Studená sprcha po ránu? Nejlepší způsob, jak začít den!

Studená sprcha po ránu je první krok k pevnému zdraví. Přiznejme si ale, že vůbec nezapadá do vašeho komfortu. Kdo by si jen tak dobrovolně po ránu na sebe pustil ledovou vodu? Vždyť teplá je mnohem příjemnější, a tak instinktivně otáčíme kohoutkem co nejvíce doprava. Přesto se najdou lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou. Chcete vědět, co je k tomu vede? Studená sprcha vás totiž hned po ránu nabije energií, zlepší náladu, zvýší odolnost proti stresu a během dne potom podáte daleko lepší pracovní výkon. Kromě toho pravidelné otužování posiluje imunitní systém a nemoci z nachlazení si na vás jen tak nepřijdou. Dokonce díky ledové vodě budete krásnější a pokožka se více rozjasní. Studenou sprchu doporučuje i většina wellness center, zdravotníci a maséři. Nenechte se tedy ničím odradit a překonejte sami sebe. Ledová voda vážně stojí za to a mám pro ni dost pádné důvody. Pojďme si je rozebrat.

Studená sprcha po ránu vás nastartuje do nového produktivního dne / foto: pixabay.com

 

Mocná síla studené vody

Zklidňující a očistné účinky studené vody znali už naši předkové a i dnes se někdy využívají jako alternativní způsob léčby otoků, zánětů a bolesti například v důsledku svalového napětí. Studenou vodu používal v rámci tzv. hydroterapie Vincenc Priessnitz nebo Sebastian Kneipp, který se mimo jiné velmi rád procházel bez bot naboso ranní rosou. Oba pánové prosazovali blahodárné účinky čisté horské vody, čerstvého vzduchu a fyzické práce. Jejich metody se staly velmi populární a přetrvávají až do dnešní doby.

A proto je dobré zavést ranní studenou sprchu jako každodenní rituál. Jakmile s ním začnete, brzy zaznamenáte ve svém životě řadu pozitivních změn. Více vám řekne následující video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Studená sprcha je ideální start do nového dne

Vědci dospěli k závěru, že pravidelné sprchování studenou vodou snižuje nemocnost téměř o 30 %. Přitom stačí, když se každé ráno vystavíte působení studené vody po dobu devadesáti sekund. Odborníci se rovněž shodují na tom, že studená sprcha má výrazný efekt na imunitní systém, zrychlí se srdeční tep, stoupne krevní tlak, a tělo se po studené sprše chová podobně, jako kdybyste uběhli sprint. Navíc vám taková sprcha pěkně pozvedne náladu. Podle studie provedené na Univerzitě ve Virginii se ukázalo, že studená sprcha povzbuzuje produkci hormonu noradrenalinu, jehož nízká hladina je spojována s depresí.

Ledová sprcha po ránu vás zaručeně probudí. Studená voda účinně působí na mozkovou kůru a zlepšuje mozkovou aktivitu. Zvyšuje se aktivita myšlenkové činnosti, soustředěnost a rozhodovací schopnosti.

Ke studené sprše musíte ale přistupovat s dobrou náladou a brát ji jako zdraví prospěšnou věc. Pokud si ji budete doslova užívat a radovat se z ní, projeví se u vás všechny její pozitivní přínosy naplno. Pod sprchou si můžete třeba sami pro sebe představovat, jak vás ledová voda obaluje ochranným filtrem zdraví a nabíjí potřebnou energií.

Matchaga / foto: matchaga.cz

TIP: Chcete získat ještě silnější imunitu, rychle dobít pořádnou dávku energie a podpořit spalování tukových zásob v těle? Zkuste čistě přírodní nápoj Matchaga – skvělý elixír jediný svého druhu na světě. Pomůže vám zlepšit koncentraci, soustředění a zbavit organismus škodlivých látek. 

Matchaga spojuje v sobě jedinečné účinky kvalitního čaje Matcha pocházejícího z Japonska a legendární medicinální houby Chaga z arktických lesů dalekého Finska.

Matchagu můžete pít teplou i studenou, nebo jednoduše přidat do oblíbeného smoothie. Jemný prášek Matchagy lze také smíchat s jogurtem, tvarohem, žervé či ovesnou kaší. Záleží jen na vaší fantazii.  Matchaga neobsahuje žádné přidané látky, dochucovadla ani barviva.

Vstupte do e-shopu

 

Nezapomínejte ani na přírodní možnosti využití studené vody. Každý čistý přírodní zdroj lidskému zdraví velmi prospěje: horský pramen, potok, ledový sníh, nebo i tradiční vesnická pumpa.

Jaké pozitivní změny nastanou ve vašem těle, když na sebe každé ráno pustíte ledovou sprchu?

1. Posiluje imunitní systém

Všichni, kdo si dají pravidelně po ránu studenou sprchu, jsou odolnější proti nemocem. Jestliže je tělo vystaveno chladu, snaží se zahřát, zvýší metabolismus, čímž následně dojde k aktivaci imunitního systému a tvorbě bílých krvinek tzv. leukopoézy. Bílé krvinky pomáhají eliminovat různé škodlivé viry, bakterie, toxiny a tím pádem stoupne odolnost organismu nejen proti nachlazení a chřipce, ale i jiným závažnějším onemocněním.

2. Zlepšuje krevní oběh

Studená voda dokáže rozpumpovat krevní oběh, takže životně důležité orgány v těle jsou zásobeny dostatečným množstvím krve. Dopadem kapek ledové vody na pokožku dochází k prudkému zúžení cév, zejména na rukou a nohou, a krev je nucena kolovat mnohem větší rychlostí. Stěny tepen a žil se zpevňují, krevní zásobení se optimalizuje a zvyšuje se celkový výkon kardiovaskulárního systému.

Studená sprcha po cvičení je nejlepší věc na regeneraci svalstva a dobití energie. Při tělesné námaze vzniká kyselina mléčná, která se z těla snadněji odstraní právě díky lepší cirkulaci krve a zvýšené činnosti lymfatického systému.

3. Nakopne vás více než ranní káva

Jakmile hned po ránu zamíříte rovnou do sprchy a pustíte na sebe studenou vodu, ucítíte obrovský příval energie. Studená sprcha vás probudí určitě lépe než několik šálků černé kávy, proto je dobré ji zavést jako nedílnou součást ranní rutiny. Od samotného rána budete plni životního elánu a s příjemnou náladou se můžete vydat do nového dne. Když si po ranní sprše dopřejete i vydatnou nutričně hodnotnou snídani, posílíte svoje zdraví a vaše tělo bude dokonale připraveno na všechny náročné pracovní úkoly.

Blendea SUPERCOFFEE / foto: blendea.cz

TIP: Vstáváte ráno na budík a nemáte času nazbyt? Pak určitě nechcete ztrácet čas složitou přípravou snídaně. Pokud si nedovedete představit svůj začátek dne bez ranní kávy, zkuste to trochu zdravěji a dopřejte svému tělu Blendeu SUPERCOFFEE (čtěte moji recenzi). Ta totiž obsahuje přesně to, co vaše tělo potřebuje hned po ránu.

Naplní vás energií a dodá cenné živiny. Ideální součást redukčního jídelníčku. Blendea SUPERCOFFEE je kávová směs v BIO kvalitě se skvělou chutí skořice. Obohacená o důležitou vlákninu a medicinální houby reishi, chaga a hericium. Tento lahodný nápoj dodá tělu celou řadu zdraví prospěšných látek.

Vstupte do e-shopu

4. Reguluje tělesnou teplotu

Studená sprcha působí na organismus jako jemný stresor, který podporuje proces tzv. termogeneze (vytváří vnitřní tělesné teplo). Zdravotní účinky studené vody se využívají například při regulaci nadměrného pocení nebo při problémech se studenými končetinami (ruce, nohy).

5. Prohlubuje dýchání

Pokud si stoupnete pod studenou sprchu, okamžitě jste nuceni se pořádně nadechnout a prohloubí se vaše dýchání. Tím dojde k lepšímu zásobení všech tělesných buněk kyslíkem a následně odezní pocit únavy a ospalosti.

Voda při styku s tělem odvádí teplo až dvacekrát rychleji než vzduch. Proto je otužování studenou vodou účinnější než pouhý pobyt na čerstvém vzduchu. Nejste-li ale na studenou sprchu zvyklí, důležité je začínat postupně.

6. Podporuje hubnutí a zrychluje metabolismus

Když tělo vystavíte chladu způsobeného přívalem studené vody, začne spalováním uložených tukových zásob ihned produkovat energii, kterou využije k tvorbě vnitřního tepla. Tento proces se navenek projeví přirozeným hubnutím. Současně doprovodným efektem je zrychlení všech metabolických reakcí v organismu, což má následně také pozitivní dopad na snižování hmotnosti.

Martin Koblása, zabývající se problematikou otužování, uvádí: “Dalším zdravotním přínosem je redukce váhy. Jsou definovány dva druhy tuků – bílý a hnědý. Bílý tuk je obyčejný viditelný podkožní tuk. Hnědý tuk vidět není, ale jeho význam spočívá v držení  a vytváření tělesného tepla. Při ranní studené sprše dochází k jeho aktivaci a navýší se energetický výdej. Tím dojde i k navýšení spálených kalorií. Studie uvádí, že aktivací hnědého tuku je tělo schopno za rok docílit ztráty okolo 4 kg bílého tuku.”

KOBLÁSA, Martin. Otužování studenou vodou jako prevence nemocí

KOBLÁSA, Martin. Otužování studenou vodou jako prevence nemocí. [online]. Hradec Králové, 2017 [cit. 2019-03-27]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/9ep887/>. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Adrián Agricola, Ph.D..

 

7. Zlepšuje lymfatický systém a detoxikuje tělo

Pod přívalem studené vody se prudce stahují svalová vlákna celého těla. Stahy svalstva jsou pohonem pro lymfatický systém, který shromažďuje odpadní látky z jednotlivých buněk a odvádí je zpět do cévního systému. To znamená, že sprchováním po dstudenou vodou se výrazně zlepšuje proudění celého lymfatického systému a dochází k odvádění toxických látek a dalších odpadních produktů buněčného metabolismu z těla pryč.

Blendea SUPERGREENS je směs čtyř zelených superpotravin

TIP: Studená ranní sprcha je vhodnou součástí zdravého životního stylu, který zahrnuje mimo jiné i pravidelnou detoxikaci organismu. Pročištění těla je možné podpořit i vhodnými doplňky stravy jako jsou třeba zelené superpotraviny. Ty můžete konzumovat například v podobě přípravku Blendea SUPERGREENS, který má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Chcete-li se dozvědět víc, můžete si přečíst moji podrobnou recenzi Blendea SUPERGREENS, nebo rovnou objednat v e-shopu.  

Vstupte do e-shopu

8. Zvyšuje odolnost proti stresu

Lidé, kteří dennodenně aplikují po ránu studenou sprchu, uvádí její pozitivní dopad na psychiku. Po sprše se cítí naprosto skvěle a jsou nabití energií. Za tímto efektem stojí zrychlená srdeční činnost a lepší cirkulace krve. Větší duševní pohoda se odráží také na snadnější odolnosti vůči stresu. Pozitivní nálada přetrvává po celý den.

9. Pleť a vlasy jsou krásnější

Je všeobecně známo, že teplá voda vysušuje pokožku a vlasy. Zato studená voda způsobuje pravý opak a může pomoci při prevenci proti ztrátě přirozeného mazu. Chladná voda stahuje póry, čímž zabraňuje jejich ucpání a následnému vzniku akné (přečtěte si, jak se zbavit akné), nebo jiných kožních problémů. Stejně tak působí i na vlasy, které jsou díky ní lesklejší, silnější a zdravější.

10. Podporuje produkci hormonů

Chladná sprcha podporuje činnost celého endokrinního systému a zvyšuje produkci hormonů v těle. Jedná se zejména o hormony štítné žlázy a nadledvin, které jsou důležité pro celou řadu životně důležitých funkcí. Studená voda má prokazatelné účinky také na činnost pohlavních žláz.

I při pobytu v přírodě můžete využít čisté zdroje studené vody / foto: pixabay.com

Jak začít se studenou sprchou?

V prvé řadě pomalu a postupně. Nic nesmíte uspěchat. Nejste-li na studenou vodu zvyklí, musíte na ni nejprve naladit svoji mysl a ke studené sprše přistupovat s pozitivním nadhledem, i když je to pro vás zpočátku nepříjemné. Pro netrénované tělo může náhlý teplotní šok rychle smazat veškerá pozitiva studené sprchy, proto otáčejte kohoutek směrem k modré barvě velmi pozvolna.  

Dodržujte následující pravidla:

  1. Pro začátek zkuste nejprve první týden jen o něco málo chladnější sprchu, než na jakou jste zvyklí. Každý den můžete přidat o malý kousek víc studené vody. Nebo zkuste jenom tělo otírat žínkou namáčenou v ledové vodě, od končetin až po šíji a obličej.
  2. Zásadně tělo nejprve prohřejte a vždy začínejte teplou, respektive horkou vodou. To platí i pro tzv. kontrastní sprchování, kdy v pravidelných intervalech několikrát za sebou střídáte teplou a studenou vodu. Před sprchou můžete i 5 – 7 minut cvičit.
  3. Osprchujte si nejdříve nohy, pak pokračujte na břicho zezdola nahoru, přejděte na spodní část zad a boky, a nakonec proud vody namiřte na krk a celá záda.
  4. Tělo musíte působení studené vody vystavit na nějakou dobu, jenom krátké opláchnutí nemá žádný účinek. Pod studenou sprchou byste měli vydržet 15 – 20 vteřin a tuto dobu se snažte dále prodlužovat. Někteří otužilci vydrží i tři minuty! Řídit se musíte ale podle vlastních pocitů, do ničeho se rozhodně nenuťte, pokud je vám to nepříjemné. Voda by vás měla bodat ledovými jehličkami, ale na druhou stranu vám nesmí být zima. Správný čas jistě odhadnete sami.
  5. Neméně důležitý je i váš přístup. Na ranní studenou sprchu byste se měli těšit, užívat si ji a brát ji jako velký přínos pro vaše zdraví.   
Tělu prospívá sprcha studená i kontrastní. Těžko říct, co je lepší. Při kontrastním sprchování se doporučuje cyklus sedmi opakování: 15 – 20 vteřin horká voda, 15 – 20 vteřin studená voda.

Rozhodně se nenechte odradit tím, že je ledová voda nepříjemná. Překročte své hranice a vydejte se na cestu k železnému zdraví. Budete pyšní sami na sebe a brzy poznáte, že studená sprcha po ránu má opravdu svůj smysl. Přeji hodně pevné vůle a hurá do toho!

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář