Detoxikace organismu by měla vždy začínat důkladnou očistou střev. Ve znečištěném střevě totiž vznikají ty nejsilnější škodlivé látky, které pak negativně ovlivňují celý organismus. Mohou být příčinou nejen celé řady zdravotní obtíží, ale také způsobovat špatnou náladu. Proto je dobré jednou za čas restartovat organismus podobně jako počítač. Za jednu z nejrychlejších očistných metod je považována detoxikační kúra pomocí Zaječické hořké vody. Toto přirozené projímadlo dokáže efektivním způsobem velmi rychle pročistit střeva od všech škodlivin a znovu dostat tělo do pohody. Jak tedy Zaječickou hořkou užívat, aby přinesla požadovaný účinek? Pojďme si ji blíže představit.
Obsah článku
Čisté střevo je základ zdraví
Střevo je nejdelším úsekem trávicí trubice a také největším orgánem v lidském těle. Dělí se na tenké střevo a tlusté střevo. V tenkém střevě dochází ke vstřebávání živin z přijaté potravy do krve. Tlusté střevo se zase stará o vylučování odpadních látek z těla pryč. Pokud střeva nefungují tak, jak mají, usazují se v nich různé nečistoty a vzniklé toxiny putují do krevního oběhu. Tento jev má potom neblahý vliv na zdraví a činnost imunitního systému. Když člověk cítí, že není právě v nejlepší kondici, očista střev může pomoci tělu vrátit se zpátky do formy. Velmi účinným detoxikačním prostředkem je právě přírodní Zaječická hořká voda.
Chcete-li detoxikovat organismus, v prvé řadě je nutné pročistit střeva. Ve střevech se totiž vytváří spousta toxických látek. Pokud člověk konzumuje nutričně ne příliš hodnotnou stravu, potraviny plné konzervantů, barviv, stabilizátorů či jiné chemie, začnou se ve střevech tvořit škodlivé mikroorganismy na místo zdraví prospěšných baktérií. Na stěnách střeva ulpívají zbytky potravy, které jsou doslova živnou půdou pro další hnilobné a kvasné procesy. Tím vším dochází k narušení střevní mikroflóry, která zásadně ovlivňuje celý organismus.
Pokud se začnou škodlivé látky v těle hromadit, neustále produkují toxiny a játra musí pořád dokola čistit krev plnou toxických látek ze znečištěného střeva. Játra jako zásadní detoxikační orgán v těle pak permanentně pracují na plný výkon, aby zbavila organismus zbytečné zátěže. Proto je dobré funkci jater podpořit a ulevit jim tím, že jednou za čas pomůžete tělu odvést všechny nahromaděné škodliviny rychle pryč. Následně se vám organismus odvděčí dobrou kondicí. Toxiny přeplněná střeva potřebují detox, který pomůže znovu restartovat metabolismus.
Kvalitní a šetrná detoxikační kúra opět zlepší trávení, dodá energii a posílí přirozenou obranyschopnost organismu. Člověk se pak cítí dobře po těle, což se samozřejmě projeví i na jeho psychické pohodě. Kromě detoxu se Zaječickou hořkou vodou existuje několik dalších způsobů očisty. Lidové léčitelství třeba s oblibou využívá přínosy jogínské techniky či půstu.
Bc. Lenka Polášková říká: “V současnosti se postí více a více lidí, a to z důvodu benefitů, který půst přináší. Praktikují půsty či drží přerušované hladovění většinou ze zdravotního hlediska, některým lidem to vyhovuje a cítí se takhle lépe.”
POLÁŠKOVÁ, LENKA. Vliv půstu na vybrané parametry sportovního výkonu.
Lehká strava podpoří činnost střev
Každý ozdravný proces, a to se týká i detoxu prostřednictvím Zaječické hořké vody, by měl doprovázet odlehčený jídelníček plný vitamínů, minerálů, vlákniny a vody. Konzumace očistných potravin, přírodních doplňků stravy a bylinných čajů je nejen velkou úlevou pro trávicí systém, ale současně přispívá k rychlejšímu odvodu nežádoucích odpadních látek z těla pryč.
K účinné očistě střev kromě jiného přispívá také konzumace zelených superpotravin. Zejména chlorella a spirulina pomáhají při špatném zažívání a podporují normální funkci střev.
Aby tělo mohlo čerpat veškeré blahodárné účinky chlorelly a spiruliny, je vhodné užívat je v kombinaci s ostatními zelenými superpotravinami jako je zelený ječmen a mladá pšenice. Každá z nich totiž vyniká jedinečným obsahem výživných látek, které se vzájemně doplňují a podporují v maximální vstřebatelnosti obsažených živin.
Jak tedy zelené superpotraviny nejlépe zařadit do jídelníčku? Skvělé řešení nabízí přípravek Blendea SUPERGREENS. Jedná se o přírodní sypkou směs zelených superpotravin, která blahodárně působí nejen na trávení, ale nabízí spoustu dalších zdravotních benefitů. Dodá tělu potřebnou energii a posílí přirozenou obranyschopnost organismu.
Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS je obohacena o špetku máty peprné, která dodá svěží chuť a rovněž prospívá zdravému zažívání. Užívání je velmi snadné: lžičku směsi smícháte s jakoukoli tekutinou (voda, džus, ovocná či zeleninová šťáva), případně ji lze vmíchat do jogurtu či obilné kaše.
Zelený nápoj Blendea SUPERGREENS je po stránce chuti úplně něco jiného než minerální voda Zaječice. Hned po prvním doušku poznáte zásadní rozdíl. Někteří lidé bez ohledu na výtečné vlastnosti Zaječice mají opravdu problém s její konzumací a při sebevětší snaze vypít celou sklenici prostě nedokáží. Není se čemu divit, Zaječická voda má silně specifickou chuť a ta je dána jejím složením. V takovém případě může být také Blendea SUPERGREENS vynikajícím řešením.
Pro dobré trávení a správné zažívání je vůbec nejlepší, když Blendeu užíváte každý den ráno jako součást snídaně. Klidně si ji můžete dopřát místo ranního šálku kávy. Blendea SUPERGREENS přispívá k rychlejšímu odvodu škodlivých látek z těla pryč. Takže čím déle ji užíváte, tím více se snižuje pravděpodobnost, že byste museli sáhnout po očistné kúře se Zaječickou.
Vzhledem k tomu, že s Blendeou se tělo čistí průběžně, jste i vy neustále v dobré kondici. A o to přeci jde. Navíc, nepříjemné chuti Zaječické se úspěšně vyhnete. Nicméně, určitě stojí za zmínku, že Zaječickou hořkou je možno bez lékařského doporučení a dohledu užívat jen po omezený čas.
Pokud ale sami cítíte, že nejste úplně fit a připadáte si jako zvadlá květina, pak je třeba jednat urychleně a zařadit na program dne rychlou detoxikační kúru. Vyhraďte si jeden den, který strávíte v pohodlí domova, kupte Zaječickou hořkou a dopřejte si její blahodárné účinky. Tato voda je skvělým přírodním prostředkem k řádné očistě střeva, který vám znovu vlije energii do těla.
Zaječická hořká důkladně pročistí střeva
Zaječická hořká voda je účinný detoxikační prostředek s dlouholetou tradicí. Jedinečnost této minerální vody spočívá v obsahu hořčíku a síranových sloučenin. Díky tomu je také ve světě velmi ceněna. Jedná se o nejčistší pramen sírano-hořečnatého typu s převážným podílem síranu hořečnatého. Síran hořečnatý (hořká sůl) je rovněž označován jako epsomská sůl.
Zaječická hořká nebo také Zaječice je přírodní minerální voda s přirozeně projímavými účinky. Rozpouští obsah střev, působí jemně a šetrně. Dobře ji snášejí i velmi citliví lidé.
Zaječická hořká voda přispívá k urychlení samočistících schopností lidského organismu. Hojně se využívá především při očistě střev a nastolení pravidelného zažívacího rytmu. Doporučuje se po operacích střev či při dlouhodobém pobytu na lůžku. Dále se výborně uplatní jako součást rekonvalescence u různých onemocnění trávicího traktu, jater, žlučníku, dně.
Podívejte se, jak se plní láhve Zaječické hořké vody:
Dlouhodobé užívání vysokých dávek Zaječické hořké není vhodné, proto je vždy na místě konzultace s ošetřujícím lékařem. Z krátkodobého hlediska však poskytne tělu účinnou detoxikační kúru a rychle zbaví střeva usazených nánosů. Po takové očistě zaplaví tělo obrovský příval energie, klidu a pohody.
Na rozdíl od jiných detoxikačních metod Zaječická hořká čistí střeva opravdu důkladně a působí nejen v tlustém, ale i tenkém střevě. Projímavý účinek se projevuje od dávky 0,2 litru. Pokud potřebujete rychle pročistit střeva, doporučuje se vypít láhev Zaječice během jedné hodiny.
Každý člověk ale na Zaječickou reaguje jinak, takže počítejte s tím, že k vyprázdnění střev nemusí dojít okamžitě, ale třeba až s odstupem několika hodin. Pokud Zaječickou užíváte poprvé, začněte s menšími dávkami a sledujte reakce svého těla.
Očistná kůra se Zaječickou hořkou:
- najděte si jeden den pro klidový režim a zůstaňte doma
- ráno nalačno vypijte 0,5 – 2 skleničky (0,1 – 0,4 litru) Zaječické hořké (pokud nezvládnete najednou, pijte postupně během dopoledne)
- následně v nejbližších hodinách se dostaví projímavé účinky
- odpoledne je možno začít konzumovat lehkou stravu (začněte nejlépe porcí vařené rýže, vývarem, dušenou zeleninou, apod.)
- doplňte do těla tekutiny (neperlivá voda, bylinný čaj)
Možná pro váš denní režim bude mnohem přijatelnější nechat působit Zaječickou hořkou přes noc. Večer před spaním vypijte ½ až 2 skleničky Zaječické vody a ulehněte do postele. Nemusíte mít nejmenší obavy, že by vás ze spaní rušily nějaké nežádoucí jevy v břiše. Ve střevech se netvoří žádné obtížné plyny a vyprázdnění následuje až následující den ráno.
Zaječická hořká je přírodní nesycený nápoj s výrazně hořkou chutí, kterou lze zmírnit smísením s Bílinskou kyselkou. Avšak i přesto může být pro někoho její přirozená chuť velkou překážkou. Pak nezbývá než zatnout zuby a prostě ji kopnout do sebe.
Jak dál po detoxu Zaječickou?
Máte-li očistnou kúru se Zaječickou za sebou, poznáváte sami na sobě její blahodárné účinky. Zregenerovaný organismus je plný energie a vitality, což se odráží na vaší skvělé fyzické i psychické kondici. Tělo se zbavilo zátěže způsobené nahromaděnými odpadními látkami, takže vnitřní prostředí je opět v rovnováze. Dalším cílem tedy je, udržet si tento stav co nejdéle.
Očistu střev je možno brát jako takový první krok ke zdravému životnímu stylu. Pokud se zase po detoxu vrátíte ke starým zvyklostem, zvýšíte tím pravděpodobnost, že vaše střeva budou zanedlouho zanešená znovu. Tím se dostanete do bludného kruhu a budete se točit stále dokola.
Přitom to vůbec není nutné. Udržet správnou funkci střev není žádná věda. Klíčem k úspěchu je pohyb, pestrá a nutričně vyvážená strava. Když zařadíte do každodenního jídelníčku nutričně hodnotné potraviny, bude se tělo díky svým samočistícím schopnostem zbavovat škodlivin průběžně a odpadní látky produkující toxiny se nebudou tolik hromadit ve střevech.
Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Zdraví střev má totiž zásadní spojitost mezi tím, co si každý den naložíte na talíř. Nejen specifické potraviny, ale i určité stravovací návyky mohou výrazně ovlivnit výskyt určitých typů baktérií ve střevech. Střeva osídlená zdravou střevní mikroflórou vytváří ideální prostředí pro funkční imunitní systém a duševní zdraví.
Co potřebují správně fungující střeva?
- zelené superpotraviny (chlorellu, spirulinu)
- vlákninu (celozrnné pečivo, rýži, těstoviny)
- zeleninu a ovoce
- luštěniny
- kvašené potraviny (kimchi, kyselé zelí, kombucha)
- fermentované mléčné výrobky (kefír, jogurt, acidofilní mléko)
Chcete-li střeva udržovat neustále v dobré kondici, hodně záleží na samotné skladbě stravy. Jídelníček plný průmyslově zpracovaných potravin, nápojů s obsahem cukru a umělých sladidel, polotovarů, uzenin, atd., vytváří v těle kyselé prostředí a narušuje mikrobiální rovnováhu ve střevech.
Převaha patogenních baktérií napomáhá tvorbě nežádoucích škodlivých látek, takže toxiny rozhozený organismus nemůže být v dobré formě. Člověk potom sám na sobě pocítí různé fyzické či psychické příznaky.
Základem pro zdravá střeva jsou hlavně probiotika. Proto je důležité dopřát jich tělu co nejvíce. Kde všude je najdeme? Výborným zdrojem jsou fermentované potraviny: kefír, jogurt, kvašená zelenina, kombucha, tempeh, apod.. Probiotické bakterie usnadňují trávení a podporují činnost imunitního systému.
Denisa Sásková uvádí: “Bylo prokázáno, že činností probiotických mikroorganismů v zažívacím traktu se zkvalitňuje dostupnost, množství a stravitelnost některých živin získaných ze stravy.”
SÁSKOVÁ, DENISA. Probiotické bakterie mléčného kvašení v potravinových výrobcích
Velký význam pro zdravá střeva má také dostatek vlákniny v jídelníčku. Ta ve střevech působí jako takový očistný kartáč, který dokáže důkladně zbavit střeva usazeného nánosu. Proto ke každé porci jídla přidejte zeleninu, nezapomínejte na ovoce a dejte přednost celozrnnému pečivu.
Co dodat závěrem? Detoxikační kúra prostřednictvím Zaječické hořké vody je jedním ze způsobů, jak provést kompletní očistu střev. Po ní by však mělo následovat nastolení nového stravovacího režimu, který dokáže dlouhodobě udržet střeva v čistém stavu.