemocnění jako například cukrovka či roztroušená skleróza. Mezi nejběžnější oční nemoci patří například šedý zákal, zelený zákal, diabetická retinopatie, syndrom suchého oka nebo makulární degenerace. I když ne všem závažným poškozením zraku lze úspěšně předcházet, přeci jen se můžete snažit svou péčí o oči snížit riziko rozvoje očních onemocnění na minimum. 

Když začnete vidět ne dostatečně ostře, pomůžete si brýlemi nebo čočkami. Tyto dioptrické pomůcky ale neřeší pravou příčinu, jsou spíš takovou pomocnou berličkou. Postupem času přijmete brýle za své a přestanete je vnímat jako problém.

Přitom stále máte možnost zlepšit kvalitu zraku a vidět lépe. Zdraví očí závisí do jisté míry na vašem životním stylu a způsobu stravování. Když očím dodáte potřebnou výživu, odmění se vám lepším viděním

Výživa pro oči >>

Očím prospívá zdravá strava

Stejně jako celému tělu, tak i vašim očím prospívá kvalitní nutričně hodnotná strava. Jídelníček plný vitamínů, minerálů a dalších cenných látek přispívá k tomu, abyste viděli co nejlépe. Naopak nedostatek významných živin může negativně ovlivnit činnost sítnice (vlastní smyslový orgán oka) a přispět k rozvoji očního onemocnění.  

Podstatnou součástí vaší stravy by měla být především různorodá zelenina, zejména zelená listová. Všeobecně se uvádí, že mrkev zlepšuje zrak. I na tomto faktu je něco pravdy. Mrkev i jiná oranžová zelenina obsahuje velké množství beta karotenu (provitamin vitaminu A), který podporuje správnou funkci sítnice a dalších částí oka

Správnou výživu očím dodá strava bohatá na lutein, zeaxanthin, vitamín C a E, zinek a omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, které mají pro zdraví očí svůj specifický význam.  Vědecké studie uvádí, že tyto látky mohou snížit rozvoj věkem podmíněné makulární degenerace sítnice (VPMD) na minimum.  

Mořské ryby jsou nejcennějším živočišným zdrojem omega-3 mastných kyselin / foto: pixabay.com

 

Omega-3 kyseliny pro lepší zrak

Esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny blahodárně působí nejen na dobrou funkci zraku, ale podporují i činnost mozku a srdce. Účastní se velkého množství biologických procesů v těle, takže pro zachování zdraví celého lidského organismu jsou naprosto zásadní. Vzhledem k tomu, že si je lidské tělo nedokáže samo vytvořit, je nutné zajistit jejich potřebný příjem prostřednictvím pestré stravy.

Pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na zdraví očí lze zaznamenat již v průběhu těhotenství, kdy dostatek DHA a EPA kyselin je důležitý již na samém počátku vývoje zraku plodu v děloze. Tím však jejich význam nekončí, tyto kyseliny jsou prospěšné i po narození dítěte pro zrakovou ostrost kojence a přispívají k dalšímu vývoji zraku po porodu. 

Stejně tak se omega-3 mastné kyseliny následně podílí na zdravé funkci zraku v dětském i dospělém věku. Tyto cenné látky mohou pomoci ulevit od pocitu suchých podrážděných očí a zpomalit tzv. věkem podmíněnou makulární degeneraci sítnice (VPMD), která narušuje ostrost centrálního vidění. Optimální množství omega-3 mastných kyselin v těle také podporuje odtok nitrooční tekutiny, čímž napomáhá snížit riziko zeleného očního zákalu.

Výživa pro oči >>

Omega-3 kyseliny v každodenním jídelníčku

Součástí každodenní péče o oči může být zajištění optimálního množství omega-3 kyselin v jídelníčku. Jelikož si je lidské tělo nedokáže samo syntetizovat, strava je jejich jediným zdrojem. Odkud je tedy získat? Hodně záleží na konkrétním výběru potravin

Nejprve je třeba podotknout, že omega-3 mastné kyseliny nepředstavují pouze jednu výživnou látku, ale skupinu hned několika sloučenin: kyseliny alfa linolenové (ALA), kyseliny dokosahexaenové (DHA) a kyseliny eikosapentaenové (EPA). Pro podporu zdraví očí má prvořadý význam zejména DHA a EPA mastná kyselina. 

Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v celé řadě potravin, avšak ne v každé z nich jsou zastoupeny všechny sloučeniny omega-3 kyselin. Jedná se především o přirozené rostlinné zdroje omega-3 (vlašské ořechy, konopná semínka, lněná semínka, chia semínka, řepkový olej, atd.), které obsahují výhradně ALA mastnou kyselinu. Z ní si musí tělo DHA a EPA mastné kyseliny teprve vyrobit. Tato přeměna je ale poměrně málo efektivní, protože při ní dochází k velkým ztrátám

Mořské ryby samy  DHA a EPA mastné kyseliny také nevytvářejí, ale získávají je konzumací mořských řas, které právě obě tyto kyseliny obsahují. DHA a EPA kyseliny lze získat buď konzumací ryb, rybího tuku, nebo doplňku stravy přímo z mořských řas.

Z toho důvodu je vhodné zaměřit se na mnohem lepší zdroje omega-3 mastných kyselin, které obsahují vysoké množství DHA a EPA. Tyto požadované vlastnosti naplňují především mořské ryby (losos, tuňák) a rybí tuk. Přičemž adekvátní náhradu rybího tuku představují mořské řasy, které mají svůj prvořadý význam zejména pro vegany a vegetariány.

Mořské řasy jsou pro lidský organismus bohatým rostlinným zdrojem DHA a EPA mastných kyselin. V jaké podobě je můžete zařadit do jídelníčku? Za nejlepší formu lze považovat užívání doplňku stravy. Například rostlinný olej z mikrořas Blendea Vegan Omega 3 je rovnocennou alternativou rybího tuku.

Přípravek Blendea Vegan Omega 3 je čistý přírodní produkt, který v určitém poměru obsahuje pouze DHA a EPA mastné kyseliny důležité pro zdravou funkci zraku. Nenajdete v něm žádné konzervační látky, umělá sladidla, cukr ani alergeny. Má neutrální chuť, tudíž je vhodný pro všechny, komu vadí ryby a hlavně pachuť rybího tuku. 

Rostlinný olej Blendea Vegan Omega 3 je kvalitním zdrojem DHA a EPA mastných kyselin, které pomáhají udržet zdravou funkci zraku / foto: archiv autorky

 

Blendea Vegan Omega 3 pomáhá udržet zdravý zrak  

  • adekvátní náhrada rybího tuku
  • rostlinný olej z mořských řas
  • kvalitní zdroj omega-3 mastných kyselin (DHA a EPA)
  • jedna dávka obsahuje doporučené denní množství omega-3 (vysoký obsah DHA)
  • čistě přírodní, bez konzervačních látek a chemických přísad
  • vhodný pro vegany a vegetariány (a pro všechny, kdo nekonzumují ryby)
  • bez chuti a zápachu
  • snadné užívání (stačí nakapat na lžičku, nebo přímo do pusy)
  • možno přidat do jídla (kaše, salát, smoothie, shake, atd.)

Koupit Blendea Vegan Omega 3 >>

Cenné výživné látky obsažené v rostlinném oleji Blendea Vegan Omega 3 se z hlediska jejich využitelnosti zcela vyrovnají živočišným zdrojům omega-3 mastných kyselin (mořské ryby a rybí tuk), které jsou považovány za nutričně nejhodnotnější.

A to je právě na tomto oleji nejlepší. Vaše tělo tak získá stejné živiny jako z rybího tuku, ale jsou rostlinného původu. Navíc určitě oceníte neutrální chuť oleje a jednoduché užívání. Když denně dodáte tělu potřebnou dávku omega-3 kyselin, podpoříte tak nejen zdraví očí, ale dobrou kondici celého organismu.

Blendea vegan Omega 3 olej z mořských řas má příjemnou neutrální chuť / foto: archiv autorky

 

Omega-3 pozitivně působí na zdraví očí

Abyste si udrželi zdravé oči a dobrý zrak co nejdéle, je vhodné užívat doplněk stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin dlouhodobě. Zajistit dostatečný přísun těchto kyselin pouhou každodenní stravou se totiž daří velmi obtížně. To byste si museli minimálně 2x týdně naložit porci lososa na talíř. Takový jídelníček však dodržuje málokdo z nás, a tak se nabízí ideální řešení v podobě rostlinného oleje z mikrořas, který denně dodá tělu potřebnou dávku DHA a EPA kyselin.

Podle klinických studií bylo prokázáno, že nedostatek DHA mastné kyseliny v lidském těle vede k poruchám zraku. DHA se ve velkém množství nachází v sítnici (vlastní smyslový orgán oka), kde pomáhá zajišťovat správnou funkci zraku. Chrání oční buňky před oxidativním poškozením a tato ochrana je důležitá v prevenci oslabení zraku.

Nenasycené omega-3 mastné kyseliny jsou důležité stavební jednotky nejen receptorů oční sítnice, které zachycují světlo, ale i nervových buněk šedé kůry mozkové, v níž potom následně dochází ke zpracování vizuálního vjemu. Omega-3 kyseliny také přispívají k tvorbě látek, které pomáhají zlepšovat správné prokrvení oční sítnice.

Výživa pro oči >>

Pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin slouží rovněž jako prevence některých očních onemocnění, zejména pak syndromu suchého oka, věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) a diabetické retinopatie

 

Syndrom suchého oka

Vědci poukazují na skutečnost, že užívání doplňků stravy s omega-3 mastnými kyselinami může pomoci lidem se syndromem suchého oka. Ten vzniká tehdy, když oči nedokážou produkovat dostatek slz. Riziko potíží se zvlhčením oka sice roste s věkem, ale syndrom suchého oka bývá také velmi často způsoben prací s monitorem (počítač, smartphone, tablet, apod.). 

Odborníci uvádí, že pravidelné užívání doplňku stravy s omega-3 mastnými kyselinami pomáhá zmírnit projevy syndromu suchého oka a zlepšit produkci slz.

Při práci na počítači mají lidé tendenci mrkat méně než při jiných aktivitách, což vede k nedostatečnému rozprostření slzného filmu po povrchu oka. Slzný film může být také narušen vlivem suchého vzduchu z ústředního topení, klimatizace, kouřem, smogem, apod. Syndrom suchého oka mohou pocítit i nositelé kontaktních čoček

Caroline Dušková říká: “Dlouhodobé nošení kontaktních čoček, špatná péče, nebo nevhodný výběr typu kontaktní čočky, mají vliv na kvalitu slzného filmu. Vlivem narušení integrity slzného filmu a rohovky dochází k mechanickému narušení očního povrchu a hypoxickému stresu. To je následně spojené s vyšším rizikem kontaminace baktérií způsobující opakované záněty, které ovlivňují vznik a vývoj onemocnění syndromu suchého oka (SSO).”

DUŠKOVÁ, CAROLINE. Syndrom suchého oka se zaměřením na jeho diagnostiku a léčbu

DUŠKOVÁ, Caroline. Syndrom suchého oka se zaměřením na jeho diagnostiku a léčbu [online]. Olomouc, 2020 [cit. 2021-10-15]. Dostupné z: https://theses.cz/id/m2cqkx/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Mgr. Eliška Najmanová, Ph.D.

Nedostatečné množství slzné tekutiny vyvolává přecitlivělost oka vůči okolnímu prostředí, jehož typickým příznakem je pálení, škrábání, zarudnutí a svědění očí. Může se objevit i pocit cizího tělesa v oku, únava nebo nadměrné slzení. Zvlhčující tekutina poskytuje očím významnou ochranu a vyživuje vrchní vrstvu buněk. K zajištění optimální výživy potřebuje mít tělo také dostatek omega-3 mastných kyselin

Výživa pro oči >>

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD)

Posledními vědeckými studiemi bylo zjištěno, že pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin přispívá ke snížení rizika rozvoje věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) až o polovinu. Toto onemocnění postihuje žlutou skvrnu, která se nachází v určitém místě na sítnici. Žlutá skvrna obsahuje nejvyšší koncentraci buněk citlivých na světlo. Tyto buňky vysílají signály do optického nervu a zprostředkovávají přímé vidění.

Při věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD) dochází ke ztrátě centrálního vidění, lidé mají problémy například se čtením, rozeznáváním lidských tváří, řízením auta, rozlišením barev, apod. VPMD je velmi vážné onemocnění zrakového orgánu postihující především starší osoby. Riziko jejího vzniku roste s věkem.

Onemocnění VPMD má dvě formy: suchou a vlhkou. 

Suchá forma je nejčastější, objevuje se v 85 % případů a má pomalejší průběh. Postupně dochází k úbytku a poškození buněk sítnice

Vlhká forma se sice týká jen zlomku pacientů, ale zato má onemocnění poněkud rychlý spád. V řádu týdnů, nebo měsíců může dojít až k nevratnému poškození zraku a úplné slepotě. Při vlhké formě dochází k nežádoucímu prorůstání cév uvnitř sítnice, což způsobuje otok a krvácení s postupným vznikem jizev. Tyto změny pak znamenají nevratnou ztrátu zraku.

Výživa pro oči >>

Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie postihuje pacienty s cukrovkou a bývá častým onemocněním osob středního a seniorského věku. Jedná se o nezánětlivé onemocnění cév oční sítnice, které může vést u diabetiků až k úplné slepotě. Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje nejen se samotnou délkou trvání diabetu, ale i tehdy, pokud nejsou průběžně dobře regulovány hladiny cukru v krvi. 

Vysoká hladina cukru v krvi ucpává a poškozuje drobné cévy oční sítnice. Tím dochází k nedostatečnému prokrvení a otoku sítnice a touto poruchou prokrvení je snížena schopnost ostrého viděníZákladem prevence diabetické retinopatie je kromě udržení optimální kompenzace cukrovky také kvalitní výživa s dostatečným příjmem omega-3 mastných kyselin

Dobrým způsobem, jak zlepšit zrak a zachovat si zdravé oči, jsou cviky na oči. Zkuste je podle tohoto videa:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Abyste si udrželi zdravé oči co nejdéle, chraňte je a pečujte o ně stejně dobře jako o jiné části těla. Podporujte jejich dobrou kondici všemi směry a kromě jiného také pravidelně užívejte omega-3 mastné kyseliny

Výživa pro oči >>

Zrak je důležitý smyslový orgán, bez kterého se neobejdeme. Naše oči jsou neustále v činnosti, po celý život, proto i tělo potřebuje mít v jakémkoliv věku dostatek omega-3 mastných kyselin. 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář