Recenze Blendea Vegan Omega 3: Poznejte sílu rostlinného oleje

Pro zachování lidského zdraví jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny naprosto nezbytné. Naše tělo si je ale nedokáže samo vytvořit, a tak je nutné zajistit jejich dostatečný příjem pestrou stravou. Za nejlepší a nejvydatnější přírodní zdroj těchto kyselin jsou považovány mořské ryby a rybí tuk. Možná si vzpomenete na nevábnou lžičku rybího tuku, kterou jste museli v mládí polykat. Jak to jde ale dohromady s veganským jídelníčkem? Co lidé, kteří ryby prostě nekonzumují? Alternativní možnost nabízí různé rostlinné zdroje. Mezi nimi jsou na prvním místě mořské řasy, které se svou nutriční hodnotou vyrovnají omega-3 kyselinám živočišného původu. A právě čistě rostlinný olej z těchto mořských řas, nabízí Blendea v podobě produktu s názvem Vegan Omega 3. Sama jsem ho vyzkoušela a výsledek mého testu přináším v této recenzi.

Rostlinný zdroj omega-3 mastných kyselin pro správnou funkci celého těla / foto: archiv autorky

 

Blendea Vegan Omega 3

V poslední době Blendea hojně rozšířila svoji produktovou řadu o spoustu nových výrobků a přípravek Vegan Omega 3 je také jedním z nich. Stoprocentní rostlinný olej, jako kvalitní zdroj omega-3 mastných kyselin, mne mezi ostatními novinkami zaujal hned na první pohled. Tak nějak vynikal mezi ostatními přírodními směsi superpotravin, které jsou pro Blendeu typické.

Blendea Vegan Omega 3 >>

Proto jsem neváhala ani minutu a rozhodla se olej vyzkoušet. Jelikož mám s Blendeou samé dobré zkušenosti a některé jejich produkty jsou zcela běžnou součástí mého jídelníčku, nasadila jsem laťku očekávané kvality docela vysoko. Co myslíte, jak v mém hodnocení obstál tento olej? Naplnil moje očekávání? Na začátek vám jen prozradím, že Blendea opět nezklamala. Ale pojďme si o Vegan Omega 3 povědět víc. 

 

Rostlinný olej z mořských řas

Přípravek Vegan Omega 3 představuje 100% rostlinný olej získaný z mořských řas. Pro vegany má takový produkt zásadní význam. I když mořské řasy nejsou ve veganském jídelníčku jediným zdrojem omega-3 mastných kyselin, je třeba zohlednit jejich vlastnosti pro lidský organismus. 

Z hlediska využitelnosti cenných látek se mořské řasy zcela vyrovnají živočišným zdrojům (mořské ryby, rybí tuk, mořské plody), které obsahují nutričně nejkvalitnější omega-3 mastné kyseliny. Pro vegany jsou tak mořské řasy nejlepší alternativou k rybímu tuku.

Rostlinný olej Blendea Vegan Omega 3 se získává z mořských řas původem z Francie, kde se pěstují v průzračně čistých vodách za přísně stanovených podmínek. Šetrný způsob zpracování bez jakékoliv chemie je zárukou zachování všech účinných přírodních látek.

Mořské řasy jsou úplně na počátku potravního řetězce vodních živočichů, zejména pak ryb, z jejichž tukových tkání pochází rybí tuk neboli rybí olej. Řasy se však stávají základní potravou i pro drobné mořské korýše, měkkýše, larvy, žebernatky, žahavce, tzv. zooplankton. Samotné ryby pak pojídají nejen tyto řasy, ale také zooplankton a další menší či větší rybky. To znamená, že v tomto potravním řetězci jsou mořské řasy úplně tím prvním zdrojem omega-3 mastných kyselin, a proto se přímo nabízí jejich využití k výrobě rostlinného oleje

Přípravek Blendea Vegan Omega 3 obsahuje 100% rostlinný olej připravený extrakcí z mikroskopických mořských řas rodu Schizochytrium, které jsou významným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny dokosahexaenové (DHA)

Vzhledem k tomu, že žádné ryby ani jiní mořští živočichové nejsou žádanou potravinou ve veganském a vegetariánském jídelníčku, je třeba zajistit adekvátní příjem omega-3 mastných kyselin jiným způsobem. 

Přírodní síla mořských řas skrytá v oleji / foto: archiv autorky

 

Rostlinné zdroje sice nabízí několik možností, ale co se týče obsahu, nejsou zde omega-3 kyseliny zastoupeny v optimálním množství. Z toho důvodu vyžaduje každodenní strava vegetariánů a veganů správně nutričně nastavený jídelníček. 

Výživový doplněk stravy Blendea Vegan Omega 3 je kvalitním zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin nejen pro vegany, ale pro všechny, kdo z nějakého důvodu odmítají jíst rybí tuk.

Za nejvydatnější rostlinné zdroje omega-3 mastných kyselin jsou považovány různá semínka (konopná, lněná, chia), vlašské ořechy a řepkový olej. Proto by se měly v jídelníčku objevovat co nejčastěji. Avšak jen pouhá konzumace těchto potravin stěží pokryje potřebnou denní dávku, proto je vhodné sáhnout po kvalitním doplňku stravy, jako je například Vegan Omega 3 olej

Blendea Vegan Omega 3 >>

Poslechněte si, co říká o omega-3 kyselinách ve vegetariánské stravě specialistka na zdravou výživu PharmDr. Margit Slimáková:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny se účastní velkého množství fyziologických a biologických procesů v lidském těle. Pro správnou funkci metabolismu jsou naprosto nezbytné, ale organismus si je za pomoci chemických procesů nedokáže sám vytvořit z jiných složek. Z toho důvodu je pak pro tělo strava jejich jediným zdrojem.

Skupinu omega-3 nenasycených mastných kyselin tvoří:

 • DHA – kyselina dokosahexaenová
 • EPA – kyselina eikosapentaenová
 • ALA – kyselina alfa-linolenová

DHA a EPA mastné kyseliny se nachází nejen v živočišných zdrojích omega-3 mastných kyselin (maso a tuk ryb, drobní mořští korýši, atd.), ale současně jsou obsaženy již na počátku potravního řetězce v mořských řasách, z nichž se také vyrábí náš Blendea Vegan Omega 3 olej. 

EPA a DHA získané z mořských řas jsou velmi dobře vstřebatelné a snadno využitelné pro lidský organismus. Pro zachování zdraví člověka jsou tyto kyseliny naprosto nezbytné. Podle některých vědeckých výzkumů lze výživovou hodnotu mořských řas srovnat s vařeným lososem

Poslední ALA mastná kyselina se zase nachází pouze v rostlinných zdrojích (semínka, ořechy, luštěniny) a v celé skupině omega-3 kyselin má odlišné postavení. Představuje totiž jedinou kyselinu, z níž si lidské tělo dokáže samo DHA a EPA syntetizovat

Ne vždy ale tento proces probíhá ze zcela optimálních podmínek. Během transformace může docházet ke ztrátám, což znamená, že ALA mastná kyselina bude produkovat pouze malé množství DHA a EPA. Je tedy mnohem efektivnější přijímat DHA a EPA mastné kyseliny prostřednictvím stravy a pokrýt tak potřebnou dávku pro správnou funkci celého těla. 

V případě, že jste vegetariáni nebo vegani, a nebo vám ryby prostě nechutnají, mě-li byste dbát na dostatečný příjem DHA a EPA mastných kyselin a jídelníček obohatit o doplněk stravy Vegan Omega 3 olej, který je kvalitním zdrojem těchto kyselin. 

Bc. Jana Svobodová, Dis říká: “Omega 3 mastné kyseliny jsou původně syntetizovány v rostlinných organismech jednobuněčnými řasami počínaje až po vyšší kulturní plodiny. Rostlinné organismy mají schopnost vytvořit dvě esenciální mastné kyseliny, a to kyselinu linolovou (LA, 18:2 n-6), která je prekurzorem tzv. omega 6 vysoce nenasycených mastných kyselin (omega 6 PUFA) a kyselinu alfa linolenovou (ALA, 18:3 n-3), která je prekurzorem tzv. omega 3 PUFA. Tyto dvě výše zmíněné kyseliny musí živočišný organismus přijmout v potravě, protože si je nedokáže vytvořit vlastními fyziologickými pochody. Člověk dokáže částečně z těchto prekurzorů vytvářet dalším prodlužováním tzv. elongací a desaturací tj. zvýšení počtu dvojných vazeb, kyseliny s dalším řetězcem. Efektivita těchto pochodů je však v našem těle velice nízká.”

SVOBODOVÁ, JANA. Možnosti sledování vlivu zvýšené konzumace zeleniny a potravinových zdrojů omega-3 mastných kyselin na hladinu alimentárních antioxidantů a omega-3 mastných kyselin v krevní plazmě konzumentů.

SVOBODOVÁ, Jana. Možnosti sledování vlivu zvýšené konzumace zeleniny a potravinových zdrojů omega-3 mastných kyselin na hladinu alimentárních antioxidantů a omega-3 mastných kyselin v krevní plazmě konzumentů. [online]. České Budějovice, 2020 [cit. 2021-09-07]. Dostupné z: https://theses.cz/id/8qdk8g/. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Milan Pešek, CSc.
Rostlinný Vegan Omega 3 olej splňuje veškeré požadavky veganského a vegetariánského jídelníčku / foto: archiv autorky

 

Přínosy DHA a EPA mastných kyselin pro lidské zdraví:

 • posilují zdraví srdce a cév
 • mají protizánětlivé účinky
 • pozitivně působí na zdraví zraku
 • zlepšují paměť a soustředění (kognitivní funkce)
 • důležité pro správný vývoj mozku a nervové soustavy (během těhotenství a kojení)
 • přispívají ke zdraví pohybového aparátu
 • podporují usazování vápníku v kostech (růst dětí)
 • sportovcům pomáhají s tvorbou svalové hmoty (pozitivní vliv na regeneraci)
 • zlepšují odbourávání tuků
 • hydratují pokožku a brání předčasnému stárnutí

 

Podle vědeckých výzkumů bylo prokázáno, že DHA a EPA mastné kyseliny jsou nepostradatelné zejména pro ženy v období těhotenství a kojení. Jsou naprosto nezbytné pro správný vývoj mozku i zraku nenarozených dětí a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Dostatečný příjem těchto mastných kyselin může také přispívat ke zlepšení mentálních dovedností u dětí, zmírnit projevy syndromu ADHD nebo astmatu

Rostlinný olej z mořských řas Blendea Vegan Omega 3 s obsahem DHA a EPA mastných kyselin je vhodný nejen pro ženy a muže jakéhokoliv věku, ale také pro děti a těhotné a kojící ženy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovil doporučený denní příjem DHA a EPA mastných kyselin pro dospělé osoby na minimální hodnotu 250 mg. Těhotným a kojícím ženám je doporučeno zvýšit tuto dávku ještě o dalších 200 mg navíc. Dětem je nutno denní dávku přizpůsobit dle jejich věku.

Jak tělu tento požadovaný příjem zajistit, pokud nechcete konzumovat ryby? V takovém případě se nabízí rostlinný olej Blendea Vegan Omega 3, který díky obsahu DHA a EPA mastných kyselin tělo jednoduše využije stejně dobře jako rybí tuk

Blendea Vegan Omega 3 >>

 

Blendea Vegan Omega 3 olej bohatý na DHA 

Na rozdíl od jiných potravin rostlinného původu neobsahuje Blendea Vegan Omega 3  žádnou ALA mastnou kyselinu, kterou by muselo tělo nejprve složitě přeměnit na DHA a EPA současně za cenu určitých ztrát. Tento proces je z hlediska využitelnosti pro organismus dost neefektivní, což jsme si už výše vysvětlili.

A právě tady můžu konečně vyzdvihnout jedinečnost doplňku stravy Blendea Vegan Omega 3. Obsahuje totiž pouze v určitém poměru DHA a EPA nenasycené mastné kyseliny, které tělo jednoduše bezezbytku využije. Nenajdete v něm žádné konzervační látky, je bez cukru a sladidel, zbaven všech alergenů, prostě čistě přírodní produkt. To vše vypovídá o vysoké nutriční hodnotě tohoto produktu.

Blendea Vegan Omega 3 obsahuje na 1 ml 420 mg omega-3 mastných kyselin, přičemž:

 • DHA představuje cca 390 mg na 1 ml
 • EPA představuje cca 30 mg na 1ml

Vegan Omega 3 olej z mikrořas je tedy pro lidský organismus bohatým zdrojem DHA mastné kyseliny. Aby byla zajištěna stabilita oleje po celou dobu užívání, je navíc obohacen o antioxidační přísady – extrakt z rozmarýnu a vitamín E. Chuťové vlastnosti oleje jsou dovedeny k dokonalosti za pomoci citronového esenciálního oleje, který mu dodává nádech svěžesti. Pojďme se na olej z mořských řas podívat blíže.

Olej můžete nakapat do svého oblíbeného ovocného smoothie, na výsledné chuti se nic nezmění, zato tělo získá další potřebné živiny / foto: archiv autorky

 

Doplněk stravy Blendea Vegan Omega 3 představuje malou skleněnou lahvičku, která v sobě ukrývá čirý olej lehce nažloutlé barvy s jemnou příchutí citronu. Nenápadná lahvička z tmavého skla s celkovým obsahem 30 ml vystačí přibližně na 44 dávek.

Když jsem olej viděla poprvé na stránkách e-shopu, ani jsem si neuvědomila, že je vlastně takový malý. Lahvička se vám vejde tak akorát do dlaně a s přihlédnutím k ceně, jen si v duchu říkáte, jak dlouho vám asi vydrží. Hlavou mi prolétla myšlenka, že za týden bude asi olej pryč. 

To jsem se ovšem neskutečně zmýlila. Přestože je olej poněkud menší velikosti, vydržel mi víc jak měsíc. Už po pár dnech užívání jsem naopak zpozorovala, že vlastně nic neubývá. Proto se nedejte zmást, je to sice malá sklenička, ale vážně dlouho vydrží

Když vezmete do úvahy cenu a fakt, že se jedná skutečně o stoprocentně čistý přírodní produkt vysoké kvality, vychází podle mě celkem dobře. Nicméně, při objednání v e-shopu můžete využít výhodnou množstevní slevu, čím víc balení objednáte, tím se vám cena za jedno balení snižuje. Takže nakonec můžete i ušetřit.

Vegan Omega 3 olej (30ml) obsahuje cca 44 dávek

 

Vegan Omega 3 olej / foto: blendea.cz

1 balení koupíte za 399 Kč

2 balení koupíte za 758 Kč (379 Kč za balení / ušetříte 40 Kč)

3 balení koupíte za 1077 Kč (359 Kč za balení / ušetříte 120 Kč)

4 balení koupíte za 1356 Kč (339 Kč za balení / ušetříte 240 Kč)

5 balení koupíte za 1695 Kč (339 za balení / ušetříte 300 Kč)

 

Koupit Vegan Omega 3 olej >>

 

Co se týče nákupu v e-shopu, s doručením zásilky od Blendey jsem nikdy neměla žádný problém. Do dvou pracovních dnů od objednání máte olej u sebe doma. Přičemž způsob doručení si už zvolíte dle svých preferencí (Zásilkovna, Česká pošta, GLS). 

Mám pro vás ještě jeden bonus navíc, který využijete hned při prvním nákupu:

Možná vás také příjemně překvapí, že uzávěr lahvičky s olejem je rovnou opatřen dávkovací pipetou (skleněným kapátkem) a olej si tak můžete nakapat třeba rovnou do pusy. To u jiných doplňků stravy nebývá až tak obvyklé a mě osobně se to docela dost líbilo. Nemusela jsem totiž zbytečně špinit další lžičku :-). 

Samotné dávkování je stanoveno na množství kapek, což díky kapátku právě úplně hravě zvládnete. Je celkem dost důležité odměřit přesně požadovanou dávku, takže tento jednoduchý způsob si u Blendey také cením. 

U některých tekutých přípravků se zpravidla setkáte s tím, že se dávkování určuje na lžičku, čajovou či polévkovou, ale víme všichni, že to je dost ošemetné, protože každá lžička má tak trochu jinou velikost. Nebo vám k balení přidají malou odměrku. To je sice pěkné, ale praktické už vůbec ne. Jednak musíte mít odměrku neustále po ruce, po každém použití ji opláchnout a neustále dávat pozor, abyste ji někde neztratili. Takové patálie vám s Blendou Vegan Omega 3 olejem vůbec nehrozí. Je vidět, že zkrátka myslí na všechno a ví, jak to doma běžně chodí. Proto i za praktický způsob užívání má ode mne tento olej velký palec nahoru

 

Doporučené dávkování Blendea vegan Omega 3:

 • běžná dospělá populace 20 kapek denně (tato dávka obsahuje 250 mg DHA)
 • těhotné a kojící ženy36 kapek denně (tato dávka obsahuje 450 mg DHA)

 

Daný počet kapek můžete nakapat rovnou do pusy a spolknout. Olej je doporučeno užívat společně s jídlem, takže ho prostě něčím zajezte. Pokud toto přímé užívání není nic pro vás, můžete olej nakapat také do jídla: kaše, jogurtu, smoothie, pomazánky, prostě čehokoliv. 

Moje denní dávka – 20 kapek (ani ne plná čajová lžička) / foto: archiv autorky

 

Vyzkoušela jsem různé způsoby, těžko říct, co je lepší. Zkrátka zvolte, co vám bude nejlépe vyhovovat. Olej jsem užívala po ránu při snídani, ale jinak můžete kdykoli během dne.

Důležité upozornění:

Olej skladujte vždy v chladu v lednici, aby zbytečně vlivem tepla nedošlo k jeho znehodnocení, přeci jen se jedná o tuk. 

Blendea Vegan Omega 3 >>

 

Vegan Omega 3 v mém jídelníčku

A jak jsem zapojila užívání oleje do svého každodenního jídelníčku? Úplně jednoduše. Každé ráno se stal součástísnídaně. Nakapala jsem ho do kaše, jogurtu, přidala do smoothie a jen promíchala. Párkrát se mi stalo, že jsem na něj ráno zapomněla, a tak jsem ho dala v poledne na salát, nebo na těstoviny. Ale po různých zkušenostech mi časem začalo připadat, že je vůbec nejlepší nakapat ho rovnou do pusy, protože vám nesteče nikde na talíři.  

Olej z mořských řas jsem zamíchala do ovesné kaše a tím jsem získala nutričně hodnotnější snídani / foto: archiv autorky

 

Olej z mořských řas má totiž velkou výhodu v tom, že se v jídle úplně ztratí. Vůbec nepoznáte, že ho tam máte. Je zbaven jakékoli pachuti, jen na jazyku zaznamenáte takový příjemně lehký nádech citronu. To je vše. Chutná prostě jako normální běžný olej (řepkový, slunečnicový. apod.).

Stále mám v paměti typickou pachuť rybího tuku, ale věřte, že se to spolu nedá absolutně srovnat. Olej z mořských řas je něco úplně jiného, podstatně vyšší level, proto se ho vůbec nemusíte obávat. Jeho neutrální chuť jen s jemnými náznaky citronu je kromě jasně dané výživové hodnoty také hodně důležitá vlastnost. Stěží budete užívat něco, co je vám vyloženě nepříjemné, s čímž se setkáte zejména u dětí (viz. lžička rybího tuku). 

Za mě tedy musím říct, že olej z mořských řas Vegan Omega 3 je opět jedním z dalších povedených Blendea produktů. Opravdu dost těžko nacházím něco, co by mi na něm vyloženě vadilo, co bych mu vytkla, nějakou nedokonalost.

Blendea Vegan Omega 3 >>

Snad jen ta vyšší cena. Ale zase když si uvědomíte, že vlastně držíte v ruce olej z mořských řas, který nekoupíte nikde běžně v supermarketu jako olej na vaření, tak prostě musí něco stát. Jinak to ani nejde. 

Vegan Omega 3 si kupujete hlavně kvůli jeho jedinečné výživové hodnotě, dokonalé chuti a rostlinnému původu. Zkrátka, pokud nejíte pravidelně ryby, lepší zdroj omega-3 mastných kyselin těžko najdete. A bez nich se výživově hodnotný jídelníček neobejde. 

Blendea Vegan Omega 3 je skutečným obohacením zdravého jídelníčku o kvalitní olej.

Přípravek Blendea Vegan Omega 3 jsem užívala víc jak měsíc a vzhledem k tomu, že jsem po celou dobu byla v dobré kondici a plné síle, pravděpodobně na tom bude mít také svůj podíl. Žádné zdravotní problémy se nedostavily.

Možná mi tak trochu připadalo, že jsem po užití oleje po ránu měla bystřejší hlavu a lépe se mi pak pracovalo. Takový ten brain fog, když máte mozek jakoby zahalený mlžným oparem a špatně se vám přemýšlí, byl najednou pryč. Ale to je samozřejmě jen můj osobní pocit, na který může vliv spoustu dalších okolností. 

Tak jako tak je třeba omega-3 kyseliny do jídelníčku denně doplňovat a je jen na vás, jakou formu zvolíte. Blendea Vegan Omega 3 je každopádně skvělá volba a za tím si stojím. Můžu vám ji jen doporučit

Koupit Vegan Omega 3 olej >>

Výhody:

 • 100% rostlinný produkt (vhodný pro vegetariány i vegany)
 • bez cukru a umělých sladidel
 • kvalitní zdroj omega-3 kyselin 
 • vhodná alternativa k rybímu tuku
 • neutrální chuť, lehce citronová
 • jednoduché užívání

Nevýhody:

 • těhotné a kojící ženy musí počítat s větší spotřebou dávek v jednom balení
 • dostupnost pouze v e-shopu

Recenze 100% rostlinného oleje Blendea Vegan Omega 3

cena
kvalita složení
spokojenost s e-shopem a rychlostí dodání
můj osobní názor

nahradí rybí tuk

Omega-3 kyseliny pro zdravý mozek, srdce i zrak

Investovat do zdraví
Hodnocení čtenářů: 5 ( 1 hodnocení)

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář